Jump to content
IGNORED

Književne adoumice(tm)


Willow

Recommended Posts

sedam slogova? Makija na kamenu.Malko nakriva kleka.Mlado drvo jabuke.
Tenks, gari, predlozi su lepi. Konsultovo sam se sa primadonom, i 99.9% je verovatoća da će proći mušicin predlog, znači - purpurni hibiskus. Jes da ima samo 6 slogova, ali ekstra je, pa ćemo ga rastegnuti koliko treba, da se uklopi u ariju.
Link to comment
  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Willow

    33

  • Elmer

    12

  • vinska musica

    7

  • slepa živana

    6

Jbg, pojavila se nova nedoumica, kao kad iskoči bubuljica na nosu :(. Komponovana je melodija na gitari, i sada treba uglazbiti sledeće stihove:Oko tebe teku sati spore i meke lagodnosti;predaješ im se u ovoj sparnoj noćidok oči bića zure u mrak tražeći bistriji vazduh.Uz tebe hladno piće, prijateljska muzika;garsonjera, plaćena tri meseca unapred.A neko negde noćas stoji sam na kiši,ili leži na klinici za duševne poremećaje diskonektovan od stvarnosti;zamisli to: ti, i tvoje vrišteće ludilo, i vrela bolnička noć -stisnuti u istoj lobanji.REFREN:Sporo i meko (x2)Problem je u precrtanom stihu. Konstrukcija je previše rogobatna, plus dosta ružno izgleda kad se otpeva. Postoji li neko elegantije rešenje od gore precrtanog? Svaki predlog je znači dobrodošao. Bilo bi dobro kada bi predložena konstrukcija sadržala ne više od 20 slogova, i ne manje od 10. A njom je potrebno iskazati taj 1 kontrast: dok osoba A sedi na gajbi i kulira uz klimu, muziku i piće - osoba B, za to vreme, leži (ponekad vezana) u nekom azilu, dok se u njegovoj lobanji krčkaju trenuci lucidnosti, noć, simulakrumi i mozak premrežen vijaduktima preko kojih ludilo (vrtoglavo) piči na biciklu.

Link to comment
ili leži na klinici za duševne poremećaje diskonektovan od stvarnosti;
ili leži ve-zan za kre-vet u Gu-be-rev-cu sam sa svo-jim lu-di-lom (17 slogova ako sam dobro izdelila)a za nisko rastinje "sa-su-še-na ma-ki-ja" 7 slogova a malo rastinje i sasušeno depresivno
Link to comment
ili leži ve-zan za kre-vet u Gu-be-rev-cu sam sa svo-jim lu-di-lom (17 slogova ako sam dobro izdelila)a za nisko rastinje "sa-su-še-na ma-ki-ja" 7 slogova a malo rastinje i sasušeno depresivno
puella, tenks. Ipak, sasušena makija nije laka za vizualizaciju, jer dok čitalac/slušalac prokljuvi šta je to makija jbg., ode - tu-tu - voz. Uz to, protagonist nije depresivan, već samo razumljivo smoren, jer ga je jak akutni stres izbacio iz psihološkog ekvilibrijuma. Ali kad je ušao u parkić i zaseo u travu, uz maslačke, da malo izmeditira, i zamislio da je neko malo rastinje, najzad se ponovo osećao smireno i uravnoteženo i fino. Vinska mušica je, za to neko malo rastinje, ponudila melodičan i živopisan i zabavan i prekrasan predlog - purpurni hibiskus. Edited by Willow
Link to comment
A neko negde noćas stoji sam na kiši,ili leži na klinici za duševne poremećaje diskonektovan od stvarnosti;
ili kida košulju skopčanu na leđa.. :)
Link to comment
puella, tenks. Ipak, sasušena makija nije laka za vizualizaciju, jer dok čitalac/slušalac prokljuvi šta je to makija jbg., ode - tu-tu - voz. Uz to, protagonist nije depresivan, već samo razumljivo smoren, jer ga je jak akutni stres izbacio iz psihološkog ekvilibrijuma. Ali kad je ušao u parkić i zaseo u travu, uz maslačke, da malo izmeditira, i zamislio da je neko malo rastinje, najzad se ponovo osećao smireno i uravnoteženo i fino. Vinska mušica je, za to neko malo rastinje, ponudila melodičan i živopisan i zabavan i prekrasan predlog - purpurni hibiskus.
Meni je prva asocijacija na nisko rastinje makija -ostala valjda trauma od srednjeskolske geografije. Slazem se da je vinskin predlog mnogo bolji ipak je ona profi :-)Daj jos nesto da se malko kreativno jezicki razgibavamo.
Link to comment
Daj jos nesto da se malko kreativno jezicki razgibavamo.
Znači, ok. Evo jedne što čuči u spisku nedoumica nerazrešena već 1 duže vreme. Postoji li neka bolja reč za totalno hladnokrvnu osobu (koju ništa ne može izvesti iz takta, i koja je uzdigla svoj duh do sfera gde je ništa iz ove naše banalne svakodnevice ne dotiče) od - flegmatik? Znači, stihovi:Postoje strahote globalnih razmera (nuklearni holokaust, novo ledeno doba, Armagedon)koje bi i najvećeg flegmatika navele da zaurla. Šta ubaciti umesto precrtanog? Flegmatik je prilično shite reč, ima li u sr. jeziku jbg neka lepša alternativa?I može li se, od reči "hladnokrvnost", konstruisati nekakva lična imenica (ili kako se to već zove u pravopisu)? Nešto tipa - hladnokrvko?
Link to comment
I može li se, od reči "hladnokrvnost", konstruisati nekakva lična imenica (ili kako se to već zove u pravopisu)? Nešto tipa - hladnokrvko?
Заједничка именица, али зашто мора именица? "Које би и најхладнокрвнијег...".
Link to comment
Заједничка именица, али зашто мора именица? "Које би и најхладнокрвнијег...".
Pa, čini mi se da bi imenica bolje usmerila imaginaciju čitaoca/slušaoca? To: "Које би и најхладнокрвнијег...", deluje nekako nedovoljno konkretno. A kada kažemo nešto tipa: "koje bi i Gandija navele da zaurla", ili: "koje bi i tibetanskog lamu navele da zaurla", ili: "koje bi i Budu pod smokvom navele da zaurla", slika, u glavi čitaoca, postaje jasnija.
koje bi i kamen navele da zaurla
tenks, mammy. Kamen izgleda jezgrovito. Ipak, ovde bih želeo da to ne bude predmet, nego baš ljudsko biće (koje čitalac može da vizualizuje); neka osoba, što jednog trenutka totalno smireno sedi u svojoj joginskoj pozi (na nekoj osamljenoj stenčugi ili slično), a sledećeg trenutka gubi samokontrolu i - zaurla najstrašnije. Edited by Willow
Link to comment
Postoje strahote globalnih razmera (nuklearni holokaust, novo ledeno doba, Armagedon)koje bi i najvećeg flegmatika navele da zaurla.
koje bi i big flegmu navele da zaurla :D Edited by Elmer
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...