Jump to content
IGNORED

transakciona analiza


burazer

Recommended Posts

Dokle bre više da se sprdate na račun međeda... i međedi imaju dušu
Ma stoji. Nego je problem i sa pacijentima, u bolecivom su polozaju koji iskoriscavaju psihici prodajuci im maglu za petinu prosecne plate na sat.http://www.chopcow.com/self-help-books/index.php Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • burazer

    22

  • Malkmus

    15

  • noskich

    12

  • kgmr

    11

Top Posters In This Topic

Hm, meni je priča generalno zanimljiva, samo ako nije baš usko vezana za TA.Ali, ovaj forum nije za takve teme zbog međusobnih poznanstava; bile su dve teme bliske ovima, jedna prilično kvalitetna, na kojoj nisam učestvovao, iz prostog razloga - nedostatka vremena, inače bih bio prilično rad ukrstiti svoje blago antipsihijatrijske stavove (dakle, ne ekstremne) sa jednom gospođom odavde. Jer smatram da, kao i svi terapeuti (u medijima naročito) predstavlja samo jednu stranu medalje čitave priče.Self helpovi, da ili ne? Da. Ima ih naizgled površno napisanih, ali postoji debeo razlog zašto su površno napisani. Ima ih raznih. Ako nekome prija Skot Pek, u redu... Ako je nekome zabavan Erik Bern, ok, mada anskiozno-depresivni poremećaji nisu zabavne stvari. Mene je David Burns izvukao iz cele priče, iz teške depresije (zahvaljujući mome dragom psihoanalitičaru:)), koja se završila crnim mislima i zdravstvenim problemima, jer je stres koji mi je pridodat na već postoječi bio okidač. Da li ima šišača ovaca? Koliko hoćete. Samo što neki mogu i da pomognu. Prvi na crnoj listi bi bili hipnotičari.Da li ima ofiranja pacijenata? Da. Nisam tražio nikakve podatke, ali sam dobio podatke o dijagnozi, terapiji, profesiji i vrsti posla izvesne pacijentkinje, iako nisam tražio.Da li ima agresivaca? Ako je pitanje od strane terapeuta: "Oćeš sad da ideš u sobu da onanišeš? Priznaj, priznaj!" agresija, onda sam to doživeo.Da li postoji odbijanje - da. Ja odbijen, jer je gospođa smatrala da moram na antidepresive. Samo što je dodala posle da "ona ne voli te na antidepresivima, jer joj kukaju da će da padnu, da će da umru i slično". Dakle, glupača sa titulom i ugledom, skočila sebi u usta u jednoj rečenici.Da li ima nesrećnih slučajeva? Ima, Izguglajte profesora Ilankovića. Siguran sam da nije izgubio spor, nije davao pogrešne lekove, jedino što su oni katkad zaista kontraproduktivni. Ali pogledajte njegovu nadmenost i aroganciju u tom članku. E, to je čest problem.Da li ima mesta za razmišljanje o teoriji zavere o farmakomafiji? Ne znamo, nisam uspeo da neđem nijedan relevantan članak o sistematskoj zloupotrebi psihofarmaka od strane lekara. Ono što jesam dobio je usmeno priznanje da se to stvarno dešava. No "to su neki drugi, ne znam ja koji su to, nisam ja". Ali, nema nikakvih dokaza. Ima, recimo detalja da se (samo jedan primer) kao prvi lek izbora u psihijatriji (onoj elegantnoj, privatnoj, na fensi lokacijama u centru grada) prepisuju antipsihotici za lečenje gastritisa. To ćemo saznati kada se neko bide setio da proveri finansije farmakoterapeuta i farmaceutskih kuća.O tome se ne priča, niti će se pričati, jer zbog toga može da se nagrabusi. Nema dovoljno hrabrih (ili očajnih) lajavaca koji su umereni i racionalni.Zapravo, cela priča je negde blizu nivoa one iz vremena klasicizma (čitao neko Pjer Šonija?), u kome je postojao monolog normalaca, a u današnje vreme svako bez diplome se diskvalifikuje jer je, zaboga, laik. ALtruizam terapeuta? Naravno da verujem da ga ima. Samo altruizam je alatka koja pomaže altruisti da se bolje oseća.Koliko ljudi ima sa problemima? Pa ako je svaki četvrti alkoholičar, svaki četvrti u državi je posetio državnog psihijatra, ako se organske psihičke bolesti obično javljaju u učestalosti 1 na 100 stanovnika - prst na čelo ovi koji se smeju neurotičarima, depresivcima i ostalima. Pa, okruženi ste njima.Ja sam neurotski depresivac u oporavku, nema potrebe za sažaljevanjem ni strahom. :)

