Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

Sto se JK tice, mogu da kazem da prema takvom coveku osecam ozbiljan strah, i to iskljucivo iz 1 razloga: zbog onoga na sta je u svakom trenutku bio spreman, ako razumete... Secam ga se dobro iz Freske 88-e, kao sto neko rece. Pistoljero mrkog pogleda, u vreme dok beogradska perspektiva, gradska omladina, nije ni slutila da Beograd nece biti evropski Njujork u narednih godinu dve....Ima jos jedna stvar dok govorimo o JK i njegovom hajlajtu na malom i pustom jadranskom otoku: da li se iko zapitao kako je Sistem postigao da i po izlasku sa robije, narednih Decenija, svi ti suznji budu apsolutno mirni, bez glasa o patnji i onome sta se radilo Tamo? Na koji nacin su bivsi heroji rata, ljudi koji su mogli u jednom trenutku Sve, od Sutjeske i Neretve do Srema, ostajalinemi nad sopstvenim stradanjem jos desetinama godina, pa sve do danas?U prevodu sta im je to Kapa radio da ostanu nemi tolike godine? Kako je ubio njihov ponos & covecnost?Tog pitanja ne mogu da se otrgnem kad smo kod ove teme. A odgovor je jednostavan i suvise mucan...
1. ja to rekoh :) upravo tako, svako ko ga je slucajno vidjao te decenije u freski (ne zaboravimo da je tada beograd imao neuporedivo manje mesta za izlazak i nekako je bilo prirodno da se svrati i tamo u pauzama faxa, ja sam samo danju odlazio a ne i uvece) je verovatno imao isti ugodjaj, hajd sto je pre 3 decenije izgledao mladje nego pred smrt :P ali to se ne moze opisati jednostavno, cudan covek, sve samo ne bezopasan, meni je hajlajt bio kada je par drcnih pripadnika tadasnje mladezi krenulo da se nesto kurci u kafani, ne prema dedi kapicicu nego onako iz sporta, kada je j.k. ustao ni glas nije povisio ali ih je sa nekoliko reci ucutkao da su bukvalno pobeleli od straha i bili mirni kao bubice i naravno platili racun i zdimili, uostalom svi posetioci tog lokala su znali ko je taj dekica u tvid sakou :D2. pokusao sam da objasnim svoju pretpostavku kako je logor uspeo to da uradi ljudima. nisu kreatori logora morali da citaju frisko izaslu knjigu 1984 da bi razvili metodologiju slamanja ljudskog duha putem onecovecenja tehnikom ubacivanja u masineriju nasilja, kazem opet, to je bio logor u kojem je najrasprostranjeniji bio metod mucenja logorasa od strane drugih logorasa.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

Moj jedan stariji prijatelj sa grupom mangupa krajem osamdesetih zivkao telefonom Kapu, zezali ga kako ce da robija zbog Golog otoka i slicno, kako ce da ga posete dok spava u udju mu u gajbu. Kaze, Kapa mirno saslusa i kaze - cekam vas, spreman sam, a onda cu da vam sve po spisku :D

Link to comment

Za mene je bitan danasnji odnos prema proslim rezimima i pokretima, a manje prema licnostima. Cesto se prljavstine pripisuju licnostima da bi se pokreti i rezimi oprali od odgovornosti. Ja Kapicica ne mogu odvojiti od rezima i ovo vidim kao prigodu da se poprica o karakteru komunstickog rezima.Spomenuo sam usput prije cetnike i genocid nad muslimanima kao nesto sto ih diskvalificira, a netko me prozvao zbog rijeci genocid. To je tema za drugo mjesto i ovo je sve sto cu ovdje o tome napisati. Mislim da se pokolji u Foci i po Sandzaku s obzirom na planove za etnicko ciscenje tog prostora i broj zrtava trebaju tako nazvati. Taj slijed od planiranja do cinjenja je kljucan. Mislim da bi to morao biti dovoljan razlog da se danas ne velica cetnicki pokret i da se sa njim ne identificira. Naravno da se nauka treba baviti cetnicima i tocno utvrditi tko je za sto odgovoran, a tko nije.Pitanje je ima li nesto u komunistickom pokretu i rezimu uspostavljenom na kraju rata nesto sto bi ga diskvalificiralo na taj nacin?

