Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

86,000 ljudi ima pristup avionima/bagazu koji ide u avion? [emoji15]

 

Nema sanse - to je verovatno ukupan broj zaposlenih na aerodromu, od kojih vecina nema pristup rampi/avionima/bagazu.

Link to comment

pricalo se da je moguće da je ta bomba (ako je bila bomba) mogla da bude stavljena u avion u kairu

to je potpuno neverovatno, tj, da na tako velikom aerodromu nemaju nekakvu kontrolu sa čim im je doleteo neki avion

ja u to prosto ne mogu da verujem

 

a varijanta da je to nešto nakačeno u parizu ili da je ušao bombaš samoubica je isto grozna

prosto da ne znaš šta je gore i neverovatnije

 

ni jedno ni drugo prosto ne bi smelo da se dogodi

Link to comment

pricalo se da je moguće da je ta bomba (ako je bila bomba) mogla da bude stavljena u avion u kairu

to je potpuno neverovatno, tj, da na tako velikom aerodromu nemaju nekakvu kontrolu sa čim im je doleteo neki avion

ja u to prosto ne mogu da verujem

 

A kako da kontrolišu sa čim im doleće bilo koji avion? Kakvu to kontrolu bi trebalo da imaju? Veliki rentgen kroz koji ceo avion prolazi pri sletanju?

Link to comment

Ovo je jos nagadjanje jer se jos ne zna koji je uzrok pada (barem za nas raju).

 

Sto se tice CDG aerodroma, imali su nekoliko radnika (ne mali broj) koji su bili radikalizovani kao na onom briselskom aerodromu. 

 

Edit: prosle godine su otpustili 70 osoba koji su radili direktno dole na pistama. (ima ukupno 85000 zaposlenih na aerodromu)

 

totalni off

 

ali, ova cifra mi prosto neverovatna, proverio sam, cak je i nesto veca :o

nisam nikad preterano razmisljao o broju radnika na aerodromima, ali da sam morao pogadjati, isao bih na daleku manju cifru

sad nesto gledam, nas surcin ima oko 1500 zaposlenih. jasno mi je ta dva aerodroma nisu bas uporedivi, ali opet nekako bode oci. de gol ima oko 15 puta vise putnika godisnje, a oko 60 puta vise zaposlenih od tesle. ocekivao bi da sa rastom broja putnika opada broj osoblja koji opsluzuje aerodrom, ali u ovom slucaju nije tako

 

koji je glavni razlog za ovoliki broj radnika i nesrazmeru (ako je iole uporedivo) sa teslom? teretni saobracaj?

 

Edited by pbg12345
Link to comment

Ok, mogli su da bombu postave i u 14:00 u Kairu, govorim o vremenu okvirno, poenta je da sam uveren da je avion u Pariz već stigao sa podmetnutom bombom koja je imala tajmer setovan tako da sigurno eksplodira nad morem.

 

Što se tih izveštaja o naglim pokretima pri padu tiče, o tom potom. Da su se piloti otimali oko džojstika to ne bi prošlo u tišini... Nagli pokreti su mogli da nastanu i od dela trupa koji je ostao celovit nakon što je eksploziv napravio naglu dekompersiju i otkinuo deo kokpita usled čega niko od pilota nije mogao više ni "a" da izusti. Pa je onda trup padao u nekoj vrsti spirale dok se nije dezintegrisao na manje komade usled sila pri padu. Isto kao i ruski avion na Sinaju.

 

Ovo nije loša pretpostavka ali se onda postavlja pitanje zašto baš iznad okeana? Mnogo veći propagandni efekat bi postigli ako bi se desila eksplozija dok je avion na gejtu, čak i ako niko ne pogine. 

 

Kolike su šanse da su se poslužili drugim metodom? Npr. tehničar koji je pregledao avion na aerodromu u Eritreji je namerno stavio pogrešnu vrstu hidraulične tečnosti u avion? Koliko vremena je potrebno dok nešto ne zariba? Ili kiselina? Mislim da sam jednom davno čitao nešto na tu temu, ulivena je kiselina u hidrauličnu tečnost i avionu su otišli motori tek posle nekoliko sati.  

Link to comment

To ne izaziva momentalni nestanak sa radara bez ikakvog mayday signala, a realno deluje i malkice presofisticirano za teroriste. Oni hoće big badaboom kojim mogu da se hvale, ovo sa kiselinom em ne garantuje udes em su potrebne godine da istraga zvanično utvrdi foul play.

