Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Nepravda stvarno, sto nece vreme da stane kada smo mladi, a ne da to nevaspitanim generacijama za 35 godina bude daleka praistorija :( ,
citaju neke knjige i nece da prihvate kao apolutnu istinu moje iskustvo,iskustvo moje koleginice sa posla i bake, neko mi jos ukazuju da nisam upravu i na siru sliku, to derle , 80tu su bile zakon i tacka,sta ja tu da dokazujem i da se pravdam, valjda broj poruka na forumu i moje godine jos nesto znace.... surovi svete, samo ides u protpast

Link to comment

Nepravda stvarno, sto nece vreme da stane kada smo mladi, a ne da to nevaspitanim generacijama za 35 godina bude daleka praistorija :( ,

citaju neke knjige i nece da prihvate kao apolutnu istinu moje iskustvo,iskustvo moje koleginice sa posla i bake, neko mi jos ukazuju da nisam upravu i na siru sliku, to derle , 80tu su bile zakon i tacka,sta ja tu da dokazujem i da se pravdam, valjda broj poruka na forumu i moje godine jos nesto znace.... surovi svete, samo ides u protpast

 

neces se ti 'leba najesti od te sociologije sa tim stavom... ti treba da proucavas ljude i njihovo ponasanje u grupi a ne umes da ostvaris komunikaciju ni sa par anonimusa na internet forumu bez vredjanja i visinske bolesti.

 

e sad, evo ti jedan zadatak posto ne umes sam da opravis postenu diskusiju. nezvanova i indrid su napomenuli jednu pojavu o kojoj bi se moglo diskutovati. u odnosu na narecene davno prosle decenije, u srbistanskoj unutrasnjosti su se stvari promenile na bolje za zene (ne koliko bi trebalo ali da uzmemo situaciju kao takvu). sa druge strane, u vecim urbanim sredinama (da se ne ogranicim samo na beograd) situacija stagnira vec neko vreme i preti da se unazadi. sa moje tacke gledista, ovo drugo je veliki problem koji, ako se tako nastavi, preti da se prelije i na unutrasnjost, tj. moze unazaditi sve u kompletu.

Link to comment

Spustanje lopte, kao sto rekoh ja sam vec jedno vreme posmatrao i citao forum, i primetio sam da ima svoje ustrojstvo,hijerarhiju,nacin kako funkcionise,kao se osvajaju hearts and minds :D ,samo nisam preterano optrerecen time, i kao sto rekoh ispalo je da me jedan od uvazenih clanova docekao na noz i odmah kontra reakcija(los splet okolnosti valjda). 
Pojava jeste zanimljiva ali ne u tom smislu kako je ti predstavljas, ne zelim da to ispadne licno, objasnicu. Situacija stagnira,iako je i to teska rec,ali to je zbog jako jako teske ekonomske situacije koja ce defackto tek da bude sjebana. Hocu da kazem, nema prelivanja kulturoloskih obrazaca tog tipa na nivou sela grad, samo pogorsanje ekonomske situacije koje podjednako pogadja i selo i grad. jedini zanimljiv scenario bi bio da selo dodje u bolji ekonomski polozaj od grada, ato se nece desiti

Link to comment

Mozemo da diskutujemo o dva procesa, koja se oba paralelno skoro odvijaju, zene su vec osvojile dovoljno prava da su u krizi prepustene same sebi i nastavljaju borbu, grizu jos vise za sebe i svoj polozaj. sa druge strane imas ozivljavanje nekih patrijahat obrazaca, stupanje u brak i trazenje muza koji ce obezbediti sigurnost u nestabilnom vremenu, opet je pitanje koliko zena moze da ulovi takvoh muza,koliko je primorano da ulovi bilo kakvog da bi prezivelo itd

Link to comment

Nepravda stvarno, sto nece vreme da stane kada smo mladi, a ne da to nevaspitanim generacijama za 35 godina bude daleka praistorija :( ,

citaju neke knjige i nece da prihvate kao apolutnu istinu moje iskustvo,iskustvo moje koleginice sa posla i bake, neko mi jos ukazuju da nisam upravu i na siru sliku, to derle , 80tu su bile zakon i tacka,sta ja tu da dokazujem i da se pravdam, valjda broj poruka na forumu i moje godine jos nesto znace.... surovi svete, samo ides u protpast

mozda da se malo decentriras od svoje trenutne preokupacije na studijama i da prihvatis da se ljudi na forumu, uglavnom, ne bave komparativnim socioloskim istrazivanjima na temu rodne rodne ravnopravnosti nekad i sad, tako da tesko da mogu da ti kontriraju istrazivanjima. 

