Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

50 minutes ago, keitel said:

Ja se samo pitam gdje je Jasna bila čitav život..a da, u Srbiji se ne pišu uloge za žene.

"Beli beli svet"?

+ Brojne brojne predstave, ali da, to nije film.

Link to comment
13 hours ago, zakintos said:

Toma je izuzetno glup film. Markentiški je veoma inteligentan projekat, koji će biti uspešan svakako - ali ovako luk i voda. 
Sramota me je u kojoj zemlji živim i ljudi koji tu emociju doživljaju na taj način. Kao i taj omaž ljudi te Jugoslavije. 
Ali eto...

Slazem se da sam film i nije nesto, mada nisam neki filmadzijatm: ja ih samo gledam, a i napomenuh da ne znam kakve su bile namere, ideja, pa i sam marketing..., 

Ali mi nikako nije jasno sta je za sramotu?

Vrsta muzike, zanr sto bi se reklo, emocija njime (po)budjena, na stranu sto je zemlja koje te sramota pokojna, hocu reci odavno ne zivis/zivimo u njoj...

Pa ako te ne mrzi i kada stignes?

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, keitel said:

Ja se samo pitam gdje je Jasna bila čitav život..a da, u Srbiji se ne pišu uloge za žene.

 

Izgleda da je i Novi Sad predaleko od Beograda

 

Ona je iz čuvene generacije Branka Pleše - možda grešim, ali mislim da su u istoj generaciji bili i Rale Milenković i Boris Milivojević i još par ozbiljnih imena. Sećam se da sam jednoj drugarici rekao da bi Jasna Đuričić bila mnogo bolja od  Mire Furlan u 'Vere i zavere' i da me ona samo čudno pogledala...

 

Svakako najlepša srpska glumica.

Link to comment
Možda misli na Isakovića.
U pravu si, moj lapsus, Isaković

A Rale nije toliko stariji od njih dvoje, a radio je sa njihovom klasom neke vežbe kao student režije i postoji jedna crno bela slika na kojoj su svi zajedno; malopre sam je tražio ali jbg

Bile su to sjajne godine kad je u NS glumu vodio Pleša, a režiju Boro Drašković

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Link to comment

Teško da su i Milenković i Isaković bili ista klasa.

Milenković je kao vrlo mlad glumac igrao u serijama Baza na Dunavu i Nepokoreni grad (mislim da je čak studirao u Zagrebu) - otprilike 1981. godina. Zanimljivo je da je u obje serije bio good guy - mladi komunista. 

Isaković se kao mlad pojavio u glavnoj ulozi u Vukovar jedna priča. Potom ga nije dugo bilo na filmu ili TV. Sjećam se samo minorne uloge u Ubistvu sa predumišljajem. Kad se 2001. godine pojavio u ulozi policajca u Apslolutnih 100, djelovao je baš kao osvježenje. Tada je već izgledao dosta starije - ćelav i sa dosta kilograma više. U međuvremenu je već dominirao u SNP, a opštu prepoznatljivost mu je tek kasnije donijela televizija.

Sad nađoh na netu - Rale je 58-mo, a Boris i Jasna 66-to godište.

 

Za Jasnu Đuričić sam čuo prvi put otprilike 1996. godine. Moj rođak, inače Novosađanin, je studirao pozorišnu režiju na FDU (u BG). Tada je pričao kako po završetku fakulteta želi da se vrati uNS i da radi u SNP, jer tamo ima odličnih glumaca. Pitao sam ga na koga misli a on pomenu baš Jasnu Đuričić. Ja rekoh da mi nije poznata, a on odgovori da je to zato što je nema na filmu ni na TV, ali da je izvanredna i dominira u pozorištu. Upamtio sam to ime i malo više sam je pratio. 

Zanimljiva mi je ova primjedba za Jasnu i Vere i zavere, jer je upravo taj pomenuti rođak jedan od reditelja te serije, a koliko znam radio je i kasting.

Oca u seriji je glumio (odlični) Saša Torlaković, do tada isključivo pozorišni glumac, koji se u poslednje vrijeme češće pojavljuje u TV serijama (Dušan Mihajlović u Porodici, Milan Nedić u Vremenu zla).

Link to comment
3 hours ago, colonelo said:

Teško da su i Milenković i Isaković bili ista klasa.

Milenković je kao vrlo mlad glumac igrao u serijama Baza na Dunavu i Nepokoreni grad (mislim da je čak studirao u Zagrebu) - otprilike 1981. godina. Zanimljivo je da je u obje serije bio good guy - mladi komunista. 

