Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

Mi ovde govorimo o tome da li poslodavac treba/može da otpusti svog ITjevca ako mu se u Indiji pruži prilika da istu tu uslugu dobije po povoljnijim cenama. Dakle, uopšte ne smanjuje broj zaposlenih u celoj igri. Posao izgubio domaći ITjevac, posao dobio Indijac. Ovaj prvi "neće imati čime da se prehrani", ali će ovaj drugi konačno moći da se prehrani :) Ja nekako ne mislim da je domaći radnik vredniji moje ljudskosti nego neki tamo nevidljivi Indijac.
to je drugo. ono sto Rajka tvrdi je nesto potpuno osmo: da bi bilo idealno da npr. moja firma otpusti vozace na pravdi Boga, i da oni potom osnuju svoju firmu, i prodaju svoje usluge mojoj firmi i drugim firmama i tako zarade 3 puta vise para. ovaj model podrazumeva da ljudi od 40+ godina cija je manje-vise jedina kvalifikacija to sto imaju dozvolu B kategorije odjednom nadju u sebi sposobnost da postanu uspesni biznismeni. to tako funkcionice u teletabi lendu. u realnom svetu, ovom u kome zivimo ovde i sada, onaj ko izgubi posao - ostaje nezaposlen.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

Lepo je biti građanin sveta, ali retko ko to sebi može/sme da priušti.
Kul. To je legitiman stav. I drago mi je kada čujem da se eksplicitno iznese umesto da se pakuje u navodno humanističke tirade protiv slobodnog tržišta.
Link to comment
Mi ovde govorimo o tome da li poslodavac treba/može da otpusti svog ITjevca ako mu se u Indiji pruži prilika da istu tu uslugu dobije po povoljnijim cenama. Dakle, uopšte ne smanjuje broj zaposlenih u celoj igri. Posao izgubio domaći ITjevac, posao dobio Indijac. Ovaj prvi "neće imati čime da se prehrani", ali će ovaj drugi konačno moći da se prehrani :) Ja nekako ne mislim da je domaći radnik vredniji moje ljudskosti nego neki tamo nevidljivi Indijac.
Ajd ajd, ispasce na kraju da ja pravim razliku izmedju domaceg i indijskog radnika :D Mogu se oni obojica sasvim fino uposliti i biti placeni, samo ako se malo smanje menadzerski bonusi i profiti kompanija.
Link to comment
samo ako se malo smanje menadzerski bonusi i profiti kompanija.
svasta, kako sramna ideja. ti bonusi i profiti posle curkaju u siroke narodne mase Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ajd ajd, ispasce na kraju da ja pravim razliku izmedju domaceg i indijskog radnika :D Mogu se oni obojica sasvim fino uposliti i biti placeni, samo ako se malo smanje menadzerski bonusi i profiti kompanija.
A opet, razlozi što se ne smanjuju bonusi i profiti kompanija često leže ne u postojanju slobodnog tržišta, nego u njegovom odsustvu. Pogledaj dabovićeve komentare; siguran sam da radi u firmi koja bi na slobodnom tržištu prsla u roku od mesec dana.
Link to comment

Manite se primera iz domaćih javnih, državnih i kakvih god preduzeća. Tu nema smisla i logike ni u jednom radnom mestu. Ali ako je Lipovšek zaposlio trudnicu, onda nemamo izbora nego da se ratosiljamo svih potencijalnih majki u preduzetju.Inače prepuštam menadžerima da ocene šta im se više isplati, pošto im je to i posao, je li... Ima svakako epskih propasti vezanih za pokušaje autsorsovanja u raznim delatnostima (kako za IT, tako i za razne čistače, sekjuritije itd. ) i kod nas i u belom svetu. Prečesto menadžment umisli da su njegovi problemi uzrokovani preplaćenim, nesposobnim podanicima, pa smatra da će tuđi nesposobni i preplaćeni radnici da urade bolje.

A opet, razlozi što se ne smanjuju bonusi i profiti kompanija često leže ne u postojanju slobodnog tržišta, nego u njegovom odsustvu.
Da, država i regulacija teraju ljude da budu pohlepni. Edited by Zabalujev
Link to comment

Pejsi, molim te, ovde nije rec o pro i con slobodnom trzistu, nego u zaista elementarnoj stvari koja vazi u svakom sistemu, agregatnom stanju i po svim dimenzijama.Ako sputavas izlazak iz necega sto nije potpuno izvesno kako izgleda, doci ce do oklevanja prilikom ulaska i tacka. Ne kazem da nije divna tekovina i veliko hvala borbi koja proizvela humano radno vreme i slicno, ali garantovati radno mesto je idiotizam par excellence!