 

Stvar je mnogo jednostavnija: teroristi nastoje da indoktriniraju zaposlene u osetljivim sistemima kao što su aerodromi, nuklearke i sl. Na desetine hiljada zaposlenih na CDG i egipatskim aerodromima doći će jedan koga će uspeti da regrutuju i koji ima dovoljan nivo pristupa da nešto unese i sakrije u avionu.

 

Sve to naravno pod uslovom da je zaista u pitanju bomba jer još uvek nemamo zvaničnu potvrdu ni za onaj ruski čarter od zimus. Ovde ni mesto pada još uvek nije precizno locirano a mi već dumamo na temu da li su teroristi uneli bombu sa onim crvenim tajmerom kao u filovima ili su sipali mešavinu koka kole i natrijum hidroksida umesto hidraulične tečnosti.

Link to comment

Ovako na keca pada mi na pamet AF447 mada taj kvar sam po sebi ne bi ništa uradio da nije nastupio ničim izazvan momenat ludila kopilota (neiskusnog doduše) koji je reagujući na kvar sobalio letelicu u Atlantik a da toga nije bio ni svestan.

 

Helios 522 bi isto mogao da se podvede tu mada se kvar dogodio pre fatalnog leta i opet mu je debelo kumovao ljudski faktor.

 

Možda je neki od udesa po Africi bio prouzrokovan nekim teškim mehaničkim otkazom jer je tamo održavanje letelica malkice upitno. Ali generalno je neuporedivo više udesa izazvano ljudskim faktorom. Retko se dešavaju mehaničke havarije kod kojih piloti ništa ne mogu da urade kako bi izbegli udes. Čak i kada posred Atlantika otkažu oba motora spas je moguć, kao što smo videli u slučaju Air Transat 236. Potreban je stvarno neki ozbiljan raspad u vazduhu (najčešće pri poletanju) jer tada piloti uglavnom nemaju vremena da nešto preduzmu. A kada se u obzir uzme ljudski faktor, sletanje je poslednjih godina postslo daleko opasnije od poletanja.

Link to comment

Kada se uopste poslednji put desilo da se avion novije proizvodnje srusi zbog mehanickog kvara, seca li se neko?

 

Lauda Air na Tajlandu, 1991.

 

Swissair nad Atlantikom, 1998.

 

...ovako na prvu da znam.

Link to comment

Dim u avionu nekoliko minuta pre gubitka signala?

 

 

London -- Prema nezvaničnim podacima bilo je uzbune zbog dima u avionu egipatske avio kompanije pre nego što se srušio u Mediteranu, prenosi BBC.

Kako navode, dim je primećen u toaletu i u elektrici aviona samo nekoliko minuta pre nego što se izgubio signal.

Avion na letu MS804 na ruti od Pariza za Kairo srušio se u Mediteranskom moru sa 66 ljudi u njemu.

Da je u avionu pre pada bilo dima navodi sajt “Aviation Herald” koji se bavi avioindustrijom, navodi BBC. Oni tvrde da su sa tri nezavisna izvora kroz sistem za komunikaciju aviona (ACARS) primili podatke o dimu. 

Ističe se da je sistem u 02:26 po lokalnom vremenu pokazao da je u toaletu Erbusa A320 bilo dima. Minut kasnije oglasio se alarm zbog dima. Poslednja poruka ACARS sistema bila je u 02:29, navode na tom sajtu, a avion je nestao sa radara u 02:33. 

ACARS se koristi tako što redovno skida podatke o letu aviokompaniji koja rukovodi avionom. 

Filip Baum, urednik časopisa koji se bavi bezbednosti aviona rekao je za BBC da tehničke greške ne mogu da se otpišu kao uzrok nesreće. 

“Bilo je podataka o dimu u toaletu aviona i za tri minuta sistemi aviona su se ugasili tako da, znate, to ukazuje da verovatno nije reč o otmici, da nije bilo borbe u kokpitu, već da se nešto zapalilo na avionu”, navodi Baum. 

Kako kaže, da li je bio požar, pregorelo kolo ili da li je bomba eksplodirala, ne znamo. 

Grčka avio kompanija pokazala je ranije da je Erbus A320 napravio dva oštra skretanja pre nego što je pao u more. Delovi aviona i delovi tela pronađeni su u petak, navode grčki i egipatski zvaničnici ističu. 

Takođe, pronađena su i neka sedišta i prtljag.

