Jump to content
IGNORED

Novi hit iz kuhinje ministarstva prosvete


Moća

Recommended Posts

i, da, moram se opravdati da sam prenaglila kada sam rekla da im treba istolerisati pravopisne greske. da, do odredjene mere. ne, preko odredjene mere.

Edited by vin
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    11

  • Filipenko

    10

  • Venom

    10

  • Tolaa

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

nisam bila ironicna. nemaju pojma. ne znaju ko je agata kristi. ni kroz seriju poaro. metodika koju smo ucili faksu je katastrofalna. previse nebitnih i nabacanih cinjenica, premalo bitnog, kljucnog, temeljnog. a tako je i sa drugim predmetima.ja sam samo nekako kroz rad sa njima skontala da ipak znaju velika slova, glagole i znake navoda. d anisu ni toliko nenormalno nezainteresovani. nisam stekla utisak da su nepismeni do krajnosti. nisam stekla ni da su ne znam koliko pismeni, doduse. medjutim, mozda sam imala srece sa djacima. imala sma malu koja je otkidala, isla na takmicenja iz srpskog i sl.. ipak, ona jeste iizuzetak.
Pa da, naravno da ima izuzetaka, ima dece koja su zainteresovana, ali vecina takvih mali deo toga sto zna nauci u skoli, bar ja imam takav utisak i sada, a imala sam ga i kad sam isla u skolu.Ne znam kako stvari stoje, mozes li da ubacis nesto svoje, da radis drugacije od uobicajenog, da u lektiru ubacis recimo Agatu Kristi ili nesto podjednako zanimljivo umesto neceg sto ne interesuje nikog u tom uzrastu? Verujem da bi se bar neko navukao i citao i van obavezne lektire, samo kad bi im se ponudilo nesto sto ih ne odbija vec na prvi pogled. A tako bi naucili i jos stosta, ukljucujuci i bar deo pravopisa.
Link to comment

ne znam moze li sve to, ja ne predajem u skoli. to mi dodje honorarno samo pred prijemni ispit. umem lepo da im objasnim to sto im treba i od mene dosta, za sada. mislim da u skoli postoje programi rada i da vrlo malo moze da se iskace iz njih, medjutim mislim da moze i u okviru programa da se bude inovativan. sto se agate tice, interesanto je da je to pitanje iz zbirke za pripremu. ne znaju ko je, onda ja mislim, eureka, znaju seriju. ali ne znaju. i tako.. mislim da je maternji jezik kao predmet u zescem corsokaku i da definitivno nesto mora da se menja. rcimo, ima previse, ali prepreprevise, narodne knjizevnosti. bilo je reci u javnosti o tome, ali slaba vajda.

Edited by vin
Link to comment

Nemoj tako, pa kako bi se drugačije odmalena znalo da je Sveti Sava izmislio prozore i poslao onog gramzivog da trči oko livada i šuma da bi na kraju pao mrtav?A u celoj priči je veoma važan i nezaobilazni Međedović, srpska preteča Game of Thrones...

