Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

evo nas opet....ja sam vec poceo jer slavim sve - bozic, novu godinu, bozicveceras - losos, filet, kupio pola ribe, cela strana, dimljen (hot smoked, nije standardni, evo ga http://www.thefishsociety.co.uk/fish-shop_Hot-Smoked-Salmon_118_0_1.html?gclid=CN6el_rgs7QCFSHHtAodRE8AHQ.moze se jesti takav kakav je al ja cu ga malo ugrejati u rerni, skandinavski. uz to baren mladi krompir, zelena salata (razno lisce, obavezan mladi spanac, crveni luk, avokado, zacinjeno limunom i muljem, jednostavno) i sos od persuna, mirodjije, krastavca, martinija i neutralne pavlake. sos ubiva kako je dobar al je dosta jak pa ga pravim samo u ovo doba godine.predjelo, losos tartar. pravi se na razne nacine, ja namontirao svoj. dve trecine svezeg i trecina dimljenog lososa stno seckano, na to sitno seckani kapari (nekad stavljam i krastavcice al drazi su mi kapari), sitno seckan crveni luk (ne puno, pola glavice na pola kile lososa) limunov sok, biber (so ne treba, slan je dimljeni losos a i treba vise da se oseti kiselost), sveza mirodjija, tabasko i to je to.dezert - razni sirevi sa marmeladom od luka, lep port a posle verovatno bombonjere, cokolade, bademi, lesnici, suvo voce, izbor je pristojan.sutra tradicionalno - za dorucak kajgana s dimljenim lososom i sampanj. rucak curka, pecen krompir, mrkve, paskanat, kupusici, sos od brusnica, salata. posle sirevi, panetone, sladoled, cokolade, lesnici, orasi, bademi, suseno i sveze voce...nova godina - standard. sarma, ruska, reforma. uz to - roast rib of beef po francuski. zacini se, ja obavezno ne stedim na senfu, oprlji dobro sa svih strana i u rernu na najjace jedno dvadeset minuta do pola sata. izvadim, bogato pokrijem folijom i ostavim jos pola sata da odahne. bude idealno, pink unutra, meko kao dusa. uz to krompiri iz rerne, salata, dobar hleb. gricke, sirevi, cokolade i kako to vec ide...nas bozic - gibanica, svinjska plecka dugo zaboravljena u rerni, domaci lebac, ajvar, prilozi, salate...imam jednu limenku ffoie gras u steku jos od letos, negde cu i to da uguram...nabavio dobrog malta, dobrog, konjaka, dobrog porta i dobrog vina. e,da, praznicne dane pocinjem kafom s baileys-om. pa lagano.... sto bi rekao onaj u mighty boosh - I'm drunk on baiiiiiiiileys, I've got mangiiiiiina....e pa, eto. ja poceo da praznujem, gosti samo sto nisu stigli.

Link to comment

e pa lepo. taman htedoh da se upisem. molim za savet: kakvo meso kupiti za rozbif, kako to zovu u srpskim mesarama, a molim i za recepte i savete za marinade i pac.

Link to comment

ovaj lik zna znanje:Uvod i osnovne pripreme junetine za pecenjena moju veliku zalost, moram se potpuno sloziti s njim kad je rec o obradi mesa kod nas, s tim sto je u hrvatskoj stanje cak i nesto bolje.meni nije uspelo da napravim dobro pecen komad junetine dok sam ziveo u bg-u. ovde, srecom, imam u krugu od sto metara od kuce argentinsku mesaru, italijansku, spansku i dry aged beef u supermarketu.najbolje rezultate, u bg-u, sam imao par puta kad sam probao zrenje kiwijem.

Link to comment

Oftopik je, ali sad nešto gledam ovo povodom junetine, i skapiram koliki smo mi zapravo gurmanski kurac od države, i pokušavam da zamislim gde bi neko vodio Burdena da ide da jede i kako bi to izgledalo. Verovatno na ćevape u Skadarliju.

Link to comment

preterujes sad, nemci su isto go kurac, ali su srecom bar to ukapirali pa se trude da nauce. to jest neki. vecina ih i dalje jede ocajno. jebo te, deca koja idu sa mojim sinom u skolu ne znaju da se pire moze napraviti od krompira, a ne samo iz kesice.

Link to comment
preterujes sad, nemci su isto go kurac, ali su srecom bar to ukapirali pa se trude da nauce. to jest neki. vecina ih i dalje jede ocajno. jebo te, deca koja idu sa mojim sinom u skolu ne znaju da se pire moze napraviti od krompira, a ne samo iz kesice.
Pa eto ti prvi primer, ovo o čemu se pričalo malopre. Ovde normalne namirnice nalaziš preko teških dojava, kod baba na planini i matorih mesara u pripizdinama. Onda gledam one epizode šetnji po raznim turskim, vijetnamskim, meksičkim džank fudovima, trista hiljada autentičnih varijanti za obične ljude. Ovde da random zaređaš po širem centru u potrazi za time, dobio bi proliv ili nešto još grđe, od pljeske sa kečapom i pavlakom, autentične srpske pice i autentičnog toplog sendviča sa Agroživ stišnjenom i Iriškim kačkavaljem.
Link to comment

izvin'te me, ovo je tradicionalni nemacki obrok:2792906-434113-german-traditional-meal-white-sausage-with-sour-cabbage-and-rolled-noodle-with-beer.jpge sad, uporedi to i ovo:cevapi-hrana-bosna.jpge, sad, trgovci su nam slabi, to je tacno. ali ja rekoh, srecom zivim u kraju gde imam veliki izbor, nije to pravilo.osim toga, recimo dry aged beef, koje odskora imas u svakoj boljoj rewe samoposluzi kosta od 45€ kilo pa navise. znas kad ce nemac da da te pare, kad moze za to da kupi 10 kila svinjetine, i jos da mu ostane za pivo?

Link to comment

lose su u odnosu na nase, lose su u odnosu na italijanske. tri klase losije. jedino ako ti je etalon za nase ona lazna kranjska s noktima i ocima iz c-marketa krajem 90-tih, onda su bolje.a ovo me prosto bilo sramota kad sam video:GR_70490_09_b.jpgovo nemacka deca, uslovno receno sirotinjska, donose u skolu za uzinu. i ne prelivaju vrelom vodom, grickaju suvo. mislim da kosta oko 60 centi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...