Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

 

Vlada Srbije donela je danas rešenje o obustavljanju izvršenja Uputstva za postupanje advokata tokom protesta upozorenja sa obustavom rada od 17. septembra, koje je donela Advokatska komora Srbije.

 

U Advokatsku komoru Srbije juče ujutru stigao je dopis ministra pravde Nikole Selakovića, koji „predlaže” da Advokatska komora Srbije u roku od 48 časova stavi van snage uputstvo za postupanje advokata tokom protesta upozorenja sa obustavom rada od 17. septembra, zbog toga što je ovo uputstvo, kako se navodi u dopisu, protivno Ustavu i zakonu. Danas je Vlada Srbije donela rešenje po kojem se ovo Uputstvo obustavlja.

 

- Ako je nekog advokata Advokatska komora imenovala za branioca on ne može da obustavlja svoj rad jer dovodi u opasnost opštu bezbednost. Zamislite situaciju da dovodite pacijenta koji je u teškom stanju, a lekar kaže da ne može da ga operiše jer štrajkuje. Upravo to se dešava u ovoj situaciji. Zamislite da nema ko da odredi pritvor nekome ko je učinio teško krivično delo. Obustavljanjem Uputstva dat je znak advokatima koji žele da rade, iako možda zameraju mnoge stvari, da već sutra budu u sudnicama bez ikakve bojazni da će izgubiti licencu - kaže Nikola Selaković, ministar pravde.

 

Ako Advokatska komora Srbije ne postupi po predlogu Ministarstva pravde u ostavljenom roku, ministarstvo je dužno da postupi po članu 57. stav 2. Zakona o državnoj upravi i da predloži vladi donošenje rešenja kojim se uputstvo obustavlja od izvršenja i da pokrene postupak za ocenu njegove ustavnosti i zakonitosti , navedeno je juče u dopisu.

 

Uputstvom AKS bilo je predviđeno da tokom obustave rada advokati neće ulaziti niti boraviti u prostorijama sudova, tužilaštava ili organa uprave po bilo kom osnovu. Takođe, uputstvom je bilo predviđeno da tokom obustave rada advokati neće pristupati na suđenja niti u istragama i postupcima pregovora oko primene oportuniteta ili sporazuma o priznanju krivice, kao i da neće pristupati u policiju u pretkrivičnim postupcima.

 

Na kraju uputstva izričito se navodilo da neizvršavanje odluka organa AKS predstavlja težu povredu dužnosti advokata, za šta se može izreći novčana kazna ili čak brisanje iz imenika advokata.

Kakav car. Nikad on nece poloziti pravosudni.

Link to comment

Advokatska komora ne imenuje branioce nego to čini predsednik suda.

 

Vlada Srbije nije nadredjeni organ advokatskoj komori. Ne može ukidati odluke advokatske komore kao što ne može ni donositi odluke u ime advokatske komore.

 

Inace, nikada nisam vidio ovoliko advokata na jednom mjestu. Ozbiljan skup, plato ispred palate je bio pun.

Link to comment

ahahaha, jebote ministar je mozak. Svaki od ministara balavvaca ima probleme, zabavno je gledati koprcanje

 

 

Inace, interesantno je bilo proturanje juce anonimnog pisma "grupe advokata koji zele da rade"..

Edited by kapetanm
Link to comment

Meni je super bio Pajevic jutros na Pinku. Lik je advokat Mitrovića mladjeg, gostuje na TVu koji je ekspres politika ovoga režima i mrtav ladan govori kako će ići na opravdani protest. Voditelji zbunjeni :D

Link to comment

Koliki politicki idiot. Potpuno nepotrebno podiže ulog u ovoj priči. Trenutno se na Pravnom fakultetu u BGu održava nekakav medjunarodni skup pravnika. Prisutni su predstavnici svih advokatskih komora mediteranskog basena, osim jedne. Nisu bili pozvani. 

 

Ne radi on ovo bez saglasnosti Najvećeg.

