Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

PREVARA Iranka se deset puta udavala i razvodila da bi zaradila

Tanjug | 08. 03. 2015. - 16:08h | Foto: AP | Komentara: 0 .

Mlada Iranka optužena da se udala i razvela 10 puta za manje od dve godine kako bi zaradila novac optužena je za prevaru, prenose državni mediji.

Njenu prevaru omogućio je islamski zakon koji ženi garantuje finansijsku sumu, miraz, dogovoren pre braka i koji na zahtev mlade može da joj bude vraćen po završeku svadbe.

 

U Iranu, gde se šerijatski zakon sprovodi od 1979. mlada dogovara sa mladoženjom miraz koji je tradicionalno u zlatnicima.

 

 

U slučaju 20-godišnje optužene, koja odbacuje sve optužbe, ona se udavala i odmah tražila isplatu, nikada ne konzumirajući brak.

 

Muškarci su morali da plate pola miraza kako ne bi prekršili zakon ali mediji prenose da je žena zapravo pristajala na isplatu od 100 do 110 zlatnika što je tehnički manje od onoga što joj je sledovalo.

 

U svakom slučaju, pišu lokalni listovi, ona je zahtevala od muškaraca da podnesu zahtev za razvod.

 

Razvedena žena u Iranu može da izbriše muževljevo prezime iz lične karte ako može da dokaže uz pomoć lekara da je i dalje devica. Optužena je to više puta činila, piše AFP.

 

"Ne razumem zašto moram da odgovaram na ova pitanja", rekla je ona tužiocu koji je na sud doveo svih deset mladoženja. "Nevina sam. Svi moji brakovi su bili legalni i supruzi su se svojevoljno oženili mnome, a razišli smo se zbog naših razlika".

 

"Po zakonu, budući da sam i dalje devica, oni su morali da mi plate pola miraza a ja sam pristajala na 100 do 110 zlatnika i potom sam tražila da mi se njihova prezimena izbrišu iz dokumenata".

 

Prevaru večite mlade otkrili su službenici u teheranskoj opštini kojima je bilo sumnjivo njeno često menjanje lične karte. Sud ju je optužio za prevaru i pokušaj ilegalne zarade.

 

Za predsednicu međunarodnog Afežea!

Link to comment
  • 2 weeks later...

O bajkama o kojima su vam pricali kad ste bili mali aka "ja trazim srodnu dusu" "romantika" i slicno:

 

 

 

NAUČNICI OTKRILI I DOKAZALI Razmnožavali su se samo bogati a ne najjači
I.D. | 19. 03. 2015. - 07:11h Foto: Reuters | Komentara: 0

Ne tako davno u istoriji čovečanstva, muški pol se prebacio sa "preživljavanja najjačih" na "preživljavanje najbogatijih" - rezultat je najnovijeg genetskog istraživanja globalne evolucionarne ljudske istorije.

393857_hju-hefner_ff.jpg?ver=1426685689

Pre 4.000 do 8.000 godina, značajno se smanjio broj muškaraca koji su se razmnožavali, dok je broj žena ostao konstantan, a naučnici veruju da je do ovoga došlo upravo zbog "zgrtanja materijalnog bogatstva i moći".

 

Ruskeprice468x60Sivkaburka.jpg
 

 

 

- Umesto "preživljavanja najjačih" u biološkom smislu, skupljanje bogatstva i uticaja je samo povećalo uspeh malog broja muškaraca i njihovih sinova - rekla je Melisa Vilson Sajres, šef ovog istraživanja sa Univerziteta u Arizoni.

 

Rezultati istraživanja se temelje na DNK uzorcima uzetima od 456 muškaraca sa pet kontinenata. Naučnici su posebnu pažnju obratili na Y hromozom, koji se prenosi isključivo muškom linijom nasleđivanja, kao i na mitohondrijsku DNK, koja se nasleđuje isključivo po ženskoj strani.

217012_zurka-foto-07-reuter_ff.jpg?ver=1

Podaci su otkrili dva "uska grla" u ljudskoj evoluciji kada je jako mali broj jedinki imao potomstvo. Jedno usko grlo je poznato još od ranije - pre 50.000 godina u Africi je cela ljudska populacija bila spala na samo par hiljada muškaraca i žena, tako da oni predstavljaju pretke svih današnjih ljudi na Zemlji.

 

Međutim, drugo "usko grlo" je u potpunosti iznenadilo naučnike, s obzirom da je pogodilo samo muški rod. Do njega je došlo u periodu kada je celo čovečanstvo bilo u stadijumu globalnog rasta, podstaknuto razvojem poljoprivrede.

 

Istraživanje, u kome je učestvovalo nekoliko univeziteta iz celog sveta, značajno je zbog boljeg razumevanja bolesti kroz prizmu genetskih varijacija u globalnoj populaciji.

408548_5homoheidelbergensis_ff.jpg?ver=1

Ipak, iznenađujuće otkriće dosad nepoznatog "uskog grla" u evoluciji čovečanstva donosi i nova saznanja evolucionarnim psiholozima, jer ukazuje da je u jednom, ne tako davnom trenutku, najvažniji faktor za razmnožavanje postalo bogatstvo i moć - čiji uticaj se može osetiti i danas.

