Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Da vam odmah kazem, prava Ruska je iz SFRJ, kada nije bilo tako zamrznutih proizvoda, pa ni graska cesto i uvek, a tek konzervirano iz limenke nije postojalo na trzistu, te se nije pravila Ruska sa graskom. Tako baba kaze, kada je pitam a sto nije naucila svoju cerku, a on mene da mece grasak. A valjda je jasno da sa babom nema diskusije.


Link to comment

Pa može u salatu bilo šta, po definiciji. Evo siguran sam da kad Australijanci počnu da prave rusku salatu, staviće ananas ili mango u to. Kod Francuza se nešto slično ionako jede iz napola presečenog grejpfruta. Kod Rusa se za pominjanje takvog čega verovatno ide u gulag, ali ja kažem, treba biti otvorenog uma. :D

 

Edited by Indy
  • +1 2
Link to comment
48 minutes ago, nisam ja said:

ostalo je da još neko napiše

 

recept za praaaaavu rusku salatu

The exact recipe for the Olivier's salad — particularly that of the dressing — was a jealously guarded secret, but it is known that the salad contained grouse, veal tongue, caviar, lettuce, crayfish tails, capers and smoked duck. The original Olivier dressing was a type of mayonnaise, made with French wine vinegar, mustard, and olive oil.

:nobles:

 

ed: nisame, jebo si mi sve po spisku ovim NYT Cooking linkom, evo surfujem i drulujem sve vreme ništa što sam planirao se danas neće obaviti vidim :D

 

Edited by aram
Link to comment

eh, pa zato je sve u doziranju.

ja rusku pravim sa 600grama majoneza, a i to je pola originalne mere taaajnogtm porodičnog recepta. na tu vanglu ruske koja ispadne, stavljam tek jednu kafenu šolju graška. zašareni ga, pregrize se gdekoji, ali ne ubije ukus.

iako znam da nema standardnog recepta, i da je sve to izvitoperena Olivije salata, ipak sam ruski salatofob i stvarno ne mogu da jedem makaršta na tu temu. užasavam se tih sa previše graška, sa lošim majonezom ili sa gotovim mešavinama "za rusku".

  • +1 2
Link to comment

pametna je moderacija da je pred praznike kulinarstvo dobilo moderatora. 

 

biće ovde svega. 

 

 

na parove razbrojs!

pileće belo. mada ovaj goveđi jezik mi sad palaca pred očima. :cry:

Link to comment
4 hours ago, Jumanji said:

Jao jeste. Sastojci su svi otprilike, recimo 10-15 pecenih paprika, iscepkaju se rukom na manje komade, trake (ne nesto preterano tanke), da bi se lakse i ravnomernije redom posluzivalo, na vecem tanjiru, ovalu, i sve se redja u jednom redu.
Odozgo raspodeli bogato feta, isecena na kockice ili usitnjena i blansirani bademi, koji se prepolove, a mogu i celi i na njihovim kolicinama se ne stedi, jer ih paprika bas voli.
A onda se odozgo nalije emulzija umucena u teglici od limunovog soka i mulja. Zatvori providnim folijom i spremi u frizider na bar 2 sata. Pre sluzenja pospe odozgo seckan persun. On se ne stavlja ranije jer se cesto zalepi za naelektrisanu foliju.
Dakle nista se ne mesa, samo 5 sastojaka, nista so, jer je slana feta. Fantasticna uz sva mesista, ali i za predjelo.


A sarma i pecenje i naravno opet ruska za Bozic, kao i torta neka ozbiljna, a sada idemo light varijantu emoji2957.png


 

 

Fala, probaću... 

  • +1 1
Link to comment
Pa može u salatu bilo šta, po definiciji. Evo siguran sam da kad Australijanci počnu da prave rusku salatu, staviće ananas ili mango u to. Kod Francuza se nešto slično ionako jede iz napola presečenog grejpfruta. Kod Rusa se za pominjanje takvog čega verovatno ide u gulag, ali ja kažem, treba biti otvorenog uma. [emoji3]
 
Apsolutno se slazem i podrzavam. Nema recepta koji nisam bar malo izmenila ili dodala nesto, pogotovu kada su slatkisi u pitanju.
Samo kazem da grask ovde ne volim, a znam da ga mnogi stavljaju, pa eto ispipavama vam puls, inace nikako ne treba biti iskljuciv. Samo siroki vidici i iskustva.

Link to comment
8 hours ago, banatjanin said:

Ni za pedalj na odstupam! 

 


ovako nekako i ja, ni za pedalj 😂

 

uvek isti jelovnik za NG: ruska, celer-jabuka-orasi salata, domaće kiflice, mesište, podvarak, išleri, shortbread kao osnova; varijacije budu na temu treće vrste kolača (ove godine ću opet kesten praline, ostalo mi kesten pirea koji sam sama napravila; verovatno i njujorški čizkejk sa sosom od višnji, i kao dodatak slanom neki gratinirani krompir).

 

takodje sam škola ruske bez graška, ali ja u nju dodam obavezno i nečeg malo prodimljenog (pored pilećeg belog i praške šunke), za sada je najbolje ocene dobio dodatak sitno seckanog dimljenog vrata.

 

jedina promena ove godine je što menjamo alkohol, rešili da počnemo sa martinijem.

  • +1 2
Link to comment

Ja ću sad za Božić mini ćurku, juče generalna proba uspela, teletinu u kajmaku sa krompirom, podvarak, mini količinu prebranca, rusku, reformu, rum kocke
A za novu godinu malo praseta, malo jagnjeta, pihtije, podvarak sa slannncom, ruska i mimoza.
Za nas dvoje i više nego dovoljno

  • +1 1
Link to comment

sad ta ruska bez grashka, to je fino, ali ja imam 1 vegerarijanca i 1 shto zdravstveno ne sme grashak. i shta sad ja da radim :dry:

jedino manje grashka, pa ko ne sme da manje pljucka? :s_w:

sent from bubamoto

Link to comment
  • renne pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...