Jump to content
IGNORED

Teniske legende


Boza_zvani_Pub

Recommended Posts

Zato i ne volim da uporedjujem igracke kvalitete tenisera danasnjice i od pre 30 godina jer jedva da je ona mreza ostala ista. Sve se zivo izmenjalo, reketi, sastav podloge, ne znam dal se loptice sada isto izradjuju kao tada. Samim tim je i pristup treninzima i tenisu uopste potpuno drugaciji.

 

Veliki deo javnosti ce Federera jos dugo smatrati najvecim ikada, dobrim delom i zbog njegovog zapadnog porekla, mada kad se pogleda njegova karijera, tesko da se tu moze naci dovoljno uverljiv kontraargumenat, bez obzira na drzavljanstvo. Negov najveci plus je njegova dugotrajnost u samom svetskom vrhu. Novak prvo treba da dobaci do njegovih godina na ATP turu pa da se tek tada vidi dal ce uspeti da postize te rezultate u tim godinama kao Federer. Za Nadala se pitam dal ce uopste da doceka Federerovo povlacenje sa terena kao aktivan igrac.

 

Nadal mi je u toj nekoj prici nekako najslabija karika. Jeste da je usao u sam svetski vrh sa par godina manje u odnosu na Novaka i Federera, jeste da ima sva 4 GS od toga dva na W, al nema tu konstantnost igranja u zavrsnicama na svim GS kao sto su imali Federer a pogotovu Novak u zadnjih 5-6 godina. Ova njegova ispadanja u prvoj nedelji W u zadnje 4 godine mu bas i ne idu u prilog.

 

Federer se smatrao najvecim, bar kod jednog dela teniske populacije, mnogo pre nego sto je postao dugovecan, bilo je jos jedino rasprava oko njega i Pita dok mu nije uzeo i par poslednjih rekorda. Daleko od toga da mu je to najveci plus, iako mu jeste veliki plus. Kvalitet i lepota igre, suve brojke i status tenisa u vreme kad je on postajao najveci, status kojem je i sam dosta doprineo, su kljucni razlog njegove ogromne popularnosti i reputacije najveceg tenisera svih vremena, ne treba tu traziti neke druge fantomske razloge.

 

Kad je Novak govorio o tome kako ga je Rodzer ucinio boljim igracem i kako ga njegova generacija posmatra kao vodju copora koji ih vuce na dodatni nivo tenisa samo delom je to bila kurtoazija, on je zapravo rekao jednu veliku istinu. Federer je mnogo promenio tenis, podigao je lestvicu na nivo koji su mogli da preskoce samo neverovatni teniski fanatici kakvi su Rafa i Novak. Covek i sada sa maltene 34 godine, nadmasuje sve osim samog Novaka koji je vec cetiri godine najbolji igrac sveta sa debelom marginom. To je neverovatno dostignuce.

Link to comment

Zato i ne volim da uporedjujem igracke kvalitete tenisera danasnjice i od pre 30 godina jer jedva da je ona mreza ostala ista. Sve se zivo izmenjalo, reketi, sastav podloge, ne znam dal se loptice sada isto izradjuju kao tada. Samim tim je i pristup treninzima i tenisu uopste potpuno drugaciji.

 

Veliki deo javnosti ce Federera jos dugo smatrati najvecim ikada, dobrim delom i zbog njegovog zapadnog porekla, mada kad se pogleda njegova karijera, tesko da se tu moze naci dovoljno uverljiv kontraargumenat, bez obzira na drzavljanstvo. Negov najveci plus je njegova dugotrajnost u samom svetskom vrhu. Novak prvo treba da dobaci do njegovih godina na ATP turu pa da se tek tada vidi dal ce uspeti da postize te rezultate u tim godinama kao Federer. Za Nadala se pitam dal ce uopste da doceka Federerovo povlacenje sa terena kao aktivan igrac.

