Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

proteklih par nedelja sam proveo svesrdno uživajući u super mario 3d world + bowser's fury, novom nintendovom paketu koji se sastoji iz rimastera 3d worlda (onomad se pojavio za wii u i promptno™ potonuo u zaborav jer je malo ko zapravo posedovao wii u) i skroz novog dodatka. i dok je bowser's fury prijatno iznenađenje, glavna atrakcija paketa je nesumnjivo sam 3d world. za razliku od skorašnjeg 3d paketa (64, sunshine, galaxy) u kojem su prve dve igre samo apskejlovane na višu rezoluciju iako su rađene pre hiljadu godina, rimaster 3d worlda je krcat izmenama koje ionako kvalitetnu igru smeštaju u još viši rang. mislim, ja nisam igrao original pa da primetim razliku, ali po onome što sam video i čuo, likovi dosta brže trče, kontrole su bogatije, a tu je i gomila sitnih ali bitnih promena u menijima, hudu, interfejsu, itd. eto vidite, može nintendo kad oće! :happy: iskreno, mene je ovo samo učvrstilo u uverenju da prethodni paket ignorišem dok igre u njemu ne dobiju prave rimejkove koji su im zaista očajnički potrebni.

 

ako ga niste igrali, 3d world se razlikuje od većine 3d marija po tome što preuzima koncept od svojih 2d kolega i smešta ga u 3d okruženje. dakle, kolekcija linearnih nivoa s vremenskim ograničenjem od (uglavnom) pet minuta u kojima vam je jedini cilj da stignete do kraja, uz nekoliko kolektiblsa™ i powerupova koje valja pokupiti uz put. ono što 3d world čini sjajnom igrom je SKANDALOZNA raznovrsnost i kreativnost tih nivoa. kuća s duhovima, pokretna brda, nivo s trapezima, nivo s nestajućim platformama, ogromna savana, touchscreen sekcije, auto scroller sekcije, vozačke sekcije, nivo u kojem vidite samo svoju senku, nivo sa zastavom koja beži od vas... da guided by voices prave igre, cenim da bi to izgledalo evo upravo ovako, imaju temu koju žele da obrade, završe to za par minuta i odmah idu dalje na sledeću stvar. pored standardnih nivoa tu i tamo imate i mini-bosfajtove, prave bosfajtove, puzzle nivoe s kapetanom toadom (koji je na krilima toga kasnije zaradio i sopstvenu igru) i gauntlete sa serijom nivoa koji traju po 10 sekundi. nikakvog ponavljanja nema sve do bonus svetova koje otključavate nakon završetka osnovne igre i koji ubacuju varijacije na već pređene nivoe tipa jače™ vremensko ograničenje, a čak i oni su dovoljno zabavni. brilijantno!!!

 

jedina veća zamerka na 3d world mi je što percepcija dubine neretko deluje poremećeno, što je kod mene često rezultiralo samouverenim skokovima direktno u ambis. fora je što kamera nije potpuno slobodna pa imate gomilu situacija u kojima lik kojim upravljate stoji na ivicama ekrana umesto u sredini, što automatski otežava procenu skoka. dobro, deo problema je i što ja nemam nešto mnogo iskustva s 3d platformerima, ali nismo došli ovamo da se bavimo MOJIM manjkavostima :sleep: još 1 stvar koja mi nije baš sela je što za 100% kompletiranje igre svaki nivo morate preći sa svakim od pet likova. jeste da svaki lik nudi delimično drugačiji doživljaj upravljanja (luigi više skače i sav je nekako šlampav bem li ga, toad brže trči, peach može da lebdi), ali te razlike svakako nisu dovoljno notabilne da opravdaju pet prelazaka istih nivoa. slutim da je ovo više multiplejer fičr (3d world nudi bogato co-op iskustvo), no svejedno mi deluje malo surovo što su singlplejer igrači ovoliko osujećeni u pokušaju da u potpunosti kompletiraju igru.

