Jump to content
IGNORED

The Sopranos


korindjar

  

124 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Zavrsio napokon. Serija je sjajna, samo jednu realnu zamjerku imam; to je par sporednih likova koji su prvo predstavljeni kao ekstremno brutalni i pogani (prebije ribu na mrtvo ime i pljune na nju) da bi nakon x epizoda isti taj postao prava dusica, gradi kucu, zeli porodicu, ljubav.. Osim tog odstupanja u par navrata, karakterizacija likova je fenomenalna, toliko su originalni da negdje mora da zaista postoje takvi ljudi. Najjaci utisak mi je ipak, kako onaj hrvatski travel bloger nedavno fino objasni, a posle duzeg vremena provedenog medju Talibanima, da su to zapravo djeca koja usled svega nisu nikad odrasla, pa sad sa 25-30 god i kalasem u rukama im je jednako zanimljiv stranac, ubice zbog sladoleda, razjariti se zbog sitnice i sl. Tako i ovi, u tom svom bablu, neobrazovanosti, ogranicenosti, zatucanosti, i to se vidi u svakoj drugoj sceni i fantasticno je. Divno i snazno obradjena i tinejdzerstina. Ma super sve jednostavno.

Link to comment
On 5.4.2023. at 8:59, kipo said:

  da negdje mora da zaista postoje takvi ljudi

То је по мом мишљењу и тајна успеха Сопранових. Док су у Куму и Хоботници мафијаши људи изван овог света, приказани као опаки стратези који се баве промишљањем сваког криминалног потеза из топлог ушушканог дома, са стабилним породицама и мимо тог света криминала пуни су разних врлина, интелигенције, топлине, итд итд.... у Сопрановима су обични смртници и депресивци који иду код психијатра, из нефункционалних су породица, без очинске/мајчинске љубави, са "тривијалним" личним и породичним проблемима, мучи их више однос са мајком него да ли ће овладати тржиштима коцке и наркотика. У Куму, бити мафијаш је бити ван система, са својим правилима (што је исто било привлачно публици на неки начин) , а у Сопрановима то значи бити обичан, системски лик, са којим може свако да се идентификује, сваки Амер.

  • +1 2
Link to comment

pa taman se toliko promenio i lik mafijaša za tih sedamdesetak godina kolika je razlika u dešavanju. i u tom svetu su se dešavale razne stvari koje su lik don vita iz bruklina preobrazile u tonija iz nju džersija

 

a i toni nikad nije bio šef mafije kao što je to bio vito korleone

  • +1 3
Link to comment

Da, obicna ciganija postalo vremenom. Bar tako je obradjeno. Niko, uglavnom, nema dovoljno kesa da napravi nesto veliko, stabilan iskorak, a razmecu se cim imaju priliku. Svako svoju karmu nosi, zanosi se neucinjenim djelima, kako vec bese rece pjesnik.

Edited by kipo
Link to comment
On 6.4.2023. at 20:22, kud u maglu Simoviću said:

pa taman se toliko promenio i lik mafijaša za tih sedamdesetak godina kolika je razlika u dešavanju. i u tom svetu su se dešavale razne stvari koje su lik don vita iz bruklina preobrazile u tonija iz nju džersija

 

a i toni nikad nije bio šef mafije kao što je to bio vito korleone

Хтео сам рећи да је унутрашња мотивација Вита Корлеонеа: правила овог света су и онако сурова, а раде против мене, ја ћу да направим свој свет, по својим правилима.  А отац Тонија Сопрана, кад хоће да оде из криминала у редован живот, брани му психопатска жена,  која касније организује и синовљево убиство (тј. покушај) чим чује да Тони иде на психотерапију, јер ће тамо вероватно да се жали на родитеље.  Нисам хтео да причам историјске чињенице о мафији, него да гледалац може да се диви Виту Корлеонеу, али тешко може да се идентификује са њим. Док савремени гледалац може да се директно препозна у Тонију Сопрану, у траумама наслеђеним од родитеља, у генерацијским разликама у савладавању траума, док Тони посматра птице како пливају у базену, док тражи било каквог правог пријатеља и прави људски оснос, итд. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
  • +1 2
Link to comment

Kriminalci, dzukele, siledzije, Ritopecitm, paraziti, sljam, olos, otpad...