 

Nadal mi je u toj nekoj prici nekako najslabija karika. Jeste da je usao u sam svetski vrh sa par godina manje u odnosu na Novaka i Federera, jeste da ima sva 4 GS od toga dva na W, al nema tu konstantnost igranja u zavrsnicama na svim GS kao sto su imali Federer a pogotovu Novak u zadnjih 5-6 godina. Ova njegova ispadanja u prvoj nedelji W u zadnje 4 godine mu bas i ne idu u prilog.

mislis kao Novak a pogotovo Federer? :D

Federer je imao niz od 10 uzastopnih finala GS(nezamislivo), 18 od 19(jedino propusteno finale je AO 2008 kada je izgubio polufinale od Novaka), 23 uzastopna polufinala(Novakovih 14 je prekinuo Wawrinka na AO 2014), mislim 36 uzastopnih 1/4 finala. to je 9 punih godina cetvrtinale na svakom GS turniru. inace, poslednje 1/4 finale bez Novaka i Federera je bilo Roland Garros 2004. to je vise od 11 godina :Hail: btw, onaj AO 2014 je jedino 1/2 finale od RG 2004 u kojem nisu bili ni Novak ni Federer.

kada smo kod toga, US Open 2014 je prvo finale posle Australian Opena 2005 u kojem nije bilo Federera, Nadala i Djokovica, a za to vreme su odigrali 18 GS finala u kojem su bila dvojica od trojica.

 

mozemo ovako do sutra imam utisak... ja aktivno pratim tenis od kraja 80ih, i ne znam kakva je bila era Connorsa, Borga, Big Maca i kasnije Lendla, ali sam poprilicno siguran da nije bila ovoliko dominantna. tenis se jeste promenio, podloge su manje razlicite nego ranije, ovaj all around sto igraju Federer i Novak je sada moguce kopirati donekle, ali nisam siguran da cemo uskoro videti ovakva tri igraca u isto vreme. i nadam se da ce sva trojica biti tu i posle Ria 2016, jer ne mogu da zamislim kakav ce tenis da bude posle njih... gledacemo finale Wimbledona Dimitrov-Kyrgios ili tako nesto :(

Link to comment

Naravno da bi ove danasnje zivotinje pojele za dorucak, rucak i veceru igrace od pre 20 ili 30 godina, ali tako je u svakom sportu, ne samo u tenisu. Fizikalije danas i nekada - ne moze ni da se poredi. 

 

Ako vam je jedini kriterijum broj osvojenih slemova, trebali bi da znate da je AO smatran drugorazrednim turnirom koga vecina vrhunskih igraca iz tog vremena nije ni igrala. Evo, koga ne mrzi neka izgugla koliko zajedno nastupa u Australiji imaju Konors, Borg i Mekinro sedamdesetih i pocetkom osamdesetih - garantujem da cifra nije veca od 3 ili 4. 

 

Sto ce reci - da su Borg/Mek/Konors igrali 7-8 AO u najboljim godinama i da tvrdoglavi Konors nije odbijao da igra RG u vreme kada je vazio za najboljeg linijasa, danas bi makar jedan od ove trojice bio na koti od 15-ak slemova, ako ne i vise.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Federer se smatrao najvecim, bar kod jednog dela teniske populacije, mnogo pre nego sto je postao dugovecan, bilo je jos jedino rasprava oko njega i Pita dok mu nije uzeo i par poslednjih rekorda. Daleko od toga da mu je to najveci plus, iako mu jeste veliki plus. Kvalitet i lepota igre, suve brojke i status tenisa u vreme kad je on postajao najveci, status kojem je i sam dosta doprineo, su kljucni razlog njegove ogromne popularnosti i reputacije najveceg tenisera svih vremena, ne treba tu traziti neke druge fantomske razloge.

