Jump to content
IGNORED

Neutrino


Gonzo

Recommended Posts

Lurking in Italy's subterranean Gran Sasso National Laboratory (LNGS), OPERA detects neutrinos that are fired through the earth from the European particle physics laboratory, CERN, near Geneva, Switzerland. As the particles hardly interact at all with other matter, they stream right through the ground, with only a very few striking the material in the detector and making a noticeable shower of particles.ScienceRocks.jpgIz CERNa ispale paket neutrina, ovi otfuraju kroz zemlju do LNGSa, gde se zakucaju u detektor i izazovu kišu čestica!?Science rocks! :Hail:
To sam baš došao da pitam: kojim "putem" su slali neutrine na toliku udaljenost (cca 730km)?
Link to comment
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • billadni

    12

  • Zverilla

    10

  • mei

    9

  • Gonzo

    6

Top Posters In This Topic

To sam baš došao da pitam: kojim "putem" su slali neutrine na toliku udaljenost (cca 730km)?
Neutrine možeš da šalješ kako hoćeš, oni prave intearkciju sa jako malo materije, te ih možeš slati, bukvalno, pravolinijski, kroz zemlju... Ako sam dobro razumeo tvoje pitanje...
Link to comment
Dobro si razumeo. Zbunih se znajući za LHC, pa se još čudim "putu" od 730km misleći da je i to kroz neki tunel za koji nisam čuo.
Ajde još malo pojašnjenja, ono što znam iz vremena dok sam se još palio na subatomsku fiziku...Neutrino je čestica bez mase i naelektrisanja... U principu, to je jedno ništa... :) Sunce ispaljuje toga u ogromnim količinama, ali mi možemo da detektujemo tek jedan mali procenat... Imaš objašnjenje ovde, kako se detektuju...Neutrino je gotovo uvek nusproizvod u interakcijama atoma i subatomskih čestica...E sad, kako su onu upecali da su to baš neutrina iz LHC-a, i kako su izračunali da su putovali brzinom većom od brzine svetlosti, na tako maloj razdaljini, to mi je interesantno... Neutrino bi pri brzini od 300000 km/s prešao tih 750Km za nekih 0.0025 sekundi... Čini mi se da bi tu greška merenja uvek mogla biti dosta velika...
Link to comment
Ajde još malo pojašnjenja, ono što znam iz vremena dok sam se još palio na subatomsku fiziku...Neutrino je čestica bez mase i naelektrisanja... U principu, to je jedno ništa... :) Sunce ispaljuje toga u ogromnim količinama, ali mi možemo da detektujemo tek jedan mali procenat... Imaš objašnjenje ovde, kako se detektuju...Neutrino je gotovo uvek nusproizvod u interakcijama atoma i subatomskih čestica...E sad, kako su onu upecali da su to baš neutrina iz LHC-a, i kako su izračunali da su putovali brzinom većom od brzine svetlosti, na tako maloj razdaljini, to mi je interesantno... Neutrino bi pri brzini od 300000 km/s prešao tih 750Km za nekih 0.0025 sekundi... Čini mi se da bi tu greška merenja uvek mogla biti dosta velika...
Boldovano me i zbunilo. Mislio sam da su nekakvim kontrolisanim kanalom ovi slali a drugi primali baš te čestice.Hvala na objašnjenju.
Link to comment

onako potpuno laički razumem da je pravac tih neutrina iz CERN-a kroz zemlju ka detektoru, poprilično različit od onog kojim najveći broj neutrina ka nama od sunca dolazi, a detektor je verovatno nekako usmeren ka CERN-u.@radisa: imaš osnovne cifre na onom već kačenom linkuizgleda da će se najviše proveravati da li postoji sistematska greška u utvrdjivanju tačnog momenta ispaljivanja neutrina iz CERN-a, ako GPS sistemi imaju grešku od par desetina nanosekundi, a usrednjenji rezultat tih oko 16k neutrina je 60ns manji od očekivanog za max brzinu svetlosti... verovatno će se proveravati i 'identitet izvora' uhvaćenih neutrina...veoma uzbudljivo bar za nas laike - MEI, HELP PLS!!!