Isaković se kao mlad pojavio u glavnoj ulozi u Vukovar jedna priča. Potom ga nije dugo bilo na filmu ili TV. Sjećam se samo minorne uloge u Ubistvu sa predumišljajem. Kad se 2001. godine pojavio u ulozi policajca u Apslolutnih 100, djelovao je baš kao osvježenje. Tada je već izgledao dosta starije - ćelav i sa dosta kilograma više. U međuvremenu je već dominirao u SNP, a opštu prepoznatljivost mu je tek kasnije donijela televizija.

Sad nađoh na netu - Rale je 58-mo, a Boris i Jasna 66-to godište.

 

Za Jasnu Đuričić sam čuo prvi put otprilike 1996. godine. Moj rođak, inače Novosađanin, je studirao pozorišnu režiju na FDU (u BG). Tada je pričao kako po završetku fakulteta želi da se vrati uNS i da radi u SNP, jer tamo ima odličnih glumaca. Pitao sam ga na koga misli a on pomenu baš Jasnu Đuričić. Ja rekoh da mi nije poznata, a on odgovori da je to zato što je nema na filmu ni na TV, ali da je izvanredna i dominira u pozorištu. Upamtio sam to ime i malo više sam je pratio. 

Zanimljiva mi je ova primjedba za Jasnu i Vere i zavere, jer je upravo taj pomenuti rođak jedan od reditelja te serije, a koliko znam radio je i kasting.

Oca u seriji je glumio (odlični) Saša Torlaković, do tada isključivo pozorišni glumac, koji se u poslednje vrijeme češće pojavljuje u TV serijama (Dušan Mihajlović u Porodici, Milan Nedić u Vremenu zla).

 

Postovi su mi očigledno bili krajnje konfuzni, naročito prvi.

 

Rale je završio glumu kod Pleše, i živeo nakon toga deset godina u Zagrebu. Onda se vratio(mislim) u Bg i dovršio studije režije. Tokom tog perioda radio je vežbe sa Plešinom klasom u kojoj su bili Jasna i Boris i tad je nastala slika koja je izazvala čitavu konfuziju u mom postu. Nakon toga, Rale se uglavnom bavio pozorišnom režijom i tek nakon toga se vratio glumi.

 

Ovo što si napisao za kasting u Vere i zavere mi je baš zanimljiv detalj...ako ikada budeš ponovo u prilici, molim te ga pitaj šta misli sa ove distance o ulozi Mire Furlan i da li bi je Jasna odigrala sa više energije. 

 

U toj seriji jednako su blistali i Bojan Žirović i Tanja Venčelovski, odigrali su onako, iz stomaka.

Link to comment
On 12.12.2021. at 10:49, namenski said:

Slazem se da sam film i nije nesto, mada nisam neki filmadzijatm: ja ih samo gledam, a i napomenuh da ne znam kakve su bile namere, ideja, pa i sam marketing..., 

Ali mi nikako nije jasno sta je za sramotu?

Vrsta muzike, zanr sto bi se reklo, emocija njime (po)budjena, na stranu sto je zemlja koje te sramota pokojna, hocu reci odavno ne zivis/zivimo u njoj...

Pa ako te ne mrzi i kada stignes?

Ne trebaš biti filmski obrazovan pa da prokljuviš kojoj publici je namenjen ovaj film/omaž i sa kojom dozom patetike se obraća u skoro svakoj jebenoj sceni. Ta stara dobra vremena i to lažno glorifikovanje jugonostalgičara koja su povezana u ovom sranju od filma je lažna emocija - kao i što je i ta zemlja bila lažna (bez da ulazim u političke rasprave)
A u filmu povezanost Tominog kraja sa krajem te divne zemlje sa tim divnim ljudima u njoj je teško sranje na koje su dosta njih rondali izlazeći iz sale pa me zaista sramota, jer za mene je emocija nešto čisto...

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, zakintos said:

Ne trebaš biti filmski obrazovan pa da prokljuviš kojoj publici je namenjen ovaj film/omaž i sa kojom dozom patetike se obraća u skoro svakoj jebenoj sceni. Ta stara dobra vremena i to lažno glorifikovanje jugonostalgičara koja su povezana u ovom sranju od filma je lažna emocija - kao i što je i ta zemlja bila lažna (bez da ulazim u političke rasprave)
A u filmu povezanost Tominog kraja sa krajem te divne zemlje sa tim divnim ljudima u njoj je teško sranje na koje su dosta njih rondali izlazeći iz sale pa me zaista sramota, jer za mene je emocija nešto čisto...

