Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Pa sama cinjenica da se o tome raspravlja je znak da je danas gore. Ako postoji uzlazni trend onda znaci da se stvari kontinuirano pomeraju na bolje. Sta se uopste desava u filmu lepota poroka? Pozitivna ili negativa promena? Danas imamo manje-vise to sto smo imali tada, ali i mnogo toga gde se nazaduje: da li je ocekivanje od kandidata ta radno mesto da ne dobija decu nesto sto bi karakterisalo sadasnje vreme ili ondasnje? Da li danas ili onda divljaju raznorazne mantijaske organizacije i drve o tradicionalnoj porodici? Koji je onda trend danas? I na kraju mozda najbitnije, kakvi smo bili u poredjenju s drugim zemljama onda, a kakvi smi sada?

 

 

Pa nekada smo imali zastitu radnika, nisam cula za slucajeve da se zbog dece gubi posao. Mada su umele sefice i tad da kolutaju ocima na radnice koje ostanu u drugom stanju.

Danas je druga prica pre svega jer radnici nisu zasticeni kao nekad, pa onda i zbog upliva privatnih firmi (u drzavnim firmama i danas kao i nekad zene odlaze na trudnicko uglavnom regularno).

Ovo bi cak moglo da se podvede pod smanjenje patrijarhata - od zene se ocekuje da nema decu (znaci antipatrijarhalno) te da se umesto toga posveti karijeri i radi koliko i muskarac.

Mada ustvari nema veze sa tim, nego prosto nema opste zastite radnika, trudan si, bolestan si, dovidjenja.

Link to comment

oi vei ljudi, kakva priča zadnjih dana ovde.

 

Kurjače92:

Možeš li, molim te, napraviti dijagram, x osa je vreme, y je prava žena od 1-100, krive uradi za SFRJ/Srbiju (iako je odlaskom nekih republika veštački povećano po y ali nema veze) i za, recimo, one zemlje iz nečije anketice pre par strana.

 

Meni je jasna manjkavost ličnog pristupa, mada je neobično cenim, a na vaša istraživanja pak gledam kao na sume u štednim knjižicama dafiment banke te mi treba nešto što bi najplastičnije i najlakše pokazalo određene trendove. A nekako mi se čini da bi lepo bilo videti ove podatke, to bi bila fina tačka od koje bi diskusija mogla ići niz i uzi krivu i videti zašto se i kako prepliće sa ostalima.

 

Nisam radio to, nemam podatke i generalno nemam ti kad o tome ni razmišljati dalje od dnevnih događanja ali imam osećaj da bi te krive pokazale da ste i jedni i drugi u pravu.

Link to comment

Nisam radio to, nemam podatke i generalno nemam ti kad o tome ni razmišljati dalje od dnevnih događanja ali imam osećaj da bi te krive pokazale da ste i jedni i drugi u pravu.

 

 

 

Kad je bilo patrijarhalnije zavisi i sta definises kao patrijarhalni model. Recimo tradicionalno to bi bilo zena je domacica, sedi kuci, brine o deci, muz donosi pare u kucu i povremeno je prebije.

 

Kao jedan od argumenata da je sad "bolje" nego nekad, pominje se i to da zene sad odlucuju da nemaju decu (nego se kao okrecu karijerama i hobijima). Super, samo recimo vecina (ogromna) mojih drugarica nema decu, i nijedna nije u toj situaciji jer ne zeli decu. Problem je u muskarcima, nekada (u klasicnom patrijarhalnom modelu) muskarac se po defoltu zenio, da ne kazem zenili su ga, bez obzira na to sta su njegova licna interesovanja. Sad ih ima dosta koji nacelno hoce da imaju decu, ali kad zena dodje do tacke (godina) kad kaze, ok to je to, vreme je za decu, krecu izgovori i pucanje veza. Ovo je dakle neki moj utisak na osnovu onoga sto vidim okolo.

 

E sad ne bih rekla da su ti momci neki emancipovani primerci, moze se reci da je u pitanju cak i uberpatrijarhat (stavljanje svojih potreba na potpuni pijedastal i nespremnost da se kompromituje licni zivotni stil ulaskom u obaveze finansijske itd imanja dece). Tj moj utisak nije da su zene bez dece posledica emancipacije zena i argument za povecanu emancipaciju. Deluje mi da se dobrim delom za svoje sadasnje nemanje dece pitaju koliko i nekada za to sto su ih imale petoro ili desetoro.

Edited by Dagmar
Link to comment

Pa sama cinjenica da se o tome raspravlja je znak da je danas gore. Ako postoji uzlazni trend onda znaci da se stvari kontinuirano pomeraju na bolje. Sta se uopste desava u filmu lepota poroka? Pozitivna ili negativa promena? Danas imamo manje-vise to sto smo imali tada, ali i mnogo toga gde se nazaduje: da li je ocekivanje od kandidata ta radno mesto da ne dobija decu nesto sto bi karakterisalo sadasnje vreme ili ondasnje? Da li danas ili onda divljaju raznorazne mantijaske organizacije i drve o tradicionalnoj porodici? Koji je onda trend danas? I na kraju mozda najbitnije, kakvi smo bili u poredjenju s drugim zemljama onda, a kakvi smi sada?