 

bowser's fury je dosta sličniji pravom™ 3d mario open world doživljaju: imate 1 veliko jezero podeljeno na nekoliko bioma, a cilj vam je da nađete 50 cat shine kolektiblsa (ili 100 za pravi kraj). osnovni gejmplej loop je relativno standardna kombinacija platformisanja, borbe, istraživanja, zagonetki i povremenih vozačkih deonica na dinosaurusu koji se zove plessie. sad, glavna caka je što se na svakih 5-10 minuta pojavljuje džinovski bowser koji kreće da vas bombarduje kamenjem i laserskim zracima. posle par minuta će otići sam, a možete ga oterati i tako što pokupite neki od tih cat shinesa posejanih po okolini, što je relativno prosto jer je mapa dovoljno mala da ih zaista ima na svakom koraku. ovo je zanimljiva centralna ideja za igru, i nisam siguran da je pun pogodak jer će vas bowser tu i tamo prekidati u nekoj zanimljivijoj aktivnosti, no ne može se poreći da ovo igri daje jasan identitet. oh, zaboravih da pomenem da ćete nakon 5/15/25/50 skupljenih cat shinesa moći i sami da se transformišete u džinovskog marija i opalite 1 kaiju fajt s bowserom. sve u svemu, ima tu zanimljivih ideja, i ne bi me čudilo da je ovo nintendov probni balon da vide šta od ovoga vredi zadržati u budućim igrama.

 

meni je bowser's fury bio nadasve udoban i zabavan, no ne može se poreći da je i vrlo kratak, što je i logično budući da se u suštini radi o dlc materijalu. ja sam ga u potpunosti kompletirao za nekih pet sati, i ne vidim kako bi vam mogao potrajati mnogo više s obzirom da je izazov praktično nepostojeći. za razliku od 3d worlda gde ste u rezervi mogli držati samo 1 powerup, ovde ih možete nakrcati ukupno 30 (po pet od svakog), što znači da ćete u svakoj situaciji imati ono što vam treba. da se razumemo, kvalitetnih je to pet sati, no ako vas 3d world iz nekog razloga ne zanima ili ste ga već igrali, ne bih rekao da je bowser's fury sam po sebi vredan maloprodajne cene.

 

sve u svemu, 3d world + bowser's fury paket sadrži poboljšani rimaster 1 izvrsne igre i kratki ali slatki open world dodatak. od svih nintendovih first party igara koje sam do sad stigao da overim, ovo je ostavilo najbolji utisak. doduše, mene ipak prirodno privlače kratki nivoi i jasni ciljevi, pa nisam objektivan. evo poslednjeg nivoa 3d worlda, da vidite da nije ovo samo med i mleko:

 

 

 

medievil (2019) je odličan primer rimejka koji nudi iskustvo vrlo slično onome koje originalna igra zauzima u vašem sećanju. jasno, to nije ni približno ista igra (videti video ispod teksta), no svejedno izvrsno funkcioniše kao napad nostalgije. pomaže i što je sam medievil bio prilično jedinstvena igra, meni je ostao u sećanju iako sam ga igrao i gledao druge kako ga igraju svega nekih sat-dva. ser dan fortesque je 1 od retkih likova iz tog doba koji se u isto vreme mogao pohvaliti prepoznatljivim dizajnom (nije li mladac nekoć bio i maskota plejstejšna?) i zanimljivom pozadinskom pričom, a i sama igra je odisala neodoljivim makabr stilom. jedina zamerka koju bih mogao uputiti na grafički maltretman™ je slična onoj koja je pratila oddworld rimejk, što će reći da je original prosto imao mračniju, tj. autentičniju atmosferu. rekao bih da glavni razlog za to odstupanje leži u daleko liberalnijem korišćenju svetlosti u rimejku, mada ima i nekih dizajnerskih promašaja poput zaroka, koji liči na lutku kojoj je neko spalio kosu :dry: no, čak i kad se odbiju propusti, rimejk je daleko lepši i funkcionalniji od originala, nema tu neke sumnje koju verziju treba igrati u godini našeg gospoda 2021.

 

što se gejmpleja tiče, medievil spada u istu grupu rimejkova u kojoj se nalazi i link's awakening, što će reći da je osnovna formula ostala praktično nepromenjena. istini za volju, ja nisam dovoljno igrao original da bih doneo pravičnu ocenu, no rimejk svakako deluje kao zaostavština devedesetih obučena u šareno novo ruho. glavni cilj na svakom nivou vam je da skupite rune koje otključavaju istobojna vrata, borba se svodi na mlataranje mačem/sekirom/batakom gde nikad nećete znati zašto ste dobili po njonji, a kamera u bilo kakvom uskom prostoru konstantno menja perspektive bez prethodnog upozorenja. checkpointi ne postoje, što ne bi bio problem s obzirom da su nivoi relativno kratki, ali svaki dodir s vodom vodi u instantnu smrt. nije to toliko loše ko što zvuči s obzirom da imate nekoliko života, no morate priznati da je malo blesavo kad pored svih karakondžula na nivou ja najviše strahujem kad treba da skočim s jednog lokvanja na drugi. od pozitivnih strana što se gejmpleja tiče notiram finu raznovrsnost oružja i neprijatelja i simpatičan dizajn nivoa, koji i u originalu i rimejku dosta vade stvar.