Ako ti kazes bez politike - onda bez politike.

Ja sam film, na zalost, pogledao onlajn, zao mi je - posle ovoga sto sam cuo od tebe - sto nisam poteg'o do bioskopa, ali ne znam odakle ti pravo, sa sve insistiranjem na sopstvenim cistim emocijama, da dovodis u pitanje, da ne kazem omalovazavas, emocije onih koji su rondali izlazeci iz sale...

Nisam slucajno potegao hommage Jugoslaviji, onakva kakva je bila, sa sve manama i nedostacima, ali - politika na stranu - pravom onih kojih nije malo da se te zemlje koje se ti stidis barem i ako nista drugo - secaju...

Svako za sebe i svako na svoj nacin.

Film jeste manipulisao emocijama - a koji pa to ne radi - ali Toma Zdravkovic, a o njemu je rec - imao je svoju publiku i imao je - sto je daleko vaznije - podlogu ako hoces i kulturnu pa i umetnicku da se postane jedna od ikona vremena u kome je ziveo i pevao.

I, ne zaboravi jedno: u svoj toj laznostitm ta njegova publika, mislim na onu iz '60-ih pa i '70-ih izradjala je neku decu koja danas broje svojih 40+ godina i nece biti da su bas sva obozavaoci Mladica, Vucica, Milosevica...

I odskolovala ih, drndala se sa kreditima, zidala, rvala se na stambenim listama, rmbala, ukratko - zivela.

Evo te dece i na ovom forumu onoliko...

 

I, da me ne shvatis pogresno, nisam ironican, na kraj pameti mi nije, izistinski: jesi li se ikada zapio u kafani, onako bas, bas, neplanirano, sa drustvom, sa sve nepoznatima koji vam se pridruze?

I sa sve emocijomtm...

  • +1 7
  • Haha 1
Link to comment
9 hours ago, namenski said:

Ako ti kazes bez politike - onda bez politike.

Ja sam film, na zalost, pogledao onlajn, zao mi je - posle ovoga sto sam cuo od tebe - sto nisam poteg'o do bioskopa, ali ne znam odakle ti pravo, sa sve insistiranjem na sopstvenim cistim emocijama, da dovodis u pitanje, da ne kazem omalovazavas, emocije onih koji su rondali izlazeci iz sale...

Nisam slucajno potegao hommage Jugoslaviji, onakva kakva je bila, sa sve manama i nedostacima, ali - politika na stranu - pravom onih kojih nije malo da se te zemlje koje se ti stidis barem i ako nista drugo - secaju...

Svako za sebe i svako na svoj nacin.

Film jeste manipulisao emocijama - a koji pa to ne radi - ali Toma Zdravkovic, a o njemu je rec - imao je svoju publiku i imao je - sto je daleko vaznije - podlogu ako hoces i kulturnu pa i umetnicku da se postane jedna od ikona vremena u kome je ziveo i pevao.

I, ne zaboravi jedno: u svoj toj laznostitm ta njegova publika, mislim na onu iz '60-ih pa i '70-ih izradjala je neku decu koja danas broje svojih 40+ godina i nece biti da su bas sva obozavaoci Mladica, Vucica, Milosevica...

I odskolovala ih, drndala se sa kreditima, zidala, rvala se na stambenim listama, rmbala, ukratko - zivela.

Evo te dece i na ovom forumu onoliko...

 

I, da me ne shvatis pogresno, nisam ironican, na kraj pameti mi nije, izistinski: jesi li se ikada zapio u kafani, onako bas, bas, neplanirano, sa drustvom, sa sve nepoznatima koji vam se pridruze?

I sa sve emocijomtm...

U kafani jesam, u bioskopu nikada.

Zanimljivo je da su rondali mahom oni koji nisu ni očešali tu divnu zemlju o kojoj pričaš. Verovatno su slušali te epopeje tih roditelja o kojima pišeš.
Ma puna Srbija te divne dece 40+ ne znam koliko ima ljudi na ovom forumu, ali mali ti je to uzorak za zemlju - više ima tih Vučićevih, Mladićevih, Miloševićevih. Ne znam gde živiš, ali veruj mi da je tako.
Tu me najviše sramota - iako sam napravio tvrđavu od takvih ipak dođeš u kontakt, zbog dece, posla itd
Ako hoćeš da pričamo čisto biopic o Tomi tek tu je scenario i emocija lažna a film nevešto i u fikciji govori o toj legendi. (nadam se ipak nekom dokumentarcu o Tomi) 
I da, ima više filmova koji ne manipulišu emocijama samo treba pažljiivo birati, a ne ići u bioskop i horski pevati uz Tomine pesme.