 

Kad je Novak govorio o tome kako ga je Rodzer ucinio boljim igracem i kako ga njegova generacija posmatra kao vodju copora koji ih vuce na dodatni nivo tenisa samo delom je to bila kurtoazija, on je zapravo rekao jednu veliku istinu. Federer je mnogo promenio tenis, podigao je lestvicu na nivo koji su mogli da preskoce samo neverovatni teniski fanatici kakvi su Rafa i Novak. Covek i sada sa maltene 34 godine, nadmasuje sve osim samog Novaka koji je vec cetiri godine najbolji igrac sveta sa debelom marginom. To je neverovatno dostignuce.

B1: O ovome nema rasprave.

B2: Uh, ne bi ja stavljao bas mnogo debele margine. Ako je Federer doveo do evolucije tenisa nekoliko svemirskih godinaTM unapred, onda je Novakov tenis u 2011. plafon. Apsolutna dominacija u najjacoj mogucoj konkurenciji. Bez ijednog ALI. Ova godina je slicna, ali pod drugacijim okolnostima i ne toliko ubedljivoj igri uz dosta oscilacija na mnogim mecevima. Ipak, trenutni skor od 47-3 govori dosta toga.

 

mislis kao Novak a pogotovo Federer? :D

Federer je imao niz od 10 uzastopnih finala GS(nezamislivo), 18 od 19(jedino propusteno finale je AO 2008 kada je izgubio polufinale od Novaka), 23 uzastopna polufinala(Novakovih 14 je prekinuo Wawrinka na AO 2014), mislim 36 uzastopnih 1/4 finala. to je 9 punih godina cetvrtinale na svakom GS turniru. inace, poslednje 1/4 finale bez Novaka i Federera je bilo Roland Garros 2004. to je vise od 11 godina :Hail: btw, onaj AO 2014 je jedino 1/2 finale od RG 2004 u kojem nisu bili ni Novak ni Federer.

kada smo kod toga, US Open 2014 je prvo finale posle Australian Opena 2005 u kojem nije bilo Federera, Nadala i Djokovica, a za to vreme su odigrali 18 GS finala u kojem su bila dvojica od trojica.

 

mozemo ovako do sutra imam utisak... ja aktivno pratim tenis od kraja 80ih, i ne znam kakva je bila era Connorsa, Borga, Big Maca i kasnije Lendla, ali sam poprilicno siguran da nije bila ovoliko dominantna. tenis se jeste promenio, podloge su manje razlicite nego ranije, ovaj all around sto igraju Federer i Novak je sada moguce kopirati donekle, ali nisam siguran da cemo uskoro videti ovakva tri igraca u isto vreme. i nadam se da ce sva trojica biti tu i posle Ria 2016, jer ne mogu da zamislim kakav ce tenis da bude posle njih... gledacemo finale Wimbledona Dimitrov-Kyrgios ili tako nesto :(

Stvarno mi nije namera podcenjujem ovaj rezultat, samo se setih jedne price Ljubicica, negde u to vreme kada se zalio da ga na nekom turniru neko iz organizacije nije pustio na teren, valjda da trenira, tako nesto, jer ga nije prepoznao. Ono sto celoj prici daje cudan ton je cinjenica da je Ljuba tada bio 3. na ATP listi  :D . Toliko je jedno vreme tenis postojao van dvojca Federer-Nadal. Ne znam dal je nekada postojao veci jaz izmedju dva tenisera i ostatka sveta. Tesko da ce neko dostici takav jedan niz, bez obzira na konkurenciju. Jbg. da se Novak nije izglupirao protiv Nishikorija na US Openu, sad bi mu falila "samo" jos 4.

Link to comment

Naleteh na intervju Cavija, ne vezano za tenis govorio je o Kasiljasu, ali mi je upao u oko ovaj deo

 

Nemoguće da sportisti u Španiji ne mogu da dožive pozne godine svoje karijere, bez da budu omalovažavani i da im se sve greške beleže na veoma ružan način! Ista stvar se trenutno događa Rafi Nadalunajboljem španskom sportisti svih vremena.

