Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

Mora da mi veština čitanja nije na zavidnom nivou, nešto ne vidim da sam igde spomenuo menadžerske bonuse. Men se čini da u mom postu piše nešto o smanjenju obima posla i otpuštanju dela radnika da cela firma ne bi otišla u bankrot, no dobro... A kad smo kod novih momenata, možda će ti biti zanimljivo da te "menadžerske bonuse", koliko god se o njima pisalo po medijima, možeš naći u jako, jako malom broju firmi.
Hm.. Ako si ti skapirao da ja pricam samo o menadzerskim bonusima u strogo formalnom smislu, onda se bas jako nismo razumeli.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

Bobe, kako je šizofren ovaj topik, poredite uzimanje usluga profesionalnih vozačkih/ketering/higijeničarskih firmi sa održavanjem i razvojem bankarskog informacionog sistema ili nekog ozbiljnog ERP-a.Kuku...

Link to comment
Bobe, kako je šizofren ovaj topik, poredite uzimanje usluga profesionalnih vozačkih/ketering/higijeničarskih firmi sa održavanjem i razvojem bankarskog informacionog sistema ili nekog ozbiljnog ERP-a.Kuku...
Pa ceo0 topik je nastao šizofreno...Inače, to outsorsovanje spremačica i kafe kuvarica je tek glupost...Evo, naše kafe kuvarice nisu primile platu 4 meseca, jer vlasnika firme za koju radi, zabole guzica da joj plaća, a ona se nada... A na njenoj plati je ušteđeno koliko? Bruto 400€ u najboljem slučaju... Zašto bi bio problem da radi za nas umesto za zloglasnu "Revnost"? Pogotovo što se njen "gazda" naplati više od 400€ za njeno mesto... No stvar je u statistici i broju zaposlenih, valjda...
Link to comment
No stvar je u statistici i broju zaposlenih, valjda...
Apsolutno. Pre 3-4 godine su gradonačelnik i gradsko veće opako gazili JKP da na taj način smanje broj zaposlenih i sećam se da je u BVK bio opak haos jer su neki genijalci planirali da ugase službu obezbeđenja koja je nenormalno dobro organizovana, obučena i opremljena i da obezbeđenje svih postrojenja outsorsuju nekoj privatnoj firmi. Mene ladan znoj oblio kad sam pomislio da izvor pijaće vode za skoro 2 miliona stanovnika može sutra da obezbeđuje neko ko je tu preko studentske zadruge.
Link to comment

hah, verovatno bi otpustili bezbednjake, dali im otpremnine, osnovali privatnu kompaniju, zaposlili te iste bezbednjake (pod uslovom da se dobrovoljno odreknu dela otpremnine) i tako autsorsovali posao.reci al sam Dulić!

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Aj dadodam nešto pošto imam direktnih iskustava sa autsorsingom na tri strane, a imamo još i insorsing... I imaćemo ga...DakleM, majka banka je u jednom trenutku želela da ukine sva programerska mesta po ćerkama(Rumunija, Makedonija, Srbija, Albanija...) i da sve outsorsuje (core bankarski sistem u Bugarsku i Indiju(jer su jeftini) a i sistem je još jeftiniji :(, reporting u Grčku(da peru pare :( ))...Elem, šta se desilo... NBS nas kažnjava kao nenormalne, jer se rokovi ne poštuju, Bugari za najjednostavnije stvari traže vreme kao po Marfijevim zakonima (za posao od jednog dana uzmu dve nedelje) i ne znaju da urade kako treba, a Indijci su još gori... Grci se trude, ali ne zanju naše propise, teško im je da shvate mnoge stvari specifične za dvovalutni sistem, koji mi u suštini imamo, a i neskusni su u samom poslu koji rade... Da ne pričamo koliko sistem koji imamo kao reporting(SAP BW) uopšte nije primeren bankarstvu...I šta se na kraju dešava? Insource tim je na kraju pojačan sa troje ljudi, a sa Grcima sad se radi pola-pola, otprilike... A Bugare ne možemo da otkačimo potpuno, iako su sad svi u rukovodstvu svesni da bi insource tim, uprkos znatno većim platama(ali sa manjim brojem zaposlenih) radio bolje posao... Sve gde se bugari mogu izbeći, na bilokoji način, izbegavamo...Jbg, nekad outsource može da bude jako, jako loše rešenje...
programerska mantra, cula sam ovo beskonacno puta. zameni bugari sa srbi ili poljaci, eto nemacke, zadrzi indijce, eto amerike, u svakoj kombinaciji, najbolji i najmapetniji programeri nekako uvek ispadnu iz zemlje u kojoj se mantra prica. osnovni problem autsorsinga (narocito od pre 5-10 godina) je pilicarski mentalitet po kome se ocekuje odlican rad za manje pare. indijci jeftini??? dobar programer u indiji kosta daleko vise no dobar programer u srbiji (ovo znam vrlo dobro), tako da je tvojoj banci verovatno bilo skupo da plati ozbiljnu kompaniju da radi outsourcing, nego su nasli nesto jeftino i lose, pa se cude zasto je lose. takodje im je bio skup insourcing, koji se, za moju firmu pokazao kao super resenje, slicno onome sto isis prica. moja kompanija ima hiljade zaposlenih r&d izenjera u indiji* koji rade vrlo dobar posao i takmice se za povisice i bonuse, sto je bolje nego nekakav mali inzenjerski biro koji se takmici ko ce pre da nadje bolji posao.* posle godina pilicarske politike, neko se setio da zaposli indijce da vode kompaniju u indiji i tu se desio preokret. Edited by paculla
Link to comment