Link to comment

ne kontam kako su uspeli da zaključe da oni koji su se razmnožili nisu bili najjači nego najbogatiji ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

ne kontam kako su uspeli da zaključe da oni koji su se razmnožili nisu bili najjači nego najbogatiji ?

 

cisto razmisljam naglas, mozda je fora u kvalitetnijoj ishrani, tj. imucniji uvek imaju pristup vecoj kolicini hrane, boljoj hrani, bolje staniste, generalno boljim zivotnim uslovima... mislim da je ovo 'najbogatiji' vrlo nategnuto znacenjski...

 

edit: press release: https://asunews.asu.edu/20150316-y-chromosome-bottleneck

 

ovde se nalazi ceo clanak pa ako neko ima pristup i entuzijazam da preprica - http://genome.cshlp.org/content/early/2015/03/13/gr.186684.114#fn-1

Edited by nera
Link to comment

ne kontam kako su uspeli da zaključe da oni koji su se razmnožili nisu bili najjači nego najbogatiji ?

 

 

cisto razmisljam naglas, mozda je fora u kvalitetnijoj ishrani, tj. imucniji uvek imaju pristup vecoj kolicini hrane, boljoj hrani, bolje staniste, generalno boljim zivotnim uslovima... mislim da je ovo 'najbogatiji' vrlo nategnuto znacenjski...

 

pa u toj pradavnosti, tj pre 4 do 8 hiljada godina biti najjaci i najbogatiji je bilo jedno te isto, najjaci su bili najjaci jer su imali najkvalitetniju ishranu, staniste, zivotne uslove a to su sve oznake bogatstva, uzajamno podrzavanje snage i bogatstva gde se ne zna gde prestaje snaga a pocinje bogatstvo a to sila koja unistava one koji im se suprostave, dobitna kombinacija za udobni, istina i stresni, opstanak. to sto su za potrebe medija izabrali tu terminologiju. pa naslovi prodaju novine tj klikove na tekstove.

Edited by Pontijak
Link to comment

da se "naučno pokaže" kako su žene suštinski i genetski stvorene da vole bogatsvo i moć a ništa "ljubav romantika" i tako to

meni samo nije jasno zasto se to dvoje medjusobno iskljucuje. jel tako tesko biti i bogat i romantican :D

Link to comment

pade mi na pamet za ovu iranku, zlatnik ima medjunarodni standard tezine oko 3,4 grama, dakle, sto zlatnika po mladozenji puta deset mladozenja  mu dodje blizu tri i po kilograma zlata. pametno zensko ali preterano alava pa je privukla paznju na sebe. tjah. steta, dobar poslovni poduhvat a samo je koristila, kako se ono kaze, rupu u zakonu i formalno nije nista prekrsila ali eto, okliznula se na alavosti

 

a clanak o bogatima i razmnozavanju je idiotarija da se rajca masta muske sirotinje i sluzi im kao uteha, eto, svet je nepravedan, samo bogati jebu i razmnozavaju se a ne ovako lepi, pametni i dobri kao ja, to ce pomisliti svaki prosecni citalac ovakvih idiotarija. najvise volim kada ti tekstovi za polupismene pocnu sa onim naucnici kazu ili naucnici su otkrili jer to garantuje dobar tres :lolol:

Edited by Pontijak
Link to comment

meni samo nije jasno zasto se to dvoje medjusobno iskljucuje. jel tako tesko biti i bogat i romantican :D

 

Zato sto ako je neko i bogat i romantican to znaci da postoji savrsen muskarac, koja prednost onda ostaje ovima koji su samo romanticni? :D

To mu dodje isto kao i nevinost kod zenskinja, izmisljena za potrebe bolje udaje siromasnijih devojaka. Tesko da je neko mirazdzike propitivao o nevinosti.

Link to comment

Zato sto ako je neko i bogat i romantican to znaci da postoji savrsen muskarac, koja prednost onda ostaje ovima koji su samo romanticni? :D.

pa nikakva, al neko valjda treba da usreci i nas zenske baksuze :D

znaci ne samo da bude bogat i romantican, nego i tolerantan...

Link to comment

pa nikakva, al neko valjda treba da usreci i nas zenske baksuze :D

znaci ne samo da bude bogat i romantican, nego i tolerantan...

 

Preciznije, njima ostaje samo glavobolja :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

amerika bi trebalo da ubija više žena kako bi se razbili rodni stereotipi :fantom:

 

Why the death penalty in America is sexist

 

It took only one juror to spare Jodi Arias the death penalty for the brutal murder of her ex-boyfriend Travis Alexander in 2008.

 

Considering the United States has executed only 13 women in the last 40 years, a death sentence would have been highly unusual.

 

Women committed less than 10% of all murders in America between 2000 and 2010, a Wall Street Journal analysis of crime data found. Women defendants, however, only make up 2% of death row, according to a recent report by the NAACP.

 

Even fewer women actually get executed, Death Penalty Information Center executive director Richard Dieter told Business Insider.

 

http://www.businessinsider.com/the-death-penalty-is-sexist-2015-3#ixzz3VrIQqXt8

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...