Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Dakle, pravo prvenstva u kružnom toku ima... ko?Mene učilo da, ukoliko to nije vertikalnom signalizacijom drugacije reseno, prvenstvo uvek ima onaj koji je već u kružnom toku u odnosu na onoga koji želi da se ukljuci u njega. To mu prakticno znaci da u kružnom toku vazi pravilo "leve strane". No, jutros taksista zapenio i hteo da se bije kada sam mu to rekao. Ne znam ni kako dođosmo do teme, nebitno... On tvrdi da svugde u saobracaju važi pravilo desne strane, pa tako i u kružnom toku. Na moje pitanje da li to znači da on u sred kružnog toka mora da stane da bi propustio onog ko želi da se ukljuci i da li je svestan kakav bi to haos izazvalo kod Opštine NBG npr. je krenuo da psuje "ove današnje instruktore i čemu nas sve uče". Kaze da moram da propustim onog sa desne strane osim ako on nema znak "nailazak na put sa prvenstvom prolaza". Pitam ga kako bi ja koji sam vec u kružnom toku mogao da znam koji on znak ima, čovek mi mrtav ladan tvrdi da moram da gledam znak otpozadi(!!!) i da su baš zbog toga znakovi različitog geometrijskog oblika!!!Najgore od svega je što on nije jedino koji tvrdi da je tako, naletao sam i na profesore sa saobraćajnog fakulteta sličnog stava. Krenuh na netu da tražim potvrdu, al i tu ima milion tumačenja. Jel neko zna koji član aktuelnog ili budućeg zakona o saobraćaju reguliše tu problematiku i kako on tačno glasi?Hoću da kupim taj službeni glasnik i nosim ga u torbi. Nema druge...

Link to comment

Ja sam ucio kao i taksista, tj. da ne postoji nikakvo posebno pravilo za kruzni tok vec se primenjuje pravilo desne strane koje je opšte pravilo. Ali zato na vecini bg kruznih tokova svi ulivi imaju trougao, recimo cini mi se da na autokomandi nema kad dolazis od hrama. A za oblike znakova mi takodje nije jasno kako to nisi znao, kako recimo kad dodjes na obicnu raskrsnicu znas da li da stanes onom sa desne strane ili on ima znak stop? pa po obliku i zato su takvog oblika.

Link to comment

Mislim da zavisi od zemlje do zemlje. Ovde je sledeće pravilo: ako ima semafor ili znak, određuje znak. Ako nema znak, vozilo koje je u kružnom ima prednost. U suprotnom, dolazi se u opasnost da će oni koji su u kružnom će stajati, a ovi spolja će se samo nabijati u njega i uskoro ga zakrčiti, jer se ono ne prazni; barem je takvo bilo objašnjenje instruktora u autoškoli gde sam ja sedeo.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Ja sam ucio kao i taksista, tj. da ne postoji nikakvo posebno pravilo za kruzni tok vec se primenjuje pravilo desne strane koje je opšte pravilo. Ali zato na vecini bg kruznih tokova svi ulivi imaju trougao, recimo cini mi se da na autokomandi nema kad dolazis od hrama. A za oblike znakova mi takodje nije jasno kako to nisi znao, kako recimo kad dodjes na obicnu raskrsnicu znas da li da stanes onom sa desne strane ili on ima znak stop? pa po obliku i zato su takvog oblika.
U pravu si za autokomandu, tu na primer uvek prednost imaju ovi što dolaze od hrama. Ali ovo za znak nisi u pravu. Naravno da i ja gledam otpozadi i provaljujem koji je, ali sam siguran da ne postoji pravilo koje te obavezuje na to. To je čisto logično zaključivanje. E sad, ka je već tako, ti bi po pravilu dok si u kružnom toku trebalo da staneš pre svakog uključenja, vidiš da li je onaj koji želi da se uključi stao ili nije, pa tek onda nastaviš dalje. A zašto to ne može evo Bata objasnio:
Ako nema znak, vozilo koje je u kružnom ima prednost. U suprotnom, dolazi se u opasnost da će oni koji su u kružnom će stajati, a ovi spolja će se samo nabijati u njega i uskoro ga zakrčiti, jer se ono ne prazni; barem je takvo bilo objašnjenje instruktora u autoškoli gde sam ja sedeo.
Što nas opet vraća na ono da niko nije obavezan da otpozadi tumači znak koji je na uključenju u tok. Taj znak je validan samo onome ko se uključuje, onaj koji je već unutra ga ne vidi i za njega on ne postoji. Baš će neko ko rola po Slaviji da vidi kakav znako stoji gore u Bulevaru JNA. I da zanemarimo taj znak, da uzmemo primer kružnog toka u nekom gradu u Srbiji na kome nema nikakvih znakova. Ako je pravilo desne strane na snazi, ti bi mogao da uđeš u kružni tok bez da gledaš ima li tamo koga - svi ti dolaze sa leve strane. Kad uđeš unutra moraš da zastaneš ispred svakog uključenja jer to svi dolaze sa desne strane. Ne znam, to meni nema veze sa razumom i elementarnom logikom. Ovo nemačko rešenje je skroz logično. Zato opet molim ako iko zna član zakona koji to definiše da nam razjasni ovo.
Link to comment