Edited by reginald
Link to comment
1. ja to rekoh :) upravo tako, svako ko ga je slucajno vidjao te decenije u freski (ne zaboravimo da je tada beograd imao neuporedivo manje mesta za izlazak i nekako je bilo prirodno da se svrati i tamo u pauzama faxa, ja sam samo danju odlazio a ne i uvece) je verovatno imao isti ugodjaj, hajd sto je pre 3 decenije izgledao mladje nego pred smrt :P ali to se ne moze opisati jednostavno, cudan covek, sve samo ne bezopasan, meni je hajlajt bio kada je par drcnih pripadnika tadasnje mladezi krenulo da se nesto kurci u kafani, ne prema dedi kapicicu nego onako iz sporta, kada je j.k. ustao ni glas nije povisio ali ih je sa nekoliko reci ucutkao da su bukvalno pobeleli od straha i bili mirni kao bubice i naravno platili racun i zdimili, uostalom svi posetioci tog lokala su znali ko je taj dekica u tvid sakou :D2. pokusao sam da objasnim svoju pretpostavku kako je logor uspeo to da uradi ljudima. nisu kreatori logora morali da citaju frisko izaslu knjigu 1984 da bi razvili metodologiju slamanja ljudskog duha putem onecovecenja tehnikom ubacivanja u masineriju nasilja, kazem opet, to je bio logor u kojem je najrasprostranjeniji bio metod mucenja logorasa od strane drugih logorasa.
Što se tiče tačke br.2, slagaću vas sada, ne mogu da nađem izvor iz glave. Gledao sam na jutubu neki nastup Symbyjevog nadasve omiljenog slovenačkog filozofa Žižeka.Jada se on: "Znate, u zemljama komunističkog lagera postojala je normalna cenzura. Tačno se znalo šta ste smeli reći, a šta ne.Kod nas nije bilo tako - nije bilo zabrana, nego privedu vas na informativni razgovor, pa onda se objašnjavaju filozofski sa vama, teraju vas na autocenzuru na taj način da sami kažete gde ste skrenuli sa linije."Filozofija Praxisa na delu, takoreći obrnuta dijalektika.Zašto da mi mučimo zatvorenike, ne - hajde da napravimo sistem takav da oni muče sami sebe! Glavna tema Golog otoka bila je potreba da zatvorenici "revidiraju", da internalizuju svoje mučenje kao svoju spopstvenu zabludu, i ko revidira - on može koliko sutra sa Golog otoka! Samo treba potpisati neki papirić, kojim priznajete da ste izdajnik, i da ste želeli da Sovjeti dođu na vlast, i sve će vam biti oprošteno.Ta matematička jednačina nema rešenja, posledice su nepredvidive.Ako si nevino zatočen, ne možeš napolje, jer nisi potpisao, a nisi potpisao zato što nisi izdajnik. Čak i da jesi izdajnik, ne želiš to da priznaš, jer to povlači sada legalni, a ne sistem administrativne odluke, idu članci u novinama, denuncije, gubitak građanske časti, policijske istrage i provere koje će ti naći da si izdajnik.Uz psihološki mehanizam torture, pojačan i prilagođen drugim elementima, dodjemo do jedno fantastičnog stanja u kome stvarno krivi biju nevine. Edited by Utvara
Link to comment