Link to comment

Ne. To je preusmeravanje para iz državnog budžeta u privatne džepove, uz delimično prelivanje iz jednih privatnih džepova u druge privatne džepove, ali ovaj put onih koje vlast odabere (na žalost). Dosadašnje sudske takse za overe ugovora će uzimati notari privatnici, koji će uzimati i ono što su do sad uzimali advokati privatnici za sastavljanje ugovora, jer notar i sastavlja i overava ugovore. Jebi ga, kao i uvek u ovoj zemlji, u osnovi dobra zamisao se izvitoperi i pretvori u svoju suprotnost.

 

For the record, u celoj ujdurmi nema nevinih.

 

Notari jesu potrebni ovoj zemlji ali ne na ovaj način, gde ministar diskrecionom ocenom odlučuje koji je kandidat sposoban i podoban za notarsku funkciju, koje su ograničene na jednu za svaku opštinu i jedno mesto na svakih 50.000 stavnovnika u opštini. Razne su priče krenule da kolaju oko toga kako su ovi prvi imenovani, a o sposobnosti njihovoj ćemo tek da sudimo. Bitno da su, izgleda, podobni. I oko toga se i slažem sa advokaturom. Pravično rešenje bi bilo da se primeni sistem kao u centralno-evropskim zemljama - svako ko ispunjava uslove u pogledu školske spreme, stručnosti i prostornih i kadrovskih kapaciteta - može da bude notar. Pa nek neki od advokata pređu u notare i mirna Bačka (što se i očekivalo).

 

Međutim, oko ostalih stvari (tlapnjama o povredi prava građana na pravnu zaštitu i "basnoslovnom" povećanju poreza) mi ne pada na pamet, jer nema veze sa vezom. Nisu se advokati preterano zasekirali što sud neće više ubirati takse, za državu ih mnogo briga. Ima veze samo sa time što će oni zarađivati manje para zbog ugovora koje neće više moći da sastavljaju (a koji su, po pravilu, koštali najviše) i što ne žele da dele tržište s notarima. I stvarno ne bi bilo loše da batale, jer ovo već prelazi u žešću zloupotrebu upravo tog ustavnog položaja. Ako im se ne sviđa visina paušalne osnovice - neka vode knjige, pa nek plate realan porez. Više mi je muka da gledam kako se pljačkama države pojedini bogate, a toj istoj državi porez plaćaju kao semenkari. Jbmumater, duplo veći porez plaćam ja iz moje plate koja je na nivou proseka u Srbiji od mog drugara advokata koji zarađuje najmanje dvostruko, a često i trostruko više od mene. A povećanje poreza njemu je 10%. Ispadosmo svi mi ostali veverice.

Link to comment

Ako država ne misli o svojim primanjima zašto bih advokat mislio? Pogrešna ti je adresa.

 

U Srbiji imas cirka 8000 advokata. Notara trenutno ima 93 a trebalo bi da ih bude nesto preko 400. Imas advokate koji se citavog zivota bave ugovornim pravom. Kolega ide na neku arbitražu zbog ugovora iz osamdesetih koji ima 100 strana i sadrži pojmove kao što je društveno preduzeće ili OUR. On ne smije sastaviti ugovor o prometu nepokretnosti. Mora da ide kod notara.

 

Imas advokate koji se gotovo iskljucivo bave nekretninama.

 

Agencije za nekretnine su u kolapsu. Moraju cekati po 6 mjeseci na ovjeru predugovora.

 

Nije problem postojanje notarske službe. Meni je svejedno da li ću ugovor ovjeriti u sudu, opštini ili kod notara ukoliko će on biti punovažan. Problemi su njena organizacija, postupak izbora, monopol, cijene i nadležnosti.

 

A nisu notari jedini razlog za protest, na njima se zalomilo da budu oni koji su prelili casu.

Link to comment

Ako država ne misli o svojim primanjima zašto bih advokat mislio? Pogrešna ti je adresa.

 

Nije ni najmanje. Jedan od razloga za štrajk je povećanje paušalne osnovice (procenjenog godišnjeg prihoda) za obračun  poreza na prihode od samostalnih delatnosti. Zato i kažem, kome se ne sviđa, neka vodi knjige. Uvek ima pravo izbora. Takvih je u advokaturi 80%.