Link to comment
To sto je obrazovni sistem kod nas potpuno neinspirativan je druga prica, ali ne nauciti osnove pravopisa je kao ne nauciti 2+2. A ovakvo podrzavanje neznanja s najviseg nivoa i time posredno kaznjavanje onih koji nesto znaju se kosi sa svakim smislom obrazovanja.
Na matematici smo seckali krug i od njega pravili pravougaonik jer moja nastavnica matematike nije volela ni najminimalnije bubanje formula nego sve da bude jasno, na likovnom smo radili akvarele, kolaže, cak i duborez. Mislim da ga još čuvam. Pri tom i danas prepoznajem slike u muzejima po nekim evropskim zemljama sa časova likovnog. Francuskinja nas je animirala da pravimo postere da proširimo fond reči, pa smo na kraju godine i za nešto što mi sad deluje potpuno banalno tipa kompjuter sastavljali postere na kojima nije moglo da stane sve što smo izrezali iz novina tih dana da to spremimo, na tehničkom je uvek bila super zabava, na kraju godine počupali smo pola bašte roditeljima da bismo naselje koje smo napravili okitili drvećem i uredili parkove. Na fizičkom je čak i meni ponekad bilo zanimljivo, npr kad smo rasturile dečake u bacanju kugle sa ramena. Ja i sad kad se setim svoje skole obuzme me jedno :wub: osecanje. Pobogu pa kakav je to inspirativan obrazovni sistem? Edited by Evi_
Link to comment
Pobogu pa kakav je to inspirativan obrazovni sistem?
Onaj u kom se podstice kreativnost, inventivnost, razmisljanje van sablona... Ne ovaj nas u kom se napamet uci 25 epskih narodnih pesama godisnje, u kom se ucenici ne usudjuju da kazu svoje misljenje ili ideju ukoliko se ono razlikuje od onoga sto pise u knjizi ili od onoga sto profesor misli...Tebi je bilo super, ali u 95% skola na 95% casova to nije tako. Imala sam i ja casove koje sam obozavala, engleski kod profesorice koja je bila takva carica da sam se i bolesna dovlacila u skolu samo zbog njenih casova :wub: i jos neke, ali to su bili izuzeci. Ostalo je bilo suvoparno, nije budilo interesovanje ni kod koga. Pomenuto fizicko npr: decacima lopta da idu da igraju fudbal, a nama greda (koju sam mrzela iz dna duse). I tako cele skolske godine, osim nesto malo na prolece kad smo imali atletiku. Cak se i meni, koja sam zaljubljenik u bavljenje sportom bilo koje vrste, to fizicko gadilo. A bar tu ima toliko mogucnosti da se radi nesto zanimljivo!Postoje nacini da se nesto promeni (pocevsi od rezanja svetog Save, Marka Kraljevica i njima slicnih likova sa bajkovitim karakteristikama i mogucnostima makar za 50%), samo sto nikom nije u interesu da se dohvati toga. Lakse je ovako, povladjivati mediokritetima, zadovoljne mame, tate, babe i strine sto im deca razbijaju na prijemnima, nema veze sto ce posle da varaju na Facebook Slagalici :) jer nemaju pojma kako da sastave ispravnu rec ili koja racunska operacija ima prednost.
Link to comment
Uopste ne mogu da se slozim s tobom, osim da je izostavljanje crtice trivijalna greska. S druge strane, veliko slovo u vlastitoj imenici nije. Kao ni "neznam", "ne verovatno", "dali", "Srbski", mesanje "jer" i "je l'"... Pomesati cirilicu i latinicu u jednoj reci/recenici je takodje neprihvatljivo. Te stvari se nauce u prva dva razreda osnovne, ako ne mogu do osmog, onda je to porazavajuce. Dalje, neko sa takvim greskama moze imati isti broj bodova kao i neko ko nema takve greske i sta onda? Uzece mesto u zeljenoj skoli detetu koje je pismeno?Sta s onima koji polazu engleski za filoloske gimnazije? Pustiti da speluju kako zele u pitanjima gde nije izricito naglaseno da se gleda speling?Pravda za Wladiku daniwa.
Ne nauce se i proces usvajanja/osvajanja pismenosti mnogo duze traje. Ako recimo devojcice i nauce razna podrazavanja za pismene zadatke to jos ne znaci da su naucili da sastave obicnu molbu.
Link to comment
Na matematici smo seckali krug i od njega pravili pravougaonik jer moja nastavnica matematike nije volela ni najminimalnije bubanje formula nego sve da bude jasno, na likovnom smo radili akvarele, kolaže, cak i duborez. Mislim da ga još čuvam. Pri tom i danas prepoznajem slike u muzejima po nekim evropskim zemljama sa časova likovnog. Francuskinja nas je animirala da pravimo postere da proširimo fond reči, pa smo na kraju godine i za nešto što mi sad deluje potpuno banalno tipa kompjuter sastavljali postere na kojima nije moglo da stane sve što smo izrezali iz novina tih dana da to spremimo, na tehničkom je uvek bila super zabava, na kraju godine počupali smo pola bašte roditeljima da bismo naselje koje smo napravili okitili drvećem i uredili parkove. Na fizičkom je čak i meni ponekad bilo zanimljivo, npr kad smo rasturile dečake u bacanju kugle sa ramena. Ja i sad kad se setim svoje skole obuzme me jedno :wub: osecanje. Pobogu pa kakav je to inspirativan obrazovni sistem?
kakvo ulepsavanje proslosti.
Link to comment
Onaj u kom se podstice kreativnost, inventivnost, razmisljanje van sablona... Ne ovaj nas u kom se napamet uci 25 epskih narodnih pesama godisnje, u kom se ucenici ne usudjuju da kazu svoje misljenje ili ideju ukoliko se ono razlikuje od onoga sto pise u knjizi ili od onoga sto profesor misli...
zasto se u srbiji vecito kaska, sad se u angloamerickom skolstvu opet uvodi ili razmatra ucenje napamet poJezije. :isuse:
Link to comment
kakvo ulepsavanje proslosti.
Ma naravno, šibali su nas bičem, iživljavali se, i ništa nas nisu naučili. I ovo malo što znam, naučila sam na privatnim časovima koje sam uzela par dana pred prijemni.
Link to comment
zasto se u srbiji vecito kaska, sad se u angloamerickom skolstvu opet uvodi ili razmatra ucenje napamet poJezije. :isuse:
:lol:već ih vidim kako recituju gavrana
Link to comment
  • 2 months later...

