Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

Pejsi, molim te, ovde nije rec o pro i con slobodnom trzistu, nego u zaista elementarnoj stvari koja vazi u svakom sistemu, agregatnom stanju i po svim dimenzijama.Ako sputavas izlazak iz necega sto nije potpuno izvesno kako izgleda, doci ce do oklevanja prilikom ulaska i tacka. Ne kazem da nije divna tekovina i veliko hvala borbi koja proizvela humano radno vreme i slicno, ali garantovati radno mesto je idiotizam par excellence!
Pa idiotizam je u uslovima u kojima bi otpusteni imao priliku da pronadje novi posao. Ali, da sad ne ponavljam, napisao je Vasa kakve sanse za to ima 40+ vozac bez kvalifikacija, u Srbiji.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

pa zato te i pitam za ganetovog brata daneta. sto je on manje bitan?covece, potpuno je besmisleno da silovito raspravljas o ekonomiji iskljucivo sa motivom zastite konkretnog ganetovog radnog mesta.
izvini ali ja sam poceo raspravu na vocapu laugh.gif u medjuvremenu je nastao split. druga tema, meni bliza srcu, bila bi na koji nacin white collar radnici artikulisu svoje potrebe, i na koji nacin brane svoje interese koji su u prirodnoj koliziji sa interesima poslodavaca. kapiram da ovo nije ta tema, tako da necu dalje flejmovati, u pravu si Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Pa idiotizam je u uslovima u kojima bi otpusteni imao priliku da pronadje novi posao. Ali, da sad ne ponavljam, napisao je Vasa kakve sanse za to ima 40+ vozac bez kvalifikacija, u Srbiji.
a sto ne bi imao sanse da se zaposli u firmi koja se bavi uslugama auto prevoza? :huh:
Link to comment

A vidim, sad krece prica o garantovanom radnom mestu :isuse: Ovde svako "cita" sta se njemu svidi. Ja samo trazim normalniji odnos prema celoj grupi ljudi od kojih neki sigurno i dobro rade inace bi firma odavno propala. Ne moras ih ostaviti na cedilu bez izlaza zbog 0.01% veceg profita. Lenje pojedince slobodno otpustajte.

Link to comment

Počela si od ovog:

meni je fascinantno sto u srbiji firme jos uvek imaju vozace.
a došla do ovog:
u srbiji ne radi - kako gde. recimo, navela sam primer knjigovodja, ne vidim kako bi male firme radile da nema autsorsa.
Nije baš isto. Male firme, nemaju ni profesionalne vozače, ni knjigovođe, jer im se i ne isplati. Kao što su ti objasnili veće ih imaju, jer je jeftinije od korišćenja taksija, a oni koji idu na sastanke ne moraju da pola sata potroše da bi našli parking. Već su ti objasnili i za duga putovanja.
ali i treba napraviti razliku izmedju business process outsourcing (na koji ti izgleda mislis), i funkcionalnog outsorsa (recimo imas kozmeticki salon, pa poslove sminkanja outsorsujes nekom, a ti radis sve ostalo), ili angazujes firmu za ciscenje da ocisti kancelarije (ovo poslednje je ocigledno troskovno efikasno i u srbiji, posto se uveliko radi).
Kao što primećuješ ovo što je isplativo radi se i ovde. Niko u kozmetičkom salonu neće zaposliti čistačicu sa punim radnim vremenom. Ako imaš nekog ko bi ti i onako radio veći deo vremena(onaj koji šminka) isplatljivije ti je da ga ti platiš nego da platiš neku firmu koja bi ti uz cenu njegovog rada, ugradila i cenu svoje režije, a i svoj profit.Sad outsourcing je IN u svetu i ti se sad valjda upinješ da dokažeš da je Srbija nazadna, pa se ne radi kao što se radi u svetu.
Link to comment
Izvini, svaka firma na planeti Zemlji je otvorena da bi donosila profit a ne da bi bila socijalna ustanova. Ako firma nema dovoljno posla, otpustiće nekoliko radnika da bi opstala firma i da bi se sačuvala ostala radna mesta (il misliš da je bolje svima na ravne časti davati te oterati firmu u bankrot i samim tim sve zaposlene na ulicu). Možda u nekom sazvežđu na planeti humanoidnih voluharica trockista ima bolji i pravedniji sistem, al možemo se jebat pre warpa.
Ako se smanje bonusi menadzera u cilju ocuvanja radnih mesta radnika, to ce oterati firmu u bankrot? Smanjiti produktivnost? Doobro, ovo je za mene nov momenat, nisam to uzela u obzir prilikom pisanja predhodnih postova. Edited by sailorman
Link to comment
Aj dadodam nešto pošto imam direktnih iskustava sa autsorsingom na tri strane, a imamo još i insorsing... I imaćemo ga...DakleM, majka banka je u jednom trenutku želela da ukine sva programerska mesta po ćerkama(Rumunija, Makedonija, Srbija, Albanija...) i da sve outsorsuje (core bankarski sistem u Bugarsku i Indiju(jer su jeftini) a i sistem je još jeftiniji :(, reporting u Grčku(da peru pare :( ))...Elem, šta se desilo... NBS nas kažnjava kao nenormalne, jer se rokovi ne poštuju, Bugari za najjednostavnije stvari traže vreme kao po Marfijevim zakonima (za posao od jednog dana uzmu dve nedelje) i ne znaju da urade kako treba, a Indijci su još gori... Grci se trude, ali ne zanju naše propise, teško im je da shvate mnoge stvari specifične za dvovalutni sistem, koji mi u suštini imamo, a i neskusni su u samom poslu koji rade... Da ne pričamo koliko sistem koji imamo kao reporting(SAP BW) uopšte nije primeren bankarstvu...I šta se na kraju dešava? Insource tim je na kraju pojačan sa troje ljudi, a sa Grcima sad se radi pola-pola, otprilike... A Bugare ne možemo da otkačimo potpuno, iako su sad svi u rukovodstvu svesni da bi insource tim, uprkos znatno većim platama(ali sa manjim brojem zaposlenih) radio bolje posao... Sve gde se bugari mogu izbeći, na bilokoji način, izbegavamo...Jbg, nekad outsource može da bude jako, jako loše rešenje...
ovo je isti slucaj kao moja firma koja je posle godina i godina autsorsinga u indiju sracunala da je i jeftinije i kvalitetnije insorsivati te aktivnosti nazad. neke stvari jednostavno funkcionisu bolje kada je proces i zaposleni full pod tvojom kontrolom i kad se taj zaposleni oseca kao deo te firme sa svim benefitima, bilo opipljivim (plata, odmor, bonusi) ili neopipljivim (na prvom mestu, mogucnost napredovanja-odsustvo ovog stimulansa u autsorsivanim firmama je jedan od vecih nedostataka koji srozava i kvalitet usluge)
Link to comment
Vazi li to isto za kontrolorku Slavicu i dispecera Marka?
nema toga. moja firma je toliko oguljena da nemamo nijedno redundantno ili izmastano radno mesto. svaki otkaz poljulja sektor koji je ostao bez jos jednog coveka. a otpusta se i dalje, bez reda i rezona, da bi gazde povecale svoj profit. bilo bi krajnje mazohisticki od mene kada bih rekao "pa to tako treba, jer ovo je kapitalizam".
Link to comment
ovo je isti slucaj kao moja firma koja je posle godina i godina autsorsinga u indiju sracunala da je i jeftinije i kvalitetnije insorsivati te aktivnosti nazad. neke stvari jednostavno funkcionisu bolje kada je proces i zaposleni full pod tvojom kontrolom i kad se taj zaposleni oseca kao deo te firme sa svim benefitima, bilo opipljivim (plata, odmor, bonusi) ili neopipljivim (na prvom mestu, mogucnost napredovanja-odsustvo ovog stimulansa u autsorsivanim firmama je jedan od vecih nedostataka koji srozava i kvalitet usluge)
Da, sve se slažem osim mogućnosti napredovanja...U IT-ju je vertikalno jako-jako teško napredovati... Samo menjanjem firmi... Na žalost... :(
Link to comment
neke stvari jednostavno funkcionisu bolje kada je proces i zaposleni full pod tvojom kontrolom i kad se taj zaposleni oseca kao deo te firme sa svim benefitima, bilo opipljivim (plata, odmor, bonusi) ili neopipljivim (na prvom mestu, mogucnost napredovanja-odsustvo ovog stimulansa u autsorsivanim firmama je jedan od vecih nedostataka koji srozava i kvalitet usluge)
bas cudno, ko bi rekao. ja sam mislio da je radnik najproduktivniji kada radi kao temp, bez placenog godisnjeg, za nevidljivog poslodavca koji te sutra moze sutnuti bez reci objasnjenja.
Link to comment

