Jump to content
IGNORED

Opšti topik o EU (ex kriza Evrozone)


anomander rejk

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Voleo bih da ovako nesto postoji kod nas, da se placa kazna na osnovu prihoda ili, u nasim uslovima mozda prakticnije, vrednosti vozila. 

 

Vest is Finske gde je bogatas za prekoracenje od 30km (82 na mestu gde je ogranicenje 50km/h) mora da plati preko 120k eur kazne.

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
  • 1 month later...
Quote

Finska ministarka pozivala na pljuvanje po prosijacima i prebijanje dece

"Želi li neko danas u Helsinkiju da pljuje po prosjacima i tuče decu nigera?" jedan je od komentara iz 2008, godine koje je na internetu pisala finska ministarka finansija Rika Pura i zamenica premijera. Članica ultradesničarke i antimigrantske stranke priznala je da pisala ove komentare. Upozorila je da "arheolozi" na internetu mogu naći još takvih komentara i rekla da ona više to ne misl

Z.S
Nova finska desničarska vlast, osim što kvari međunarodni ugled zemlje, često privlači pažnju zbog svojih kontroverznih poteza. Poslednji u nizu je otkriće rasističkih i nasilnih komentara na blogovima koje je očigledno napisala liderka ultradesničarske i antiimigrantske stranke Finaca, aktuelna ministarka finansija Rika Pura. Pored toga što je preuzela funkciju ministra finansija, ona je i zamenica premijera Finske. U jednom od Rikinih komentara iz 2008. između ostalog, preovladava pogrdna reč za Afrikance i Afroamerikance, koje naziva “nigerima koji prodaju lažne Luj Vitone" u Barseloni. 

 

U drugom komentaru se objašnjava kako "zvuk koji tamniji muškarci proizvode kada prođu pored vas nije zviždukanje (to bi bilo previše očito), nego “jebeno siktanje između zuba. Što je Abdulah željniji, to više pljuvačke dolazi s njim", navodi se u njenom komentaru.

"Želi li neko danas u Helsinkiju da pljuje po prosjacima i tuče decu nigera?" upitala je Rika jednom prilikom. "Baš sam puna mržnje i čistog besa… Šta radiš mojoj psihi, islame?" napisala je.

U septembru 2008. godine je pisala o sukobu sa skupinom mladih imigranata u prigradskom vozu: "Da su mi dali pištolj, bilo bi tela u prigradskom vozu", poručila je. 

Nije usamljen slučaj

Prošlog meseca, još jedan funkcioner iz redova Stranke Finaca, Vilhelm Junila morao je da podnese ostavku nakon što se ispostavilo da je na jednom skupu, koji su posećivali i lokalni neonacisti, kao vid borbe protiv klimatskih promena predložio masovne abortuse u Africi.

Međutim, njih dvoje nisu usamljeni primeri. U ovoj vladajućij stranci  je niz drugih funkcionera sa problematičnom ideološkom prošlošću. Oni afirmišu nacionalističke ideje, pri čemu su naročito ustremljeni protiv migranata.

Izvinite, ali ima toga još

Finski mediji povezali su Purino kretanje i biografske detalje s objavama. Finska ministarka priznala je da je komentarisala na ovom blogu i drugim forumima pod različitim korisničkim imenima, ali nije potvrdila da joj je korisničko ime bilo Rika. 

"Govorimo o 2008. godini. Drugim rečima, to je bilo gotovo 10 godina pre nego što sam se uopšte uključila u politiku. Sigurna sam da će ih biti još jer se hiljade mojih tekstova mogu pronaći na internetu. To je zabavno za arheologe", poručila je Pura.

Priznala je kako se više ne slaže s velikim delom onog što je pre pisala. 

Inače, Stranka Finaca je osvojila drugo mesto na izborima u aprilu i drži devet pozicija u kabinetu, piše Gardijan.

Finska, jedna od primera socijalno odgovorne zemlje i najnovija članica NATO, ima "najdesničarskiju vladu od Drugog svetskog rata“ sa elementima evroskepticizma, što analitičari ocenjuju kao veliki udarac za njen međunarodni ugled.

https://www.vreme.com/vesti/finska-ministarka-finasija-pozivala-na-pljuvanje-po-prosijacima-i-prebijanje-dece/

 

Fino devojče... :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Svedjani jos nisu ni usli OTAN, ali imaju zeleno svetlo, a vec su krenuli da se qurce i luduju.

Posle spaljivanja qurana, sada su na redu tora i biblija.

Cela vest na AP.

To sto ce uskoro da se nadju pod SAD zastitom ne znaci da trebaju da iskljuce mozak i pocnu da se svadjaju sa svima, pa i sobom :(

 

Link to comment
On 12. 7. 2023. at 14:19, radisa said:

 

 

19 minutes ago, x500 said:

Svedjani jos nisu ni usli OTAN, ali imaju zeleno svetlo, a vec su krenuli da se qurce i luduju.

Posle spaljivanja qurana, sada su na redu tora i biblija.

Cela vest na AP.

To sto ce uskoro da se nadju pod SAD zastitom ne znaci da trebaju da iskljuce mozak i pocnu da se svadjaju sa svima, pa i sobom :(

 

Ne znam cemu cudjenje kad postoji akademskotm objasnjenje za bujanje neonacizma:

 

On 12. 7. 2023. at 11:22, Anduril said:

Pricu o pranju nacista danas gura pre svega Rusija (a i u Srbiji ima prodju zbog KGB veza i anti-zapadne tradicije) - sa jedne strane podrzavaju tajno novcem desnicare/ekstremiste gde je god to moguce (LePen, Orbana, AfD, holandske, svedske i danske fasiste), a sa druge strane javno prozivaju za pranje nacista. Win-win za njih i to im je strategija KGB subverzije jos od 70 godina:

https://mosaicmagazine.com/picks/politics-current-affairs/2022/08/how-the-stasi-and-kgb-fostered-germanys-neo-nazi-movement/

KGB i Stasi su podrzavali razne neonazi grupe u Zapadnoj Nemackoj upravo radi destabilizacije i subverzije. To isto rade i danas.