Bold mi je nejasan. Represija prema "staljinistima" je bila blaza nego sto je mogla da bude, ali je i takva sadrzala deo bespotrebne surovosti. Internacija kao mera zastite od "unutrasnjih neprijatelja" nije bila ucinjena nimalo efikasnijom time sto su internirani muceni i terani da tucaju kamen u nemogucim uslovima, umesto da im je samo onemoguceno kretanje, kao u slucaju preko 100 000 americkih gradjana japanskog porekla interniranih za vreme Drugog svetskog rata. To je bilo jasno i iz tadasnje perspektive.
Njima je "samo onemogućeno kretanje" usred pustinje u Arizoni na +50C, obzirom da su tamo bili internirani, baš kao i ovi naši na Goli Otok. edit: i za razliku od ovih naših, imali su tu privilegiju da ih u tom onemogućenom kretanju duž arizonske pustinje prate čitave familije, dakle komplet žene i deca. Vidi se da se pazilo na porodične vrednosti, u tradicionalnom hrišćanskom duhu.
sta ti je? jel si OK? napisi neki hvalospev delijama romima ciganima, stampacu majicu sa tvojim imenom i ponosno nositi kao titov partizan
Izgleda da uočavam tačku razmimoilaženja. Ti misliš da im ja štogod zameram...? Edited by Filipenko
Link to comment
Moj jedan stariji prijatelj sa grupom mangupa krajem osamdesetih zivkao telefonom Kapu, zezali ga kako ce da robija zbog Golog otoka i slicno, kako ce da ga posete dok spava u udju mu u gajbu. Kaze, Kapa mirno saslusa i kaze - cekam vas, spreman sam, a onda cu da vam sve po spisku :D
ili imamo istog starijeg prijatelja ili je tvoj prijatelj samo sirio tu pricu, mislim da sam bar od nekoliko ljudi krajem 80ih cuo istu tu pricu koju sam i onda dozivljavao kao simpaticnu urbanu legendu :D
Link to comment
1. naravno da nije ok muciti i izgladnjivati. nemam nameru da na bilo koji nacin drvenoadvokatisem kreatorima golog otoka (ionako su izumrli) ali rec je o metodologiji upravljana logorom, izgladneli zatvorenici od kojih su mnogi, ponavljam, bili sve samo ne mekani ljudi jer su imali zavidno ratno iskustvo, su tako lakse kontrolisani + stvaranje perverznog sistema u kojem logorasi u velikom procentu muce druge logorase sto je po meni najveca monstruoznost tog logora, to tako efikasno onecovecenje ljudi. pritom je iz perspektive kreatora logora dobijena usteda na ljudskim resursima potrebnim za cuvanje logora. zvuci bezdusno kada se ovako napise ali mehanizme zla treba posmatrati i upoznati im strukturu da bi se dobila jasnija slika otkud to i zasto bas na takav nacin.
ok, i sta da radimo sa onima koji ripuju tvorca takvog sistema?
2. mislim da si previse strog prema mayday,
ok, mozda je u pravu. mozda je gorbacov, u momentu kada se sssr raspao a naoruzani parlamentarci zauzeli dumu, kao prioritet imao izazivanje medjunacionalne mrznje na balkanu. i to nekako retroaktivno opravdava goli otok.
Link to comment
ili imamo istog starijeg prijatelja ili je tvoj prijatelj samo sirio tu pricu, mislim da sam bar od nekoliko ljudi krajem 80ih cuo istu tu pricu koju sam i onda dozivljavao kao simpaticnu urbanu legendu :D
Ovaj je bio nekad vojno lice.
Link to comment

