Jump to content
IGNORED

Outsourcing, ta strašna reč


rajka

Recommended Posts

Kinezi neke svoje proizvode prodaju ispod cene koštanja materijala. To znači da sve fabrike koje lokalno proizvode to, šta god da je, možeš da zatvoriš, zato što je na štetu potrošača, da kupuju skuplje. Čak i jebena Evropa štiti svoje tržište od takvih pritisaka.
Ko nadoknadi razliku između cene koštanja materijala (i ostalih inputa) i finale cene? Kineska vlada? Ovo što opisuješ je klasičan damping na međunarodnom tržištu. Mi ovde o tome zapravo ne pričamo; govorimo o slobodnoj konkurenciji američkih, srpskih i indijskih ITjevaca. A ako države subvencionišu sopstveni izvoz, to znači da oni tamo plaćaju deo cene umesto mene, krajnjeg korisnika. Ima li gluplje politike sa stanovišta državnih interesa, i povoljnije kupovine, sa stanovišta kupca?
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    24

  • Аврам Гојић

    19

  • Braća Strugacki

    13

  • pacey defender

    12

Preterujes. Ja uopste nisam rekao da treba svajcarcu i dalje davati 10 puta vecu platu. Smanji platu, penziono, sta god. Daj mu iste uslove ko indusu. Ako nece - ne mora. Ali ne mozes ostaviti gomilu radnika za koje nema posla i pobeci. Mozda primer programera nije najbolji ali sigurno u Evropi ima zanimanja koja su outsoursovanjem izumrela i sta sad da rade ti ljudi? Da se prekvalifikuju ko ovi nasi jadni pootpustani u Srbiji ili da mole da ih prime u Indiju koja je sigurno luda za novom radnom snagom.
da izumreju :lol:
Link to comment
ne treba da odgovoris, samo razmisli o tome, posto je zapravo cudesno, za sto smo mi ljudi (covecanstvo) sposobni.
to cu da kazem soferu Ganetu ako ga otpuste, siguran sam da ce naci veliku utehu u tome.
Link to comment
Preterujes. Ja uopste nisam rekao da treba svajcarcu i dalje davati 10 puta vecu platu. Smanji platu, penziono, sta god. Daj mu iste uslove ko indusu. Ako nece - ne mora. Ali ne mozes ostaviti gomilu radnika za koje nema posla i pobeci. Mozda primer programera nije najbolji ali sigurno u Evropi ima zanimanja koja su outsoursovanjem izumrela i sta sad da rade ti ljudi? Da se prekvalifikuju ko ovi nasi jadni pootpustani u Srbiji ili da mole da ih prime u Indiju koja je sigurno luda za novom radnom snagom.
Pa onda se nismo razumeli. Prvo si napisao da treba "otežati otpuštanje", a sada pišeš da domaći stručnjak treba da ima iste uslove rada kao i ovaj indus. Sa time se apsolutno slažem!
Link to comment
Problem je sto je to neuporedivo skuplje nego zaposliti vozaca i placati ga 30.000 dinara mesecno (45.000 bruto) i sto cesto moze biti neprakticno. Evo, ti si direktor firme koji nekoliko puta dnevno, cesto i neplanirano, mora da se sa Novog Beograda odveze do centra. Sta je jednostavnije, da imas svog vozaca koji ti je uvek na raspolaganju ili da svaki put narucujes uslugu prevoza od nekog drugog, cekas da kola dodju, pa onda sve to ponovo za povratak itd.? A da ne govorimo koliko je to nezgodno ako ti delatnost firme podrazumeva gotovo svakodnevne posete klijentima u drugim gradovima. Nije svako natcovek kao Rajka pa da moze da provede nekoliko sati za volanom i nakon toga najnormalnije obavlja svoj posao.
