Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

1 minute ago, namenski said:

 

A, da, tebe je jedino briga da taj tamo neki narod bude boldovan:

 

 

Podmeces odnos prema Americi i pricu o tome treba/ne treba u NATO, to pod 1.

Pod 2: pitah te par konkretnih stvari itekako vezanih za konkretne politicke prilike, ti zakljuci da je da se bude slobodan dovoljno da mozes da pricas sta hoces i oblacis se kako hoces, a da je sve preko toga neka druga kategorija koja sa slobodom nema veze.

Pa nista, nastavi da volistm narodnu slobodu onako kako je volis, tu ti ja nista ne mogu, jebiga :(

Ma nema problema, i vi (koliko vas ima) isto tako nastavite da navijate za diktatore svih fela samo ako bi možda, eventualno, slučajno njihov pad mogao, oh nesreće, da posluži američkim interesima. Pošto su ovi vrhovno zlo (osim u slučaju Crne Gore)

Link to comment

sve ovo oko irana se prvo moglo naslutiti na facebooku

počelo je sa onim fotografijama 70 i neke sa gologlavim i oskudno odevenim ženama i 2000 i neke sa ženama u ronilačkim  odelima

još tada sam znao da cija sprema neki belaj tamo

ništa to nije slučajno

iran je novi target mračne vlade usa posle poraza od bratske severne koreje i još bratskije kine

ali neće im ni ovo uspeti jer putin neće dati iran

stvara se nova super država čiji će ponosni članovi biti srbija,crna gora,republika srpska sa sve kosovom

:1389_flag_rs::1167_flag_me:

a onda ni aljaska nije daleko i bez kralja ne valja acu gicu za cara i da stoluje u moskvi

:D

 

Link to comment
7 minutes ago, MancMellow said:

Ma nema problema, i vi (koliko vas ima) isto tako nastavite da navijate za diktatore svih fela samo ako bi možda, eventualno, slučajno njihov pad mogao, oh nesreće, da posluži američkim interesima. Pošto su ovi vrhovno zlo (osim u slučaju Crne Gore)

Bre Mance, ovo je jedno od najruznijih forumskih podmetanja: siguran sam da niko na forumu ne podrzava diktature i diktatore, ali je vamatm najzgodnije da svaki pokusaj sagledavanja stvari sa neamericke da ne kazem nedemokratsketm tacke gledista dobrodosao dokaz da je sagovornik na prst u bulju sa malim debelim, gadafijem, titom, staljinom ili homeinijem...

Pritom ste vitm objektivni, a mitm smo navijaci...

Ma daj bre.

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Nisu problem oni: radice onako kako misle da je najbolje za njih, sa sve Trampovima i ostalim obamama.

Problem je sto pritom seru i moralisu.

Problem je duvanje u istu kao bajagi demokratsku tikvu likova poput tebe i andurila koji bi da po svaku cenu Ameriku prodaju kao medjunarodnog Robin Huda kome, eto, samo nezgodan sticaj okolnosti ne dozvoljava da se pozabavi svim svetskim nepravdama,

 

Problem je u tome sto si ti ufiksirao da neko misli o Americi da je Robin Hud pa se sada s tim izmisljenim likom raspravljas. Sto se mene tice nema dileme da Amerika sledi svoje interese. Samo zivot nije crno-beo.

 

Quote

da usreci Planetu i da onda svi budu Amerikanci...

 

Od ovoga i nismo daleko ali nevezano za ovu pricu

Link to comment
26 minutes ago, namenski said:

Bre Mance, ovo je jedno od najruznijih forumskih podmetanja: siguran sam da niko na forumu ne podrzava diktature i diktatore, ali je vamatm najzgodnije da svaki pokusaj sagledavanja stvari sa neamericke da ne kazem nedemokratsketm tacke gledista dobrodosao dokaz da je sagovornik na prst u bulju sa malim debelim, gadafijem, titom, staljinom ili homeinijem...

Pritom ste vitm objektivni, a mitm smo navijaci...

Ma daj bre.

Nisam ja objektivan, ja imam ideološki stav. Ali dosledan. I kažem otvoreno koji je.

Link to comment

Meni je neverovatno kako se odmah pretpostavlja da bi neki novi iranski režim bio pro-američki nastrojen. Zašto bi to nužno bilo tako? Eno videli smo ko je sve dolazio na vlast putem uličnih demonstracija na bliskom istoku...Morsi u Egiptu npr. Pravi pro-zapadnjak, liberal američke fele takoreći. How yes no. Kada bi se u Iranu srušila ajatolaška teokratija i uspostavila prava demokratija najverovatnije bi najveća stranka bila neka islamistička. I ne bi Iranci preko noći prestali da budu šiiti i da imaju geopolitički sukob sa sunitima (i preko toga sa SAD).

