Jump to content
IGNORED

transakciona analiza


burazer

Recommended Posts

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • burazer

    22

  • Malkmus

    15

  • noskich

    12

  • kgmr

    11

Top Posters In This Topic

Evo nesto malo o TA, a uvek preporucujem ljudima da se obaveste i o drugim modalitetima dostupnim kod nas. Inace, u svetu ih ima preko 500...E sad, sve pomenuto spada u psihoterapiju, a postoje i druge metode psiholoske podrske kao sto su psiholosko savetovanje, intervencija u krizi, koucing, grupe samopomoci itd.E sad...svaki od ovih modaliteta ima neku svoju teoriju o tome kako pomaze ljudima. Al' istrazivanja su pokazala da se ne razlikuju puno u uspesnosti. Tako da bih rekla da svaka psihoterapija koristi neki svoj jezik, ali pricaju o istim stvarima i mozda naglasavaju razlicite aspekte problema. Na istom mestu ima i podataka o tome kako "radi" psihoterapija uopste...ali i tome da se poslednjih godina otkriva da ona sama ima slican efekat na mozdane promene kao i terapija lekovima...Pa, nadam se da ce nesto od ovoga biti zanimljivo :)

Link to comment

script

Ti si garantovano klon onog majstora što objašnjava matematiku po forumima. Ili ste barem burazeri.
(scriptna zabrana: )- Nemoj biti ono što jesi, Edited by burazer
Link to comment

gallows*

Hm, meni je priča generalno zanimljiva, samo ako nije baš usko vezana za TA.Ali, ovaj forum nije za takve teme zbog međusobnih poznanstava; bile su dve teme bliske ovima, jedna prilično kvalitetna, na kojoj nisam učestvovao, iz prostog razloga - nedostatka vremena, inače bih bio prilično rad ukrstiti svoje blago antipsihijatrijske stavove (dakle, ne ekstremne) sa jednom gospođom odavde. Jer smatram da, kao i svi terapeuti (u medijima naročito) predstavlja samo jednu stranu medalje čitave priče.Self helpovi, da ili ne? Da. Ima ih naizgled površno napisanih, ali postoji debeo razlog zašto su površno napisani. Ima ih raznih. Ako nekome prija Skot Pek, u redu... Ako je nekome zabavan Erik Bern, ok, mada anskiozno-depresivni poremećaji nisu zabavne stvari. Mene je David Burns izvukao iz cele priče, iz teške depresije (zahvaljujući mome dragom psihoanalitičaru:)), koja se završila crnim mislima i zdravstvenim problemima, jer je stres koji mi je pridodat na već postoječi bio okidač. Da li ima šišača ovaca? Koliko hoćete. Samo što neki mogu i da pomognu. Prvi na crnoj listi bi bili hipnotičari.Da li ima ofiranja pacijenata? Da. Nisam tražio nikakve podatke, ali sam dobio podatke o dijagnozi, terapiji, profesiji i vrsti posla izvesne pacijentkinje, iako nisam tražio.Da li ima agresivaca? Ako je pitanje od strane terapeuta: "Oćeš sad da ideš u sobu da onanišeš? Priznaj, priznaj!" agresija, onda sam to doživeo.Da li postoji odbijanje - da. Ja odbijen, jer je gospođa smatrala da moram na antidepresive. Samo što je dodala posle da "ona ne voli te na antidepresivima, jer joj kukaju da će da padnu, da će da umru i slično". Dakle, glupača sa titulom i ugledom, skočila sebi u usta u jednoj rečenici.Da li ima nesrećnih slučajeva? Ima, Izguglajte profesora Ilankovića. Siguran sam da nije izgubio spor, nije davao pogrešne lekove, jedino što su oni katkad zaista kontraproduktivni. Ali pogledajte njegovu nadmenost i aroganciju u tom članku. E, to je čest problem.Da li ima mesta za razmišljanje o teoriji zavere o farmakomafiji? Ne znamo, nisam uspeo da neđem nijedan relevantan članak o sistematskoj zloupotrebi psihofarmaka od strane lekara. Ono što jesam dobio je usmeno priznanje da se to stvarno dešava. No "to su neki drugi, ne znam ja koji su to, nisam ja". Ali, nema nikakvih dokaza. Ima, recimo detalja da se (samo jedan primer) kao prvi lek izbora u psihijatriji (onoj elegantnoj, privatnoj, na fensi lokacijama u centru grada) prepisuju antipsihotici za lečenje gastritisa. To ćemo saznati kada se neko bide setio da proveri finansije farmakoterapeuta i farmaceutskih kuća.O tome se ne priča, niti će se pričati, jer zbog toga može da se nagrabusi. Nema dovoljno hrabrih (ili očajnih) lajavaca koji su umereni i racionalni.Zapravo, cela priča je negde blizu nivoa one iz vremena klasicizma (čitao neko Pjer Šonija?), u kome je postojao monolog normalaca, a u današnje vreme svako bez diplome se diskvalifikuje jer je, zaboga, laik. ALtruizam terapeuta? Naravno da verujem da ga ima. Samo altruizam je alatka koja pomaže altruisti da se bolje oseća.Koliko ljudi ima sa problemima? Pa ako je svaki četvrti alkoholičar, svaki četvrti u državi je posetio državnog psihijatra, ako se organske psihičke bolesti obično javljaju u učestalosti 1 na 100 stanovnika - prst na čelo ovi koji se smeju neurotičarima, depresivcima i ostalima. Pa, okruženi ste njima.Ja sam neurotski depresivac u oporavku, nema potrebe za sažaljevanjem ni strahom. :)
@Malkmus cemu smeh? Edited by burazer
Link to comment