---------------------------------------------------------------------------------------

 

jedan od komentara:

 

Kao bivsa struardesa sa dugogodišnjim iskustvom mogu da kazem da smo uvek na treninzima upozoravani na to koliko brzo moramo da se izborimo sa vatrom, ako do nje dodje. Imate jaaaako malo vremena, sekundi, da lokalizujete pozar inace... Kad pozar izbije u toaletu, 95% je zbog cigarete! Desavalo mi se na letu da su putnici pusili, nisu bili ni svesni sta njihiva jedna cigareta moze da izazove, svaki put im je to isto i objasnjeno i nisu mogli da veruju! Inace, u mojoj kompaniji su letovi za Egipat bili okarakterisani kao letovi gde mozemo očekivati incidente ovog tipa. Ne tvrdim nista ali ako je zbog cigarete jednog nervoznog pusaca umrlo (ubijeno!) 66 ljudi onda... 
Jos da dodam, svaki put kad sam sa kolegama pricala o eventualnom padu aviona, a cesto smo se nalazili i u sred Atlantika, svi smo se slozili da, ako mora da se desi, samo da bude kopno, nikako voda, da nas barem pronadju odmah! 

 

da li je moguće da ovo bude uzrok?

Edited by BlackGeorge
Link to comment

Požar je uvek moguć ali mislim da je potrebno mnogo više od tri minuta da bi se razbuktao do nivoa strukturnog onesposobljavanja letelice.

 

Takodje još nisam čuo za požar kod kojeg piloti nisu imali vremena da upute mayday.

Link to comment

Požar je uvek moguć ali mislim da je potrebno mnogo više od tri minuta da bi se razbuktao do nivoa strukturnog onesposobljavanja letelice.

 

Vidi njihov B777 sto je imao vatru u kokpitu na gejtu.

Link to comment

Presek podataka o zadnjoj etapi leta (sa Airlinersa):
 
 

1. Flight entered Athens FIR at 2:24 AM. Last successful communication was at 2:48, the flight was cleared to the exit of Athens FIR. "The pilot was jocund and thanked in Greek."
2. Several ACARS messages beginning at 3:26 AM:
00:26Z 3044 ANTI ICE R WINDOW
00:26Z 561200 R SLIDING WINDOW SENSOR
00:26Z 2600 SMOKE LAVATORY SMOKE
3. At 3:27, Athens Area Control Center (ACC) tried to communicate with the flight, to hand it over to the Cairo FIR. Repeated calls, also on the emergency frequency, went without any response. At the same time, 0:27Z, there was the "2600 AVIONICS SMOKE ACARS" message.
4. ACARS message:
00:28Z 561100 R FIXED WINDOW SENSOR
5. The flight passed the FIR boundary at 3:29 AM. At the same time, these ACARS messages were sent:
00:29Z 2200 AUTO FLT FCU 2 FAULT
00:29Z 2700 F/CTL SEC 3 FAULT
After those, no more ACARS messages were received.
6. At 3:29:40 AM, the flight was lost from ATC radar, almost 7 nm southeast of KUMBI (KUMBI lies on the FIR boundary). The civilian ATC radar track shows that the plane never departed FL370.
7. The Greek Air Force was called, they were unable to track the plane with their radars (as it had already crashed at this time).
8. Supposedly, the Greek Air Force's primary radars did record the plane's flight. "It turned 90 degrees left and then a 360-degree turn toward the right, dropping from 38,000 to 15,000 feet and then it was lost at about 10,000 feet." (Paul Kammenos, Greek minister of defense)


Search
------
1. First debris spotted at around noon of May 20th, about 290 km north of Alexandria. Among the first objects found are seats, luggage and body parts.
2. Possible oil slick photographed by the European Space Agency's Sentinel satellite.

Possible Explanations
---------------------
1. The crew did not respond to repeated calls by Athens ACC, yet the flight didn't disappear from radar until a few minutes later. This suggests the crew was either incapacitated or unable to respond due to an emergency.
2. The time span between the attempted calls by Athens ACC and the disappearance rules out an explosive event that would have totally crippled the plane.
3. An on-board fire.

What can be reasonably ruled out?
---------------------------------
1. A struggle in the cockpit, including a hijacking.
2. A bomb that led to a decompression (though not an incendiary device).
3. Helios-type of accident (crew incapacitation due to asphyxiation) is improbable, as the plane would have simply continued the flight.

 

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...