Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Meni je idalje smesno da se raspravlja o tome da li je stanje(zenskih) prava bilo bolje pre 35 godina, u doba kada je ovde tek dolazilo do diskursa o nasilju nad zenama, gde recimo silovanje u braku nije ni postojalo u pravnom smislu. Ili kako se sada rodne uloge vracaju, a one su pre 35 bile neuporedivo jace, ne znam koje godine se snimala lepota poroka :D , itd itd

Link to comment

a šta mi danas imamo od toga što se silovanje u braku u pravnom smislu prepoznaje?

da li se adekvatno kažnjava? da li se uopšte kažnjava?

kolike su kazne za silovanje?

šta je sa diskriminacijom u profesionalnim sferama? šta je sa seksualnim uznemiravanjem?

kako se to kažnjava?

Link to comment

Meni je idalje smesno da se raspravlja o tome da li je stanje(zenskih) prava bilo bolje pre 35 godina, u doba kada je ovde tek dolazilo do diskursa o nasilju nad zenama, gde recimo silovanje u braku nije ni postojalo u pravnom smislu. Ili kako se sada rodne uloge vracaju, a one su pre 35 bile neuporedivo jace, ne znam koje godine se snimala lepota poroka :D , itd itd

Pa sama cinjenica da se o tome raspravlja je znak da je danas gore. Ako postoji uzlazni trend onda znaci da se stvari kontinuirano pomeraju na bolje. Sta se uopste desava u filmu lepota poroka? Pozitivna ili negativa promena? Danas imamo manje-vise to sto smo imali tada, ali i mnogo toga gde se nazaduje: da li je ocekivanje od kandidata ta radno mesto da ne dobija decu nesto sto bi karakterisalo sadasnje vreme ili ondasnje? Da li danas ili onda divljaju raznorazne mantijaske organizacije i drve o tradicionalnoj porodici? Koji je onda trend danas? I na kraju mozda najbitnije, kakvi smo bili u poredjenju s drugim zemljama onda, a kakvi smi sada?

Link to comment

ljepota poroka je film o neminovnosti promjena. ne treba ga uzeti doslovno, 1986. zene u cg nisu dobijale maljem uglavu, koliko god da je tacno da se patrijarhalni obrazac dugo zadrzao u odredjenim krajevima cg, nasuprot primorju koje je (vecim dijelom) trpilo uticaje turizma a i prije toga geopoliticke benefite.

 

ali ovaj topik, koliko god je zanimljiv, jeste udaren maljem u glavu. steta.

 

potpuno je, inace, moguce da napredak u jednom aspektu koincidira sa nazadovanjem u drugom.

Edited by morgana
Link to comment

šta je sa otpuštanjem trudnica, da li je i to sada bolje nego 80-tih, šta kažeš vučjak?

 

a koliko je žena 80-tih imalo mobilni telefon, a??

Link to comment

Drugo , nisu mi jasne ove dve tvrdnje, pa bih zamolio autorke da objasne kako se to silovanje ne kaznjava uopste i od kada u srbiji zrtva silovanja placa rape kit ili vestaka 0.0 ???

Link to comment

ljepota poroka je film o neminovnosti promjena. ne treba ga uzeti doslovno, 1986. zene u cg nisu dobijale maljem uglavu, koliko god da je tacno da se patrijarhalni obrazac dugo zadrzao u odredjenim krajevima cg, nasuprot primorju koje je (vecim dijelom) trpilo uticaje turizma a i prije toga geopoliticke benefite.

 

ali ovaj topik, koliko god je zanimljiv, jeste udaren maljem u glavu. steta.

 

potpuno je, inace, moguce da napredak u jednom aspektu koincidira sa nazadovanjem u drugom.

Link to comment

Drugo , nisu mi jasne ove dve tvrdnje, pa bih zamolio autorke da objasne kako se to silovanje ne kaznjava uopste i od kada u srbiji zrtva silovanja placa rape kit ili vestaka 0.0 ???

 

1) Niko nije rekao da se silovanje ne kaznjava uopste

 

2) Zrtva silovanja placa medicinski pregled (rape kit) zato sto po clanu 61 Zakona o zdravstvenom osiguranju pregledi radi utvrdjivanja zdravstvenog stanja u postupcima kod nadleznih organa ne potpadaju pod obavezno zdravstveno osiguranje. Ovo se ne odnosi na pregled u zdravstvenoj ustanovi neposredno posle silovanja, kada je lekar po sluzbenoj duznosti obavezan da obavesti policiju, vec na preglede u Institutu za sudsku medicinu, ciji su nalazi obicno konkluzivni za presudu. Pregled kosta nekoliko hiljada dinara.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Na ostalo odgovaram vcrs pri kompu jer ovako ne ide,opusteno, bice odgovoreno svakom pojedinacno, preskocio sam sad cak i neke nebuloze tipa,nekad se nije ni znalo za nesto,nije se pricalo ,nije bilo definisano,nije se sankcionisalo,danas jeste,ali kako to znaci da nam je danas bolje??

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...