 

Obaška što su se advokati, sopstvenim jaaakim lobiranjem, našli u grupi sa metaloglodačima, vodoinstalaterima i semenkarima kojima vođenje poslovnih knjiga predstavlja nesrazmerno opterećenje za obavljanje delatnosti (to je svrha postojanja paušalnog oporezivanja). Ko se ne seća, neka se podseti. Dakle, ako se sekiraju za državu toliko (jedan od argumenata protiv koji se često ističe kad su overe ugovora od strane notara u pitanju, koliko mogu da primetim, jeste briga za državu i izostanak sudskih taksi) - brate neka plate porez onako kako zakon propisuje za sve ostale sem za malu grupu odabranih sa jakim lobijem u vrhu.

 

 

U Srbiji imas cirka 8000 advokata. Notara trenutno ima 93 a trebalo bi da ih bude nesto preko 400. Imas advokate koji se citavog zivota bave ugovornim pravom. Kolega ide na neku arbitražu zbog ugovora iz osamdesetih koji ima 100 strana i sadrži pojmove kao što je društveno preduzeće ili OUR. On ne smije sastaviti ugovor o prometu nepokretnosti. Mora da ide kod notara.

 

Imas advokate koji se gotovo iskljucivo bave nekretninama.

 

Agencije za nekretnine su u kolapsu. Moraju cekati po 6 mjeseci na ovjeru predugovora.

 

Nije problem postojanje notarske službe. Meni je svejedno da li ću ugovor ovjeriti u sudu, opštini ili kod notara ukoliko će on biti punovažan. Problemi su njena organizacija, postupak izbora, monopol, cijene i nadležnosti.

 

To jeste problem, tu se slažem u potpunosti. No, ne slažem se u predloženim rešenjima od strane AKS. Advokatura ne traži da se omogući slobodno imenovanje notara, onako kako ja mislim da treba, već traži da se vrate ranija rešenja po kojoj će advokat pisati ugovor, a notar overavati samo potpis stranaka, bez upuštanja u sadržinu ugovora. Dakle, motiv su opet pare.

 

Da je sistem notarijata slobodan kao što je to kod advokature slučaj (uz izuzetak ograničavanja tržišta upisninom od 4.000 evra od strane samih advokata, a ne države), onda bi ti advokati koji se isključivo bave nekretninama mogli lagano da pređu u notare. I to bi po meni i trebao da bude primarni zahtev advokature u ovom štrajku. Ali nije, što dovoljno govori samo po sebi.

 

 

A nisu notari jedini razlog za protest, na njima se zalomilo da budu oni koji su prelili casu.

 

Niti je ovo jedini takav protest u poslednjih pet godina, a konstanta u svim dosadašnjim je bila jedna stvar - porez.

Link to comment

Paušalni porez postoji zbog malih poreskih obveznika kojima vodjenje knjiga predstavlja preveliko opterećenje. Besmisleno je tjerati male obveznike da vode knjige, obesmišljava poentu paušalnog poreza. Ako me opteretiš sa porezima i doprinosima od 30K dinara taj paušal postaje besmislen. Ako advokati predju na vodjenje knjiga poreska uprava će biti zatrpana papirologijom.

 

Advokati su bili u posebnoj grupi. Nisu bili u istoj grupi sa semenkarima i vodoinstalaterima. Ko ti je to rekao, slagao te je. Stara uredba je predvidjala da se osnovica za advokate racuna kao 85% od prosečne plate u opštini a zatim idu razni korektivni elementi. Kada sam počinjao moja osnovica je bila nekih 35 hiljada, ali sam kao pocetnik imao neke popuste. Danas je osnovica 120% od prosjecne plate. Samo po tom osnovu imas povecanje od 35%.

 

Nije lijepo to što izvrćeš moje riječi ali da preciziram. Ako se država odriče prihoda od sudskih taksi što bi to mene bilo briga? Osim kao zabrinutog gradjanina koji će tbog toga plaćati veći porez, ali to je druga stvar.

 

Opet, taksa za upis u imenik AK jeste 4000 Evra ali samo za one koji nisu bili advokatski pripravnici. Oni placaju mnogo manje a vecina advokata dolazi upravo odatle. 

