Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

3 minutes ago, MancMellow said:

E, upravo. To jest, ima veze u onoj meri u kojoj i iranska vlada pokušava da vodi tzv. "odgovornu" ekonomsku politiku, ali to vrlo lako može celom režimu da bude grob. 

Sto nas vraca na pocetak :D , odnosno na: da li je u redu, isplativo na duze staze, pokusati potpomoci pad rezima - koji slucajno nije po ukusu znaseveckoga - mesanjem/intervencijom spolja i to u zemlji koja ima cirka 80 miliona stanovnika i koja iz istorijskih i jos po nekih razloga pruza istom tom rezimu idealnu priliku da se vadi i konsoliduje pozivanjem na notornog spoljnjeg neprijatelja.

Pritom, da te podsetim, rezim ne bi morao nesto posebno da se muci oko motivacije pozivajuci na otpor spoljnjem neprijatelju, a sama intervencija, ako do nje dodje, bila bi idealna pozivnica Rusiji da se umesa, buduci da joj je Iran em blizi nego Sirija, em bi u senci necijetm intervencije u Iranu, komotno mogla da usput resi i neka pitanja po komsiluku, daljem i blizem.

Sve u svemu i po ko zna koji put vracamo se na tvrdnju o nedopustivosti intervencije spolja ili - ukoliko do nje dodje - njenoj diplomatskoj i svakoj drugoj pripremi kakvu Amerika - opet ta Amerika - nije bila spremna, a bogami ni sposobna da izvede ni u po nju mnogo bolja vremena.

Link to comment
2 hours ago, MancMellow said:

Ma nema problema, i vi (koliko vas ima) isto tako nastavite da navijate za diktatore svih fela samo ako bi možda, eventualno, slučajno njihov pad mogao, oh nesreće, da posluži američkim interesima. Pošto su ovi vrhovno zlo (osim u slučaju Crne Gore)

 

a jbga sad manc, ne radi se o navijanju za diktatore, nego o tome da treba da se uruši ono što može da se uruši. A ne da se ruši veštački nešto što ne može. Posledice toga su haos i anarhija. 

Nije problem što će nečiji pad da posluži američkim interesima, nije toliki* problem ni što će se nečijim padom Amerika okoristiti - problem je što Amerika veštački izaziva padove onoga što realno ne može da padne a posledice toga su ono gore. 

 

*obzirom na američku politiku, meni postaje problem i kad se ta gomila agresivnih imbecila igde okoristi.

 

 

e: e da , glede tih spoljnih intervencija - i one su po pravilu neuspešne, pošto da bi bile usprešne moraš da intervenišeš, pa onda razmontiraš gotovo sve staro i namontiraš nove institucije, vrednosne sisteme itd itd, i onda da se pobrineš da se sve to primi i poraste kako treba, odnosno da makar jedna generacija domorodaca izraste do glasačke sposobnosti pod tvojom kontrolom - to je moguće samo se ne zove intervencija, nego okupacija i košta mnogo - i u vremenu i u lovi koja je potrebna. 

Edited by steins
Link to comment
1 hour ago, hazard said:

Meni je neverovatno kako se odmah pretpostavlja da bi neki novi iranski režim bio pro-američki nastrojen. Zašto bi to nužno bilo tako? Eno videli smo ko je sve dolazio na vlast putem uličnih demonstracija na bliskom istoku...Morsi u Egiptu npr. Pravi pro-zapadnjak, liberal američke fele takoreći. How yes no. Kada bi se u Iranu srušila ajatolaška teokratija i uspostavila prava demokratija najverovatnije bi najveća stranka bila neka islamistička. I ne bi Iranci preko noći prestali da budu šiiti i da imaju geopolitički sukob sa sunitima (i preko toga sa SAD).

 

Zašto mislimo da je važno da novi teheranski režim bude pro-američki? Verujem da ih za to u ovom trenu zabole. Problem je što je Iran izlazi, za sad barem, kao pobednik regionalnih sukoba u Siriji i Iraku. Važno je saseći ajatolahove pipke i uticaj Revolucionarne garde u Siriji, Iraku, Libanu.... Kad i ako se to obezbedi neki novi, oslabljeni i izolovani Iran može da bude kakav god želi. Ili ne može, ali o tom potom, prioriteti su jasni

Edited by dillinger
Link to comment
6 minutes ago, dillinger said:

 

Ajde samo na ovo da se osvrnem, sva ostala učitavanja sa prošlih strana ne zaslužuju komentar.