 

Jer, zar bi iko mogao i da pomisli da je ovako nesto moguce u najboljim od najboljih svetova, 1 demokratskom idealu, a da tu neka mracna i obavezno spoljasnja sila nije umesala prste ne bi li destabilizovala i suberzivisala...

Pa jebote, onakav Sovjetski Savez, 1 tiranosaurus takoreci, nije niti pomisljao niti pokusavao destabilizacije i subverzije ove vrste, a danas se opravdanje za opstu drustvenu krizu na Zapadu trazi i nalazi u 1 Rusiji koja ne zna gde joj je dupe, a gde glava... :isuse: 

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, djordje geprat said:

...što se finske tiče, mislim da su finci jako dobro preispitali prošlost, krenuli napred i sada su od jedne nebitne zemlje postali za ugled svima.

Siguran si u to, bas onako bas 100%?

On 12. 7. 2023. at 14:19, radisa said:

 

I - mani me zvanicnihtm istorija i ostalih veronauka... :D 

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Siguran si u to, bas onako bas 100%?

mislim da jesam

 

I - mani me zvanicnihtm istorija i ostalih veronauka... :D 

pa te zvanične istorije truju a boga mi i one naknadne, preispitivačke, feljtonske, tabloidne....

 

Link to comment
5 minutes ago, djordje geprat said:

mislim da jesam

Cak i pored onakve ministarke/podpredsednice vlade, clanice druge po velicini partije u parlamentu?

Oni su sta, pali s Marsa, slucajni eksces poput Trampa, gde bi Finci onako...

Nece biti, ali OK...

Quote

pa te zvanične istorije truju a boga mi i one naknadne, preispitivačke, feljtonske, tabloidne....

Pa dobro, ima li, vredi li traziti, tragati za nekima koje ne truju, pokusavati rascistiti, suzbiti...

Ili ce sve to da se resi samo od sebe kad padne vucic?

 

OK, neka ostane na ovom, nije ovo tema...

 

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Danci, poput Svedjana, resili malo da sire slobodu govora i u to ime da se spali quran ispred ambasada Egipta i Turske. 

Cela vest na Rojters.

 

Mozda ja ne razumem neke stvati, ali ovo naprosto nije normalno. Zasto pod firmom "sloboda govora AD" usvari vode firmu "pravimo sranja samo tako d.o.o"? 

 

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, x500 said:

Danci, poput Svedjana, resili malo da sire slobodu govora i u to ime da se spali quran ispred ambasada Egipta i Turske.

 

A zasto bas ispred konkretno njihovih ambasada, ne pise u tekstu?

Link to comment
2 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

A zasto bas ispred konkretno njihovih ambasada, ne pise u tekstu?

Nemam pojma, verovatno provokacija da u tim zemljama napadnu Danske ambasade.

Ili da se pokrene neki lanac teroristickih napada pa da mogu da maltretiraju domace muslimane. I da neka njihova desnica bolje prodje na izborima. @Krampa moze da pomogne oko lokalne politike.

 

Recimo, pre par nedelja su Svedjani zapalili quran ispred Iracke ambasade. Onda su Iracani upali u Svedsku ambasadu u Bagdadu. Na kraju su Svedjani kukali na Iracane kako su "vaki i naki" - eto mi samo sloboda govora, a oni divlaci. 

Kad su videli da su napravilu sranje, onda su brze bolje zapalili i jednu bibliju i toru. Kao, mi toliko slobodno govorimo da palimo svaku knjigu. Goveda :(

 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, x500 said:

Kad su videli da su napravilu sranje, onda su brze bolje zapalili i jednu bibliju i toru.


Gdje i kad?

Link to comment
3 hours ago, x500 said:

Nemam pojma, verovatno provokacija da u tim zemljama napadnu Danske ambasade.

Ili da se pokrene neki lanac teroristickih napada pa da mogu da maltretiraju domace muslimane. I da neka njihova desnica bolje prodje na izborima. @Krampa moze da pomogne oko lokalne politike.

 

Recimo, pre par nedelja su Svedjani zapalili quran ispred Iracke ambasade. Onda su Iracani upali u Svedsku ambasadu u Bagdadu. Na kraju su Svedjani kukali na Iracane kako su "vaki i naki" - eto mi samo sloboda govora, a oni divlaci. 

Kad su videli da su napravilu sranje, onda su brze bolje zapalili i jednu bibliju i toru. Kao, mi toliko slobodno govorimo da palimo svaku knjigu. Goveda :(

 

U Danskoj nije kaznjivo paljenje religioznih knjiga i naravno postoji sloboda govora, tako ovo sto ovi rade nije protivzakonito. Sa druge strane to naravno rade zbog skupljanja buducih glasova i generalno odrzavanja islamofobije koja je siroko prisutna. Da mogu, siguran sam, da bi organizovali i izgradili par kampova za prevaspitavanje muslimana. Danci imaju iskustvo sa tim jer su danske firme radile tehnologiju za tuseve i gradjevinu za naciste u ausvicu i jos par velikih logora. Kasnije su se vadili da navodno nisu znali za namjenu tih kampova. Mvp danske je rekao da su ovi debili i glupani sto to rade ali jbg demokratija i sloboda. Mislim da su najavili jos 3-4 performansa sa paljenjem kurana pred nekim ambasadama danas, pa cemo vidjeti kako ce to.proci.

  • Hvala 1
Link to comment
×
×
  • Create New...