Ne ,cinjenica je da mi raspravljamo o tome da li je jedna zemlja uspela da se odupre svetskim i unutrasnjim trendovima,promenama,tehnoloskoj revoluciji i 35 godina ostane u mestu.  A nije. vec na vise mesta sam pricao o tome.

1. Doslo je do ogromne promene,tj pada nataliteta, koji je pored ostalog posledica vece emancipacije zena

2. Doslo je do promene odnosa polova u emigraciji, dok su nekada vecinom muskarci isli trbuhom za kruhom u gradove ili inostranstvo a zene ostajale kuci, sada imamo potpuno drugaciju sliku, tj prazna muska sela koja kukaju za devojkama koje ga napustaju i uvozenje devojaka za brak iz npr albanije.

3. Zakonske regulative i promenu praksi koja je dosla i sazrela vremenom,a ovde je osporavana i ismejana, uglavnom bazirana na nasilje u porodici koje se nekada sturu definisalo a jos slabije kaznjavalo, do raznih antidiskriminatorskih dela, naprimer, sada devojke mogu da upisu i vojnu akademiju i vojnu gimnaziju.

4. Povecanje procenata zastupljenosti i priblizavanja jednakosti po pitanju zena sa visokim obrazovanjem,zena na rukovodecim pozicijama,zena u vojsci i policiji i drugim tradicionalno muskim zanimanjima, vise zena u politici, napomenucu da je sfrj za ceo svoj vek od 46 godina i 11 miliona zena imala samo 28 zena na visokim funkcijama, vise zena u sudstvu i parlamentu, vise zena koje su privatne preduzetnice.

5. Promena rodnih uloga, u kojima mladi sve vise dele uloge ili se jasna granica brise, povecan broj razvoda,samohranih majki, veci broj devojaka danas nastavlja skolovanje, mali broj se opredeljuje za ulogu tradicionalne domacice, slobodniji seksualni zivot.

6. Promena i raznovrsnost zenskih likova na tv,u filmovima i serijama.

 

Link to comment

1) Niko nije rekao da se silovanje ne kaznjava uopste

 

2) Zrtva silovanja placa medicinski pregled (rape kit) zato sto po clanu 61 Zakona o zdravstvenom osiguranju pregledi radi utvrdjivanja zdravstvenog stanja u postupcima kod nadleznih organa ne potpadaju pod obavezno zdravstveno osiguranje. Ovo se ne odnosi na pregled u zdravstvenoj ustanovi neposredno posle silovanja, kada je lekar po sluzbenoj duznosti obavezan da obavesti policiju, vec na preglede u Institutu za sudsku medicinu, ciji su nalazi obicno konkluzivni za presudu. Pregled kosta nekoliko hiljada dinara.

Moja greska, preko telefona nisam lepo video,pitanje je bilo da li se silovanje u braku uopste kaznjava,tj da li je to samo mrtvo slovo na papiru. Naravno da se kaznjava http://www.studiob.rs/info/vest_stampaj.php?id=16859

Ovo za placanje pregleda nije tako, situacija je takva da se pregled po uputu tuzioca ne placa u institutu,ali da se placa ako zrtva ode u GAK front,jedna od nesrecnih i uzasnih pravno birokratskih gluposti na cijoj se izmeni,kao i na jos jednoj reformi krivicnog zakona vezanog za silovanje uveliko radi,jer bar oko toga ima i politicke volje za skupljanjem poena a i debelog pritiska od strane EU(da, takva nesrecna praksa nije pala sa neba, vec je nasledje sfrj)

Link to comment

prazna muska sela su i posljedica vlasnicke situacije, zene nisu vezena za selo tj zemlju jer je ipak nesto rjedje nasljedjuju - mada se vec decenijama uglavnom ne nasljedjuje po tradiciji tj muskoj liniji 

sto se tice visokog obrazovanja, ono sto je manc kacio iz nekog istrazivanja, da je udio zena medju studentima i visokoobrazovanim posljednjih godina preko 50% u tranzicijskim zemljama vazi i na zapadu ali to nam ne govori nuzno ili samo o emancipaciji zena nego (i) o promjenama na trzistu rada 

zapravo ono sto je tu vazno reci ovako kako smo postavili temu je da nije svaki ishod koji je za zene pozitivan nuzno posljedica emancipacije

dalje, zene u sudstvu, nemoj da ulazis u tu zamku! nema ih previse u advokaturi :)

(sad digresija: pad nataliteta, opet, a imali smo i o tome temu, jeste dokaz emancipacije, ali (a moglo bi ti par forumasa reci nesto poblize o tome) taj je trend kako izgleda kolebljiv a ponegdje i varljiv. imali smo primjere francuske i sjevera evrope gdje je blagi rast nataliteta upravo bio u vezi sa boljim uslovima koje drustvo kreira za zene tj manjim pritiskom koji im namece - sto je dovelo do nekog malog rasta  nataliteta kao posljedice preferencija a ne moranja. ali naravno, srbija nije skandinavija niti francuska, a i u pitanju su logicne faze)

 

ono gdje si ti u pravu je teren sistemskih poboljsanja, ostaje da je drugi tabor u pravu na terenu kulture i mekog pritiska, nekad simbolicne nekad realne retradicionalizacije

i radnog prava :)

 

dodala bih ipak da u privatnoj sferi itekako ima pomjeranja na bolje. koliko je oceva aktivno i stalno ucestvovalo u odgoju svoje djece u generaciji nasih roditelja a koliko sada? otac je ranije vecinom bio rekreativni roditelj, tu da odvede dijete na sladoled i u bioskop dok je majka administrirala djecu na dnevnom nivou.