Link to comment
24 minutes ago, MancMellow said:

Nisam ja objektivan, ja imam ideološki stav. Ali dosledan. I kažem otvoreno koji je.

Ne radi se ovde o (ne)objektivnosti nego o pokusaju da se sagledaju proste geopoliticke, strateske i tehnoloske cinjenice: naravno da niko ne moze da polaze pravo na takozvanu objektivnost.

Samo, tesko ces da me ubedis da je:

Quote

...Vol'o bih da vidim taj narod slobodan, da priča šta hoće, da oblači šta hoće...

 1 ideoloski stav, narocito u svetlu tvoje kasnije izjave da je:

Quote

Možeš da izgubiš posao i to je fantastično veliki problem, ali je problem druge kategorije.

 

Hocu reci, tesko da pozivanje na ideologiju moze mnogo da pripomogne u 1 svetu koji je bez ideologije ostao zavrsetkom Hladnog rata: stvari, problemi su se ogolili, isterani su na cistinu, imamo posla, zivimo u 1 svetu u kome je pobedila 1 ideologija i koja sada, blago receno, nesputano divlja.

Toj ideologiji je konflikt imanentan, uslov postojanja i - slucajno - njen glavni nosilac, provajder takoreci je - danasnja Amerika.

Uhvacena u istorijske makaze uspona Kine, koprcanja Rusije koje ima specificnu tezinu izrazenu u tisucama megatona, tehnoloskog napretka opskurnih malih debelih diktatora koji su doveli u pitanje njenu globalnu sposobnost da intervenise kada, kako i gde nadje za shodno ne obaziruci se na kakve-takve norme, podleganja planetarno metastazirajucem populizmu olicenom u Trampu, budjenju sila - radikalnog islama, na primer - koje tesko, ako ikako moze da obuzda ili kontrolise, itd, itd...

Jebiga, i ja bih da svi zive u skladu sa Poveljama UN i drugim hvale vrednim dokumentima, slobodni i da pricaju i oblace sta hoce.

Samo, to nije ideologija - to je fraza.

Link to comment

Мени је невјероватно да људи ништа још увијек нису научили/запамтили из не тако давне америчке и руске  историје слања војника по земљама гдје их нико није звао. 

Link to comment
21 minutes ago, namenski said:

Ne radi se ovde o (ne)objektivnosti nego o pokusaju da se sagledaju proste geopoliticke, strateske i tehnoloske cinjenice: naravno da niko ne moze da polaze pravo na takozvanu objektivnost.

Samo, tesko ces da me ubedis da je:

 1 ideoloski stav, narocito u svetlu tvoje kasnije izjave da je:

 

Hocu reci, tesko da pozivanje na ideologiju moze mnogo da pripomogne u 1 svetu koji je bez ideologije ostao zavrsetkom Hladnog rata: stvari, problemi su se ogolili, isterani su na cistinu, imamo posla, zivimo u 1 svetu u kome je pobedila 1 ideologija i koja sada, blago receno, nesputano divlja.

Toj ideologiji je konflikt imanentan, uslov postojanja i - slucajno - njen glavni nosilac, provajder takoreci je - danasnja Amerika.

Uhvacena u istorijske makaze uspona Kine, koprcanja Rusije koje ima specificnu tezinu izrazenu u tisucama megatona, tehnoloskog napretka opskurnih malih debelih diktatora koji su doveli u pitanje njenu globalnu sposobnost da intervenise kada, kako i gde nadje za shodno ne obaziruci se na kakve-takve norme, podleganja planetarno metastazirajucem populizmu olicenom u Trampu, budjenju sila - radikalnog islama, na primer - koje tesko, ako ikako moze da obuzda ili kontrolise, itd, itd...

Jebiga, i ja bih da svi zive u skladu sa Poveljama UN i drugim hvale vrednim dokumentima, slobodni i da pricaju i oblace sta hoce.

Samo, to nije ideologija - to je fraza.

Kakve sve ovo ima veze sa onim sto sam ja napisao da želim narodu Irana? Nikakve. 

 

Što se tiče onog gore - da, postoji razlika. U Srbiji i Crnoj Gori je moguće da izađe 80% na izbore i obori režim. Čak je i Miloševića moguće bilo uz izbore oboriti (ne samo, ali uz izbore). U Iranu je to nemoguće, teoretski je nemoguće. Ne možeš da srušiš vlast na izborima. 