 

Porez i notari su  nešto na čemu se sad zalomilo. Problema je mnogo i ogromni su. Neplaćanje službenih odbrana, loša organizacija pravosudja, mešanje države u sudstvo, nespremnost da se prilagodi modernim tehnologijama....  Meni je krivo što AK nema osećaja za sve probleme advokature ali to je pitanje dugogodišnje nesposobnosti i letargije u AKSu i AKBu. Medjutim, sada je protest i nije vreme da se priča o tome.

Link to comment

Tribune u kojoj drzavi Evrope notari sastavljaju ugovore? U kojim advokati ne? Da li bi ti svoju nekretninu vrednu par stotina hiljada stecenu nakon mucnih parnicenja, upisa i raznoraznih decenijskih promena u zemljisnim knjigama uspeo da prodas nekom nepoverljivom kod notara koji se do juce bavio krivicom ili patentima i koji ti je nametnut kao jedini, uz cekanje po nekoliko meseci plus rizik od odbijanja jer ne razume?i Ili biste zajedno otisli kod nekog koji je najbolji u toj oblasti makar on radio u Pazovi ili Mostanici.

Osim toga premudra vlast je istinski zeznula i same notare, nemaju nikakva uputstva, nije postojala procena o potrebama i bukvalno se fizicki raspadaju

 Nije sto je advokatski strajk ali ovo je prva pobuna protiv Labuda i njegovih balavaca koja je cvrsta pokazuje da je car go i u stvari radi u opstu korist.

Imaju mogucnost da stvore jaku paralizu i to je dobro

 

edit. A voleo bih da se uvedu fiskalne kase na zadovoljstvo svih kojima to smeta. samo, onda nema popusta i placa se po tarifi

Edited by kapetanm
Link to comment

Paušalni porez postoji zbog malih poreskih obveznika kojima vodjenje knjiga predstavlja preveliko opterećenje. Besmisleno je tjerati male obveznike da vode knjige, obesmišljava poentu paušalnog poreza. Ako me opteretiš sa porezima i doprinosima od 30K dinara taj paušal postaje besmislen. Ako advokati predju na vodjenje knjiga poreska uprava će biti zatrpana papirologijom.

 

Advokati su bili u posebnoj grupi. Nisu bili u istoj grupi sa semenkarima i vodoinstalaterima. Ko ti je to rekao, slagao te je. Stara uredba je predvidjala da se osnovica za advokate racuna kao 85% od prosečne plate u opštini a zatim idu razni korektivni elementi. Kada sam počinjao moja osnovica je bila nekih 35 hiljada, ali sam kao pocetnik imao neke popuste. Danas je osnovica 120% od prosjecne plate. Samo po tom osnovu imas povecanje od 35%.

 

Finansijsko pravo mi je uže usmerenje sa faksa, taj domen i odatle a i iz prakse poznajem veoma dobro, a i sve "ratove" AKS-a i Ministarstva finansija sam ispratio do sada.

 

Paušalni porez postoji zbog vodoinstalatera, električara, obućara, stolara i sličnih sitnih zanatlija, koji se u papirologiju ne razumeju i kojima vođenje knjiga stvarno predstavlja opterećenje. Advokati tu ne spadaju, kao što ni računovođe ni revizori koji su (paradoksalno) bili u toj grupi do poslednjih izmena ZPDG. Oni sad vode knjige, advokati ne.

 

Argument da "ako advokati pređu na vođenje knjiga poreska uprava će biti zatrpana papirologijom" je smešan, najblaže rečeno, jer ti više Poresku upravu i ne vidiš. Poreske prijave se podnose elektronski i njih uglavnom podnosi računovođa koji ti vodi knjige. Dok ne uđeš u PDV tj. ne premašiš 8 miliona dinara godišnjeg prometa, poresku prijavu i poreski bilans podnosiš jednom godišnje, a poresku prijavu za obračun i plaćanje doprinosa (PP-OPD) jednom mesečno.