Link to comment
8 hours ago, zakintos said:

U kafani jesam, u bioskopu nikada.

Sta jesi?

Napio se sa sve emocijamatm?

 

Izvini, zezam se, nego da vidimo:

Quote

 

Zanimljivo je da su rondali mahom oni koji nisu ni očešali tu divnu zemlju o kojoj pričaš. Verovatno su slušali te epopeje tih roditelja o kojima pišeš.

 

Ovde si (malo) nekorektan: nisam vrednovao zemlju, naglasio sam sa svim manama i (mozda) vrlinama.

Ti si podvukao crtu, ogradio se od politike, ali prethodno zauzeo prevashodno politicki stav da se radi o zemlji koja je - ispravi me ako pogresno parafraziram - od pocetka do kraja bila laznjak...

OK, o tome se moze da raspravlja: o tom laznjaku kao kulturnom prostoru, svojevrsnoj celini - tesko, ali 'ajde...

Problem je u onoj epopeji koju pominjes gore, njenoj nedvosmislenoj intonaciji: kako god, radi se o zivotima nekoliko generacija kojima u lice bacas da je sve sto su radili (i uradili) bilo idimidodjimi da ne kazem nesto gore.

Zaboravljas da su te epopeje, koliko god dosadne za slusanje bile ipak radjale neku decu, skolovale ih, grcile se, sto ce reci da si se sve u svemu i kako mi se cini postavio poprilicno postrance i s visoka prema necemu o cemu mogu direktno da svedoce cak i ti koji su rondali...

I koji su se ipak - očešali...

Jer, a matematika ti ne govori u prilog, da se nisu očešali znacilo bi da je rondajuca publika bila sastavljena od rodjenih posle 1990, znaci dvadesetogodisnjaka.

Jeste li?

Pitam, u bioskopu nisam bio, dakle?


 

Quote

 

Ma puna Srbija te divne dece 40+ ne znam koliko ima ljudi na ovom forumu, ali mali ti je to uzorak za zemlju - više ima tih Vučićevih, Mladićevih, Miloševićevih. Ne znam gde živiš, ali veruj mi da je tako.

Tu me najviše sramota - iako sam napravio tvrđavu od takvih ipak dođeš u kontakt, zbog dece, posla itd

 

Forumski uzorak jeste, tu price nema - mali, slazem se.

Bice da je ipak veci od tvog tvrdjavskog uzorka: verujem ja tebi, zasto ne bih verovao zivom coveku, ali pogledu, proceni iz tvrdjave nisam bas spreman da verujem skroz, nadam se da razumes.

Jer, biti ушанчен je onako, malo...

 

Quote

Ako hoćeš da pričamo čisto biopic o Tomi tek tu je scenario i emocija lažna a film nevešto i u fikciji govori o toj legendi. (nadam se ipak nekom dokumentarcu o Tomi) 

Naravno da hocu, evo pokusavam iz posta u post: prebacio sam ti da nemas prava, ama bas nikakvog, da tudju emociju proglasavas laznom i suprotstavljas je svojoj koju bez rezerve tretiras kao etalonski cistu.

I - cemu se nadamo u dokumentarcu o Tomi Zdravkovicu: prici o promasenoj, procerdanoj karijeri/talentu kao metafori, prici o narodnjacimatm kao simbolu kulturnog pada, prici o legendi, ali bez emocija?

Da te opomenem, skrenem paznju: price o Tomi Zdravkovicu nema bez emocije: slazem(o) se da je film zaigrao na ivici, ali se ne slazemo da je, a to sam naglasio - bez obzira na namere autora, ispao hommage jednoj zemlji koje vise nema, kakva god da je bila.

A bila je.

Kudikamo korektniji nego, recimo, Kusturicin Underground, koji je zaigrao na politickoj konjunkturi 90-ih.

 

Quote

I da, ima više filmova koji ne manipulišu emocijama samo treba pažljiivo birati, a ne ići u bioskop i horski pevati uz Tomine pesme.

Pazljivo birati na osnovu cega?

Tvrdjavskih kriterijuma?

 

Stvarno se horski pevalo u bioskopu?

Ozbiljno pitam.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...