@gazza: ja mislim da su isto tako ljudi zvali arkana telefonom i pretili mu da ce robijati zbog zlocina po bosni i hrvatskoj. verovatno sam nesto propustio.Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

@yodae onda nemamo istog starijeg prijatelja :D mada, ponavljam, meni je onda bilo fantasticno kako se ta prica rasirila po gradu, zaista sam je cuo od nekoliko ljudi koji se medjusobno nisu druzili. a kada je vec o anegdotama iz tog doba, imam par sjajnih o drugom liku, nije istorijski poznat ali je bio jedan od rankovicevih pomocnika, gospodin covek, rodjen u americi, prvoborac itd itd, osnivao svasta, od preduzeca za distribuciju hrane do ustanova za politicke zatvorenike, i taj osecaj da je temperatura u njegovoj dnevnoj sobi za nekoliko stepeni niza nego sto treba, kazem opet, ljudi u cijem drustvu ti leti ne treba klima uredjaj :D ali nije mesto za takvo caskanje, mada uzivo takve anegdote sjajno zvuce u svoj svojoj cudnovatoj bizarnosti, naravno uz dobar alkohol u dobrom drustvu :D

Edited by Pontijak
Link to comment
Za mene je bitan danasnji odnos prema proslim rezimima i pokretima, a manje prema licnostima. Cesto se prljavstine pripisuju licnostima da bi se pokreti i rezimi oprali od odgovornosti. Ja Kapicica ne mogu odvojiti od rezima i ovo vidim kao prigodu da se poprica o karakteru komunstickog rezima.Spomenuo sam usput prije cetnike i genocid nad muslimanima kao nesto sto ih diskvalificira, a netko me prozvao zbog rijeci genocid. To je tema za drugo mjesto i ovo je sve sto cu ovdje o tome napisati. Mislim da se pokolji u Foci i po Sandzaku s obzirom na planove za etnicko ciscenje tog prostora i broj zrtava trebaju tako nazvati. Taj slijed od planiranja do cinjenja je kljucan. Mislim da bi to morao biti dovoljan razlog da se danas ne velica cetnicki pokret i da se sa njim ne identificira. Naravno da se nauka treba baviti cetnicima i tocno utvrditi tko je za sto odgovoran, a tko nije.Pitanje je ima li nesto u komunistickom pokretu i rezimu uspostavljenom na kraju rata nesto sto bi ga diskvalificiralo na taj nacin?
Za zločin genocida - ne.Zločini protiv čovečnosti, običaja rata, etničko čišćenje, što ratno što poratno (npr vojvođanski Nemci), političku represiju - da. Mada su u tom košu i ostali ratni pokreti.
Link to comment
@gazza: ja mislim da su isto tako ljudi zvali arkana telefonom i pretili mu da ce robijati zbog zlocina po bosni i hrvatskoj. verovatno sam nesto propustio.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
povodom arkana, mada ce ovo najvise interesovati filipenka jer je odrastao u staaarooom novom beogradu: zeljko r. je imao nadimak bata glavonja dok je ziveo 60ih u bloku 1 u zgradi A1 u omladinskih brigada a koristim priliku da to napisem staarim novobeogradjanima jer si pomenuo arkana u svom postu :De ova prica posle sahrane j.k. se razvija ipak u dobrom pravcu, posle ozbiljnog diskutovanja i malo zuci preslo se na anegdote, sto neko rece, jos malo pa cemo da pricamo o modelima automobila krajem 40ih, kulinarstvu, muzici, seksu i svemu sto se u jace pripitom stanju prica na sahranama :P Edited by Pontijak
Link to comment
Stali bi Srbi u taj jedinstveni front slobodoljubivih naroda Evrope, da im majstori nisu tutnuli potrebu odbrane brace cija su vekovna ognjista ugrozena i da se - u svetlu ondasnjeg ponasanja srpske elite - nije pojavila zavodljiva fatamorgana brzih tenkovskih prodora ka Zapadu, sve do Zagreba i dalje.Preko Vukovara.Pa se Srbi primili.
Da ali ko je taj majstor? Neki zakasneli srpski Todor Živkov. Koji je opet došao na plodno tle i nije baš sve mogao promeniti tek jednom tenkovskom kolonom. Sećamo li se kako je koju godinu ranije prosečan srpski glasač gledao na događaje u Bukureštu i Berlinu? O tom sentimentu je reč koji ne bi postojao da je ovaj delio sudbinu ostalih naroda pod sovjetskom čizmom.
pa ne razumem ni ja kakve to veze ima sa golim otokom koji je btw. koristen kao krunski dokaz anti-srpskog karaktera jugoslavije i izdaje NOBa.ovo sto pricaju o golom otoku ljudi ovde je kao prepisano iz druge polovine osamdesetih. i to od vucele i dobrice.pazi, u prethodnom turnusu ove rasprava je kapicic poredjen sa himlerom a ja sam razvlacen zato sto sam uporedio matorog safrancuskim generalima koji su sprovodili sistematsko mucenje u alziru. istovremeno se na drugim topicima nalaze opravdanja za ljude koji su bili, u jednom momentu, direktno angazovani od strane sila osovine i tako zapravo bili na istoj strani kao i himler. meni je to zanimljiv ideoloski simptom.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Pa ja mislim da je na ovoj temi kritika GO i Jove iskreno demokratska. Da li može skrenuti na put o kom govoriš? Kod nekog može kod nekog ne, bem li ga.Ja sam citirao MD koja piše da Jovo ima popust jer se obračunavao na vreme sa svim zlom koje nas je strefilo devedesetih. Ako zamenimo ono o agentima sa korpusom poraženih snaga '45, '48 i sa Brionskog plenuma, onda je konstrukcija donekle tačna ali pitanje je da li je to pravi metod. Mislim da nije i da je Jovo izazvao i kontraefekat jer naprosto sistem u kom Jovo drži štetočine pod ključem je imao vrlo ograničen vek trajanja. Ako eto na tren prihvatimo da je njihovo štetočinstvo isto '48 i '91 a nije Edited by dillinger
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...