@paculla: Upravo je i to meni prolazilo kroz glavu kada sam sve ovo čitao, najbolji proizvod se dobije od izvođača koji radi za najveće pare i tako nešto je teško izgraditi u domaćoj radinosti, podrazumeva velika ulaganja, nije sve odmah lako i funkcionalno, te se isplaćuje u relativno dugačkom vremenskom periodu, što ne odgovara uvek ljudima koji te odluke donose.... nemam iskustva u tome, ali čitam vas i dolazim do zaključka da je slično i sa kafe kuvaricama.edit:typos

Edited by Oxymoron
Link to comment
programerska mantra, cula sam ovo beskonacno puta. zameni bugari sa srbi ili poljaci, eto nemacke, zadrzi indijce, eto amerike, u svakoj kombinaciji, najbolji i najmapetniji programeri nekako uvek ispadnu iz zemlje u kojoj se mantra prica. osnovni problem autsorsinga (narocito od pre 5-10 godina) je pilicarski mentalitet po kome se ocekuje odlican rad za manje pare. indijci jeftini??? dobar programer u indiji kosta daleko vise no dobar programer u srbiji (ovo znam vrlo dobro), tako da je tvojoj banci verovatno bilo skupo da plati ozbiljnu kompaniju da radi outsourcing, nego su nasli nesto jeftino i lose, pa se cude zasto je lose. takodje im je bio skup insourcing, koji se, za moju firmu pokazao kao super resenje, slicno onome sto isis prica. moja kompanija ima hiljade zaposlenih r&d izenjera u indiji* koji rade vrlo dobar posao i takmice se za povisice i bonuse, sto je bolje nego nekakav mali inzenjerski biro koji se takmici ko ce pre da nadje bolji posao.* posle godina pilicarske politike, neko se setio da zaposli indijce da vode kompaniju u indiji i tu se desio preokret.
Ovo je 100% tacno.
Link to comment
programerska mantra, cula sam ovo beskonacno puta. zameni bugari sa srbi ili poljaci, eto nemacke, zadrzi indijce, eto amerike, u svakoj kombinaciji, najbolji i najmapetniji programeri nekako uvek ispadnu iz zemlje u kojoj se mantra prica. osnovni problem autsorsinga (narocito od pre 5-10 godina) je pilicarski mentalitet po kome se ocekuje odlican rad za manje pare. indijci jeftini??? dobar programer u indiji kosta daleko vise no dobar programer u srbiji (ovo znam vrlo dobro), tako da je tvojoj banci verovatno bilo skupo da plati ozbiljnu kompaniju da radi outsourcing, nego su nasli nesto jeftino i lose, pa se cude zasto je lose. takodje im je bio skup insourcing, koji se, za moju firmu pokazao kao super resenje, slicno onome sto isis prica. moja kompanija ima hiljade zaposlenih r&d izenjera u indiji* koji rade vrlo dobar posao i takmice se za povisice i bonuse, sto je bolje nego nekakav mali inzenjerski biro koji se takmici ko ce pre da nadje bolji posao.* posle godina pilicarske politike, neko se setio da zaposli indijce da vode kompaniju u indiji i tu se desio preokret.
Dobar programer svugde košta puno, a svrha outsorcinga je uglavnom ušteda i nezavisnost od insource ljudi... Ja ne vidim nigde ni uštedu(bolje mali lokalni tim koji razume sistem i hoće da radi u firmi, a ne velika outsorce kompanija kojoj si ti samo jedan od klijenata, pa makoliko plaćao), ni neku naročitu nezavisnost(opet zavisiš od nekih drugih ljudi)... Pogotovo što su se ovde pogrešne(verovatno svesno pogrešne) odluke nizale od starta sa željom da se kao uštedi(a u stvari operu pare/napune džepovi), a dobilo se svašta-nešto što nikako nije ušteda... A da ne govorim o drugim stvarima... Pa mi smo i servere fizički outsorsovali u Atinu/Sofiju u outsorce firme... Iznimno pametno, pogotovo za banku, zar ne? (i ne, nemamo back up ovde, naravno, kosi se se sa politikom banke :isuse:)...
Link to comment