Link to comment
16 minutes ago, MancMellow said:

Što se tiče onog gore - da, postoji razlika. U Srbiji i Crnoj Gori je moguće da izađe 80% na izbore i obori režim. Čak je i Miloševića moguće bilo uz izbore oboriti (ne samo, ali uz izbore). U Iranu je to nemoguće, teoretski je nemoguće. Ne možeš da srušiš vlast na izborima. 

Ma bre Mance, razumem ja tebe bolje nego ti sam niti sporim to sto kazes :D

U principu, naravno.

Samo mi nije jasno kako ne razumes da nije stvar u tome, niti iko spori cinjenicu da je (za sada jos uvek) moguce oboriti/smeniti vlast na izborima, obaska sto si se u slucaju Milosevica i sam ogradio: problem je sto takvi kao sto su vucici, trampovi i ostali uopste dobijaju na izborima.

I kako smo do toga dosli.

Problem je sto je to itekako ozbiljna indikacija 1 trenda koji ukazuje da sa mehanizmima klasicne predstavnicke, parlamentarne demokratije nesto nije u redu, da u sistemu nesto skripi i da se ta boljka siri, metastazira, a da mi kao (zapadna) civilizacija ne samo da nemamo odgovor na to, nego jos uvek i ne pokusavamo da ga trazimo uljuljkani u prividnu sigurnost koju nam sistem pruza.

Na stranu to sto smo - govorim o Srbiji i jos poprilicno njih - na periferiji tog sistema, sto smo granicni slucaj koji ocas posla moze da sklizne u neke druge pizdarije koje sa demokratijom veze nemaju.

Na stranu sto je model izandjao, sto se poprilicnom delu sveta ne cini vise kao pozeljan model, narocito kada mu se donosi na bombama i uvodi toliko trapavo da se to granici sa zlocinom, vidi pod Libija, Irak, Egipat, Ukrajina, pa ako hoces i Srbija.

Ne radi se dakle ovde o tome biti za ili protiv Amerike, Rusije, Kine, Koreje ili Obale Slonovace.

-

 

Edit: da dopunim: kako je uopste doslo do toga da vlast koja je izabrana demokratskim putem postane - Rezim?

I to ne samo u Srbiji.

Kako je demokratija izgubila mehanizme da spreci pojavu, dolazak na vlast raznih vucica, trampova...

Edited by namenski
Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Ma bre Mance, razumem ja tebe bolje nego ti sam niti sporim to sto kazes :D

U principu, naravno.

Samo mi nije jasno kako ne razumes da nije stvar u tome, niti iko spori cinjenicu da je (za sada jos uvek) moguce oboriti/smeniti vlast na izborima, obaska sto si se u slucaju Milosevica i sam ogradio: problem je sto takvi kao sto su vucici, trampovi i ostali uopste dobijaju na izborima.

I kako smo do toga dosli.

Problem je sto je to itekako ozbiljna indikacija 1 trenda koji ukazuje da sa mehanizmima klasicne predstavnicke, parlamentarne demokratije nesto nije u redu, da u sistemu nesto skripi i da se ta boljka siri, metastazira, a da mi kao (zapadna) civilizacija ne samo da nemamo odgovor na to, nego jos uvek i ne pokusavamo da ga trazimo uljuljkani u prividnu sigurnost koju nam sistem pruza.

Na stranu to sto smo - govorim o Srbiji i jos poprilicno njih - na periferiji tog sistema, sto smo granicni slucaj koji ocas posla moze da sklizne u neke druge pizdarije koje sa demokratijom veze nemaju.

Na stranu sto je model izandjao, sto se poprilicnom delu sveta ne cini vise kao pozeljan model, narocito kada mu se donosi na bombama i uvodi toliko trapavo da se to granici sa zlocinom, vidi pod Libija, Irak, Egipat, Ukrajina, pa ako hoces i Srbija.

Ne radi se dakle ovde o tome biti za ili protiv Amerike, Rusije, Kine, Koreje ili Obale Slonovace.

-

 

Edit: da dopunim: kako je uopste doslo do toga da vlast koja je izabrana demokratskim putem postane - Rezim?

I to ne samo u Srbiji.

Kako je demokratija izgubila mehanizme da spreci pojavu, dolazak na vlast raznih vucica, trampova...

