Jump to content
IGNORED

softver u naucne svrhe


betty

Recommended Posts

za drugo pitanje ne znam kako bi se znacajnost mogla nacrtati a da ne zakomplikuje preterano stvari - verovatno poredis i short lags vs long lags, kao i unutar njih izmedju angry neutral i happy? jedini komentar koji imam tice se error barova - nisi napisala sta predstavljaju. SE, SD, CI? treba to napisati na dnu grafikona. ima ljudi koji su opsednuti error barovima do te mere da ih smatraju sasvim besmislenim i zato ih ili ne crtaju uopste ili jedino crtaju confidence intervale. meni licno ne smeta sto tvoji idu samo u jednom pravcu ali bi bilo dobro znati o kojoj meri se radi.error bars su jedan nacin na koji se moze izbeci ucrtavanje znacajnosti na drugi grafikon - ukoliko se stave confidence intervali, onda bi samo njihovo preklapanje ili nepreklapanje bilo dovoljno da u izvesnoj meri ukaze na prisustvo i snagu efekta. na prvom grafikonu, na kome su ucrtane mere znacajnosti, logicno je da se stavi +/- SE ili +/- 2 SEs (preferiram prvu varijantu posto je jednostavnija, al moze i ovo drugo za superpedantne).

Link to comment
  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    23

  • Indy

    23

  • BraveMargot

    16

  • Prospero

    6

Top Posters In This Topic

hvala puno margot. imam legendu ispod grafika gde stoji da su error bars SE koja nije deo slike pa se ne vidi ovde, ali ostali saveti su mi vrlo korisni. jedna stvar mi doduse nije potpuno jasna, pitacu te metodom oci-u-oci.

Link to comment
  • 3 months later...

Ja bih htela da podelim svoje iskustvo sa matematickim i statistickim softverima.Za multivariacionu analizu koja nije previse iscasena - SPSS.User friendly softver za analizu vremenskih serija - EViews.To je boranija. Sad idu malo bolje stvari.Za cross-section, time-series i panel ekonometriju - STATA i SAS. STATA je puno jednostavnija, ali za merdzovanje razlicitih baza podataka sa 200-300k observacija SAS rula.Takodje SAS ima ugradjen GMM, a STATA tek od poslednje verzije. STATA je jako pogodna za robusno ocenjivanje kada postoje autokorelacija i homoskedasticnost u greskama jer se samo jednom komandom ukljucuju silne neke korisne korekcije standardnih greski.Medjutim i SAS i STATA su vezane vrece.MATLAB je predivan. Sintaksa je vrlo intuitivna i kome matricna algebra ide od ruke programiranje u MATLABU dodje kao pisanje na papiru. Idealan za GMM jer ima ugradjene funkcije za optimizaciju. Savrsen za simulacije.Ne preporucujem za koriscenje kad postoje komplikacije kao sto su recimo clastered errors u ekonometriji jer to se STATA-om zavrsava za sekund, a u MATLABU bi trebala citava vecnost.Na kraju, sve sto radi MATLAB moze i Mathematica, s tim sto ona moze i da lepo radi simbolicko izracunavanje. To je jako lepo kad neko umesto mene resava diferencijalne jednacine. MATLAB sluzi uglavnom za numericka izracunavanja, a za simboliku zahteva neki add-on koji se zove Symbolic Toolbox.Opet, moram priznati da je MATLAB sintaksa puno intuitivnija.Moj zakljucak je da treba kombinovati softvere. Ja vrlo cesto se pripomazem i Excelom kad ustreba za data sorting.

Link to comment

moja bivsa sefica je dizajnirala plocice za kupatilo u matlabu. kupila je table s belim i zelenim kockicama (10x10) i odredila koje kockice treba da se izbace da bi se dobio totalno random efekat bele boje koja prelazi u zelenu, gde je gornjih 2/3 dominantno belo a donja trecina dominantno zelena.onda smo isli kod nje na mobu, izbacivali bele kockice iz tabli po matlab printoutu da bi se napravila osnovna matrica, nikad nista dosadnije u zivotu nisam radila. posle su te table zalepili za zid i u rupice ubacili kockice ove druge boje.cenim da bi se to moglo klasifikovati kao simulacija.

