Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

I 'ajde ispravi ovo, ne brukaj se.

 

Stvarno nemam ništa protiv da me ti ispraviš. Ono, kvotuješ glup deo posta i daš ispravku, ja je lepo prihvatim i teramo dalje. Tako podižemo kvalitet diskusije, ne?

 

Link to comment

Da li bi neko mogao da objasni nama neznalicama u cemu je pogresio posto ima i onih koje sama tema vise zanima od toga ko je ovde najumnija inzenjerska glava?

Link to comment

Da li bi neko mogao da objasni nama neznalicama u cemu je pogresio posto ima i onih koje sama tema vise zanima od toga ko je ovde najumnija inzenjerska glava?

 

Pritisak na visini krstarenja deluje na avion iznutra, ako može tako da se kaže... Veći pritisak je unutar aviona nego spolja.

Link to comment

A380_zpsdcpldymy.jpg

 

USS245reubenjames_zpssvc2g5w3.jpg

 

Pazi ovamo  :D

Sta je zajednicko razaracu iz WW1 i Airbus-ovom A-380, da pomenem samo neke zezanja i interesantnosti radi?

U ovoj itekako vrednoj na izgled kanti, brodu pokretanim parnim turbinama, sva posada masinskog odeljenja radi potpuno izolovana od spoljasnjeg sveta.

Naravno, ne uvek, nego samo kad je frka, kad se da pun gas i kad je ondasnjim parnim turbinama potrebno da disu punim plucima, odnosno da im se dopremi vise vazduha nego sto majka Priroda daje. Na komandu, svi se otvori hermeticki zatvaraju i u masinske prostorije se kompresorima upumpava vazduh.

Cela ta rabota se podvodi pod radnju poznatu kao stvaranje nadpritiska, presurizacije, jadnici koji su se u WW1 brodovima zatekli dole kada je gusto na stranu.

Problem se pojavio kad su avioni uzleteli visoko, visoko, u takozvani razredjen vazduh, na velikim visinama, i kada je trebalo u kabinu upumpati poprilicno vazduha da bi se posadi i putnicima omogucilo da prezive.

Problem nije bio toliko izrazen dok je trebao zbrinuti 1 pilota ili jos par ljudi posade: pojavio se sa velikim putnickim avionima i pokazalo se da nije nimalo prost i to iz razloga sto se radilo o velikim i sve vecim konstrukcijama koje je trebalo besprekorno zadihtovati, ali bas onako, iz sve snage, da vazduh ne bi cureo napolje.

Bilo je problema, a bogami i udesa, pogledati pod De Havilland Comet, sa sve problemima oko strukture aviona i njenog naprezanja.

Curenje samo po sebi i ovako i onako: eksplozivna dekompresija, otprilike ono sto se dogadja kad u avionu eksplodira bomba, je nesto sasvim drugo i itekako je tacno da moze ocas posla da dovede do katastrofe, zavisi od mesta na kome je nastao otvor/ostecenje sto je vec pitanje ne samo cvrstine konstrukcije nego i ciste srece, sporedni efekti eksplozije kao sto su razaranje na stranu.

 

Moze da se uzme da je razlika u atmosferskom pritisku na nivou mora i na visini od, recimo, 12,000 metara, dakle visini na kojoj otprilike lete moderni putnicki avioni, negde oko 4:1, ali s obzirom da se iz tehnolosko-ekonomskih razloga u modernim putnickim avionima odrzava pritisak koji odgovara nadmorskoj visini od otprilike 2500 - 3500 metara, zavisno od klase aviona (BTW, mnogi proizvodjaci aviona, narocito onih malih, milionerskih, hvale se ovim podatkom), razlika o kojoj govoris je, grubo, negde na 3:1.

Vise nego ovoljno da ako pukne sve ode u 3 lepe...

Jebi ga, zato se ja i ne vozim avionom.

Link to comment

Pritisak na visini krstarenja deluje na avion iznutra, ako može tako da se kaže... Veći pritisak je unutar aviona nego spolja.

 

Pa dobro jasno mi je to, valjda je 750 milibara iznutra, sta li, znaci vazduh kao na vrhu Triglava.

Ja sam razumeo Beowla da je, sto je veca visina, vece i delovanje razlike pritisaka i da je upotrebio losu formulaciju.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Ja sam razumeo Beowla da je, sto je veca visina, vece i delovanje razlike pritisaka i da je upotrebio losu formulaciju.

 

Naravno da je to jedino bitno, ali wikipedija se nece prepisati sama i ovakve greskice moraju biti docekane adekvatno!

Link to comment

Pa dobro jasno mi je to, valjda je 750 milibara iznutra, sta li, znaci vazduh kao na vrhu Triglava.

Ja sam razumeo Beowla da je, sto je veca visina, vece i delovanje razlike pritisaka i da je upotrebio losu formulaciju.

Tako nekako ali sam u brzini odvalio da vazduh hoće u avion umesto iz njega. U svakom slučaju mi je drago da smo na kraju opet saznali nešto zanimljivo, forum tome i treba da služi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...