Link to comment
Da, država i regulacija teraju ljude da budu pohlepni.
Ne. Državne regulacije, prelivanje političke, medijske i ekonomske moći, rentseeking, sve to čini da firme ostvaruju profitne stope veće nego na slobodnom tržištu.
Link to comment
cekbre dabovicu, ako bi se ganetov brat dane zaposlio kod firme koja nudi usluge auto prevoza, bilo bi ti ok da crkne gladan jer je outsourcing zlo?
frust.gif nisam rekao da je zlo nego da me ne zanima tri posto. zanima me samo to da vozac Gane ne izgubi posao, a neka gazda brine svoje brige. ni gazdu ne zanima nista drugo osim sopstvenog profita.
Link to comment
Je li Shanjane, jesmo tako trebali i ostaviti Kostunicu kao premijera da radi covek svoj posao? Mislim, greota uzimati coveku leb od usta..
:huh: Nekako ovde ispade da ja branim bogati west. Evo prostog primera (ne mogu uzeti teta Mau jer ce za ekonomiste uvek biti posla): imas Boru koji radi u zeljezari u Smederevu. Sad US Steel proceni da mu se vise isplati da makne celu zeljezaru i posadi je u Indiju/Kinu. Taj trend pratile i ostale celicane i odjednom u celoj Europi nema ni jedne zeljezare. Bora moze:a) da se prekvalifikuje u svojoj 50. godini i postane bora trazena sekretarica ili bora skupljac lisca po parku (naravski za daleko vece pare od prethodnog posla)b) da proba da se odseli u Kinu/Indiju c) da izumre :D Ako je tebi humano to uraditi coveku onda ok. To sto se zastita moze izvitoperiti u nesto jos gore ne znaci da treba dici ruke i reci da je slobodno trziste najbolje od svih losih resenja.
Link to comment

Aj dadodam nešto pošto imam direktnih iskustava sa autsorsingom na tri strane, a imamo još i insorsing... I imaćemo ga...DakleM, majka banka je u jednom trenutku želela da ukine sva programerska mesta po ćerkama(Rumunija, Makedonija, Srbija, Albanija...) i da sve outsorsuje (core bankarski sistem u Bugarsku i Indiju(jer su jeftini) a i sistem je još jeftiniji :(, reporting u Grčku(da peru pare :( ))...Elem, šta se desilo... NBS nas kažnjava kao nenormalne, jer se rokovi ne poštuju, Bugari za najjednostavnije stvari traže vreme kao po Marfijevim zakonima (za posao od jednog dana uzmu dve nedelje) i ne znaju da urade kako treba, a Indijci su još gori... Grci se trude, ali ne zanju naše propise, teško im je da shvate mnoge stvari specifične za dvovalutni sistem, koji mi u suštini imamo, a i neskusni su u samom poslu koji rade... Da ne pričamo koliko sistem koji imamo kao reporting(SAP BW) uopšte nije primeren bankarstvu...I šta se na kraju dešava? Insource tim je na kraju pojačan sa troje ljudi, a sa Grcima sad se radi pola-pola, otprilike... A Bugare ne možemo da otkačimo potpuno, iako su sad svi u rukovodstvu svesni da bi insource tim, uprkos znatno većim platama(ali sa manjim brojem zaposlenih) radio bolje posao... Sve gde se bugari mogu izbeći, na bilokoji način, izbegavamo...Jbg, nekad outsource može da bude jako, jako loše rešenje...

Link to comment
Državne regulacije, prelivanje političke, medijske i ekonomske moći, rentseeking
Opet, mislim da svega toga ne bi bilo ni u komunizmu. Verujem da bi bilo kul i sa slbodnim tržištem, gde toga nema. Samo još da našem takvo u krugu od par hiljada km.
Link to comment
Cela poenta je u tome da niko ne treba da bude otpusten zato jer ce to biti bolje za gazdu (i za Njegovo Visocanstvo Trziste). Bez obzira da li je iz razvijene zemlje ili iz treceg sveta. Otpustenog ce bas boleti paja sto je ocuvan princip slobodne konkurencije i trzisne jednakosti, ako nema cime da se prehrani. Jednakost podrazumeva i to da svi budu jednako egzistencijalno zasticeni.
Izvini, svaka firma na planeti Zemlji je otvorena da bi donosila profit a ne da bi bila socijalna ustanova. Ako firma nema dovoljno posla, otpustiće nekoliko radnika da bi opstala firma i da bi se sačuvala ostala radna mesta (il misliš da je bolje svima na ravne časti davati te oterati firmu u bankrot i samim tim sve zaposlene na ulicu). Možda u nekom sazvežđu na planeti humanoidnih voluharica trockista ima bolji i pravedniji sistem, al možemo se jebat pre warpa.
Link to comment
frust.gif nisam rekao da je zlo nego da me ne zanima tri posto. zanima me samo to da vozac Gane ne izgubi posao, a neka gazda brine svoje brige. ni gazdu ne zanima nista drugo osim sopstvenog profita.
pa zato te i pitam za ganetovog brata daneta. sto je on manje bitan?covece, potpuno je besmisleno da silovito raspravljas o ekonomiji iskljucivo sa motivom zastite konkretnog ganetovog radnog mesta.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...