4. godina srednje, istorija, prvi čas, da se upoznamo sa materijom:Obavezna lektira:Jovan Dučić:Verujem u Boga i u srpstvoVladimir Ilić:Srpska četnička akcija 1903-1912.Za ocenu veću od 2, pogledati sledeće filmove i napisati po dva eseja, jedan na zadatu i jedan na slobodnu temu (mislim, ovde sam već pogubio živce):"Gde cveta limun žut", proizvodnja Košutnjak film i RTSScenario Milovan Vitezović i Zdravko Šotra, reditelj Zdravko Šotra"Nezapamćeno spasavanje nacionalne časti, veličanstveno po poduhvatu i po velikim žrtvama strašno.Mučeništvo srpskog naroda u marševima za opstanak naroda i njegovo oslobođenje izazvalo je divljenje slobodnog sveta za Srbiju i Srbe."Blagoslovena da si, zemljo, koja si ih ovakvim rodila!" - pisale su novine sveta."Marš na Drinu"Ne samo hronika cerske bitke, nego drama Srbije i jednog naroda koji je učinio nemoguće, u borbi protiv carevine koja mu otima zemlju."Bog i Hrvati", Krsto Škanata, produkcija DUNAV FILM Beograd, 1993. godinaFilm “Bog i Hrvati” govori o genocidnoj zamisli fašisoidne vlasti tadašnje “Nezavisne države Hrvatske” (NDH),na čelu sa zločincem poglavnikom Antem Pavelićem i uz svesrdnu pomoć “blaženog” Alojza Stepinca.

Link to comment
zasto se u srbiji vecito kaska, sad se u angloamerickom skolstvu opet uvodi ili razmatra ucenje napamet poJezije. :isuse:
Apsolutno.Ako neko bubanje valja, to je bubanje poezije.Niti se secam da mi je kao klincu smetao ni Marko Kraljevic ni ostali pret, kosovski i pokosovksi ciklusi.
Link to comment
4. godina srednje, istorija, prvi čas, da se upoznamo sa materijom:Obavezna lektira:Jovan Dučić:Verujem u Boga i u srpstvoVladimir Ilić:Srpska četnička akcija 1903-1912.Za ocenu veću od 2, pogledati sledeće filmove i napisati po dva eseja, jedan na zadatu i jedan na slobodnu temu (mislim, ovde sam već pogubio živce):"Gde cveta limun žut", proizvodnja Košutnjak film i RTSScenario Milovan Vitezović i Zdravko Šotra, reditelj Zdravko Šotra"Nezapamćeno spasavanje nacionalne časti, veličanstveno po poduhvatu i po velikim žrtvama strašno.Mučeništvo srpskog naroda u marševima za opstanak naroda i njegovo oslobođenje izazvalo je divljenje slobodnog sveta za Srbiju i Srbe."Blagoslovena da si, zemljo, koja si ih ovakvim rodila!" - pisale su novine sveta."Marš na Drinu"Ne samo hronika cerske bitke, nego drama Srbije i jednog naroda koji je učinio nemoguće, u borbi protiv carevine koja mu otima zemlju."Bog i Hrvati", Krsto Škanata, produkcija DUNAV FILM Beograd, 1993. godinaFilm “Bog i Hrvati” govori o genocidnoj zamisli fašisoidne vlasti tadašnje “Nezavisne države Hrvatske” (NDH),na čelu sa zločincem poglavnikom Antem Pavelićem i uz svesrdnu pomoć “blaženog” Alojza Stepinca.
Izvor?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...