Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

patlidžan, oko kilo i dvesta, isečem na deblje kolutove (oko pola santimetra), sa sve korom - ona daje ukus i kolutovi se ne raspadnu posle, posolim i stavim u đevđir da iscuri voda i da se eventualno odgorči (da mu isteram ic, kako mi to kažemo :lala: ). po pravom receptu trebalo bi ga pržiti u maslinovom ulju, ali meni je tako premasno - zato patlidžan blago nauljim hcmuljem, posolim još malo i pobiberim ovlaš, pa poređam kolutove u pleh obložen pairom za pečenje. pečem na 220 stepeni dok blago ne porumeni - ali da se ne presuši. videćeš kad je pečen, trebalo bi da ne ispušta više vodu kad ga stisneš. meni izađu dva pleha otrpilike od ove količine patlidžana. to ostaviš sa strane da se ohladi.

 

paradajz, oko kilo i po, blanširam, ogulim, iseckam na kockice i stavim opet u đevđir da se ocedi tečnost. propržim četiri iseckana čena bluka na hcmulju, dodam paradajz, posolim i krčkam dok ne dobijem gustu šalšu. možeš da dodaš mediteranske trave - bosiljak, origano... ako želiš.

 

u malo nauljenu vatrostalnu posudu ređam patlidžan, premažem šalšom, stavim par kriški mocarele i pospem narendanim parmezanom  (samo nemoj molim te ono mleveno đubre iz kesice). ja koristim stariji grana padano koji kupujem u Metrou, oko 1200 za kilo. opusti ruku kad posipaš... pa opet sve redom dok imaš materijala, a odozgo neka bude šalša - da ne pregori patlidžan. ubaciš u rernu koliko da se zapeče.

Edited by banatjanin
Link to comment

pospem narendanim parmezanom  (samo nemoj molim te ono mleveno đubre iz kesice). ja koristim stariji grana padano koji kupujem u Metrou, oko 1200 za kilo. 

 

Otprilike cena po kilogramu i za ono mleveno đubre iz kesice. Dakle, nema dileme ako je Metro u blizini (a meni nije).

 

Btw, više u Rodi ne nalazim onaj sir koji si preporučivao (Čarnok?) koji sasvim dobro odmenjuje parmezan. Ima li ga igde?

Edited by pacey defender
Link to comment

carnoka raznih vrsta ima na bajloniju u mlecnoj radnji dana. na bajloniju madjari prodaju parmezan po 1600 dinara kilo. 

 

u mom receptu za parmidjanu obavezno ima kapara i dosta svezeg bosiljka. mocarelu ne stavljam, zao mi da je pecem, volim da je jedem svezu uz parmidjanu. 

Edited by darling
Link to comment

A evo i mog kućnog recepta za melanzanu alla parmigiana koji sam već ostavljao ovde više puta:

 

na 1kg patlidzana ide 150gr rendanog parmezana, glavica cluka, dva cena bluka, 200gr nekog blazeg kackavalja, 200gr mocarele, obicno ulje (za przenje), 800ml pasate od paradajza + par kasika koncentrata, maslinovo ulje, so, biber, svez bosiljak...

dakle, luk malo prodinstati na mulju, zatim doliti paradajz (i pasatu i koncentrat), ubaciti koji list bosiljka, malo soli, malo bibera i dinstati dok se malo ne zgusne (ovde moja zena narenda i par kocki cokolade za kuvanje). tanko seceni patlidzan usoliti i ostaviti da odstoji sat vremena, onda dobro osusiti i kratko proprziti na obicnom ulju. vaditi na papirni ubrus, da upije ulje. moja zena ga uvalja u tanak sloj brasna, mene to mrzi. podmazati tepsiju muljem, kroz mulje umesati malo paradajz sosa, redjati red patlidzana, red tanko secenog kackavalja, premazati paradajzom, posuti sa par kasika parmezana, pa opet patlidzan, onda red mocarele, paradajz i parmezan i tako dalje, dok ne zavrsis patlidzanom. zalijes sa svim sto ti je ostalo od paradajz sosa i parmezana, u rernu na 200°C 40 minuta, izvadis da se malo ohladi rerna (2-3 minuta ostavis otvorenu), pa vratis da se polako prohladi u rerni jedno pola sata.

 

jos je bolja sa grilovanim patlidzanom, al to mi je bas smaranje. osim kad kupim vec grilovan :D

PS: u poslednje vreme sam bitno smanjio količinu paradajza, 500ml mi je sasvim dovoljno

Link to comment

jeftnija,za nas obicne smrtnike,a nista losija verzija moze i sa feta sirom umesto mozarele..

 

 

i naravno,to jelo je bolje  jesti hladno...

 

 

 

ja danas kuvam pizza patlidzane

Edited by ivy
Link to comment

ja bih jos rekla da je to jelo dobro sa bilo kojim sirom pa i obicnim trapistom ili bilo kojim koji se dobro topi...al ne smem..

 

dobro je i sa somborskom fetom..

 

 

ipak cu to da pravim..imam somborske a imam i malo sira iz mjesine umesto parmezana :P

Edited by ivy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...