Link to comment

 

Prema Blagojevićevoj, među «gubitnicima tranzicije» pad

porodičnog standarda jeste jedna od posledica ekonomske krize
samo što i u okviru gubitnika imamo određenu stratifi kaciju – najviše
je pogođena radnička klasa, zatim srednja klasa, porodice sa decom i
samohrane majke, seoska populacija i etničke manjine. Treba naglasiti
da je u svim grupama žena dupli gubitnik: nije u pitanju samo veća
nezaposlenost žena već i «tradicionalno visoka vezanost za porodicu»
gdje su žene posebne fi gure koje su angažovane da svojim «ličnim
ljudskim resursima «nadoknade» gubitke i omoguće preživljavanja
svojih ukućana» (Blagojević, 2004: 292-293).9 Prema ovoj autorki, postoji
paradoks da je u tim društvima obrazovanost žena relativno visoka,
ali to nije realan pokazatelj. Naime, radi se o tome da su žene često birale
kanale društvene pokretljivosti u obrazovanju (u gotovo svim zemljama
tranzicije žene su zastupljene sa više od 50% na univerzitetima),
dok je stvarna slika takva da je obrazovanje i posmatrano na globalnom
nivou sve manje značajan faktor u stratifi kaciji (ovim se ne želi
umanjiti značaj obrazovanja već samo ukazati na nove prioritete koje
postavlja globalno tržište rada). Dalje, istraživanja iz 2003 pokazuju da
su žene češće nezaposlene u odnosu na svoje muževe (55,8% nezaposlenih
žena prema 44,2% muževa), zatim da žene u 100% slučajeve
dobijaju otkaz zbog porodičnih razloga dok muževi u 81% slučajeva
dobijaju otkaz ali zbog povreda ili bolesti. Ovo ukazuje na stalnu rodnu
diskriminaciju na tržištu rada (Stanojević, 2009: 101).

 

 

Jedno istraživanje rađeno 2009, u Srbiji na uzorku od 2 500 anketiranih

srednjoškolaca pokazalo je sledeće rezultate: 60 odsto njih smatra da
je opravdano nasilje prema LGBT populaciji; 72 odsto saglasno je da
muškarac mora da određuje kada treba imati seksualne odnose u vezi;
46 odsto da su muškarcu potrebne druge žene (iako se dobro slaže
sa svojom); isti procenat njih veruje da postoje situacije kada devojka
zaslužuje da je udare; 25 odsto smatra da bi žene trebalo da tolerišu
nasilje kako bi porodica «ostala na okupu»; 10 odsto ispitanih tvrdi da
je u redu da udare ženu ukoliko ona ne želi da ima seksualni odnos; a
76 odsto muškaraca smatra da su menjanje pelena, kupanje i hranjenje
dece isključivo obaveza majke dok najvažnijom ulogom žene smatraju
brigu o kući.14
...
Još jedan stav pokazuje visok tradicionalizam – Žena je jedino ispunjena
kad postane majka podržava 30% ispitanih. Ovde nema velike
razlike prema polu što je možda čudno ali govori o jačini rodnih stereotipa
i podložnosti njima.
...
Žene treba više da rađaju da bi mi opstali kao nacija – Ne slaže se
svega 28% a podržava stav čak 43% ispitanika.
...
Zabrinjavajući je
podatak o spremnosti na nasilje i taj se podatak donekle poklapa sa
stavkom u pomenutom istraživanju gde je svaki deseti ispitanik spreman
da ošamari ženu.
...
abortus smatra grehom njih 50%.

