Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Hezbolah je 2006 busio Merkave sa ruskim sistem Kornet. Taj sistem je predstavljen 1994, sto ce reci da je moderan.Na crnom trzistu Blisko istoka, preko Sirije, je jako popularan jer se pokazao dobrim u rokanju Merkava i Abramsa u Iraku. Rusi su zbog protesta Izraela uveli stroziju kontrolu izvoza, medjutim, poslednji dogadjaji u Siriji i masovna isporuka naoruzanja od strane Rusije u istu mi govore da ce biti dosta novih Korneta na trzistu.

Link to comment
Hezbolah je 2006 busio Merkave sa ruskim sistem Kornet. Taj sistem je predstavljen 1994, sto ce reci da je moderan.Na crnom trzistu Blisko istoka, preko Sirije, je jako popularan jer se pokazao dobrim u rokanju Merkava i Abramsa u Iraku. Rusi su zbog protesta Izraela uveli stroziju kontrolu izvoza, medjutim, poslednji dogadjaji u Siriji i masovna isporuka naoruzanja od strane Rusije u istu mi govore da ce biti dosta novih Korneta na trzistu.
The robust Hezbollah defense was also taking its toll on Israeli armor. When Israel finally agreed to a ceasefire and began its withdrawal from the border area, it left behind upwards of 40 armored vehicles, nearly all of them destroyed by expertly deployed AT-3 “Sagger” anti-tank missiles - which is the NATO name for the Russian-made vehicle- or man-deployed, wire-guided, second-generation 9M14 Malyutka - or “Little Baby”.With a range of 3 kilometers, the Sagger proved enormously successful in taking on Israeli tanks, a fact that must have given Israeli armor commanders fits, in large part because the Sagger missile deployed by Hezbollah is an older version (developed and deployed in 1973) of a more modern version that is more easily hidden and deployed and has a larger warhead. If the IDF could not protect its armor against the 1973 “second generation” version, IDF commanders must now be wondering how it can possibly protect itself against a version that is more modern, more sophisticated, and more deadly.http://conflictsforum.org/2006/how-hezbollah-defeated-israel-2/ Edited by Gandalf
Link to comment
Israel humbled by arms from IranBeyond no-man's land, in the east of the village, was evidence of Syrian-supplied hardware. In a garden next to a junction used as an outpost by Hizbollah lay eight Kornet anti-tank rockets, described by Brig Mickey Edelstein, the commander of the Nahal troops who took Ghandouriyeh, as "some of the best in the world".Written underneath a contract number on each casing were the words: "Customer: Ministry of Defence of Syria. Supplier: KBP, Tula, Russia."Brig Edelstein said: "If they tell you that Syria knew nothing about this, just look. This is the evidence. Proof, not just talk."The discovery of the origin of the weapons proved to the Israelis that their enemy was not a ragged and lightly armed militia but a semi-professional army equipped by Syria and Iran to take on Israel. The weapons require serious training to operate and could be beyond the capabilities of some supposedly regular armies in the Middle East. The Kornet was unveiled by Russia in 1994. It is laser-guided, has a range of three miles and carries a double warhead capable of penetrating the reactive armour on Israeli Merkava tanks. Russia started supplying them to Syria in 1998.
Israeli forces were taken by surprise by the sophistication of the anti-tank weapons they faced. They are believed to have accounted for many of the 116 deaths the army suffered. Dozens of tanks were hit and an unknown number destroyed.
Ima ga i Hamas i upotrebio ga je, nazalost.edit: Zahvaljujem. Negiranje koriscenja Korneta je poznata. Nikome nije odgovaralo da se o tome prica osim Izraela. Edited by Sirius
Link to comment
Uglenicna vlakna i bespilotne letelice.Plus operacionalizacija svega drugog.
Bez da ulazim u raspravu o tehnoloskim prednostima oruzja/orudja jednih ili drugih (pogotovo sto kapiram da 70% svega toga verovatno nije poznato pucanstvu niti "strucnim" krugovima) jer nisam obavestentm, ja bih turio jedan + 1 na boldovano. Ako bih morao da elaboriram, objasnio bih to time da mi je utisak da su jednostavno brze i bolje prihvatili/iskoristili information age. Pri tom (jos jednom) ne mislim na primenu i inventivnost tehnoloskih dostignuca i informacionih tehnologija u razvoju oruzja i/ili mehanizama (sta vise, ne bih se cudio da Ruje tu stoje bolje), vec na logistiku, sisteme i podrsku pri odlucivanju, analizi operativnih podataka, i razmeni informacija. Drugim recima:
Until very recently, nation states could name the specific statesor coalitions they considered their most likely and most dangerousadversaries. As a consequence, they felt that they couldknow the military forces they were most likely to fight and theterrain where the combat was most likely to occur. Many ofthe most important rivalries were characterized by arms races,often defined quantitatively in terms of the numbers of troops,cannon, or platforms that could be mobilized, the ranges ofthe weapons available to each side, or other factors that wereperceived as providing competitive advantage.
Kad ono medjutim:
Network Centric Warfare is about human and organizational behavior.NCW is based on adopting a new way of thinking—network-centric thinking—and applying it to militaryoperations. NCW focuses on the combat power thatcan be generated from the effective linking ornetworking of the warfighting enterprise. It ischaracterized by the ability of geographicallydispersed forces (consisting of entities) to create ahigh level of shared battlespace awareness that canbe exploited via self-synchronization and othernetwork-centric operations to achieve commanders’intent. NCW supports speed of command—theconversion of superior information position to action.NCW is transparent to mission, force size, andgeography. Furthermore, NCW has the potential tocontribute to the coalescence of the tactical,operational, and strategic levels of war. In brief, NCWis not narrowly about technology, but broadly aboutan emerging military response to the Information Age.
The entry fee is a ubiquitous, secure, robust, trusted, protected,and routinely used wide-bandwidth net that ispopulated with the information and information services thatour forces need. With power to the edge as our mantra, we see thesolders, sailors, marines, airmen, and civilians of DoD all connected by a network that they can trust and that can facilitatethe building of trusted relationships. Empowered by access toquality information and unconstrained by artificial boundariesand stovepipes, there is no limit to what the men and womenof DoD can accomplish.
Alberts D, Garstka J, Stein F (1999) ‘Network Centric Warfare: Developing and Leveraging Information Superiority’, DoD C4ISR Cooperative Research Program - Command and Control Research Alberts D, Hayes R (2003) ‘Power to the Edge: Command and Control in the Information Age’, DoD C4ISR Cooperative Research Program - Command and Control ResearchAll in all, nekako mi kao sistem deluju MNOGO zajebanije :),
Link to comment
Bez da ulazim u raspravu o tehnoloskim prednostima oruzja/orudja jednih ili drugih (pogotovo sto kapiram da 70% svega toga verovatno nije poznato pucanstvu niti "strucnim" krugovima) jer nisam obavestentm, ja bih turio jedan + 1 na boldovano. Ako bih morao da elaboriram, objasnio bih to time da mi je utisak da su jednostavno brze i bolje prihvatili/iskoristili information age. Pri tom (jos jednom) ne mislim na primenu i inventivnost tehnoloskih dostignuca i informacionih tehnologija u razvoju oruzja i/ili mehanizama (sta vise, ne bih se cudio da Ruje tu stoje bolje), vec na logistiku, sisteme i podrsku pri odlucivanju, analizi operativnih podataka, i razmeni informacija.
Ruski vojni supply chain je mahom ocajan.Drugo, zbog raspada i '90-ih uopste su izgubili znacajan deo srednje kvalifikovanog osoblja u vojno-industrijskom kompleksu (u mornarici narocito, varioci u brodogradilistima i sl) a to je tesko nadomestiti. Uspeli su da zadrze neku nisu u visokokvalitetnom oruzju i da jednosatvno budu prepoznati kao sila u tom domenu.Trece, kao da su odstupili od one maksime da je "savrseno neprijatelj dovoljno dobrog". Stalno razvijaju neke bolje verzije a treba im sto godina da bilo koju modernu uvedu u masovniju proizvodnju. To je znak da usko grlo nisu OKB-ovi nego fabrike (sto je opet odraz ekonomskih problema), plus mozda "kvalitet" vojnog vrha (korupcija).
Link to comment

ovo ne znaci rat (nije Nedjo tupav da zatvara zaliv) ali znaci uzasna poskupljenja svega u Srbiji. prvo corbe, pa onda i svega ostalog, po formuli razlika u ceni goriva + dodatak za alavost monopolista u maloprodaji. jebo im ja mater malo svima, eto toliko imam da saopstim. ovo je najgora moguca vest u najgore moguce vreme.