Obaska sto me zivo zanima dal' bi saga :isuse: o 1 Arkanu, snimljena ovde imala isti odjek i bila dubokoumno analizirana, sa sve odnosima prema roditeljima, vencanim i nevencanim zenama, nestasnoj deci...

Ili je to samo do kvaliteta produkcijetm...

 

:nobles:

Link to comment

ne bi, bez obzira na produkciju. ne može priča o udbinom pilićaru koji krade frižidere da dosegne 1 nivo don vita korleonea

Link to comment

Fan fekt: Karmela, Dženis, Livija, Melfi i ona švalerka što se obesila su čak i veći ološ od ekipe™ 

A kako se serija razvijala, čak i Medou 

Link to comment

Нико од Сопранових није зао, криминалан ум, осим мајке Тонија Сопрана, која трансгенерацијски трансферише злобу као прихватљив стил живота. Други из ганга су већином кримоси због лењости, чак и кад се извуку, опет се врате, јер треба целодневно физикалисати за новац у цивилству, а у криминалу је лакша пара. Онај лик што сакупља возиће - за кога се на крају уда Тонијева сестра (Бај д веј , Тонијева сестра глумила у "Каљавим гумама" из 2021. као учитељица еманципације Горици Поповић) , приказан је тако да нема баш ниједну лошу црту у карактеру, осим лењости. 

Link to comment
1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

ne bi, bez obzira na produkciju. ne može priča o udbinom pilićaru koji krade frižidere da dosegne 1 nivo don vita korleonea

Ma da, do UDB-e je, kako se toga nisam setio...

Dzukela i olos su svuda dzukela i olos, paraziti, sljam...

A nivo je nivo... :isuse: 

 

Nista licno :), ali pominjati u kontekstu obicnog kriminalnog sljama, siledzija i iznudjivaca, fele koja zivi na tudj racun i narativa koji to pokusava da proda kao sagu je malo onako...:puke:

Uostalom, ako ti je bas zapelo, uzmi bilo kog autohtonogtm kriminalca, ima toga onoliko, pa posedi malo s njim....

Ili odradi koji dan u CZ-u, tek onako drustva radi...;)

 

Edit: @Duhovnost, ljubav i med ne kenjaj ako boga znas.

Edited by namenski
Link to comment
48 minutes ago, Plajvi said:

Fan fekt: Karmela, Dženis, Livija, Melfi i ona švalerka što se obesila su čak i veći ološ od ekipe™ 

A kako se serija razvijala, čak i Medou 

 

+1

 

Nema pozitivnog lika, kao i u većini serija ovog tipa

Link to comment

Ja sam bindžovanje serije završio mrzeći svakog lika u seriji. Medou po najviše, jbt na kraju se smuvala sa Petsijevim malim koji filozofira o nepravednom pravnom sistemu :laugh:

  • +1 2
Link to comment

Ja sam je pogledao pod moranjetm, prinudno... :D 

Pa se nesto mislio kako bi na, recimo, Doom-u prosao bilo koji lokalni, domaci postupak poput nekog iz serije...;)

Imamo i mi svoj Њу Џерси Ритопек...

 

Tanke su granice, ne kazem, umetnosttm na stranu, ali je sljam - sljam, olosh...

 

Kriminalni um... :isuse: 

Link to comment

Najmanji sljam od ovih sto se pojavljuju redovno je Artijeva zena, najmanje je nemoralna. U moru gamadi, meni je Dzenis najgora 

A jedini pozitivni i ispravni likovi kojih se secam su onaj crnac pandur, i onaj Karmelin psihoterapeut, ali mislim da se oni samo jednom pojavljuju 

Melfi i Karmela ga enabluju celim tokom serije

Medou u prvoj sezoni dzadzuje Tonija sto je mafiozo, u petoj/sestoj pita pandure gde je nalog :fantom:

Link to comment

Ма то је серија само успутно о организованом криминалу, само је обучена у то рухо, а суштински је о (не)могућностима промене стила живота. Исто, на пример, као што је "Соларис" само успутно о путовању у свемир, а бави се неким сасвим другим питањима.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...