 

http://mondo.rs/a812302/Sport/Fudbal/Cavi-Ernandez-Pismo-Ikeru-Kasiljasu-i-lekcija-Real-Madridu-i-Spancima.html

 

Na stranu rasprava o tome koji je najbolji teniser, mi danas imamo trojicu aktivnih igraca koje u svojim zemljama mnogi sunarodnici proglasuju za najbolje sportiste ikada. Do te mere je tenis danas "eksplodirao".

Link to comment

 Tesko da ce neko dostici takav jedan niz, bez obzira na konkurenciju. Jbg. da se Novak nije izglupirao protiv Nishikorija na US Openu, sad bi mu falila "samo" jos 4.

nije se Novak glupirao. Jelena je tada bila u dubokoj trudnoci, i sigurno mu tenis nije bio prva stvar na pameti... ono sto je on "propustio" je US Open 2012 i RG 2013. sve ostalo, jbg, i protivnici nekada moraju biti bolji :)

Link to comment

nije se Novak glupirao. Jelena je tada bila u dubokoj trudnoci, i sigurno mu tenis nije bio prva stvar na pameti... ono sto je on "propustio" je US Open 2012 i RG 2013. sve ostalo, jbg, i protivnici nekada moraju biti bolji :)

A dobro, ja to fugurativno. Cim izgubi od nekog ko nije Marej, Federer ili Nadal za mene je to glupiranje  :D. Sta da mu radim kad nume cesce da gubi od igraca koji nisu medj top 5 na svetu.  :fantom:

Link to comment

nije se Novak glupirao. Jelena je tada bila u dubokoj trudnoci, i sigurno mu tenis nije bio prva stvar na pameti... ono sto je on "propustio" je US Open 2012 i RG 2013. sve ostalo, jbg, i protivnici nekada moraju biti bolji :)

+1

taj rg 2013 je bio šansa

i 2014-e je bio bliže trofeju nego ove godine 

Edited by dùda
Link to comment

Novak jednostavno nema za cim da zali. Covek je u naponu snage i ima devet GS turnira. Jeste gubio neke koje je mogao da dobije ali dobijao je i neke od cijeg gubitka ga je delio jedan senzacionalni ritern viner ili jedan bizaran promasaj protivnika s pola terena. Ne moze sve da se dobije.

Link to comment

jedino može da žali za uso 2012 i 2013, rg je uvek bio na dugačkom štapu dok je rafa još ličio na sebe

 

Ne slažem se sa ovim, jednostavno, Nadal je prošao svoj prajm negdje 2010. godine. Posle toga, Novak je uvijek bio bolji igrač ali nije uspjevao da izdrži taj pritisak u Parizu. Jedini meč na Garosu gdje se ništa nije pitao bilo je polufinale 2011, sve ostalo je imao na svom reketu.

Link to comment

+1

taj rg 2013 je bio šansa

i 2014-e je bio bliže trofeju nego ove godine 

2014 je bio bolestan, nije mogao ni da stoji valjano posle prvog seta

 

 

jedino može da žali za uso 2012 i 2013, rg je uvek bio na dugačkom štapu dok je rafa još ličio na sebe

rg 2013 Novak je bio u shitty formi, Nadal je bio u odlicnoj. cudo da je Njole i stigao do finala kako je traljavo igrao... 2012 je bila drugacija stvar. prodao je prva dva seta jer ga je vetar nervirao, i to prvi u tie breaku, u drugom vrati dva breaka zaostatka pa sjebe set 5-7, i onda u petom ostao bez gasa... a taj mec je mogao dobio u 4 mesta max, jer kada pogledas kako je odigrao treci i cetvrti set, nesretni Murray nije znao di udara.

Link to comment

Treba žaliti samo za 2:2 i brejk prednosti u 5om. 

 

Evo, odmah žalim. :(

 

p.s. Nadal na RG koji je malo ispod prajma je i dalje jako zajebana stvar za pobediti ko god da si i u kakvoj god formi da si.

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...