Jump to content
IGNORED

Novi hit iz kuhinje ministarstva prosvete


Moća

Recommended Posts

Sada ce direktori laganica da upisuju ucenike preko spiska po raznim osnovama sve uz Jankovicevu asistenciju. Covek je pobrkao pojmove, postoji jasan javni interes da svi koji su u procesu imaju uvid u ukupne rezultate.Curse of thermal bug

Edited by fonTelefon
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    11

  • Filipenko

    10

  • Venom

    10

  • Tolaa

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

glede pravopisnih gresaka na prijemnom. u pitanju je moja struka, ukljucujuci to da toj deci drzim privatne casove za prijemni, pa se osecam slobodnom da kazem da ta odluka uopste nije losa. ima tu ovakvih stvari. odlike balade, naprimer, su te, te, te i te. lirsko-epski elementi, takodje. ne stave crticu izmedju lirsko i epsko. naveli sve ostalo tacno? zasto bi im se oduzeo bod?! baska to sto nam pravopis ima rupe. i sto su neke stvari usiljene u istom. i sto se neke stvari menjaju iz godine u godinu. i sto, naravno, ni odrasli ne poznaju dovoljno isti. isto, cirilica i latinica. jedno pitanje odgovore cirilicom, drugo latinicom- u cemu je problem? oba pisma su ustavna. razumemo ih i mi, i djaci. ne vidim problem.
SlaZEM se!@@ Poschto je naravno potpuno NE MO. GUCE da ovladam finesama SrBBBskoghh jezika i pravopisa, onda je potpuno BeZSmisleno Bez Zmisleno da se drzim i nekih najjednostavnijih i najosnovnijih pPABOpiCHIX pravila. Bitno je da se Razhumuemo. Edited by Evi_
Link to comment
SlaZEM se!@@ Poschto je naravno potpuno NE MO. GUCE da ovladam finesama SrBBBskoghh jezika i pravopisa, onda je potpuno BeZSmisleno Bez Zmisleno da se drzim i nekih najjednostavnijih i najosnovnijih pPABOpiCHIX pravila. Bitno je da se Razhumuemo.
- loše sedi dole 2+ za trud- pa zar je to prawopis sa debilnih telefona, pishes v umesto standardnog w <_<
Link to comment
glede pravopisnih gresaka na prijemnom. u pitanju je moja struka, ukljucujuci to da toj deci drzim privatne casove za prijemni, pa se osecam slobodnom da kazem da ta odluka uopste nije losa. ima tu ovakvih stvari. odlike balade, naprimer, su te, te, te i te. lirsko-epski elementi, takodje. ne stave crticu izmedju lirsko i epsko. naveli sve ostalo tacno? zasto bi im se oduzeo bod?! baska to sto nam pravopis ima rupe. i sto su neke stvari usiljene u istom. i sto se neke stvari menjaju iz godine u godinu. i sto, naravno, ni odrasli ne poznaju dovoljno isti. isto, cirilica i latinica. jedno pitanje odgovore cirilicom, drugo latinicom- u cemu je problem? oba pisma su ustavna. razumemo ih i mi, i djaci. ne vidim problem.
Uopste ne mogu da se slozim s tobom, osim da je izostavljanje crtice trivijalna greska. S druge strane, veliko slovo u vlastitoj imenici nije. Kao ni "neznam", "ne verovatno", "dali", "Srbski", mesanje "jer" i "je l'"... Pomesati cirilicu i latinicu u jednoj reci/recenici je takodje neprihvatljivo. Te stvari se nauce u prva dva razreda osnovne, ako ne mogu do osmog, onda je to porazavajuce. Dalje, neko sa takvim greskama moze imati isti broj bodova kao i neko ko nema takve greske i sta onda? Uzece mesto u zeljenoj skoli detetu koje je pismeno?Sta s onima koji polazu engleski za filoloske gimnazije? Pustiti da speluju kako zele u pitanjima gde nije izricito naglaseno da se gleda speling?Pravda za Wladiku daniwa.
Link to comment
SlaZEM se!@@ Poschto je naravno potpuno NE MO. GUCE da ovladam finesama SrBBBskoghh jezika i pravopisa, onda je potpuno BeZSmisleno Bez Zmisleno da se drzim i nekih najjednostavnijih i najosnovnijih pPABOpiCHIX pravila. Bitno je da se Razhumuemo.
Najednostavnijih. Naj osnovnijih. :fantom:
Link to comment

Klasifikacioni testovi se prave između ostalog i da bi postojala Gaussova raspodela u rezultatima... Većina dece treba nešto da pogreši ili prosto ne zna i da ima u vr' glave osamdesetak, a jedan manji broj da pokida ili da uradi baš loše. Naravno da treba prilagoditi način ispitivanja i obim gradiva mogućnostima dece koja testove polažu, ali to ne treba činiti guranjem proseka bodova naviše kroz labavo pregledanje, uz zadržavanje stare metodologije polaganja (a najviše se kuka na metodologiju i zastarelo gradivo), već na neki zdraviji, sveobuhvatniji i postepen način.Baš ovo ad hoc procenjivanje šta može i šta ne može će oštetiti samo decu koja zaista umeju da napišu polusloženicu koja opisuje književni pojam koji su prepoznali i koja zaista do kraja mogu da urade klasifikacioni test kako treba, nevezano za to da li su znanje potrebno za takav poduhvat stekla u školi, kod kuće ili na ulici. Veštačko utapanje ekstrema sa obe strane skale u neki prosek odgovara većini i dobro je za političke poene kroz radovanje mama, tata, baka i tetaka dece kojoj ακαδήμεια prosto ne ide od ruke, ali nije dobro za društvo u celini.Što se ove teme sa neobjavljivanjem rezultata tiče... Naravno da je bilo jako neodgovorno činiti gomilu ličnih podataka (adresa, jmbg...) javno dostupnim. Ne verujem da je ikome svejedno povodom toga i tu svinjariju treba ispraviti. Ipak, rang liste na školama, sa nekom šifrom učenika, imenom, prezimenom i brojem bodova, kao i minimalni broj bodova za upis u srednje škole posle obrade lista želja - itekako treba objavljivati, kao i ishode svih drugih javnih konkursa koji se boduju po jasno definisanom kriterijumu (dodela stipendija, upis na fakultete...), makar dok se sistemi u kojima se to sve sprovodi finansiraju iz budžeta.edit:edit