 

Iz nekog razloga si poverovao u fake news ovaj put lansiran od strane demokratskih masmedija gde su korišćene slike i snimci sa iranskog protesta 2009. (ozbiljnog demokratskog protesta), odnosno protesta u Bahreinu. Da se podsetimo - u Bahreinu je na ulice izašla šiitska zajednica, diktatura ih je sasekla uz oružanu pomoć iz KSA. Naravno, kad vas se na takav jedan slučaj podseti sledi principijelna osuda, ali toga nema u ostalih 364 dana kad se ima baviti selektivno samo onim slučajevima koje State department targetira. A koji su, gle čuda, uvek u skladu sa spoljnopolitičkim interesima USofA. Iz primera Bahreina, iz primera Jemena, iz primera tretmana sekularne Sirije i teokratskog Irana lako se da zaključiti koliko je ta mantra pokvarena i koliko služi samo i jedino - održavanju 1 hegemonije

 

Ponavljam da je pobuna sa ulica iranskih gradova po svemu nalikovala na English riots 2011. Sve preko toga je ozbiljno ideološko...skretanje. Nema se ovde problem sa liberalnom demokratijom nego vašim sredstvima. Više ne birate. Više nije bitan ni obim podrške pobunama. Jednostavno, imate valjda popis od 130 država sveta čiji suvereniteti ništa ne znače, i kad koju targetira Vašington ima da se svakoj budali da oružje i svaka vrsta podrške, samo da udari de treba. To je na toliko nivoa opasno razmišljanje. Odnosno ideološka zaslepljenost koju nismo videli od, vidi vraga, pada komunizma.

Pošto ja ne sedim ni u kakvoj washingtonskoj državnoj instituciji ne smatram za potrebno da odgovaram. Nek ti odgovori onaj kome si pisao ovaj post. Inače, jedina strana koju sam ikada podržavao u Siriji su Kurdi. Traži pa ćeš videti. 

Link to comment
15 minutes ago, steins said:

 

a jbga sad manc, ne radi se o navijanju za diktatore, nego o tome da treba da se uruši ono što može da se uruši. A ne da se ruši veštački nešto što ne može.

Ne znamo da li je "veštački". Hipotetički, kad jednog momenta većina u Iranu bude želela da se uruši, onda to nije "veštački". Što se tiče američke pomoći, s obzirom na to da mi danas kako god da živimo, živimo bolje nego da je Milošević sve vreme ostao na vlasti do danas, mislim da nemamo puno prava da popujemo bilo kome. Amerikanci su unekoliko pomogli 5. oktobar. Jel to bilo "veštački", Milošević "veštački" pao? Ja shvatam da ima ljudi kodi kojima je žao što se to desilo, al nekako mi ti ne izgledaš tako.

Edited by MancMellow
Link to comment
2 minutes ago, MancMellow said:

Ne znamo da li je "veštački". Hipotetički, kad jednog momenta većina u Iranu bude želela da se uruši, onda to nije "veštački". Što se tiče američke pomoći, s obzirom na to da mi danas kako god da živimo, živimo bolje nego da je Milošević sve vreme ostao na vlasti do danas, mislim da nemamo puno prava da popujemo bilo kome. Amerikanci su unekoliko pomogli 5. oktobar. Jel to bilo "veštački", Milošević "veštački" pao? Ja shvatam da ima ljudi kodi kojima je žao što se to desilo, al nekako mi ti ne izgledaš tako.

 

Uz ova silna podmetanja 5.oktobra nameće se samo jedno pitanje: je l se to ovde tvrdi da Milošević nije pokrao izbore 24.9., tj da Koštunica nije uzeo više glasova ili, još gore - da to prosto nije ni bitno?

Edited by dillinger
Link to comment
17 minutes ago, namenski said:

Sto nas vraca na pocetak :D , odnosno na: da li je u redu, isplativo na duze staze, pokusati potpomoci pad rezima - koji slucajno nije po ukusu znaseveckoga - mesanjem/intervencijom spolja i to u zemlji koja ima cirka 80 miliona stanovnika i koja iz istorijskih i jos po nekih razloga pruza istom tom rezimu idealnu priliku da se vadi i konsoliduje pozivanjem na notornog spoljnjeg neprijatelja.