 

sve u svemu, medievil je igra za nas koji smo ga igrali kao klinci i sad bismo opet da se vratimo u taj svet, dok će svima ostalima verovatno biti previše iritantan. evo malo detaljnijeg poređenja dve verzije, ne gledati ako mislite da original i danas izgleda okej:

 

 

  • +1 2
Link to comment

Kucamo na vrata zaboravljenih asova, vol. 2

 

Prosle godine na tapetu je bio Witcher 3, sada GTA 5, nadoknadjujem propusteno jer zivota van kuce ionako nema.

 

Igrao sam sve GTA verzije do 4ke, nju nikad nisam gustirao, Vice City mi je na vrhu odigranog (sucker sam za 80te, jbg), ali ova igra je stvarno prejbno dobra. Pri tom mi je trebalo dosta vremena da me kupi, malo na startu bude konfuzno igrati sa dva lika, previse nekih opcija, previse nekih nepotrebnih gluposti (frizer, odela, tetovaze), samo te bombarduju nekim sadrzajem. Krenulo je da me jako dobro vozi kad se pojavio Trevor i njegova hillbilly ekipa i celo to naselje, i on mi je definitivno najzanimljiviji lik, odstupa od GTA sablona dobrih antiheroja. Na kraju sam dogurao od 90% zavrsenosti, mrzi me dalje, ne da mi se da besomucno skupljam one delove spaceshipa i tako neke sumorne zadatke. Inace, super za Rockstar sto su napravili taj progress tracking na sajtu, dosta je dobar i precizan, a nikad nisam bio fan lutanja u igrama i slepimp potragama za necim.

 

Inace, poslednji put kad sam igrao GTA imao sam 18 godina i svezu rozikastu vozacku dozvolu. Od onda sam izvozao i isprobao raznorazne cetvorotockase i dvotockase, quadove i slicno, i dosao do stadijuma da mi saobracaj ide na tri falusa, i presmesno je sto se to prenelo i u igru :D procvetah kad sam otkrio taxi u igri, mislim da sam bacio jedno 50,000$ na voznje, sve su vredele svakog centa.

Avion mi se dosta svidja, fizika i mehanika oko voznje, helikopter malo manje. Oni ostali vodeni andraci, i usputne zanimacije, lov, padobrani, pikado, trke, to mi onako, nije mi nuzno neophodno u duhu GTA, ali je ok da bude tu kao usputni sadrzaj. Otelio sam se da predjem golf sa 0 par (dogurah do -4 zapravo), dok nisam izvalio da mozes da usmeravas lopticu dok je u letu.

 

Misije i prica su bile dovoljno zanimljive, mnogo su mi gotivne pljacke i cinjenica da imas 2-3 misije pripreme za pljacku, nije samo kao, e ajmo skupa i udri. I tu naravno prednjace Trevorove i njegovo ponasanje, neki put je stvarno presmesno (sto je vrlo neocekivano). Recimo onih par dodatnih misija kada pomaze onom agentu za nekretnine, pa dobija "nagradu" za to, umreh. I svaki cut scene kada se prebacis na njega je mnogo gotivan, ili zakopava nesto (verovatno nekoga) u pustinji, ili se pickara sa nekim, ili je mrtav odvaljen i polugo u sred nicega. Jos bih izdvojio i par onih misija gde krades skupocene automobile, ja bih zapravo jos vise to forsirao, igra se ipak zove Grand Theft Auto.

 

Vidim da ima mnogo usputnog sadrzaja, ima neka iFruit aplikacija za telefon, ali mrzelo me da se cimam oko toga. Kao koncept mi se svidja, ali procitao sam da ti ne donosi puno toga i da smara. Valjda mogu online da se kupe i custom automobili, oruzja i odela, sto je isto dobra zezancija, ali nedovoljno da gubim vreme na to, auto je auto, ima 4 tocka i svaki tera od A do B, ionako cu ga skrsiti sedam puta na svakoj relaciji :D

 

Ne znam sta je GTA Online, kao neki multi-massive online play? Ne verujem da cu to da igram.

 

U svakom slucaju, odlicna igra, donekle mi je i jasno sto 6ti deo ne izlazi vec skoro 10 godina, tesko je nadmasiti ovu, pokriva i nudi toliko toga.

 

Dajem mu 0.7 Witchera III.