Link to comment

1. cenim da je ovo sistematska greska2. ako i nije, nije bas revolucija, 2.a) GTR ostaje vazeca sa novom konstantom: c ce postati "brzina neutrina" a ne brzina svetlosti (posto je GTR dokazana na tusta i tma nacina, tako da su njene osnove generalno validne)2.b) mozda i ima smisla da su neutrini brzi jer svetlost mnogo vise interaguje sa materijom od njih :) (what a wild guess)3. razlika je, ako dobro sracunah 0.002% u odnosu na brzinu svetlosti (tj. ova nova brzina je toliko brza od svetla u vakuumu), pitanje je da li pravi bitnu razliku bilo gde

Link to comment

neutrini imaju malu masu, koja još uvek nije izmerena, tako bi trebalo da se kreću za zanemarljiv procenat sporije od svetlosti kroz vakuum. ovo je interesantna čestica pošto se njena masena stanja tj. stanja propagacije u prostoru, razlikuju od njenih interagujućih stanja, odnoso stanja u kojima se proizvodi i detektuje. neutrino je u tom smislu već poseban.a sad, što se tiče rezultata opera eksperimenta, oni su izmerili sa statističkom značajnošću od 6 sigma (5 sigma se smatra otkrićem, 3 sigma nagoveštajem novog efekta) da se netrini iz ~730 km udaljenog cerna doputovali 60 ns ranije nego svetlost. pri tome je dužina putanje izmerena sa preciznošću od 18 cm, a greška časovnika je verovatno oko 10-ak nanosekundi. pošto nisu mogli da pronađu sistematske greške u svojim merenjima, objavili su rezultat svojih merenja javnosti. sada je na redu nezavisna provera ovog rezultata od strane nekog drugog eksperimenta. verovatno je u pitanju neka sistematska greška koju su prevideli tokom merenja (recimo sinhronizacija časovnika u cernu i rudniku u italiji, distanca do izvora, do GPS-ovih satelita, indeks refrakcije atmosfere koja nije vakuum itd.). ukoliko postoji sistematska greška od recimo 20 ns, ovaj rezultat sa 6 sigma prelazi u 3 sigma što nije okriće. sistematska greška od 30 i više ns bi značila da nema nikakvog dokaza o superluminalnim neutrinima.

Link to comment
2. ako i nije, nije bas revolucija, 2.a) GTR ostaje vazeca sa novom konstantom: c ce postati "brzina neutrina" a ne brzina svetlosti (posto je GTR dokazana na tusta i tma nacina, tako da su njene osnove generalno validne)2.b) mozda i ima smisla da su neutrini brzi jer svetlost mnogo vise interaguje sa materijom od njih :) (what a wild guess)
po meni bi bila baš revolucija, okretanje fizike naglavačke, bukvalno. neutrini koji se kreću brže od svetlosti, putuju u prošlost, ode kauzalnost do vraga sa totalno drugom prirodom. takođe, brzina svetlosta u vakuumu je maksimalna brzina veća od brzine masivnih čestica. masivne čestice mogu da se kreću brže od svetlosti kroz materiju.
Link to comment
ok, a reci sada onako odokativno: u kom vremenskom roku bi se mogle ocekivati eksperimentalne provere, i njihovi rezultati?
ovako napamet bih rekla bar par godina zbog statistike, pošto je neutrino slabointeragujući, ukoliko bi LHC opet bio izvor. nisam stigla da se raspitam, možda već postoji neki eksperiment koji meri istu stvar sa drugog izvora.
Link to comment
2.b) mozda i ima smisla da su neutrini brzi jer svetlost mnogo vise interaguje sa materijom od njih public/style_emoticons/default/smile.gif (what a wild guess)
e loše ti je ovo!
takođe, brzina svetlosta u vakuumu je maksimalna brzina veća od brzine masivnih čestica. masivne čestice mogu da se kreću brže od svetlosti kroz materiju.
mei car.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...