Edited by BraveMargot
Link to comment

Ajd i ja da podelim svoje iskustvo, kad se vec hvalisemo dostignucima. Ovako: uzmes statisticki softnjare, uvezes tabelu iz Excela, lepo imenujes varijable da svako razume sta si 'teo da kazes (a ne ono CXW$#01, CXW$#02 i tome sl.) i ondak raspalis one razne ugradjene analize i grafikone. Pa kad nadjes lep neki koji dekurativno izgleda i moze da isprepada sve recenzente (koji ce da se muceni postide sto nisu nikad culi za tu metodu i samo ce da aminuju publikaciju naucnog rada ti), onda - to ti je taj. Jos je najbolje ako sledis mod(er)ne trendove i opalis neki graf u 3D, ima da te cene k'o KamerUna. A sta to tacno znaci - ko zna! Sve je, uostalom relativno, a znanje i razumevanje pogotovo.Recept za uspeh garantovan.(Bez sve sale, dusa mi pati za pisanjem radova koji ne bi imali ni uvod, ni jebeni pregled jebene literature, ni statisticku obradu podataka, ni nikakvo modeliranje, masturbiranje, ni grafikone, nista... samo: "radio sam to i to, ovako i ovako, a izmerio to i to". A vi procenite sta to znaci. Posteno, bez marketinga. In my dreams.)

Link to comment

jaoj, to ovi moji sa marketinga vole da saraju i da crtkaju grafikone. mi to ne radimo. taman posla.ali secam se jednog seminara gde je neki lik radio neke simulacije pa u cilju ilustracije okacio slajd sa 9 slika nekakvih trodimenzionalnih grafikona, pri cemu je trecu dimenziju postigao da prikaze razlicitim bojama tih slojeva. kad malo bolje pogledas a ono kao slika 9 vagina (moram tako da se izrazim u margotinoj kuci). kad se tad nisam udavila necu skoro...

Link to comment

Moje iskustvo u Australiji otpočelo je prezentacijom jednog mladog lava koji je prisutnima objašnjavao da naučnici vole modeliranje iz istog razloga iz kog ljudi vole masturbaciju, naime, "oboje su bolji od prave stvari" (tim rečima, učenim profesorima i vodećim biznismenima... onda sam shvatio da je ova zemlja znatno drugačija od okruženja koje sam ranije poznavao. Mislim da se nikad nisam zaista adaptirao, previše je to).

Link to comment

ajd' da i ja reklamiram:ROOT rules ^_^, posebno za čestičare koji koriste C++. moguće je dodati privatne module, kompajlirati sopstvene privatne C++ programske pakete i klase sa ROOT-om. ima matematičke i statističke klase uz standardna drveta, histograme, grafove, monte karlo i mnogo toga još. ima i bugova tu i tamo, ali sve se da srediti. od mog starog SNO eksperimenta, preko LHC-a, do ovih sada VERITAS gamazrakastih astrofizičara, svi ga koriste tj. paketi za analizu podataka, simulacije detektora itd. velikog broja eskperimenta su kompajirani sa ROOT-om. mada ima još uvek starije škole čestičara koji se drže PAW-a, pisanog u FORTRAN-u, ali opet od strane ROOT-ovog izumitelja Rene Bruna.

Link to comment
  • 2 months later...

Ja trazim neki reference management program. Probao sam Mendeley Desktop (http://www.mendeley.com/) i ne izgleda lose, ali problem je sto ne podrzava editovanje referenci. Bilo bi lepo kada bi na kraju mogao da promenim redosled referenci i sortiram ih po azbucnom ili nekom drugom redosledu. Jos da dodam valjalo bi da sve to radi u wordu i pod windowsom. Tako da ako neko zna nesto bolje od ovog Mendeleya pomozite.

Link to comment
Svi koje poznajem koriste Endnote i mislim da ti to upravo treba.
Hvala. Cuo sam za Endnote, ali me odbilo to sto nije besplatan. U svakom slucaju probacu da vidim kako izgleda. Takodje me interesuje ako ima neka preporuka za katalog za e-books. Nasao sam neki http://www.collectorz.com/ . Ima li neka bolja preporuka?
Link to comment
  • 3 weeks later...

powerpoint pitanje. kad uradim drag&drop vidim sliku na slajdu, ali je u stvari samo liknovana a ne i sacuvana u prezentaciji. sta mogu da uradim da zaista sacuva sve te slike? ako postoji jedinstveni potez.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...