 

manc i nera pominju objektifikaciju zena i u popularnoj kulturi, jel? pa ono, ako je iko ispratio globalni trend onda su to pevaljke. nisu to cice za stipkanje s ibarske magistrale, mi samo volimo da ih tako posmatramo :)

ogradjujem se, mozda nisam najbolje shvatila na koga se op[aska o objektifikaciji u ovom smislu odnosi.

kako god, ok je biti na muzicki pogresnoj strani i takav izbor ne govori mnogo ni o cemu osim o muzickom ukusu - makar prije izvjesnog broja godina i jeste govorio.

Edited by morgana
Link to comment

ja sam za jedno ostrvo gdje bi djeca zivjela do 18. godine pa da se onda vrate kuci kao gotov proizvod. ili bar do 15.

e na takvo roditeljstvo bih i ja pristala! :D

posle na fakultet, vojska pa zenidba.

Link to comment

manc i nera pominju objektifikaciju zena i u popularnoj kulturi, jel? pa ono, ako je iko ispratio globalni trend onda su to pevaljke. nisu to cice za stipkanje s ibarske magistrale, mi samo volimo da ih tako posmatramo :)

 

 

Apsolutno. Pa ne jednom sam napisao da mislim da je i na Zapadu™ upitan pozitivan trend u tom smislu poslednjih 7-8 godina. Bar.

Edited by MancMellow
Link to comment

ok, onda sam ja nedocitala post ili se ne sjecam detalja, znas ti kad je bilo juce? :D

ne bih ja previse ucitavala tu, dovoljno da je u nekom periodu u izvoristu trenda latino pa da se pojacano vrti guzicama a da to nema dubljeg znacenja kod konzumenta daleko od maticnog trzista

 

a vidi s druge strane zenske likove u serijama, nikad nije bilo vise dobrih, citava dva! peggy olson iz med mena i ava iz justifieda. u nekom smislu i ona zenska iz otuznog homelanda.

 

mislim, pop kultura je, ono, svasta.

 

ako bih morala da izvlacim opstu karakteristiku ovog doba onda bih ga prije okarakterisala kao otuzno i neosnovano cinicno nego kao konzervativno. to govoreci globalno.

 

 

edit, s druge vstrane, imali smo vec onaj razgovor o djecijim igrackama, o roze biciklima i ponijima i onim gadnim presminkanim lutkama. e to je nedvojbeno dno.

tu vec vidim retradicionalizaciju.

Edited by morgana
Link to comment

ok, onda sam ja nedocitala post ili se ne sjecam detalja, znas ti kad je bilo juce? :D

ne bih ja previse ucitavala tu, dovoljno da je u nekom periodu u izvoristu trenda latino pa da se pojacano vrti guzicama a da to nema dubljeg znacenja kod konzumenta daleko od maticnog trzista

 

a vidi s druge strane zenske likove u serijama, nikad nije bilo vise dobrih, citava dva! peggy olson iz med mena i ava iz justifieda. u nekom smislu i ona zenska iz otuznog homelanda.

 

mislim, pop kultura je, ono, svasta.

 

ako bih morala da izvlacim opstu karakteristiku ovog doba onda bih ga prije okarakterisala kao otuzno i neosnovano cinicno nego kao konzervativno

 

Justified ne gledam, ali Peggy je cool, ali autsajder. Errm, mogli bismo o tv programu, ali ćemo otići suviše široko + će onda doći Weenie i tu će da nastane džumbus :D A i nisu serije baš sve, ima i drugog programa...

Edited by MancMellow
Link to comment

ne ne, pegi je nagovjestaj tj osvit trenda :)

 

mozemo o tv programu samo onda moramo da sagledamo segmente trzista kojima se obraca couguar town ili jos bolje seks i grad i one kojima je namijenjen mad men, wire ili sta god

 

serije su tu samo primjer kao i pevaljke, ne mozes da mi kontriras time da nisu samo serije tv program nego da ima i kvalitativno tj ideoloski drugacijih serija ili tv programa

Edited by morgana
Link to comment

ne ne, pegi je nagovjestaj tj osvit trenda :)

 

Naravno, u pravu su, ali je autsajder tada. Nagoveštaji su...presuptilni za mnoge. To je rezervisano za manji procenat publike. 

Link to comment

nisu bre. tu nisi u pravu. pa bar je u med menu jasno s koje tacke zene polaze a na koju stizu i kakvo nasljedje ostavljaju. pegi je fajter iz generacije fajtera. 

no da ne odemo predaleko...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...