Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

@mau: ne znam za agente ali, ako mi se dopusti topolina konspirologija, najveci uticaj na krvavi raspad sfrj, od medjunarodnih faktora, su imali nemacka i sssr odnosno rusijaSent from Bender's iPad using Tapatalk
Amere je realno boleo djoka.A u vezi sa ulogom SSSR sam se već raspravljala sa Bafalom. Za vodebele: Ja, ekšli, Rankoviću dajem discount naspram onoga kako se doživljava u Drugoj Srbiji.
Link to comment
sta su zapadne vrednosti '45? konc-logori i kolaboracija?mislim i nije tacno da nema razlike ali to je druga tema.@mau: ne znam za agente ali, ako mi se dopusti topolina konspirologija, najveci uticaj na krvavi raspad sfrj, od medjunarodnih faktora, su imali nemacka i sssr odnosno rusijaSent from Bender's iPad using Tapatalk
Ajde sad stvarno malo da se uozbiljimo sem ako caskanje kadijevicevskih generala sa marginalizovanom vojnom ekipom u SSSR u fazi raspadanja ne uzimamo kao kljucan argument.
Link to comment
mislis, podela na interesne sfere i odlucivanje o pobedniku na lokalu u skladu sa dogovorenim?
to bi bile neke progresivne sovjetsko-americke vrednosti. ovde govorimo o zapadu kao eufemizmu za evropu. to su konc-logori. evropa, uz par izuzetaka, nije se oslobodila vec je oslobodjena od fasizma.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Ajde sad stvarno malo da se uozbiljimo sem ako caskanje kadijevicevskih generala sa marginalizovanom vojnom ekipom u SSSR u fazi raspadanja ne uzimamo kao kljucan argument.
ne mislim na neke zakulisane radnje vec na to da je raspad jugoslavije odgovarao necemu sto bi bili dugorocni interesi ovih zemalja. klizanje balkana ka xix veku je nesto sto im je odgovaralo na duge staze sto je i sada evidentno. na kraju krajeva split tito staljin pocinje mnogo ranije od '48 i nije posledica staljinovog ludila (ovde kao da se misli da je taj covek bio ejzenstajnov ivan grozni) vec ozbiljnog sukoba odredjenih politika gde ruski interesi nekada koincidiraju sa nemackim a nekada su im u potpunoj konfrontaciji. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
Mislim na '89, ne '45.
pa da ali trebalo je '45 da misle o njima? plus, kako je to npr. madjarska prihvatila te vrednosti danas?zivimo ponovo u haosu vukova i vucica i neka kriza bi mogla uzasno da prodrma te evropske vrednosti.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

Ne znam zasto se idealizuje Evropa neposredno posle Drugog svetskog rata.Svi, ama bas svi, su koristili i iskoristili priliku da pociste kucu.Poljaci da proteraju gomile Nemaca iz Slezije/Sljonska/Silesije ili kako god, Cesi takodje, Ruse i Prusku da ne pominjem, Grci da by the way sprovedu jedan pravi pravcati genocid zakamufiravsi ga u posledice gradjanskog rata, Bugari su do kraja sedamdesetih ekspedovali svoje Turke …I, sve se to smatralo prihvatljivim nacinima ponasanja za ona vremena, one uslove i one nacine razmisljanja.Gledano iz sadasnje perspektive, ona i onakva, Kapiciceva Jugoslavija, bila je primer: osim Nemaca i nesto malo Italijana, nikom od komsija dlaka s glave nije falila.A mogla je i to onoliko.Svi pomenuti danas mudro cute, k’o dete na nosi, samo se ovde ljudi kidaju oko neceg sto pristojan Poljak, Ceh, Bugarin ili Madjar smatraju nepristojnim i da se pomene.Mozda nema veze sa temom, ali bice da merenje nekih stvari arsinima danasnjih, sto bi Anduril rekao civilizacijskih dostignuca, zaista nema mnogo smisla niti vodi igde.Obaska sto pozivati se na takozvane evropske vrednosti 1945. ili 1946. nema bas mnogo smisla: Evropa je, sa svim svojim vrednostima bila bankrotirala do balcaka, a glavna vrednost diljem kontinenta bili su UNRRA paketi i poneka kutija Camel ili Lucky Strike…

Link to comment
ne mislim na neke zakulisane radnje vec na to da je raspad jugoslavije odgovarao necemu sto bi bili dugorocni interesi ovih zemalja. klizanje balkana ka xix veku je nesto sto im je odgovaralo na duge staze sto je i sada evidentno. na kraju krajeva split tito staljin pocinje mnogo ranije od '48 i nije posledica staljinovog ludila (ovde kao da se misli da je taj covek bio ejzenstajnov ivan grozni) vec ozbiljnog sukoba odredjenih politika gde ruski interesi nekada koincidiraju sa nemackim a nekada su im u potpunoj konfrontaciji.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Mozda si sad malo ovu putinovsku poziciju ucitao Gorbiju i Jeljcinu, samo da se podsetimo da je krajem osamdesetih Gorbi slobi pricao o perestrojci i ukidanju Lagera, dok mu je ovaj drzao lekciju pred kamerama o socijalistickom samoupravljanju. U vreme raspada SFRJ tek je lom kod Sovjeta, svi njihovi sateliti prepusteni su sami sebi, partijske i bezbednosne strukture spremaju se za novo, demokratsko™ doba. Politicki uticaji na Srbiju gotovo da ne postoje, Rusi imaju zurku u svojoj kuci (a to je ohoho razlika u odnosu na Nemce), drze se sigurno neki vojni i privredni linkovi, ali to nije dovoljno da pricamo o ruskom kljucnom uticaju u disoluciji SFRJ.Valjda ima neceg i u, Karingtonu, Badinteru, pa i Amerima, bogamu...