 

Svaki advokat može da plati knjigovođu 100 eura mesečno, ako to može sitni trgovac - vlasnik STR iz komšiluka. Ups, ovaj drugi ne da može, nego mora, on ne može da bude paušalac.

 

I drugo, da, premešteni su advokati iz šeste u petu grupu, pa im osnovica za paušalni porez čini 120% prosečne plate u opštini na čijem području imaju sedište kancelarije, pri čemu se kod onih čija je kancelarija u Beogradu za osnovicu uzima prosek primanja u svim gradskim opštinama koje čine tzv. uže gradsko jezgro (to je u avgustu bilo negde oko 96.000 dinara). A 120% prosečne plate u Beogradu i 120% prosečne plate u Nišu nije isto, niti pa advokati isto zarađuju.

 

 

Nije lijepo to što izvrćeš moje riječi ali da preciziram. Ako se država odriče prihoda od sudskih taksi što bi to mene bilo briga? Osim kao zabrinutog gradjanina koji će tbog toga plaćati veći porez, ali to je druga stvar.

 

Ne izvrćem tvoje reči, jer ti to nisi ni izrekao. Ja sam napisao da je čest argument koji se može čuti protiv notarskih sastavljanja i overa ugovora to da oni umesto države ubiraju naknadu za te usluge. To sam pročitao na nebrojeno mesta do sada (ne od tebe).

 

 

Opet, taksa za upis u imenik AK jeste 4000 Evra ali samo za one koji nisu bili advokatski pripravnici. Oni placaju mnogo manje a vecina advokata dolazi upravo odatle. 

 

Baš me briga. U Zakonu o advokaturi to ne piše, niti je AKS-u preneto  javno ovlašćenje da odlučuje o visini troškova upisa tako što će praviti diskriminaciju između pojedinih kategorija lica (nije povereno već je preneto, for the record, naš vrli zakonodavac uglavnom ne razlikuje poveravanje od prenošenja ovlašćenja, pa se zato desi ministru da nalupa o tome da će vlada obustaviti od izvršenja nešto na šta nema pravo).

 

No, većina advokata - sadašnjih članova komore nije došla iz advokature niti karijeru započinjala u svojstvu advokatskih pripravnika, već su došli iz privrede i pravosuđa, a upravo su oni ti koji su zacepili paprenu naknadu da retko ko iz privrede i pravosuđa dođe u advokaturu. Po odredbama starog Zakona o advokaturi to ovlašćenje AKS-a da određuje visinu troškova upisa bilo je objektivizirano propisivanjem najviše moguće granice u visini tri prosečne neto plate u državi, što je prema sadašnjem stanju oko 130.000 dinara, a po kome se je dobar deo ovih sadašnjih i upisao u imenik advokata. Što im nije smetalo da, kad im se pružila prilika, uguše konkurenciju do maksimuma, propisujući te troškove u visini od prvo 5.000 pa onda 4.000 evra.

 

Što je još gore, odlukom Ustavnog suda ranija odluka AKS o visini troškova upisa u imenik advokata, kojom je predviđeno da advokatski pripravnici koji su kod istog advokata proveli celokupni pripravnički staž plaćaju 500 evra, a svi ostali 5.000 evra, proglašena je protivzakonitom i protivustavnom zbog diskriminacije i povrede načela slobode tržišta, i prestala je da važi maja meseca. Advokatska komora jula meseca donosi novu odluku, po kojoj su troškovi upisa 4.000 evra od čega 500 evra sami troškovi upisa a 3.500 evra naknada za stečena dobra Komore (zgrade, inventar, knjige, umetnine i sl), pri čemu upravni odbor komore prilikom upisa može kandidata na njegov zahtev oslobiditi naknade za stečena dobra (tj. omogućiti mu da plati samo 500 evra). I onda na sednici komore ovde kod mene saopšte da će pripravnici i dalje plaćati samo 500 evra za upis. Ladno se ljudi zajebavaju sa Ustavnim sudom i državne institucije prave na magarce.

 

Zato je KZK i pokrenula postupak, i nadam se da će istrajati u tome, jer ovo već predstavlja krajnju bahatost i bezobrazluk.