Ma nemam ja nista protiv da ako racunica kaze da se tako vise isplati (ukljucivsi i troskove nabavke i odrzavanja automobila) da se ti zaposleni vode u toj firmi. Niko nije lud da placa vise za uslugu, osim ako nije potpuni moron ili je korumpiran (a nije da nije cesto slucaj u nasoj sredini). Medjutim, ja mogu da ti dam primer jedne nase krasne regulatorne agencije u kojoj sam radila i u kojoj se rukovodstvo okupljalo jednom u mesec dana, a ipak je preduzece posedovalo 5 vozila i 4 vozaca. Da me pitas za cije babe zdravlje, ne znam. Isto tako, od tih para poreskih obveznika svako ko je tu bio zaposlen, a hteo je da upise neki kurs bilo gde ili da ide da pasivno ucestvuje na nekakvoj konferenciji bilo gde u svetu firma je to placala.Sve je to lepo, divno se brinu o radnicima...reci nemam!
ma da, ne radi samo onaj ko nece laugh.gifMau, kazes "sta fali outsourcingu". ne ulazim u to sta fali ili ne fali, to nije moja briga. i inace mislim da bi radnicima bilo bolje da malo vise gledaju svoje dupe a da se malo manje bave interesima poslodavaca. dakle, jedino sto me zanima u ovoj konkretnoj prici je - zastita radnih mesta vozaca u mojoj firmi, a Rajka je skroz kontradiktorna, prvo se buni sto radnike uopste voze kada to mogu i sami, a posle prica o outsourcingu. meni se cini da njoj jednostavno smeta sto se poslodavci razbacuju i zaposljavaju previse ljudi, umesto da svedu firmu na pet ljudi i uzmu jos vise para.
Ti nastupas sa pozicije predsednika sindikata, a ja sa pozicije nekoga ko hoce da postavi sistem tako da bude i dinamicki gledano funkcionalan. Apsolutno neutralno nastupam i prema poslodavcu i prema zaposlenom radniku, a i prema nezaposlenima.
Link to comment
A ako države subvencionišu sopstveni izvoz, to znači da oni tamo plaćaju deo cene umesto mene, krajnjeg korisnika. Ima li gluplje politike sa stanovišta državnih interesa, i povoljnije kupovine, sa stanovišta kupca?
Ubijaju konkurenciju? :unsure:
Pa onda se nismo razumeli. Prvo si napisao da treba "otežati otpuštanje", a sada pišeš da domaći stručnjak treba da ima iste uslove rada kao i ovaj indus. Sa time se apsolutno slažem!
Aferim :D Otezano otpustanje je u smislu da trebas dati tim ljudima priliku da nastave svoj posao. Nista povlasceno. Edited by Shan Jan
Link to comment
Ko nadoknadi razliku između cene koštanja materijala (i ostalih inputa) i finale cene? Kineska vlada? Ovo što opisuješ je klasičan damping na međunarodnom tržištu. Mi ovde o tome zapravo ne pričamo; govorimo o slobodnoj konkurenciji američkih, srpskih i indijskih ITjevaca.
A, izvinjavam se, nisam znao da su samo IT pregaoci tema.Ima mnogo načina na koje se kineske firme dofinansiraju, ne znam kako to da nazovem, nije samo vlada ta koja daruje.
A ako države subvencionišu sopstveni izvoz, to znači da oni tamo plaćaju deo cene umesto mene, krajnjeg korisnika. Ima li gluplje politike sa stanovišta državnih interesa, i povoljnije kupovine, sa stanovišta kupca
Sa stanovništa kupca, koji ima pare da kupuje, a odakle mu, ne znam.
Link to comment
Aferim :D Otezano otpustanje je u smislu da trebas dati tim ljudima priliku da nastave svoj posao. Nista povlasceno.
Je li Shanjane, jesmo tako trebali i ostaviti Kostunicu kao premijera da radi covek svoj posao? Mislim, greota uzimati coveku leb od usta..
Link to comment
