Jump to content
IGNORED

transakciona analiza


burazer

Recommended Posts

ok, zaletela sam se sa arijesom kog nisam citala, a oslanjajuci se na neki tekst kojeg se slabo secam. sori. zurila sam na predavanje a ruka je bila brza od pameti :) ali jednom u nekom proslom zivotu sam menjala nekog na kursu razvojna psihologija, i ovo je bila tema jednog od predavanja, i cinilo mi se da su kontraargumenti jaci od argumenata - iz vizure onoga sto je bitno za danasnju psihologiju. ali tipicno za postmoderni period u pshiologiji je da se saznanje o tome da razlike postoje (u ovom slucaju u modalitetima detinjstva) tretira kao jednako cinjenici da slicnosti ne postoje (dakle detinjstvo ne postoji). danas je trend cesto obrnut, da se trazi ono sto je univerzalna ljudska priroda, prisutna kroz sve geografske predele i istorijske periode. a u stvari, ne iskjucuju se medjusobno. ali u vezi sa primerom jungijanske poklon-knjige, nadam se da je jasno koliko su takve tvrdnje bizarne nekome ko nije imao prilike da se bavi iscitavanjem jednog uskog domena drustvene teorije, i kako nije dovoljno naprosto ih podrazumevati. toliko o offtopicu za danas, odoh grafike crtati te bebonji svom hitati.
sorry, nisam hteo da preslisavam niti sam bas u poziciji da to ucinim. samo mi se cini da arijes ide u istu kosaricu sa fukoom i slicnima a ne da je konkurencija decijoj psihologiji. i meni su bili debilni postkolonijalni teoreticari koji tvrde da indusi ne pate od edipalnog kompleksa ili tako nesto.sto se tice jungijanaca ne znam sta da kazem. kapiram da ima i njih normalnih.
Link to comment
  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • burazer

    22

  • Malkmus

    15

  • noskich

    12

  • kgmr

    11

Top Posters In This Topic

ok, zaletela sam se sa arijesom kog nisam citala, a oslanjajuci se na neki tekst kojeg se slabo secam. sori. zurila sam na predavanje a ruka je bila brza od pameti :) ali jednom u nekom proslom zivotu sam menjala nekog na kursu razvojna psihologija, i ovo je bila tema jednog od predavanja, i cinilo mi se da su kontraargumenti jaci od argumenata - iz vizure onoga sto je bitno za danasnju psihologiju. ali tipicno za postmoderni period u pshiologiji je da se saznanje o tome da razlike postoje (u ovom slucaju u modalitetima detinjstva) tretira kao jednako cinjenici da slicnosti ne postoje (dakle detinjstvo ne postoji). danas je trend cesto obrnut, da se trazi ono sto je univerzalna ljudska priroda, prisutna kroz sve geografske predele i istorijske periode. a u stvari, ne iskjucuju se medjusobno. ali u vezi sa primerom jungijanske poklon-knjige, nadam se da je jasno koliko su takve tvrdnje bizarne nekome ko nije imao prilike da se bavi iscitavanjem jednog uskog domena drustvene teorije, i kako nije dovoljno naprosto ih podrazumevati. toliko o offtopicu za danas, odoh grafike crtati te bebonji svom hitati.
tacno. Kontra script jaci je od scripta.3:02(....) dalek je put do autonomije. Teoretski je moguca i u 3:03, ako reket osecanja bacis u klozetsku solju i povuces vodu za sobom.
Link to comment
Uglavnom, čim skupim lovu, moram da idem da malo razgovaram sa nekim o traumama od psihoanalize.
Ovo je strava i uzas. Prijatelju izvuci se iz celjusti vukova. Vidis da su ti uzeli pare i pogorsali situaciju a ti se vracas po jos.Bolje bi ti bilo za te pare da otputujes na neko mirno mesto, opustis se i porazmislis o svemu.Probaj da poboljsas svoje okruzenje: cist vazduh, dosta svetlosti, zdrava hrana, fizicka svakodnevna aktivnost, meditacija na dah, slusanje opustajuce muzike, priroda... To ce ti pomoci, a ne sedenje u sobi sa nekim ko ima uramljen papir na zidu.
Link to comment

antiteza: prijatelju,

Ovo je strava i uzas. Prijatelju izvuci se iz celjusti vukova. Vidis da su ti uzeli pare i pogorsali situaciju a ti se vracas po jos.Bolje bi ti bilo za te pare da otputujes na neko mirno mesto, opustis se i porazmislis o svemu.Probaj da poboljsas svoje okruzenje: cist vazduh, dosta svetlosti, zdrava hrana, fizicka svakodnevna aktivnost, meditacija na dah, slusanje opustajuce muzike, priroda... To ce ti pomoci, a ne sedenje u sobi sa nekim ko ima uramljen papir na zidu.
@noskichGde se nalazi ta (usebi) snaga, zapravo?
Link to comment

postoje ljudi koji ne žele da izađu iz flaše i ne žele ni 5 minuta da provedu napolju jer smatraju da su precenjeni. ali, šta kada neko razbije flašu o šank, a u ruci zadrži grlić i stane ispred tebe golog, nenaoružanog? da li je to privremeno (prinudnih nekoliko minuta) i da li flaša može da se ponovo zalepi od sakupljenih komada dok ih on nogama mrvi po daskama saloona? da li se treba truditi po svaku cenu da se vratiš u flašu, svoju flašu ili pokušati da pronađeš drugu, sličnu. šta ako i tu drugu neko razbije. malo šire posmatram tvoju metaforu života prema skriptu (život u flaši) i onome što nije skript (kako se već zove, prinudnih ili željenih 5 minuta izvan flaše)

Link to comment

:cry:snimljen je i film po ovoj prici, zavrsava se sa pocetkom terapije (ili pocetkom progresa, ne secam se). isto se zove child of rage. za ljubitelje dobrog zlostavljanja, tu je i I know my first name is Steven. moze da se place od pocetka do kraja, i malo povraca od muke usput. gledam ga u komadima, tek mi sledi deo kad se mali vratio kuci nakon sedam godina sa kidnaperom, gde nece uspeti da se uklopi u normalan porodicni zivot. ne znam da li ce neka terapija biti pokrivena filmom, ali nacin na koji zlostavljac polako suzbija svaku volju klinca da potrazi pomoc je perfektno prikazan.

Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment
mislila sam da procistim temu, preimenujem je u 'psihoterapija' i prebacim na drustvo? sta mislite?
Bolje početi od nule, a ovo poslati na deponiju.Premalo je kvalitetnih (da ne kažem normalnih) postova u ovih 10 strana. Edited by Frile
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...