 

 

Porez i notari su  nešto na čemu se sad zalomilo. Problema je mnogo i ogromni su. Neplaćanje službenih odbrana, loša organizacija pravosudja, mešanje države u sudstvo, nespremnost da se prilagodi modernim tehnologijama....  Meni je krivo što AK nema osećaja za sve probleme advokature ali to je pitanje dugogodišnje nesposobnosti i letargije u AKSu i AKBu. Medjutim, sada je protest i nije vreme da se priča o tome.

 

Iskren da budem, ja mislim da je to jedan brlog i interesno udruženje koje treba razbucati što pre.

 

P.S. Notarima i izvršiteljima su istoga dana kad je otpočeo štrajk advokata uvedene fiskalne kase. Obaveza počinje od 01. oktobra.

 

 

Tribune u kojoj drzavi Evrope notari sastavljaju ugovore? U kojim advokati ne? Da li bi ti svoju nekretninu vrednu par stotina hiljada stecenu nakon mucnih parnicenja, upisa i raznoraznih decenijskih promena u zemljisnim knjigama uspeo da prodas nekom nepoverljivom kod notara koji se do juce bavio krivicom ili patentima i koji ti je nametnut kao jedini, uz cekanje po nekoliko meseci plus rizik od odbijanja jer ne razume?i Ili biste zajedno otisli kod nekog koji je najbolji u toj oblasti makar on radio u Pazovi ili Mostanici.

 

Ja rekoh šta mislim o svemu tome - mislim da treba da postoji u ovoj zemlji slobodan sistem notarijata, gde će svako ko ispuni propisane uslove u pogledu stručnosti, dostojnosti i odgovarajućih prostornih i tehničkih kapaciteta moći da obavlja taj posao. Pa ko želi od tih stručnih, neka pređe u notare. I tu je za mene (ali samo tu) zakon sporan.

 

E sad, da te podsetim, zakon je donet još 2011. godine. U prvobitnom tekstu u pogledu ovlašćenja notara, oni su bili isključivo nadležni jedino za overu nasledno-pravnih i porodično-pravnih ugovora (doživotno izdržavanje, ustupanje i raspodela imovine za života ostavioca, deoba bračne tekovine i sl.), a kad je u pitanju promet nepokretnosti samo ukoliko je jedna strana poslovno nesposobna. I došlo je do toga da 3 godine nije mogla biti formirana notarska komora i da notari počnu da rade, jer je ispit bio težak, ljudi su padali ko kruške a plaćali ga po 500 evra, trebalo je da se uloži dosta u početak obavljanja delatnosti (treba mnogo više nego za advokatsku kancelariju) a da na kraju zarađuju malo. E onda je Ministarstvo pravde rešilo, da bi ih motivisalo, da se zakon menja pa da kod njih pređe i promet nepokretnosti.

 

Koliko je to pametno i dobro ne znam, jedino znam da nije ni pametno ni dobro da se broj notarskih mesta ograničava. Da nije toga, danas se ne bi zakazivale overe za jun naredne godine.

 

 

Osim toga premudra vlast je istinski zeznula i same notare, nemaju nikakva uputstva, nije postojala procena o potrebama i bukvalno se fizicki raspadaju

 Nije sto je advokatski strajk ali ovo je prva pobuna protiv Labuda i njegovih balavaca koja je cvrsta pokazuje da je car go i u stvari radi u opstu korist.

Imaju mogucnost da stvore jaku paralizu i to je dobro

 

Ovo je pobuna interesne grupacije koja se zasekirala za svoj džep, a nama ostalima prodaje muda za bubrege, šatro štite prava građana. Ništa bolji ni oni nisu, eno opisao sam gore detaljno zašto, tako da mi na pamet ne pada da njih opravdavam.

 

 

edit. A voleo bih da se uvedu fiskalne kase na zadovoljstvo svih kojima to smeta. samo, onda nema popusta i placa se po tarifi

 

Ima, ne sekiraj se. Kad vide koliko mogu realno da naplate, smanjiće tarifu. Ionako se po punoj tarifi naplaćivalo samo i jedino od države kad izgubi spor ili oslobodi okrivljenog, od stranaka retko. Zato je i tolika.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...