Tumacenje auto moto saveza:

k saobraćaja je raskrsnica u kojoj se saobraćaj odvija kružno u smjeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu. Kružni tok je označen vertikalnom saobraćajnom signalizacijom tj. saobraćajnim znakom izričite naredbe - znakom obaveze: “kružni tok saobraćaja”, a može imati jednu ili više saobraćajnih traka. Površina koja se nalazi u sredini kružnog toka se zove rondo ili rondela. Kružni tokovi se grade u cilju povećanja sigurnosti saobraćaja, da bi se smanjio broj kolizionih tačaka kod sukobljavanja saobraćajnih tokova u raskršću, te je kod istih smanjen rizik od sudara vozila i povećana je protočnost saobraćaja. Na ulazu u kružni tok uz navedeni saobraćajni znak obično se postavlja i saobraćajni znak “nailazak na cestu sa prvenstvom prolaza”. Vozila koja ulaze u kružni tok saobraćaja moraju ustupiti prednost vozilima koja su već u kružnom toku: pravovremeno smanjiti brzinu kretanja, po potrebi zaustaviti se i fazu uključivanja izvesti bez izazivanja opasnosti ili smetnji drugim vozilima. Prilikom uključivanja vozila u kružni tok vozač nema obavezu uključivanja pokazivača pravca obzirom da je smjer vožnje jasan.
kruzni tokovi se i grade da bi protok bio bolji tako da je ovo sto je razmataz rekao tacno:
dolazi se u opasnost da će oni koji su u kružnom će stajati, a ovi spolja će se samo nabijati u njega i uskoro ga zakrčiti, jer se ono ne prazni;
Trece, zar je moguce dokazati nesto taksistima.. <_< Edited by beeva
Link to comment