Edited by Malkmus
Link to comment
Imam utisak da bi se prica ovde razvijala drugim tokom da je ona transakciona analistkinja izabrala noskicha umesto bankara.
Bankar je stupio na scenu znatno kasnije (nakon sto sam otisao iz Srbije).Mislim da bi dobro resenje bilo da svi psihici dobijaju ocene od pacijenata, pa ako za godinu dana ne uspeju da dobiju srednju vrednost ocene da se suspenduju na godinu dana.I naravno, u slucaju tragicnog ishoda da odgovaraju za smrt pacijenta, a u slucaju nezadovoljstva klijenata da postoji ombudsman koji bi razmatrao zalbe i prijave i objektivno odredjivao povracaj novca kada pruzena usluga nije bila na zadovoljavajucem nivou. Edited by noskich
Link to comment

^I ja bih izabrala bankara ukoliko mi ne bi na mesečnom/godišnjem/kojem god nivou pisao pluseve i minuseve prilikom svakog zadovoljstva-nezadovoljstva, a pogotovo ako bi bio dovoljno zreo da ne zove mamu koja bi razmatrala žalbe i prijave i objektivno određivala povracaj novcatm kada pružena usluga nije bila na zadovoljavajućem nivou.ništa lično, samo mi ona nos.slika zaličila na ovu, pa reko' da se izjasnim i po ovom osnovu.

Link to comment
I naravno, u slucaju tragicnog ishoda da odgovaraju za smrt pacijenta, a u slucaju nezadovoljstva klijenata da postoji ombudsman koji bi razmatrao zalbe i prijave i objektivno odredjivao povracaj novca kada pruzena usluga nije bila na zadovoljavajucem nivou.
nedvojbeno je isto kada hirurg greskom ubije pacijenta koji nema apsolutno nikakvu psihofizicku kontrolu za vreme neke intervencije npr, i kada lice koje odlazi na psihoterapiju, i uvek ima kontrolu i potpunu odgovornost za svoje postupke, izvrsi samoubistvo. :isuse:
Link to comment
nedvojbeno je isto kada hirurg greskom ubije pacijenta koji nema apsolutno nikakvu psihofizicku kontrolu za vreme neke intervencije npr, i kada lice koje odlazi na psihoterapiju, i uvek ima kontrolu i potpunu odgovornost za svoje postupke, izvrsi samoubistvo. :isuse:
Ne slazem se. Ljudi sa mentalnim oboljenjima daleko od toga da uvek imaju kontrolu i potpunu odgovornost za svoje postupke.Isto nije, ali po meni neka odgovornost mora da postoji.Ako je isao na terapiju kod nekoga godinu, dve, tri i onda se ubije izvini ali taj doktor bi trebalo da odgovara. Edited by noskich
Link to comment
Ne slazem se. Ljudi sa mentalnim oboljenjima daleko od toga da uvek imaju kontrolu i potpunu odgovornost za svoje postupke.Isto nije, ali po meni neka odgovornost mora da postoji.Ako je isao na terapiju kod nekoga godinu, dve, tri i onda se ubije izvini ali taj doktor bi trebalo da odgovara.
Ispade da je 99% pacijenata na ivici suicida.Po tebi, svi koji idu na terapiju su "mentalno oboleli".
Jednom davno sam bio izgubio glavu za jednom koja je transakciona analistkinja/analistica.Opasna bila, u stilu simultani dating, ljubavni mnogougli i ostale divote.Medjutim kada je trebalo (30-ta) sve po redu se skucila sa bankarom, dovrsava doktorat, objavljuje knjige, pojavljuje na TV-u itd.Jos jedan dokaz da su ti psiholozi/psihijatri/analiticari mediokriteti ciji je u stvari posao da mediokritetizuju svoje pacijente.Jer aman, ne bi bili pacijenti da su normalni, ne?
Čini mi se da nisi objektivan.
Link to comment