Link to comment

EU kupuje oko 20% iranske nafte._58008280_us_iran_oil464x195.gif1. Da li ovo obavezuju Srbiju? Ja mislim da ne.2. Ne znam da li ovo nuzno mora da znaci poskupljenje nafte. EU mora odnekle da nadoknadi tu naftu koju je do sada kupovala od Irana. Sto znaci morace da kupi od Rusije, Iraka, S. Arabije, Kuvajta, Emirata...a posto je ovo samo embargo za EU, druge zemlje ce nastaviti da kupuju iransku naftu...npr. Kina. Pa ce umesto od recimo S. Arabije kupovati od Irana vise, a ono sto su do sada Saudijci prodavali Kinezima ce prodavati Evropljanima koji su ostali bez iranske nafte...ili tako nesto.Btw, primetiti gore Iran proizvodi oko 2,5 miliona barela dnevno. Saudijci proizvode npr. 9 miliona. 20% od 2,5 miliona je 500.000 barela dnevno. Lako ce Evropa to nadoknaditi, a lako ce Iran naci drugog kupca za tu kolicinu nafte. Ne bi trebalo da ovo bude neki veliki sok za svetsko trziste nafte. Ovo nije UN embargo na Iran.

Edited by hazard
Link to comment
Ovo nije UN embargo na Iran.
nije, fala Bogu. medjutim postoji jedan problemcic. znas koje zemlje imaju odlicne preferencijalne ugovore za kupovinu nafte od Irana? Grcka, Italija i Spanija :isuse: e vidis te zemlje ce morati da prave nove ugovore i da placaju naftu vise, sto ce im bas prijati u ovom ekonomskom ambijentu. Grcka je posebno najebala, ona trecinu nafte uvozi iz Irana. kako da kazem ovo je kao da nekoga ko se oporavlja od infarkta teras da trci uz stepenice.a cene su odmah krenule navise, doduse to je posledica iracionalnog straha da ce Iran zatvoriti Hormuz.a svako poskupljenje koje se dogodi napolju obavezuje Srbiju, tj srpske monopoliste, koji ce momentalno podici cenu kada vide da druga trzista panice. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

EUtardiCekaj ti meni kazes da...Grcka ima pref. ugovor po kom kupuje naftu od Irana, po manjoj ceni od trenutno trzisne?Znaci, Grcka mora od toga da odustane, i da placa po vecoj ceni...Dok ce Iran tih 500.000 barela koje nece prodati uglavnom Grcima, Italijanima i Spancima lako uvaliti negde na svetskom trzistu...i to po vecoj ceni!?Al su im naudili, bas su im naudili :isuse:Da, EUtardi :isuse:

Edited by hazard
Link to comment

meni je najludja ideja o odlozenom i faznom embargu :lol: dok ga sprovedu u delo, Iran ce ih jebati seven ways till Sunday, a ako cene budu pocele da ozbiljno rastu formirace se i ozbiljan pritisak da se embargo obustavi.inace postoji jos jedan aspekt sankcija koji se previdja. sankcije ce drasticno povecati traznju za ruskim energentima. kako bi se ovo sprecilo, EU je, istovremeno sa pripremom svojih sankcija, apelovala na Amerikance da ublaze sopstvene mere protiv Irana, kako bi se omogucio nesmetan protok strateski vaznog goriva iz Irana. tekst ovde.sankcije ce boleti Iran, nije da nece, ne moze se taj visak goriva tapnuti tek tako. medjutim, imaju dovoljno vremena da se pripreme, pa i da organizuju prodaju bocnim kanalima.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...