Dopuna za ono gore:Ovde ukoliko žele da naglase da onaj ko se uključuje u kružni tok ima prednost (a ne onaj je već u kružnom, dakle forsirano pravilo desne strane), onda u samom kružnom toku imaš kako znak za te automobile (klasični trougao sa šiljkom na dole), tako i debelu belu liniju na asfaltu za zaustavljanje, kao na raskrsnici. Ima i tako nešto baš blizu moje kuće. Uglavnom, svako mora da vidi lice znaka, jer danju možeš da nagađaš po obliku šta je, ali uveče ukoliko je slaba osvetljenost, slaba vajda od toga.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Tumacenje auto moto saveza:
Jeste, al bosanskog. Daj neki domaći link svega ti. Nije da ti ne verujem, skroz se slažem sa tobom, nego mi treba bilo šta crno na belo, ne mogu sa budalama da se raspravljam. Kad već nemam zakon ili glasnik. A taksista je posebna priča. Prijatan, fin, kulturan.... doka nisam ovo pomenuo. Tad se pretvorio u ludaka. Na kraju se izvinjavao, on to tako reaguje zbog toga što su sada kriterijumi za polaganje nikakvi, što je njegova bivša položila bez da je ikada ubacila u četvrtu... :blink: Bato, ovo što kažeš je opet logično, ali nije dokaz za našu tvrdnju. Po pravilu baš kada nema nikakve signalizacije važi pravilo desne strane. To bi moralo da stoji samo ako na uključenju ispred njega stoji onaj ukošeni romboid koji znači pružanje puta sa prvenstvom prolaza. A ovako može i da ga nema, ako postoji jasno pravilo ko tu ima prednost. U Srbiji izgleda ne postoji i to je strašno! Svako tumači na svoj način. Živo me dešava kako se sudski rešavaju udesi u takvim situacijama.
Link to comment

U 2 knjige strucne literature i 2 zakona- bosanski i srpski, nisam uspio nista da nadjem o kruznom toku, ne sada, trazio sam prije jedno pola godine jer mi je trebalo nesto. Da li negdje ima nisam iscackao. Sve sto sam nasao je ono sto si i ti nasao ali to vec znas.

(razna tumacenja i sva se svode da vazi pravilo lijeve strane jer na vecini ulaza stoji znak nailazak na put sa prvenstvom prolaza ..znaci prednost ima onaj ko je vec u kruznom toku prilikom ukljucenja ..e sad, da li je to tacno..pa i ne bilo nicega crno na bijelo..mozes u citavoj Srbiji, a i bosni kruzne tokove na prste 1 ruke da izbrojis..)

Edited by beeva
Link to comment

Voznja u kruznom toku se smatra vozjnom pravo, dok se ukljucenje i iskljucenje iz kruznog toka smatra skretanjem u desno. Prednost vozilima u kruznom toku se regulise saobracajnim znakom.Ima u testovima za voznju primera raskrsnica sa kruznim tokom gde vozila u kruznom toku nemaju prednost, a u Turskoj sam video kruzne tokove u kojima su postavljeni semafori.

Link to comment
čovek mi mrtav ladan tvrdi da moram da gledam znak otpozadi(!!!) i da su baš zbog toga znakovi različitog geometrijskog oblika!!!
:lol:
Najgore od svega je što on nije jedino koji tvrdi da je tako, naletao sam i na profesore sa saobraćajnog fakulteta sličnog stava.
:blink: Kakvo bre tumačenje znakova s leđa, to je obična besmislica.Vozač tumači svoj znak koji je licem okrenut prema njemu i dužan je da ga poštuje (jbt ne mogu verovati da ovo pišem) i zabole ga kakav je znak onom iz drugog pravca.A neko tamo dovoljno pametan vodi računa da tvoj i njegov znak nisu u koliziji...Dakle ako neko ko ti dolazi s desne strane ima stop, ti ćeš imati znak koji ti pokazuje da imaš pravo prvenstva.
Link to comment

Imam problem sa registracijom kola. Automobil je bio vlasnistvo mog dede, kupljen kao vozilo invalida oslobodjen od poreza i carine, sa klauzulom da pet godina ne moze biti otudjen. Deda je umro, na ostavinskoj raspravi je auto pripao mom ocu, ali sad nam prave problema oko registracije. Jel zna neko koja je procedura u ovakvim slucajevima?

Link to comment

Ne moze da se promeni vlasnik zato sto tako pise u klauzuli, a nigde nije predvidjeno da vlasnik moze da umre. Nasao sam resenje danas. Treba da se plati neka umanjena carina i onda ce moci da se registruje.

Edited by nesha taxista
Obrisana 1. rečenica jer je sadržala neprikladan izraz.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...