Edited by Oxymoron
Link to comment
Jesu li?
nisu. :D zato sam glasala protiv ustava.okej, okej, ima razlike u jacini gresaka. Upravu ste da treba da se znaju osnovne stvari, ali ja nekako ne sticem utisak da oni pisu tako kako si ti, Evi, karikirala. misim, tesko da ce iko napisati W umesto V. ili ja zivim u zabludi.Oni ce imati 5 pitanja iz samog pravopisa. I nekako ja mislim da su kroz pripremu za prijemni sve te vazne stavke naucili. ima tu i ne plus glagol, i velikih slova, i skracenica, a ima u fonetici i glasovnih promena.
Link to comment
I nekako ja mislim da su kroz pripremu za prijemni sve te vazne stavke naucili.
A ja mislim da je problem bas ako su to naucili kroz pripremu za prijemni, a ne u prethodnih 8 godina.
Link to comment
Uopste ne mogu da se slozim s tobom, osim da je izostavljanje crtice trivijalna greska. S druge strane, veliko slovo u vlastitoj imenici nije. Kao ni "neznam", "ne verovatno", "dali", "Srbski", mesanje "jer" i "je l'"... Pomesati cirilicu i latinicu u jednoj reci/recenici je takodje neprihvatljivo. Te stvari se nauce u prva dva razreda osnovne, ako ne mogu do osmog, onda je to porazavajuce. Dalje, neko sa takvim greskama moze imati isti broj bodova kao i neko ko nema takve greske i sta onda? Uzece mesto u zeljenoj skoli detetu koje je pismeno?Sta s onima koji polazu engleski za filoloske gimnazije? Pustiti da speluju kako zele u pitanjima gde nije izricito naglaseno da se gleda speling?Pravda za Wladiku daniwa.
taj sam :lol:- kako sam samo mešao, naravno sve zbog engleskog ili možda insistiranja na ćirilici na srpskom, a onda me je na 1 godini faksa dočekalo tehničko pismo, od tada pišem tehničkim slovima i ne mešam ćirilicu i latinicu :D
Link to comment
i tu si upravu. nista nisu naucili. sve su ucili sada ispocetka. ne svi, ali, da, vecina.
Nisam sigurna da li si ironicna, ako jesi, sama si rekla ono na sta sam se ja nadovezala. Nisam u tvojoj poziciji, ne spremam nikog za prijemni i nemam veze s prosvetom, ali u blizoj okolini imam dosta klinaca od 13-17 godina koji su vrlo dobri ili odlicni djaci i koji ove stvari jednostavno ne znaju, ne zanimaju ih i misle da nema ni potrebe da znaju, jer "sta ce im to, svi ih i ovako razumeju". Nastavnici im ocigledno ne traze, inace ne bi imali prilicno dobre ocene. A sada i ministarstvo podrzava takav nacin razmisljanja. Kad sam bila u drugom ili trecem gimnazije, imali smo pismeni iz srpskog na kom je jedna devojka napisala "ljucki" umesto "ljudski". Dobila je 4 na tom pismenom, ali je profesorica imala obicaj da, kad neko napravi gramaticku gresku, izvede na tablu i trazi da napisu ponovo to sto su napisali pogresno, da vidi da li je slucajno ili stvarno ne znaju. Izvede ovu, ova ponovo "ljucki". Kec kog je popravljala do kraja godine i jedva popravila, nakon sto je bila izresetana svim mogucim gramatickim pitanjima. Nas je i profesor istorije ispravljao kad pogresno akcentujemo rec, ali skola i sluzi za takve stvari, da naucis nesto, a ne da prodjes kroz nju cisto da bi mogao da se upises u srednju ili na faks tako sto ces da se spremis iz zbirke za prijemni i onda to zaboravis cim s njega izadjes. To sto je obrazovni sistem kod nas potpuno neinspirativan je druga prica, ali ne nauciti osnove pravopisa je kao ne nauciti 2+2. A ovakvo podrzavanje neznanja s najviseg nivoa i time posredno kaznjavanje onih koji nesto znaju se kosi sa svakim smislom obrazovanja.
Link to comment

nisam bila ironicna. nemaju pojma neke opstekulturne cinjenice. ne znaju ko je agata kristi. ni kroz seriju poaro. metodika koju smo ucili faksu je katastrofalna. previse nebitnih i nabacanih cinjenica, premalo bitnog, kljucnog, temeljnog. a tako je i sa drugim predmetima.ja sam samo nekako kroz rad sa njima skontala da ipak znaju velika slova, glagole i znake navoda. da nisu ni toliko nenormalno nezainteresovani. nisam stekla utisak da su nepismeni do krajnosti. nisam stekla ni da su ne znam koliko pismeni, doduse. medjutim, mozda sam imala srece sa djacima. imala sma malu koja je otkidala, isla na takmicenja iz srpskog i sl.. ipak, ona jeste iizuzetak.edit: pravopis :isuse:

Edited by vin
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...