Nikada nije imala neke stopostotno uspešne institucionalizovane mehanizme. To je priroda demokratije (i, u nešto manjoj meri, republike). Inače, ne škripi toliko demokratija, koliko škripi kapitalizam, i on sa sobom vuče i demokratiju. Tu su promene neminovne. Ali to sve zajedno nema veze sa Iranom u sadašnjosti. Odnosno ima veze sa kapitalizmom, ali nema veze sa demokratijom i ličnim slobodama. A ovo što je boldovano - to ja i kažem. 

Link to comment
2 minutes ago, MancMellow said:

Nikada nije imala neke stopostotno uspešne institucionalizovane mehanizme. To je priroda demokratije (i, u nešto manjoj meri, republike). Inače, ne škripi toliko demokratija, koliko škripi kapitalizam, i on sa sobom vuče i demokratiju. Tu su promene neminovne. Ali to sve zajedno nema veze sa Iranom u sadašnjosti. Odnosno ima veze sa kapitalizmom, ali nema veze sa demokratijom i ličnim slobodama. A ovo što je boldovano - to ja i kažem. 

Pa, sad, i ovo je nesto, dodjosmo negde.

Ali - a ovo je ves stavtm - moderna demokratija, ovakva kakvu je poznajemo, dete je kapitalizma, a ne obrnuto.

Tako da se bojim da je kriza sveobuhvatnija i daleko ozbiljnija nego sto se to nama danas cini, a kapitalizmu ne bi bio prvi put da u slucaju ozbiljne krize/frke demokratiju pusti niz vodu i dohvati se efikasnijihtm sredstava.

 

Ovo je, naravno, off, sa Iranom nema veze, tako da... :)

 

Mada, i Iran je neka - republika :tongue:

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Pa, sad, i ovo je nesto, dodjosmo negde.

Ali - a ovo je ves stavtm - moderna demokratija, ovakva kakvu je poznajemo, dete je kapitalizma, a ne obrnuto.

Tako da se bojim da je kriza sveobuhvatnija i daleko ozbiljnija nego sto se to nama danas cini, a kapitalizmu ne bi bio prvi put da u slucaju ozbiljne krize/frke demokratiju pusti niz vodu i dohvati se efikasnijihtm sredstava.

 

Ovo je, naravno, off, sa Iranom nema veze, tako da... :)

 

Mada, i Iran je neka - republika :tongue:

E, upravo. To jest, ima veze u onoj meri u kojoj i iranska vlada pokušava da vodi tzv. "odgovornu" ekonomsku politiku, ali to vrlo lako može celom režimu da bude grob. 

Link to comment
9 hours ago, MancMellow said:

ama bravo.

 

ali to je poznata pesma od boljsevika do fasista, podela stanovnistva na "narod" i "delikvente" raznih fela. a onda kad jednom "delikventi" slucajno postanu vecina, onda ide pesma o stranim sluzbama. vidjeno x puta.

 

Ajde samo na ovo da se osvrnem, sva ostala učitavanja sa prošlih strana ne zaslužuju komentar.

 

Iz nekog razloga si poverovao u fake news ovaj put lansiran od strane demokratskih masmedija gde su korišćene slike i snimci sa iranskog protesta 2009. (ozbiljnog demokratskog protesta), odnosno protesta u Bahreinu. Da se podsetimo - u Bahreinu je na ulice izašla šiitska zajednica, diktatura ih je sasekla uz oružanu pomoć iz KSA. Naravno, kad vas se na takav jedan slučaj podseti sledi principijelna osuda, ali toga nema u ostalih 364 dana kad se ima baviti selektivno samo onim slučajevima koje State department targetira. A koji su, gle čuda, uvek u skladu sa spoljnopolitičkim interesima USofA. Iz primera Bahreina, iz primera Jemena, iz primera tretmana sekularne Sirije i teokratskog Irana lako se da zaključiti koliko je ta mantra pokvarena i koliko služi samo i jedino - održavanju 1 hegemonije

 

Ponavljam da je pobuna sa ulica iranskih gradova po svemu nalikovala na English riots 2011. Sve preko toga je ozbiljno ideološko...skretanje. Nema se ovde problem sa liberalnom demokratijom nego vašim sredstvima. Više ne birate. Više nije bitan ni obim podrške pobunama. Jednostavno, imate valjda popis od 130 država sveta čiji suvereniteti ništa ne znače, i kad koju targetira Vašington ima da se svakoj budali da oružje i svaka vrsta podrške, samo da udari de treba. To je na toliko nivoa opasno razmišljanje. Odnosno ideološka zaslepljenost koju nismo videli od, vidi vraga, pada komunizma.

Edited by dillinger
Link to comment
×
×
  • Create New...