Pa outsorsing upravo pruža priliku za jednake šanse na tržištu. Ovo što Šan jan predlaže je suprotno tome i produbljuje jaz između bogatih i siromašnih. Sputavanjem otpuštanja stručnjaka iz bogatijih država, onemogućuje se zapošljavanje stručnjaka u siromašnijim državama. Ali uvek je lepo pljucnuti po liberalizmu i slobodnom tržištu, to je sada in :)
Cela poenta je u tome da niko ne treba da bude otpusten zato jer ce to biti bolje za gazdu (i za Njegovo Visocanstvo Trziste). Bez obzira da li je iz razvijene zemlje ili iz treceg sveta. Otpustenog ce bas boleti paja sto je ocuvan princip slobodne konkurencije i trzisne jednakosti, ako nema cime da se prehrani. Jednakost podrazumeva i to da svi budu jednako egzistencijalno zasticeni.
Link to comment
Je li Shanjane, jesmo tako trebali i ostaviti Kostunicu kao premijera da radi covek svoj posao? Mislim, greota uzimati coveku leb od usta..
Pobogu bre Mau
Link to comment
Cela poenta je u tome da niko ne treba da bude otpusten zato jer ce to biti bolje za gazdu (i za Njegovo Visocanstvo Trziste). Bez obzira da li je iz razvijene zemlje ili iz treceg sveta. Otpustenog ce bas boleti paja sto je ocuvan princip slobodne konkurencije i trzisne jednakosti, ako nema cime da se prehrani. Jednakost podrazumeva i to da svi budu jednako egzistencijalno zasticeni.
Mi ovde govorimo o tome da li poslodavac treba/može da otpusti svog ITjevca ako mu se u Indiji pruži prilika da istu tu uslugu dobije po povoljnijim cenama. Dakle, uopšte ne smanjuje broj zaposlenih u celoj igri. Posao izgubio domaći ITjevac, posao dobio Indijac. Ovaj prvi "neće imati čime da se prehrani", ali će ovaj drugi konačno moći da se prehrani :) Ja nekako ne mislim da je domaći radnik vredniji moje ljudskosti nego neki tamo nevidljivi Indijac.
Link to comment
Ja nekako ne mislim da je domaći radnik vredniji moje ljudskosti nego neki tamo nevidljivi Indijac.
Lepo je biti građanin sveta, ali retko ko to sebi može/sme da priušti.
Link to comment
Cela poenta je u tome da niko ne treba da bude otpusten zato jer ce to biti bolje za gazdu (i za Njegovo Visocanstvo Trziste). Bez obzira da li je iz razvijene zemlje ili iz treceg sveta. Otpustenog ce bas boleti paja sto je ocuvan princip slobodne konkurencije i trzisne jednakosti, ako nema cime da se prehrani. Jednakost podrazumeva i to da svi budu jednako egzistencijalno zasticeni.
Ja zaista ne znam koliko puta je ovde prezvakano da ako kao regulator ucinis tako da je jako tesko otpustiti radnika, da ce taj radnik teze da bude zaposlen na prvom mestu.Evo vam anegdota, pa ko shvati, shvati...U Francuskoj postoji pravilo da kada iznajmljujes stan nekome da tog stanara ne mozes da izbacis na ulicu u periodu Okt-April. Ne mora on ni dinara da ti plati u tom periodu, ali nemas prava da ga izbacis i policija ti u tome nece pomoci. Sta je ishod? Kad apliciram za stan moram da imam garanta koji zaradjuje u neto iznosu barem 3x koliko je moja mesecna renta i ta osoba mora da bude iz Francuske. Ne moze ni iz Nemacke. Takvu osobu retko i Francuz moze da nadje, a kamo li neki stranac. Dakle, drzava te fazon zastitila, a u stvari ti nametnula frikciju koja te sprecava da dodjes do tog stana na prvom mestu.Slicno i sa poslom.@VasudevaIzvini, ali moram da teram pricu u potpuni apsurd. Edited by MayDay
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...