Jump to content
IGNORED

softver u naucne svrhe


betty

Recommended Posts

draga margot, morala sam da proverim da li sam ja napisala to sto si kvotovala. ne secam se ni sta sam obradjivala ni da li sam resila. obicno koristim matlab, ali posto za statistiku koristim cluster-based permutation tests (a ako bog da zdravlja uskoro i mvpa, sve to courtesy of fieldtrip) onda ponekad zavirim u spss za prvi pogled na podatke kad mi treba neka slozenija anova, jer mi se ne da da racunam sve razlike razlika.

Link to comment
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    23

  • Indy

    23

  • BraveMargot

    16

  • Prospero

    6

Top Posters In This Topic

da, matlab je dobar za permutacije, ali za statistiku je nezgodan posto podaci moraju da se strukturisu za statistiku mada u 'matlab for psychologists' ima primera kako to da se sablonizira.ja i dalje radim anove u spssu, mada svi kazu da je R mnogo bolji. stvar navike.

Link to comment
da, matlab je dobar za permutacije, ali za statistiku je nezgodan posto podaci moraju da se strukturisu za statistiku mada u 'matlab for psychologists' ima primera kako to da se sablonizira.ja i dalje radim anove u spssu, mada svi kazu da je R mnogo bolji. stvar navike.
sta li ovo znaci?matlab je kurac od ovce za iole ozbiljnije programiranje ali je jako dobar za veoma kompleksno modelovanje i dsp.
Link to comment

ja sam ga koristila pre matlaba. sad zavisim od tudjih skriptova pa sam zato presla na komercjalnu stranu. a slazem se, za obradu podataka je odlican. amsterdamski psiholozi su redom zakleti r-ovci.

Link to comment
sta li ovo znaci?matlab je kurac od ovce za iole ozbiljnije programiranje ali je jako dobar za veoma kompleksno modelovanje i dsp.
to znaci da ako hoces da radis repeated measures anovu moras da napravis prvo faktorsku strukturu pa u nju kopiras podatke, u spssu je to mnogo lakse posto mozes samo da importujes iz ascii ili xls formata i onda u meniju odredjujes koja varijabla gde ide. jedino od statistike sto je podjednako lako u matlabu kao i u klasicnom statistickom softveru je t test i korelacija.kompleksno modelovanje ili procesiranje signala su nesto drugo, ali to nije statistika testiranja hipoteza. ja sad pisem jedan model u kome pravim predikciju pa je testiram korelacijom, ali to nije sustina modelovanja plus sto ima mnogo kompleksnijih modela u kojima se statistika radi butstrepingom i slicnim pristupima. matlab je za to zakon. za procesiranje signala osim deskriptivne statistike i distribucije povremeno, ne treba nikakva slozena statistika.
Link to comment
Meni dovoljna i prikladna Stata. jedino sto je za prezentaciju nezgodna, tu ili nema fleksibilnosti, ili ja ne znam kako da je koristim.
za fleksibilnost, TeX ili ako hoces samo grafove, sacuvaj u wmf formatu. Edited by Gandalf
Link to comment
  • 3 weeks later...
moze neko da preporuci dobar R crash course (online/ebook), sa akcentom na matrix operations?
Poslacu ti nekoliko, pa ti vidi sta ti se svidja.EDIT. Ovo svakako ne treba preskociti, posebno ne za (nas) pocetnike: http://cran.r-project.org/EDIT2. Ako jos nekog zanima, neka trazi na PM. Ima jedno 10 knjiga, uglavnom sve sto se regularno preporucuje za R. Edited by Indy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...