u Srbiji se sve radi kako ne treba, pa tako i outsourcing. ono sto ljudi ne shvataju, jeste da nikada ne smes u ozbiljnoj firmi imati 100% outsourcing na bilo kom polju... realno, ne znam kakva je situacija sa kafe kuvaricama i kolika je usteda tu, ali ako neka firma ima 500 zaposlenih, sigurno je da moze da angarzuje i dve kafe kuvarice, nece se bolesno osiromasiti...na drugoj strani, kada je IT u pitanju, a to je nesto sto prvo dolazi na red kada je outsourcing u pitanju, ide se u bolesnu krajnost da firma od 500 zaposlenih angarzuje nekoga za outsourcing i ostane na 0 administratora sistema... i onda se pita zasto nesto ne valja! ja radim outsourcing racunarskih mreza u firmi sa preko 3000 radnih stanica, i da bi sve funkcionisalo kako treba oni imaju kompletan IT tim od XY zaposlenih sa kojima mi saradjujemo. niti oni mogu sami obaviti posao, niti mi mozemo sami obavljati sve... na drugim mestima su ljudi isli na kompletan outsourcing ili insourcing i nailazili su uglavnom na nepremostive probleme. ali tesko ce to poslodavac da skapira, jbg

Link to comment
Ovo je 100% tacno.
Naravno.100%, naravno.Pre par godina sam se iznenadio kad sam cuo koliko Indija proizvede IT strucnjaka na godisnjem nivou. Naravno da od tog mnostva bude i Kurta i Murta. Ali ako ces Indijca koji zna sta radi, moras ga platiti. Dobra stvar sa IT poslom jeste da ne zavisi od geografije, tako da to trziste sigurno spada u "najslobodnije" od svih. Zakoni ponude i potraznje tu vaze vise nego igde. Generalno gledano, osim novcanih, outsourcing i pre svega offshore poslovanje sa sobom donose i jezicke, kulturne i geografske (ove 3 sam osetio u manjoj meri, ne znam za druge) razlicitosti. Samo od partnera i njegovog profesionalizma zavisi da li ce biti jezicka barijera ili multijezicnost, kulturoloska barijera ili drugi pogled na svet i geografska barijera ili laksi ulaz na novo trziste. edit: I sve smo ovo videli na radisinom primeru. Hocu reci, kod offshore poslovanja je mnogo toga u igri i zato je potrebno mnogo pazljivije birati nego kod obicnog outsourcinga. Edited by Fins fleet
Link to comment
ti se sad valjda upinješ da dokažeš da je Srbija nazadna, pa se ne radi kao što se radi u svetu.
ne upinjem se da dokazem, naprotiv, pitam druge kako je. ako mi 5 ljudi kazu da nije preporucljivo da se ovde sam vozis na sastanak, to prihvatam kao takvo, i sto se mene tice nema potrebe za daljom raspravom, niti upinjanjem. po drugoj strani, ti sam kazes da u srbiji postoji outsors, kada za njim ima potreba, pa me sada interesuje da saznam sto vise o tome, znaci kada, gde, kako se koristi, koliko ljudi radi na takvim poslovima i sl.inace, neke stvari se dese, zaista tek kad neko ponudi novu uslugu. recimo, nekad su postojali zaposleni kuriri po firmama, danas imas gomilu kurirskih firmi, daleko se vise stvari salje, i verovatno je daleko vise ljudi zaposleno kao kuriri nego sto je to bilo pre 20 godina. verujem da je pitanje vremena kada ce se pojaviti i usluge poslovnog prevoza, pogotovo ako je zaista tako grdo voziti po srbiji, a ima jako puno malih firmi koje na mogu da si priuste full-time vozace, ali mozda gresim. ipak, po svemu sto sam do sad cula, rekla bih da tu ima posla mozda za stotine vozaca.sto se tice offshoreovanja, mogu da navedem moju bivsu firmu kao primer kako je to uradjeno kako valja. ima njih 5 u indiji, koji updejtuju spreadsheets i prate objavljene analize, pa onda salju ili ceo tekst ili svoj pouzetak teksta. e sada, tih 5 rade za neku vecu indijsku outsource firmu, ali samo ovih 5 rade za moju firmu, i imaju svog menadzera