Jump to content
IGNORED

Horor knjizevnost


Аврам Гојић

Recommended Posts

Kako odudara od ostatka romana kad je svo vreme očigledno nešto natprirodno u srži problema? Čak im se i ona kornjača svima priviđala kao neki saveznik...Meni je finale Toga™ odrađeno fantastično, što bi ti rekao u zanatskom smislu, kako je uklopio dva paralelna toka radnje (u detinjstvu i u odraslom dobu) plus opis oluje u Deriju, edge of the seat stuff.Takođe ne znam zašto si takav prude kad je u pitanju konsenzualni (grupni) seks između tinejdžera?
Nisam rekao da odudara zato što je natprirodno, nego mi nekako ne ide da je neko zlo koje opseda i teroriše taj grad vekovima i ubija nekoliko dece svakih 30 godina u stvari džinovski pauk s one strane univerzuma koji ždere galaksije, a pobeđuje se tako što se klinci izređaju na klinki.Nekako je bio prelaz iz metisonovske intimne poremećenosti u lavkrafstovsku depersonalizovanu megalomaniju. Ne kažem da je išta loše od toga, samo da taj sam kraj odudara.A taj dečiji seks...štaznam, nemam ništa protiv bilo čega ako mu vidim smisao. Ako mu ne vidim smisao, onda mi smeta.
Link to comment
ma volim ja lazu. deo sam tela (makar dok mi je vreme dozvoljavalo). samo to je fan klub. which is cool ali ne ocekuj da ces da dobijes promisljanje nekog dela (najcesce).
Sve se slažemo. Fan klub u kome fanovi mogu da doprinose koliko hoće, zato i nisam razumeo diss. A bilo je tu mnogo pametnih i načitanih ljudi od kojih si mogao mnogo da naučiš i da se ogrebeš za svašta. :)
Link to comment

I da završim ovaj three post combination, nikad nisam čitao Džoa Kinga, nekako mi je to bilo - čemu. Isto kao i Tabitu. Ne kažem da je loše, ne znam, samo mi je čudno. A imam i loše asocijacije za Tabitu, pošto je lik Dena Simonsa pomenuo kao da je to najnormalnija stvar da se ima na polici, i to u romanu koji je za mene označio njegovu definitivnu propast.E, sad, kaže luba da se vratio u velikom stilu, ali ja još oklevam. Stara ljubav, podgrejan krompir...

Link to comment
Nisam rekao da odudara zato što je natprirodno, nego mi nekako ne ide da je neko zlo koje opseda i teroriše taj grad vekovima i ubija nekoliko dece svakih 30 godina u stvari džinovski pauk s one strane univerzuma koji ždere galaksije, a pobeđuje se tako što se klinci izređaju na klinki.Nekako je bio prelaz iz metisonovske intimne poremećenosti u lavkrafstovsku depersonalizovanu megalomaniju. Ne kažem da je išta loše od toga, samo da taj sam kraj odudara.
Ne razumem, kakav rasplet bi ti bolje išao sa ostatkom knjige? Da je Big Bad bio lokalni hotelijer koji voli da ubija decu i nastavlja vekovnu tradiciju oblačenja u klovna? :unsure: Šta si očekivao?Cela knjiga gradi taj neki epski osećaj iskonskog zla™, previše velikog da ga normalni ljudi pojme - iako svi znaju da nešto nije u redu sa gradom u kom žive. Neko biće koje se svakih par decenija budi i hrani strahom sitne dece, zar to nije očigledno u Elder Gods rangu? Lavkrafština je tu, u pozadini, još od prve stranice. BTW, klinci su se izređali post festum, tek kad je pauk bio pobeđen/oteran na 30 godina/štagod. Da bi mogli da nađu izlaz iz tunela, ili tako nešto...
Link to comment
Ne razumem, kakav rasplet bi ti bolje išao sa ostatkom knjige? Da je Big Bad bio lokalni hotelijer koji voli da ubija decu i nastavlja vekovnu tradiciju oblačenja u klovna? :unsure: Šta si očekivao?
Iskonsko zlo ne mora da znači i kosmičko i galaktičko. Moglo je da bude neko zlo lokalizovano na Deri, a ne da bude proždirač galaksija ali da ima delokrug krug dvojke Derija.
Link to comment