Pritom, da te podsetim, rezim ne bi morao nesto posebno da se muci oko motivacije pozivajuci na otpor spoljnjem neprijatelju, a sama intervencija, ako do nje dodje, bila bi idealna pozivnica Rusiji da se umesa, buduci da joj je Iran em blizi nego Sirija, em bi u senci necijetm intervencije u Iranu, komotno mogla da usput resi i neka pitanja po komsiluku, daljem i blizem.

Sve u svemu i po ko zna koji put vracamo se na tvrdnju o nedopustivosti intervencije spolja ili - ukoliko do nje dodje - njenoj diplomatskoj i svakoj drugoj pripremi kakvu Amerika - opet ta Amerika - nije bila spremna, a bogami ni sposobna da izvede ni u po nju mnogo bolja vremena.

Ne vidim nikakvu intervenciju niti mislim da je neka intervencija US u Iranu moguća u smislu pomoći nekakvim hipotetičkim pobunjenicima. Tako da - o tome kad i ako do toga dođe, a mislim da neće doći. 

Link to comment
Just now, dillinger said:

 

Na ova silna podmetanja 5.oktobra nameće se samo jedno pitanje: je l se to ovde tvrdi da Milošević nije pokrao izbore 24.9., tj da Koštunica nije uzeo više glasova ili, još gore - da to prosto nije ni bitno?

Ne, Koštunica je uzeo više glasova, ali potrebno je bilo doći do toga da uzme više glasova (kampanja, etc), pa je onda bilo potrebno odbraniti tu pobedu

Link to comment
4 minutes ago, MancMellow said:

Ne znamo da li je "veštački". Hipotetički, kad jednog momenta većina u Iranu bude želela da se uruši, onda to nije "veštački". Što se tiče američke pomoći, s obzirom na to da mi danas kako god da živimo, živimo bolje nego da je Milošević sve vreme ostao na vlasti do danas, mislim da nemamo puno prava da popujemo bilo kome. Amerikanci su unekoliko pomogli 5. oktobar. Jel to bilo "veštački", Milošević "veštački" pao? Ja shvatam da ima ljudi kodi kojima je žao što se to desilo, al nekako mi ti ne izgledaš tako.

 

E bravo, odlično si se setio paralele. 

E sad zamisli kako bi bilo da su recimo 91 ili 96 Amerikanci pomogli opoziciju u Srbiji /DOS, SPO Otpor koga god/ Tojotama, Javelinima i mitraljezima. Šta misliš kako bi bilo? 

 

Amerikanci su 5og oktobra pomogli da onih 50-50% prevagne na drugu stranu. I to relativno suptilno, po današnjim standardima, pošto se tad, kako tako, još uvek znao neki red. 

Link to comment
Just now, steins said:

 

E bravo, odlično si se setio paralele. 

E sad zamisli kako bi bilo da su recimo 91 ili 96 Amerikanci pomogli opoziciju u Srbiji /DOS, SPO Otpor koga god/ Tojotama, Javelinima i mitraljezima. Šta misliš kako bi bilo? 

 

Amerikanci su 5og oktobra pomogli da onih 50-50% prevagne na drugu stranu. I to relativno suptilno, po današnjim standardima, pošto se tad, kako tako, još uvek znao neki red. 

Da su 91. pomogli bilo bi bolje. Danas bi definitivno bilo bolje nego što je. 

Link to comment
1 minute ago, MancMellow said:

Da su 91. pomogli bilo bi bolje. Danas bi definitivno bilo bolje nego što je. 

 

nisam siguran u to. Pre mislim da bi i u Srbiji bilo krvi do kolena. 

Link to comment
1 minute ago, steins said:

 

nisam siguran u to. Pre mislim da bi i u Srbiji bilo krvi do kolena. 

Ok, stvar procene. Ovako je šteta koju ćemo popravljati minimum 50 godina. ALi to sve zajedno nije poenta onoga što sam napisao. 

Link to comment
×
×
  • Create New...