u indiji koji je posvecen samo tom poslu (sa nasom firmom), a opet u londonu ima zena koja je zapravo zaduzena za kontakte sa svima njima, i ona je razvila blisku licnu vezu sa ljudima, isto kao sto bii da sede kod nje u kancelariji. svake godine dodje neko od njih na mesec dana u london da malo vidi kako je, a ova zena je isla u indiju da poseti njih, a jednom je cak isla na vencanje kod jednog od njih. znaci, kljucno za ovaj veoma uspesan outsource je izgradjen lican odnos i sto je samo 5 ljudi. kada se radi o velikim korporacijama, onda je sigurno drugacije, ali ja inace imam problem sa korporacijama kako god.jos da navedem primer fantasticnog outsoursa: ljubljanski univerzitet je outsorsovao ishranu studenata, i sada sada svaki student moze da kupi bonove za bezbroj razlicitih restorana u gradu, i ja sam jela nikad bolje u zivotu, kada sam bila na faksu tamo. bas mi je zao kada pomislim sta moraju da jedu studenti nasih univerziteta, kada pomislim kako sam ja dobro jela. drzava smanjila troskove, studenti dobili bolju hranu, a gomila malih gostiona zapravo zivi od studenta - trostruki win. Edited by rajka
Link to comment
pa s kim se ti sad, dabovicu, svadjas?nevezano za autsorsing striktno, jezim se od toga kad se otvaranje privatnog biznisa nudi kao sveti gral resenje za svakoga. kao, ko te jbe sto si siroma, sto ne pocnes sopstveni biznis, da su svi takvi, ne bi bilo gladnih! kao da su preduzetnicki duh i pocetno ulaganje nesto za sta je potrebno samo lupnuti 2 puta cipelicama i - voila!
obicno kazu da oko 1% stanovnistva ima preduzetnicki duh, mada ja mislim da je realno dosta vise, mozda i 10%. ali kada se spominje kao 'sveti gral' obicno je to u kontekstu toga da je najveci broj novootvorenih mesta u MSP (to obicno citam u kontekstu US trzista doduse), ne verujem da bilo ko misli da mozes da nagovoris nekog da otvori privatni biznis (pa da je tako lako, svi bi imali bar po jedan!). ono sto se obicno smatra je da ako imas dobru dinamiku otvranja novih firmi, neke od tih ce biti uspesne i moci zbirno da absorbuju mnogo veci procenat nezaposlenih, nego ove vec postojece velike firme (mada je pitanje i koliko je to tacno). neki kazu da ce u narednim decenijama/vekovima sve manje ljudi raditi u korporacijama, a sve vise ce se vracati radu za sebe i malim udruzenjima, gde ce imati slobodu od korporativnih stega i moci da iskazu kreativnost, ovo-ono. ja se nadam da je tako, posto nema mnogo stvari za koje nalazim da su nehumanije za ljude, od rada u velikim firmama. u svakom slucaju, i ako takvo vidjenje nije realisticno, cini mi se da sve vise ljudi barem tezi takvoj utopiji.i jos o outsourcingu - do sad svi pominju troskovnu stranu, ali razlog za outsourcing je i to sto nemas resusrse/talenat da nesto sam obavis, zato recimo velike kompanije (a i male, ako samo imaju para) gotovo iskljucivo outsourcuju recimo advertizing, specjalizovanim firmama. Edited by rajka
Link to comment
jos da navedem primer fantasticnog outsoursa: ljubljanski univerzitet je outsorsovao ishranu studenata, i sada sada svaki student moze da kupi bonove za bezbroj razlicitih restorana u gradu, i ja sam jela nikad bolje u zivotu, kada sam bila na faksu tamo. bas mi je zao kada pomislim sta moraju da jedu studenti nasih univerziteta, kada pomislim kako sam ja dobro jela. drzava smanjila troskove, studenti dobili bolju hranu, a gomila malih gostiona zapravo zivi od studenta - trostruki win.
A to što je simpsons-lunch-lady-300x192.jpgdobila otkaz i što umire od gladi, to ništa? a? a?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...