 

pdf http://www.helsinki.org.rs/serbian/doc/sveske31.pdf

 

ovo su ljudi koji danas imaju otprilike 19-23 godine. Ovi rezultati su potpuna katastrofa, toliko su loši da su neverovatni. A pošto se deca sasvim sigurno nisu o tim stvarima informisala i izgrađivala odnose sama neko su tu itekako uticali pre svega porodice i mediji, iz toga se dosta može zaključiti. 

 

ovo je iz 2008, znači tik pre SEK-e

 

 

Još jedan značajan faktor koji nije bio prisutan ranije jeste činjenica da u isto vreme teče proces retradicionalizacije rodnih uloga. Patrijarhat kod nas nikada nije sasvim nestao, ali on nije bio preterano izražen u vreme socijalizma, pogotovo stoga što je bilo sasvim normalno da žene rade. Žene su tako sebe i doživljavale, kao samostalne. Danas pak imamo pojavu sve više mladih žena koje sve svoje ambicije usmeravaju na dobru udaju i koje zbog toga i pristaju na tradicionalnu ulogu domaćice. Potom, veliki je i uticaj crkve na kreiranje tradicionalnog braka, gde se očekuje i da žena ostane uz muža pod bilo kojim uslovima i da mu bude pokorna.

Mnogo je, dakle, faktora koji utiču na tradicionalne uloge, a mnogo je veća ekonomska nestabilnost, dok u isto vreme jačaju očekivanja ljudi, pa tako i očekivanja žena u odnosu na muškarce.

...

Postoji problem u komunikaciji između polova koji se javlja kao posledica svih savremenih stresova. Ali, sve nabrojano osim ratova je zapravo univerzalno. Mi često gledamo zapadno društvo kroz belu srednju klasu, i zaboravljamo da postoje iste ugrožene kategorije društva kao i kod nas. Apsolutni zajednički imenitelj je patrijarhalna socijalizacija – svuda se uče manje ili više rigidne rodne uloge. Tamo gde je na nivou društva veća jednakost, ima i manje nasilja. Ono što je karakteristika celog današnjeg sveta jeste da se povećavaju socijalne razlike. Zašto ima najmanje nasilja u skandinavskim zemljama? Zato što su tamo muškarci i žene najizjednačeniji u pogledu prava, ali i u pogledu ekonomskih mogućnosti.

 

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=580215

Link to comment

http://www.mc.rs/upload/documents/istrazivanje/2014/09-25-14-Polozaj-zena-u-biznis-sektoru-u-Srbiji.pdf
http://www.mc.rs/upload/documents/istrazivanje/2014/09-25-14-Rodna-ravnopravnost.pdf
http://www.mc.rs/upload/documents/istrazivanje/2014/09-25-14-Istrazivanje-osamohranim-roditeljima.pdf
Izvestaj ministarstva za rad sam vec okacio,tako da bi sada bilo lepo  da vidimo podatke i istrazivanja koja ce da pokazu bolje brojke u periodu za koji tvdite da je bio vrhunac zenske emancipacije na ovim prostorima.

Link to comment

da li je moguce da ovo smatras za relevantno istrazivanje:? ovo je nekakav sken stavova, bez  obrade i zakljucka...

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Evo ti ankete, japanska vlada je naručila 1984. godine (znam da ankete nemaju vrednost kao ozbiljne studije,

ali mogu biti jako dobar indikator stanja):

 

10429411_990529550971643_1411543403822361128_n.jpg

Link to comment

to su skenovi relevantnih anketi na malom broju ispitanika, i predstavljaju samo sazetak, tj prezentaciju za nekoga ko nije ekspert. ne bavim se konkretno zenskim problemom pa pri sebi nemam uporedna istrazivanja sa odredjenih predmeta, ali zbog ovako dobrih sagovornika cu se potruditi da ih nabavim u roku od nekoliko dana, jer ukljucuju i stanje u sfrj.
Taj indikator(slika) je u rangu onoga da je JNA bila cetvrta armija evorpe/sveta. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...