ljude sa mentalnim oboljenjima lece lekari. a izvini noskich, tek sad vidim tvoju konstataciju da na psihoterapiju odlaze samo oni koji "nisu normalni". kod tebe u kraju takve jos uvek zatuku sekirom kad ih otkriju, jel da? tema zasluzuje deponiju, ne obicnu, divlju.

Link to comment
a izvini noskich, tek sad vidim tvoju konstataciju da na psihoterapiju odlaze samo oni koji "nisu normalni". kod tebe u kraju takve jos uvek zatuku sekirom kad ih otkriju, jel da? tema zasluzuje deponiju, ne obicnu, divlju.
Ako ti ne shvatas sta sam ovde hteo da kazem: Jos jedan dokaz da su ti psiholozi/psihijatri/analiticari mediokriteti ciji je u stvari posao da mediokritetizuju svoje pacijente.Jer aman, ne bi bili pacijenti da su normalni, ne?onda nemam vremena da ti objasnjavam.
Link to comment

Ako nemaš vremena za objašnjavanje, nećeš ga imati ni za razumevanje.Umesto termina "pacijent", koristi se termin "klijent".@garoviks, iz toga što neko bljuje po topiku ne znači da je topik loš.Dajmo šansu konstruktivcima.Možda nam neko objasni kakvim se to transakcijama bavi transakciona analiza.Možda bude zabavno.Edukativno.Mis'im, i bljuvanje ume da bude zabavno ali verujem da će promena prijati.

Link to comment

@BujodragEvo da pobrojimo sta ste sve pametno i zanimljivo ti i pokretac topika napisali od pocetka o ovoj nadasve interesantnoj temi

zdravo
@Quince! 'Rodjeni Pobednik' - Muriel James & Dorothy Jongeward (transakcionisti)...meni je ovo zapalo za oko: (forumska istina) u fazi entuzijazma otkrica foruma, u zelji da saopsti sve mudrosti urbi et orbi, u pokusaju da prejebe i neprejebive u broju postova u jedinici vremena i uprkos pokusajima sabotaze od strane konkurencije i dalje nastoji da istraje!do pobede!
..aaaaaaaaa! @PointTaken
Jbg, ja još nisam "izvisio" kod moje (geštalt(kinja)).Do tad......nikako ne mogu da se složim sa vama i vašim pogledima na psihoterapiju.Inače, TA je sasvim O.K."Koju igru igraš" je zabavna knjiga, kao i "Šta kažeš posle zdravo".Taman da ljudi uvide da u svakodnevnoj komunikaciji postoje skriveni transferi i da postoje paterni/modeli koji se ponavljaju, najčešće kroz ceo život.Što se tiče dubine....pa, neki ljudi su plitki.
A, sad shvatam.Hoćeš da kažeš da loše odabrana terapija ne samo što neće dati rezultate, ona će problem učiniti još gorim.Amazing.
Hm!...(izbrisi izuzetke i primere u svom postu)
Ne znam kako to da ti kažem....ali...ima ih.Izvini.Nisu svi motivisani samo novcem.
@nenad!daj obrazlozenje
th_isuse.gif?t=1284203745
malo muzike sa yutjuba (TA) pojmovi: script...
Respect.wave2.gif
Izbiračice!
Ako nemaš vremena za objašnjavanje, nećeš ga imati ni za razumevanje.Umesto termina "pacijent", koristi se termin "klijent".@garoviks, iz toga što neko bljuje po topiku ne znači da je topik loš.Dajmo šansu konstruktivcima.Možda nam neko objasni kakvim se to transakcijama bavi transakciona analiza.Možda bude zabavno.Edukativno.Mis'im, i bljuvanje ume da bude zabavno ali verujem da će promena prijati.
dakle, deponija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...