Jump to content
IGNORED

Novi hit iz kuhinje ministarstva prosvete


Moća

Recommended Posts

Da, nikako ne mislim na ljude koji se zapošljavaju negde. To nema veze sa ovim što pričam. Ovo su momci koji imaju svoje sajtove/firme, rade isključivo za sebe. I nije Google Ads jedini mehanizam prihoda, nego sam ga čisto spomenuo za ilustraciju. Od toga kreću.

Edited by Filipenko
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    11

  • Filipenko

    10

  • Venom

    10

  • Tolaa

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inače, za one koji su se zasitili novih hitova, evo malo starih hitova iz kuhinje ministarstva prosvete, i to na tri jezika, multikulturiška...img_1946.jpgtumblr_m2ua64DKPm1rrjfelo3_1280.jpgimg_1947.jpgimg_1950.jpgimg_1951.jpg

Edited by Filipenko
Link to comment
Dakle prema predlogu novog zakona i studenti privatnih sega-mega fakulteta bi imali pravo na smestaj u domovima i ishranu u menzi. Ministar je smenio svog pomocnika koji je bio protiv toga a i ministar je sasvim slucajno profesor na Megabendu™. Muka mi je vise od ove usrane drzave.Sent from my cigla using Tapatalk
Moco, ne sekiraj se, u domove ionako ne moze da udje vise od 7% studenata (sadasnje populacije od oko 240.000). A da ti mozda ne mislis na ovu strategiju obrazovanja (gde se to sto pricas pominje) koja je sad na raspravi, umesto na zakon o ucenickom i studentskom standardu?
Drzavni dom ne moze nikako da bude za studente privatnih fakulteta, jer je drzavni studentski dom deo drzavnog obrazovnog sistema a privatni nije. Drzava finansira ili sufinansira studente na drzavnim fakultetima, drzava utice na broj studenata koji ce biti primljen na ovaj ili onaj faks, pa shodno tome prima ili ne prima odredjen broj ljudi u domove.Drzava s druge strane nema nikakav uticaj na to koliko studenata primaju privatni univerziteti. I tako drzava onda projektuje na osnovu studentske populacije odredjen broj mesta u domovima, a onda 3 privatna univerziteta odluce jedne godine da utrostruce recimo broj studenata, i sta onda? Ne vidis kako se tu stvaraju potencijalni problemi?
Aj meni za ljubav, sta je to drzavni obrazovni sistem i kako on to vise sluzi ovoj drzavi od tog privatnog?FYI, drzava ne utice na broj studenata ni na drzavnim ni na privatnim, ona samo utice na broj budzetskih studenata, mada i tu joj je realan uticaj diskutabilan. Nacionalni savet/Komisija za akreditaciju, razume se, nisu drzava, ali oni odobravaju broj studenata po studijskom programu/instituciji i to podjednako za privatne i drzavne.
Drzavni studentski domovi su deo sistema obrazovanja koji se finansira iz drzavnog budzeta. Oni su tu da omoguce studiranje, kao sto "budzet" omogucava studiranje.Privatni fakulteti nisu deo tog sistema obrazovanja. Zasto bi drzava finansirala neciji privatni faks? Sto onda da ne uvedemo i budzetsko studiranje studenata na privatnim fakultetima?
Hazarde, ali ono, jebala te drzava :PInace, to budzetsko finansiranje na privatnim se predvidja ovom novom strategijom obrazovanja (koja obiluje skandaloznim momentima, al to je druga tema).Hajde da postavimo ovako. Zasto bi neko platio svoj drzavni, pa i privatni faks ako mu roditelji uredno placaju porez iz koga se ti fakulteti finansiraju? Nisu dobri studenti? Imaju novca? Imace privatnu dobit od toga pa treba da plate svakako? Nesto cetvrto? Naravno, ovo sto sad imamo je od svega po malo, samo sto su stvari postavljene naopako.Na privatnim ustanovama u Srbiji studira manje od 20% studenata. Od svih studenata u Srbiji, skolarinu placa oko 57%, u menzama jede oko 20%, dom dobije 7%, koliko i stipediju i kredit. Od 100 poena koje studenti mogu dobiti prilikom konkurisanja za dom, samo 2 mogu da dobiju na osnovu socio-ekonomskog statusa, ostalo je uspeh na studijama (toliko o principu potrebe i socijalnoj politici). Sve ovo ne mogu da dobiju studenti privatnih, ali mene oni toliko i ne brinu.Posto ja volim da tu bude i nekih brojeva, prilazem jednu tabelu diskusiji o populaciji studentskoj akademske 2010/2011:post-2432-13351331334973.jpgIz ove tabele se ne moze bogzna sta zakljuciti o studentima koji idu na privatne ili drzavne, ali kada ove brojeve ukombinujem sa nekakvim obzervacijama, rekla bih da privatni fakulteti jesu destinacije dece funkcionera/menadzera, tj. onih koji nisu hteli da se akaju sa drzavnim fakultetima, kao sto se ovde potencira, ali su i "izbor" onih koji nisu mogli da upisu drzavne, ali su ipak hteli da odu na neke visoke skole jer sa obrazovanjem koje su imali nisu imali nikakvu perspektivu. Sto je slucaj sa vecinom svrsenih srednjoskolaca srednjih strucnih skola, odnosno skola koje ima oko 70% studenata (spram oko 30% gimnazijalaca). I tu ima puno prostora za pricu o kvalitetu "ulaza" na studije, pa samim tim i o kvalitetu samih studija.edit: ispravila sam poslednju recenicu o kvalitetu jer ne stoji do kraja Edited by Quince
Link to comment

Da. Zapravo, populacija je ovde svi studenti minus apsolventi (oko 240.000 pomenute akademske godine), jer se oni ne popisuju. Mada ne znam ni u kom obliku se oni sada pojavljuju na fakultetima. I, naravno, sve pod pretpostavkom da su svi govorili istinu kada su popunjavali obrazac, ali to je vec nesto sto ne mozemo da znamo.