Daboviću, poznata priča. Otpuštaju, ovima koji ostanu napucaju sat više smene i dodatna angažovanja, ali dovode feng šui konsultante da preurede nameštaj. Ali biće bolje kad dovedemo slobodno tržište.

Link to comment
a sto ne bi imao sanse da se zaposli u firmi koja se bavi uslugama auto prevoza? :huh:
Pa ajd realno, jel stvarno mislis da ce otpusteni vozac tako lako naci novi posao? Naravno da nece. Samo sto ti mislis da je to zbog toga sto su poslovi zasticeni pa nema otpustanja i upraznjenih radnih mesta, iz cega se moze zakljuciti da je taj covek zaista visak, a ako ne on onda neki drugi vozac. A ja mislim da ni jedan od njih nije visak i da se obojica mogu zaposliti ukoliko gaze obe (ili koliko ih vec ima) firme prestanu da se bogate na racun svojih zaposlenih.
Link to comment
Daboviću, poznata priča. Otpuštaju, ovima koji ostanu napucaju sat više smene i dodatna angažovanja, ali dovode feng šui konsultante da preurede nameštaj. Ali biće bolje kad dovedemo slobodno tržište.
u mojoj firmi se feng shui konsultanti dovode na kompenzaciju dry.gif no cash involvedjednom smo dobili na kompenzaciju neke fotelje bez jednog metalnog segmenta u osnovi, to su bile jako zabavne fotelje, ljudi koji sede u njima izgledali su kao kepeci
Link to comment
Ako se smanje bonusi menadzera u cilju ocuvanja radnih mesta radnika, to ce oterati firmu u bankrot? Smanjiti produktivnost? Doobro, ovo je za mene nov momenat, nisam to uzela u obzir prilikom pisanja predhodnih postova.
Mora da mi veština čitanja nije na zavidnom nivou, nešto ne vidim da sam igde spomenuo menadžerske bonuse. Men se čini da u mom postu piše nešto o smanjenju obima posla i otpuštanju dela radnika da cela firma ne bi otišla u bankrot, no dobro... A kad smo kod novih momenata, možda će ti biti zanimljivo da te "menadžerske bonuse", koliko god se o njima pisalo po medijima, možeš naći u jako, jako malom broju firmi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...