Ne znam, ja to ništa nisam doživao (bukvalno) kosmički i galaktički. Mislim, deca dođu do njega koristeći neki indijanski ritual gde svi sede u dimu i kuvaju se dok ne zapadnu u trans ili tako nešto... Dakle spiritualizam & shit, a ne SF horor.Kingova kosmologija je obično mishmash raznoraznih simbola, ne pamtim da je nekad direktno rekao "E vidite, ovo vam je čudovište sa planete X, a ovo je mutant odgajen u tajnosti by US govt..." Znaš kako u DT priča o kuli kao nekoj osovini svih paralelnih univerzuma koji postoje, pa onda kako nju drže tamo neke "grede", a svaka greda počinje na mestu koje čuva neka životinja-čuvar? Ništa od toga nije bukvalno ni banalno, te životinje su npr. u Rolandovom svetu roboti koje pravi North Central Positronic, u Derry svetu su intergalaktičke kornjače, pauci, itd. (Ok, jeste malo banalno kad se ovako sažvaće, ali ipak :) )

Link to comment
Uf, šta reći, koju poruku poslati...Ne mogu da se upuštam u odbranu grafičkih novela™, ako ti je lakše da ih sa visine odbaciš kao "neknjiževne", na volju ti. Your loss.Za Kinga, opet kažem, nisam mu ja zacrtao Dark Tower kao magnum opus nego on sam, i od toga ne odstupa. Šta da se radi. Za It se slažem, knjiga je fantastična u svakom pogledu i trebalo bi da bude na mestu DT kod njega. Samo što nije.Ja tek sad shvatam da ovde branim Gaimana (na temi o hororu) od gomile varvara koji nisu ni pročitali Sandmana, i ne stide se da to priznaju. A hoće da imaju mišljenje. Tuga :(
Како ја тебе разумем Вини, ти онда без икаквог проблема поредиш Шекспира и Вердија, Далија и Корбзијеа. То је теби све ако не исто, оно врло слично. Што се тиче Сендмена, мислим да сам исчитао првих пар закључно са Поноћним Позориштем и мене то није дојмило. Претенциозно, некомуникативно, на силу интелектуално.
samo moja dva wona: gejmen je socijalizovani mur za siroku potrosnju. ja sam sendmena umalo zamrzeo kada sam cuo sledece dve konstatacije:1. prvi strip za intelektualce (yeah right, cak i da ta podela nije odvratna jednostavno nije tacna)2. jedno od deset najboljih dela ljudske imaginacije (lazar komarcictm brain drain power)sasvim decentan strip koji je na momente brilijantan a ponekad jednostavno glup. ako neko hoce tolkina u stripu pre ce to naci u kod bracnog para pini ili u bone-u ili u mijazakeovoj nausikeji. sendmen je neki zelazni za siromasne.
Болд је феноменалан. :lolol: Дефиниција ремек-дела.Што се тиче оног паука то је негде можда и подсвесан наклон Толкину и Шелоби, мене то није никако нешто разочарало на крају.
Link to comment

Dobro, glavno je da se razumemo. Meni nekako nisu bili u skladu ta delovanja. Ceo zaplet i konstrukcija priče i zla mi je konzistentnija u Summer of Night, mada to nije za poređenje.Vasiću, ne znam koliko je to omaž Šelobi a koliko Kingova fascinacija paucima, koji se redovno pojavljuju u njegovim romanima. Jedan mešanac pauka nam je pojeo Randala Flaga...Sad sam se setio tog užasa. :(Takav lik da tako banalno skonča. Jao, Stivene, sve ti jebem

Link to comment
Dobro, glavno je da se razumemo. Meni nekako nisu bili u skladu ta delovanja. Ceo zaplet i konstrukcija priče i zla mi je konzistentnija u Summer of Night, mada to nije za poređenje.Vasiću, ne znam koliko je to omaž Šelobi a koliko Kingova fascinacija paucima, koji se redovno pojavljuju u njegovim romanima. Jedan mešanac pauka nam je pojeo Randala Flaga...Sad sam se setio tog užasa. :(Takav lik da tako banalno skonča. Jao, Stivene, sve ti jebem
Сам Стевица каже да је као старији тинејџер био опседунт Толкином. Можда одатле Шелоба, а са друге стране можда је провео ноћ у неком амбару у Мејну кад је био клинац... за Флага си у праву, где ме подсети...
Link to comment
  • 2 weeks later...
A koji je tvoj sud o njoj?
До пола књига је чак врло занимљива, цела поставка о боговима које љуи носе са собом, има чак и лепих опсане Американе. Од пола збрзано, крај неуверљив, пита се човек чему поједини ликови( Лаура, она црна богиња Љубави или Секса, господин Град, луди Свини), Локи убачен поприлично на силу. Некако сам се на крају осетио преварен. Но, можда је то још конова г. Среде.
Link to comment

Pa otprilike se slažem sa ocenom. Moglo je sve da prođe i bez kraja u kom protagonista putuje svetom, upoznaje originalnog Odina, itd. Mada ne vidim kako je to Loki ubačen na silu, da nije njega ne bi bilo priče. I veze nema sa hororom, naravno.BTW, prepoznao si koji je bog Senka, ne?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...