Edited by Quince
Link to comment

Da, prvu generaciju su samo pustili da nedefinisano plivaju, sad se obnavlja poslednja... Tj. obnavljanje generalno nije više validan termin, nego se reupisuje studijska godina i ponovo uplaćuju preostali krediti.

Link to comment
  • 1 month later...
http://www.021.rs/Info/Srbija/Bodovi-sa-male-mature-nece-biti-javni.html U cilju "zastite privatnosti" mi se ova odluka nimalo ne dopada. Do lane su deca mogla sa oglasnih tabli videti kako su uradili njihovi i drugari iz susedne skole na oglasnoj tabli, pogledati na internetu broj poena ostalih i na osnovu toga okvirno odabrati buducu skolu. Takodje, svaka tajnovitost ostavlja veci prostor za manipulacije i korupciju.Ako je istina da je pravi razlog tajnovitosti to sto zele spreciti ljude da imaju uvid u kojim skolama se osvaja vise poena tj gde se bolje priprema da ne bi deca upisala tu skolu, a ne neku drugu slabiju onda je to strasno. Umesto da se nagradjuju najbolji i motivisu ostali da se poprave, nastavnik cija deca ostvare najgore rezultate nikad nije dobijao ni otkaz, niti je sa njim obavljan razgovor, a sada ga ovom merom i dodatno stite. Ako je objavljivanje broja poena na prijemnom na oglasnoj tabli "zadiranje u privatnost", da li ce onda i rezultati ispita na fakultetu postati tajni?
Link to comment
http://www.021.rs/Info/Srbija/Bodovi-sa-male-mature-nece-biti-javni.html U cilju "zastite privatnosti" mi se ova odluka nimalo ne dopada. Do lane su deca mogla sa oglasnih tabli videti kako su uradili njihovi i drugari iz susedne skole na oglasnoj tabli, pogledati na internetu broj poena ostalih i na osnovu toga okvirno odabrati buducu skolu. Takodje, svaka tajnovitost ostavlja veci prostor za manipulacije i korupciju.Ako je istina da je pravi razlog tajnovitosti to sto zele spreciti ljude da imaju uvid u kojim skolama se osvaja vise poena tj gde se bolje priprema da ne bi deca upisala tu skolu, a ne neku drugu slabiju onda je to strasno. Umesto da se nagradjuju najbolji i motivisu ostali da se poprave, nastavnik cija deca ostvare najgore rezultate nikad nije dobijao ni otkaz, niti je sa njim obavljan razgovor, a sada ga ovom merom i dodatno stite. Ako je objavljivanje broja poena na prijemnom na oglasnoj tabli "zadiranje u privatnost", da li ce onda i rezultati ispita na fakultetu postati tajni?
Naravno i sta ima da se potpisuju peticije da se na internet kaci ko je kad diplomirao a covek sastavljac peticije se ne potpise.Statistika osvojenih bodova moze bez imena i prezimena.
Link to comment
daj boze da ovo vec jednom zazivi. jel tvoj medicinski dosije okacen na oglasnoj tabli? zasto bi akademski bio?statistika je bezimena, ona moze i bez imena i prezimena da funkcionise podjednako dobro.
Link to comment
jel tvoj medicinski dosije okacen na oglasnoj tabli? zasto bi akademski bio?
Zato sto moji karijes ili hemoroidi nemaju uticaj na bilo ciji zivot, a to ko ce osvojiti vise poena na prijemnom je itekako bitno jer je u pitanju takmicenje, a mi smo zemlja u kojoj je sport itekako bitan, ma sta bitan, najvazniji. Eto, recimo dete koje je vukovac i koje je lane ucestvovalo na saveznom iz matematike, a ove godine je kao osmak bilo drugo ili trece u juznobackom okrugu i nije se plasiralo jer je na savezno otislo jedno iz celog okruga u kom zivi pola miliona ljudi ce na prijemni uci sa 60 poena, dok ce dete ciji je prosek 4,5 uci sa nekoliko poena vise zato sto je osvojio drugo (poslednje) mesto u pokrajini u sportu koji se zove sambo, ili je drugu devojcicu tata ubacio na drzavno prvenstvo u golfu, dok trece dete trenira odbojku kao i hiljade drugih, ali "ima vezu" i na osnovu toga ima takodje deset poena. Ja ih poznajem troje, ali posto je u pitanju tajnost ko zna koliko desetina i stotina novosadske dece ce biti u privilegovanom polozaju zahvaljujuci sambou, golfu, dok ce preko matematike do bonusa stici jedno ili nijedno u zavisnosti kako ce proci na saveznom.
Link to comment

to o cemu ti govoris se zove korupcija i ne leci se preko ledja povrede privatnosti drugih gradjana.istom logikom treba sve medicinske dosijee staviti na otvoreni uvid javnosti, jer je neki pacijent dobio hitnu operaciju posto je podmitio lekara, a drugi, sa identicnim ili jos gorim stanjem na nju ceka vec sest meseci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...