Jump to content
IGNORED

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Ja znam informaciju da je pre par godina asistent na Singidunumu radio za 25000 din, a takvo mesto je na BU 50000 din. E sad kolika je plata profesora na privatnom i sl, to zavisi što te zovu. Pretpostavljam da Mića megatrend ne daje ženi Marka Miloševića tek 25000 dinara.
Ali to je zato što ona, pored svog redvnog posla, nosi i gajbice.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ali zasto su onda profovi prelazili sa BU na privatne?
Ti koji su prelazili su sigurno dobijali bolje ponude, logično. A zvali su ih ili zato što im je trebalo neko ime ili zato što im je trebao neko ko ume nešto da predaje ili po raznim političkim linijama. Ali generalno govoreći, stekla sam utisak da su privatnici mnogo manje štedre ruke nego država, kao i što je uostalom generalna situacija sa poslovima i u državi. Tek za ponešto deficitarno ili specifično privatnici daju OK plate.Mislim pogledaj taj odnos plate asistenta, duplo, ni manje ni više. Edited by Evi_
Link to comment
Problem je sto su ovde privatni fakulteti u velikoj meri naslonjeni na drzavu.
Mislis na davanje prava na dom megatrendu?
Ali zasto su onda profovi prelazili sa BU na privatne?
Sa mog fakulteta su neki profesori radili istovremeno i na megatrendu. Mozda je to sada ukinuto. Takodje je i dosta asistenata radilo paralelno kao profesori na megatrendu.
Link to comment
Ti koji su prelazili su sigurno dobijali bolje ponude, logično. A zvali su ih ili zato što im je trebalo neko ime ili zato što im je trebao neko ko ume nešto da predaje ili po raznim političkim linijama. Ali generalno govoreći, stekla sam utisak da su privatnici mnogo manje štedre ruke nego država, kao i što je uostalom generalna situacija sa poslovima i u državi. Tek za ponešto deficitarno ili specifično privatnici daju OK plate.Mislim pogledaj taj odnos plate asistenta, duplo, ni manje ni više.
Nemoj da poredis par beogradskih drzavnih koji deru studente na ostalim drzavnim su ocajne plate.
Link to comment
Meni se cini da su drzavni fakulteti kvalitativno bolji jer se jos uvek vuce nasledje socijalizma.U zemlji u kojoj boravim, najstariji univerzitet i najveci univerzitet je drzavni, ali najbolji i najcenjeniji fakulteti su privatni.Pri tome privvatni fakulteti ne ganjaju samo jeftine discipline, vec ima i medicine, hemije, inzenjera.A takodje postoje privatni "garazni" i fantomski univerziteti.Dajmo jos par godina, recimo, onom kompjuterskom fakulteti, Unionu, FEFI pa da vidimo.
Ako pod nasledjem socijalizma mislis neslobodno trziste rada, onda da.Privatni fakulteti u Srbiji su mahom "diploma mills" jer je to ono sto trziste trazi - papir. Naravno ima izuzetaka. Kada bi srpsko trziste rada bilo takvo da zahteva veliki broj skolovanih kadrova - ali stvarno - onda bi privatni fakulteti mozda bili i bolji i cenjeniji od drzavnih (naravno, nekih fantomskih i sarlatanskih bi uvek bilo). No trenutno potraznju za raznorazne privatne npr. menadzment itd. fakultete stvaraju izmedju stranacki funkcioneri koji zbog svoje partijske knjizice dobiju neku poziciju a imaju srednju skolu, pa im je bitno da brze bolje nabave odgovarajucu diplomu kako bi sve bilo po propisima. Kada bi se ukinuo propis da za odredjene radna mesta u administraciji i drzavnim firmama treba taj i taj nivo strucne spreme, opao bi broj studenata privatnih fakulteta dosta, cini mi se.
Link to comment
Ako pod nasledjem socijalizma mislis neslobodno trziste rada, onda da.Privatni fakulteti u Srbiji su mahom "diploma mills" jer je to ono sto trziste trazi - papir. Naravno ima izuzetaka. Kada bi srpsko trziste rada bilo takvo da zahteva veliki broj skolovanih kadrova - ali stvarno - onda bi privatni fakulteti mozda bili i bolji i cenjeniji od drzavnih (naravno, nekih fantomskih i sarlatanskih bi uvek bilo). No trenutno potraznju za raznorazne privatne npr. menadzment itd. fakultete stvaraju izmedju stranacki funkcioneri koji zbog svoje partijske knjizice dobiju neku poziciju a imaju srednju skolu, pa im je bitno da brze bolje nabave odgovarajucu diplomu kako bi sve bilo po propisima. Kada bi se ukinuo propis da za odredjene radna mesta u administraciji i drzavnim firmama treba taj i taj nivo strucne spreme, opao bi broj studenata privatnih fakulteta dosta, cini mi se.
Dobro, pre ce biti nedostatk trzista nego trziste. Tj. stranacko zaposljavanje.Da se u administraciji trazi diploma, to je logicno, ali bi, meritokratski, diploma sa jednog fakulteta vredela vise nego sa drugog. Uz stranacko zaposljavanje, dovoljna je puka forma.I opet da se razumemo, to o cemu govoris nije srpski specijalitet. Isto to se dogadja i vode gde zivim. Ali jednostavno, istorijski, postoje privatni fakulteti sa reputacijom pa ljudi hoce bas tu da se upisu. A postoje i drugi osnovani pre dve godine da fabrikuju diplome za stranacke kadrove.Zato govorim o nasledju.
Link to comment

u nemackoj politicari falsifikuju doktorate a kod nas se namnozilo mastera kod tijanica i po partijama. sremska kamenica je zakon kao da nije svako mogao u subotici da zavrsi ekonomiju, da se deca ne muce i putuju. sve je vec vidjeno posle poslednjeg ustava sfrj kad su dobili razni kragujevci tuzle univerzitete. jbg zagreb je resio za dve godine slucaj korupcije pravni iz kragujevca ceka zastaru.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...