Link to comment
pa da ali trebalo je '45 da misle o njima? plus, kako je to npr. madjarska prihvatila te vrednosti danas?
Pa vrlo verovatno se '45 nisu ni rodili pa ne razumem tvoju primedbu. Kime za ova područja je najbitnije bilo izbeći destrukciju devedesetih a što će iznići neki Dverjani 20 godina potom je deset puta manji problem. A to se moglo izbeći samo tako što bi Srbin u godinama raspleta tražio malo više slobode kao što su je tražili čak i njegova braća Rusi, a ne malo više autoriteta. Da je dakle sa ostalim narodima stao u zajednički front protiv starog režima a ne sa starim režimom protiv ostalih naroda. I da je bio u Varšavskom paktu sasvim sigurno ne bi izmešao prioritete. Mislim pa vidimo po ostalima Edited by dillinger
Link to comment
kao ovog na primer. znaci, ok je muciti i izgladnjivati nekog koga se plasis? onda nema problema?ovaj, ne moramo mi sve da znamo. zasto ti taj svoj cudan odnos ne zadrzis za sebe, sobzirom da mu nedostaje logike, smisla, i jos mnogo kojecega, te ne doprinosi bas diskusiji?
1. naravno da nije ok muciti i izgladnjivati. nemam nameru da na bilo koji nacin drvenoadvokatisem kreatorima golog otoka (ionako su izumrli) ali rec je o metodologiji upravljana logorom, izgladneli zatvorenici od kojih su mnogi, ponavljam, bili sve samo ne mekani ljudi jer su imali zavidno ratno iskustvo, su tako lakse kontrolisani + stvaranje perverznog sistema u kojem logorasi u velikom procentu muce druge logorase sto je po meni najveca monstruoznost tog logora, to tako efikasno onecovecenje ljudi. pritom je iz perspektive kreatora logora dobijena usteda na ljudskim resursima potrebnim za cuvanje logora. zvuci bezdusno kada se ovako napise ali mehanizme zla treba posmatrati i upoznati im strukturu da bi se dobila jasnija slika otkud to i zasto bas na takav nacin.2. mislim da si previse strog prema mayday, tek nemam nameru njoj da drvenoadvokatisem, sposobna je itekako i sama da se odbrani ali primecujem da je napisala nesto sto je meni bitno kao deo objasnjenja otkud to da jedna licnost koja je delovala toliko davno da je to i meni bila istorija pre 3 decenije i danas izaziva toliko zuci u diskusijamadakle, kada mayday napise
Enivejz, moj odnos prema Kapičiću je dosta čudan i mislim da je oblikovan aktuelnim duhom vremena. Da sam postojala pre 40 godina i da me je neko pitao za mišljenje o njemu, verovatno bih u to mirno doba sa dovoljnom vremenskom distancom od ožiljaka od fašizma rekla da malo šta mislim dobro o toj džukeli. Tako nekako.E ali jebiga, krenula sam u prvi razred kad je svo zlo počelo. Kada su nacionalizam i ksenofobija postali mainstream.