injunction #13Ne seri.Zanimljive su mi ove igrarije i priče oko TA. Nigde na ovim informativno-prodajno uslužnim sajtovima ne piše koliko TA terapija traje, da nije baš najpogodnija metoda za rešavanje "svakodnevnih" reaktivnih depresivnih i neurotskih poremećaja, kao ni opasnosti od narodski rečeno "pucanja", "osećanja psihičke razbijenosti", o tome da ova metoda može da izazove prisilne misli, pa ako terapeut nije vičan distrakcijama (a to nije specijalnost analitike), onda u igru lako ulaze antidepresivi, a za ocd, u koje spadaju prisilne misli se daje često dupla doza antidepresiva u odnosu na, recimo, umerenu depresiju ili neki od čestih neurotskih poremećaja, tipa napada panike. Zanimljiva mi je i ova već pomenuta Goga http://twitter.com/#!/zena_opicena , kako to da tvituje peticiju protiv zabrane fizičke kazne zadate od strane roditelja, kad imamo u vidu neke osnovne postulate TA.A, zanimljivo je i to što se neko igra TA preko foruma. Ako bi to bio terapeut, bilo bi baš nezgodno. Hoću reći, to bi bila baš pojačana antireklama ovih Zaobilaznika preko Tupižnice, a i samog reklamera.

Edited by Malkmus
Link to comment
A, zanimljivo je i to što se neko igra TA preko foruma. Ako bi to bio terapeut, bilo bi baš nezgodno. Hoću reći, to bi bila baš pojačana antireklama ovih Zaobilaznika preko Tupižnice, a i samog reklamera.
Da, i ja se obradovah kad videh temu, kad ono, ništa.Bež'mo!
Link to comment

strukturisanje vremena: Igre

injunction #13Ne seri.Zanimljive su mi ove igrarije i priče oko TA. Nigde na ovim informativno-prodajno uslužnim sajtovima ne piše koliko TA terapija traje, da nije baš najpogodnija metoda za rešavanje "svakodnevnih" reaktivnih depresivnih i neurotskih poremećaja, kao ni opasnosti od narodski rečeno "pucanja", "osećanja psihičke razbijenosti", o tome da ova metoda može da izazove prisilne misli, pa ako terapeut nije vičan distrakcijama (a to nije specijalnost analitike), onda u igru lako ulaze antidepresivi, a za ocd, u koje spadaju prisilne misli se daje često dupla doza antidepresiva u odnosu na, recimo, umerenu depresiju ili neki od čestih neurotskih poremećaja, tipa napada panike. Zanimljiva mi je i ova već pomenuta Goga http://twitter.com/#!/zena_opicena , kako to da tvituje peticiju protiv zabrane fizičke kazne zadate od strane roditelja, kad imamo u vidu neke osnovne postulate TA.A, zanimljivo je i to što se neko igra TA preko foruma. Ako bi to bio terapeut, bilo bi baš nezgodno. Hoću reći, to bi bila baš pojačana antireklama ovih Zaobilaznika preko Tupižnice, a i samog reklamera.
...igraju se nesvesno. Igra: psihijatrija - 'transakciona analiza',... M+R=S - P - Z -D (formula)'Ne seri' - P (preokret)....osvestila se. Edited by burazer
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...