  • +1 2
Link to comment

da, kapiram, ima smisla. nema ni warcrafta 4 evo skoro 20 godina :dry:

 

rdr2 mi je takodje na listi za osacovati, ali kad malo iskuliram od ovoga. mnogo sam zadrt i volim sve da doteram sto blize 100%, a to za rdr2 znaci mesece igranja

Link to comment
On 21.2.2021. at 17:55, Fakundo Sava said:

Šta mislite da li bi mogao da prodam epic nalog sa 70 igrica,sve su bile besplatne osim jedne za koju sam se otvorio 3 evra ?

I gde bih mogao da se raspitam osim na kupujem prodajem

 

On 23.2.2021. at 21:07, Fakundo Sava said:

nemam pojma,vidim da na kp cene nekih su od 50-250e i to ovaj od 250 ima slabije igre od ovih samo sa napucanim fortnite-om ,  ima tu neke lvl i skinove

Poslao sam spisak jednom drugaru koji se bavi preprodajom igrica ,da se raspita ,pa možda zamolim njega da postavi na svoj kp jer je švercer sa reputacijom 

 

tek sad vidim ovo.

jel ti rekao nešto taj švercer? :D

kapiram da ne možeš mnogo da dobiješ.  ja na epic imam oko 200 igara, na fortnite imam 50+ skinova i još dosta plesova i ostalih zezancija. ali sve to (i još dosta više) ima i mali milion ljudi, pa kontam da je odnos ponude i potražnje za takvim nalozima dosta slab.

Link to comment
6 hours ago, omiljeni said:

jel ti rekao nešto taj švercer?

Ma ništa,njegov forte je playstation i konzole,a za ovo nema pojma,sigurno nema leba čim ništa ne javlja.

Treba da odigram Betmena i možda još nešto probam ,pa posle da stavim na nekom forumu za stotinak evra ako baš neko hoće da plati 

Bilo je nekih naloga na kp a sada nema ni jedan ,možda je tamo zabranjeno postavljati pa ih skinuli 

Link to comment
9 hours ago, precog said:

e koja je prica oko fortnitea, klinja mi odlepio na to, ja ga kao gledam dok igra, ali ne kapiram navlaku? 

disclaimer - ozbiljan sam.

Premotaj topic unazad, pričali smo ja mislim bar 2 puta o tome u proteklih godinu dana. Pa da ne ponavljam sad svoje mišljenje. 

Link to comment
9 hours ago, precog said:

e koja je prica oko fortnitea, klinja mi odlepio na to, ja ga kao gledam dok igra, ali ne kapiram navlaku? 

disclaimer - ozbiljan sam.

 

Nemoj ni pokušavati...

Link to comment
42 minutes ago, Svarog said:

Premotaj topic unazad, pričali smo ja mislim bar 2 puta o tome u proteklih godinu dana. Pa da ne ponavljam sad svoje mišljenje. 

Izvini @precog, sad se setih da je ova skorija diskusija bila oko Minecrafta ustvari. Al isto ti je to 😁

 

Mada jesmo ranije i krug o Fortnite obrnulu, znam jer sam pisao o iskustvu gledanja mog klinca dok igra. 

Edited by Svarog
Link to comment

Odvezao sve offline staze za ovih besplatnih Dirt5 dana. Zabava je tu, ali čista arkada 1/1. Osim bolesno dobre grafike (ima i aurora borealis) ništa više što bi vredelo 50+€

Jednostavno, ne vredi te novce

Link to comment

Konacno nadjoh verziju Bloodstained: Ritual of the Night, koja radi na desetci. :happy: Igra prelepo izgleda; klasicna metroidvanija koju volim.

Nisam znao da je emulator za PS3 toliko napredovao. Isprobah Ar Tonelico 3 i radi sa 60 FPS bez problema. Bice malcice nezgodno bez dzojstika za neke kombo poteze, no snaci cu se valjda i sa tastaturom.

Link to comment
13 hours ago, Miljenko said:

Konacno nadjoh verziju Bloodstained: Ritual of the Night, koja radi na desetci. :happy: Igra prelepo izgleda; klasicna metroidvanija koju volim.

Nisam znao da je emulator za PS3 toliko napredovao. Isprobah Ar Tonelico 3 i radi sa 60 FPS bez problema. Bice malcice nezgodno bez dzojstika za neke kombo poteze, no snaci cu se valjda i sa tastaturom.

 

Jel može emulator da se preveže nekim čudom da se igra preko tastature i miša? Eno mi stoji PS3 i skuplja prašinu jel ne mogu da se naviknem nikako na igranje preko gamepada a ima nekih igara koje bi prešao vrlo rado.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...