delom koji sam boldovao je po meni savrseno u pravu jer danasnje generacije na proslost a samim tim i na istorijske licnosti iz te proslosti projektuju svoju sadasnjost tj. svoj dozivljaj te sadasnjosti dok je u delu koji sam stavio u italik vrlo jasno rekla kako pretpostavlja da bi reagovala u svojoj mladosti da je kojim slucajem starija nekih 30ak godina. s tim sto je u drugoj polovini 70ih bilo pomalo opasno tako nesto ruzno reci o narodnom heroju, prvoborcu, ambasadoru itd. jovi kapicicu iako je vec tada politicki mejnstrim bio da goli otok i nije nesto cime bi se drzava bas hvalilai dalje mislim da su sahrane nama nebitnih ljudi dobar povod da se ljudi siti ispricaju, ponapijaju i na kraju bratsko/sestrinski izgrle sa zakljuckom da je sreca sto smo svi mi zivi i zdravi :P Edited by Pontijak
Link to comment
A to se moglo izbeći samo tako što bi Srbin u godinama raspleta tražio malo više slobode kao što su je tražili čak i njegova braća Rusi, a ne malo više autoriteta. Da je dakle sa ostalim narodima stao u zajednički front protiv starog režima a ne sa starim režimom protiv ostalih naroda. I da je bio u Varšavskom paktu sasvim sigurno ne bi izmešao prioritete. Mislim pa vidimo po ostalima
Stali bi Srbi u taj jedinstveni front slobodoljubivih naroda Evrope, da im majstori nisu tutnuli potrebu odbrane brace cija su vekovna ognjista ugrozena i da se - u svetlu ondasnjeg ponasanja srpske elite - nije pojavila zavodljiva fatamorgana brzih tenkovskih prodora ka Zapadu, sve do Zagreba i dalje.Preko Vukovara.Pa se Srbi primili.
Link to comment
Pa vrlo verovatno se '45 nisu ni rodili pa ne razumem tvoju primedbu. Kime za ova područja je najbitnije bilo izbeći destrukciju devedesetih a što će iznići neki Dverjani 20 godina potom je deset puta manji problem. A to se moglo izbeći samo tako što bi Srbin u godinama raspleta tražio malo više slobode kao što su je tražili čak i njegova braća Rusi, a ne malo više autoriteta. Da je dakle sa ostalim narodima stao u zajednički front protiv starog režima a ne sa starim režimom protiv ostalih naroda. I da je bio u Varšavskom paktu sasvim sigurno ne bi izmešao prioritete. Mislim pa vidimo po ostalima
pa ne razumem ni ja kakve to veze ima sa golim otokom koji je btw. koristen kao krunski dokaz anti-srpskog karaktera jugoslavije i izdaje NOBa. ovo sto pricaju o golom otoku ljudi ovde je kao prepisano iz druge polovine osamdesetih. i to od vucele i dobrice. pazi, u prethodnom turnusu ove rasprava je kapicic poredjen sa himlerom a ja sam razvlacen zato sto sam uporedio matorog safrancuskim generalima koji su sprovodili sistematsko mucenje u alziru. istovremeno se na drugim topicima nalaze opravdanja za ljude koji su bili, u jednom momentu, direktno angazovani od strane sila osovine i tako zapravo bili na istoj strani kao i himler. meni je to zanimljiv ideoloski simptom.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
ne mislim na neke zakulisane radnje vec na to da je raspad jugoslavije odgovarao necemu sto bi bili dugorocni interesi ovih zemalja. klizanje balkana ka xix veku je nesto sto im je odgovaralo na duge staze sto je i sada evidentno. na kraju krajeva split tito staljin pocinje mnogo ranije od '48 i nije posledica staljinovog ludila (ovde kao da se misli da je taj covek bio ejzenstajnov ivan grozni) vec ozbiljnog sukoba odredjenih politika gde ruski interesi nekada koincidiraju sa nemackim a nekada su im u potpunoj konfrontaciji.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Nije u SSSRu bile te političke garniture koja je krajem 80ih mogla praviti dugoročne planove, a kamoli da je takva došla do vlasti nakon kolapsa '91. Ko prati rusku spoljnu politiku jasno mu je da Rusija nije "stala na noge" zato što je bila mnogo pametna sa svojim dugoročnim planovima nego zato što je Zapad globalno oslabio.Anatolij Adamišin ovde fino opisuje kako je uopšte izgledala ruska politika prema raspadu SFRJ. Realno nema ni traga od želje za fragmentacijom balkanskog prostora.Suviše je lomova tu bilo da bismo se oslonili na nekakav kontinuitet spoljne politike prema balkanskim zemljama, još manje da je ona bila uticajni igrač.
Link to comment
Obaska sto pozivati se na takozvane evropske vrednosti 1945. ili 1946. nema bas mnogo smisla: Evropa je, sa svim svojim vrednostima bila bankrotirala do balcaka, a glavna vrednost diljem kontinenta bili su UNRRA paketi i poneka kutija Camel ili Lucky Strike…
cak stavise, nije evropa bankrotirala nego su upravo to vrednosti evrope u svom punom sjaju.a svako idealizovanje evrope posle ww2 je u tom kontekstu vrlo jasno sta je.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...