Jump to content
IGNORED

Horor knjizevnost


Аврам Гојић

Recommended Posts

da. samo sto za ostale, pa cak i kinga, mozes sa hajbrau knjizevne strane, dakle mislim na sve one rules and regulations koje ti zadaju lekcije iz suvarovskog predmeta proucavanje knjizevnog dela, da nadjes gresku i manu.kod luciusa ne mozes, cak ni u pisanijima o sportu. mag.

Link to comment

To stoji za Kinga, Metisona, Vulfa, ali ne mogu da se složim za većinu Martina. Odnosno naš drug Oto mi je pričao kako je neki lik negde za Game of Thrones, onu knjižurinu pronašao jednu rečenicu koja je sintaksički pogrešno napisana jer nešto nešto sa nešto. U knjizi od milion strana jedna rečenica nije savršena. Doduše, Martin se sada iskvario da pravi neke banalne greške koje čak i ja primetim.Lucijus stvarno briljira, nema tu šta, a kad smo već tu, Tomas Ligoti je isto impresivan, kao i novi polubog Remzi. A u literarnom smislu, meni je trenutno vodeći ipak BOG.

Edited by Lrd
Link to comment

otklon, lrde, od licnih afiniteta, to si trazio :)za martina ne znam, remzi je sjajan, ali ima mana u smislu koji sam pominjala, ligoti takodje.pored luciusa, dodajem i ellroya, ali o njemu cemo na onom topiku kad nekad zazivi. otprilike kad izadje jerusalem.

Edited by luba
Link to comment

Za Remzija i Ligotija je moguće, jer ja stvarno nisam kvalifikovan, samo mi se tako čini. A i potpuno me impresioniraju obojica na različite načine. Ligoti svojim filozofskim hororom (ja smislio sam, majke mi) i jezikom koji nije barokni kao Šepardov, ali je kitnjast i bogat i u službi je priče. A Remzi je polubog iako pati od standardnih oboljenja engleskih pisaca jer uspeva u nekim nemogućim stvarima, tipa da mene iznenadi obrtom u romanu i načinom na koji je to izveo. Jebo mater, čitam knjige skoro 30 godina (dobro, 25), a poslednjih 15 isključivo žanrovske i da me iznenadi obrt...pa svaka čast. Eto, to je veliki pisac. :D

kad nekad zazivi.
Prestao sam da brojim godine... :(
otprilike kad izadje jerusalem.
Serija Opstanak nas uči da čekanje spontanog dolaska SJ-a nije pametna stvar, već treba da se primeni metoda motka po leđima. :) Edited by Lrd
Link to comment
Znaš kako, ako za tebe pisac stripova nije pisac, nego je samo pisac romana pisac... onda je cela rasprava još bespredmetnija :)Ne svodim ja ni Kinga na DT ni Gaimana na Sandman, samo sam (tendenciozno) izabrao njihova dva životna dela da bi ih uporedio i ilustrovao kako tvoja "ne sme to u istu rečenicu" teza jednostavno ne stoji.Kad je King u pitanju, ja bih se uzdržao od etiketa kao što su "Veliki Pisac". Nisam dovoljno literarno potkovan da bih tačno znao šta to znači, ali kad to primeniš na Kinga, ne mogu da izbegnem asocijaciju tog termina sa njegovom popularnošću. Čovek je uspeo™, ugurao se u mainstream i prodao nenormalnu količinu knjiga, pa mi se čini da se zato ljudi osećaju slobodni da ga nazovu "velikim". Retko će neko reći da su npr. Richard Matheson ili Fred Pohl "veliki pisci", zar ne? Kinga je ipak lakše verbalno krunisati, zato što je (još) enormno popularan. A popularnost IMHO ne bi trebalo da je čak ni indirektno merilo kvaliteta.Zato, jbg, moram još jednom da odbijem tu tvoju kvalifikaciju po kojoj King spada u Klub Velikih Pisaca kome jadni mali Gaiman ne može ni da prismrdi. Bar dok ne objaviš pun spisak članova tog kluba.
Вини разумем ја да ти као неко ко памти Ливерпул од тренутка када их је Секта™ свела на бледи одраз прошлости имаш јако добро развијен осећај за (само)иронију не би ли то преживео, но у овом случају претерујеш за ред величине више него кад Калавера по сваку сцену брани сваку па и најмању глупост који они из НВО-а направе са Игром Престола. Та прича о томе како су графичке новеле књижевност можеш да продајеш на истом месту где су позориште и филм исто, архитектура и скулптура, Звезда и ЈСДП. То је потпуно поређење баба и жаба. Свако , па и Стевица може да воли неког више а неког мање од своје деце™, да их сматра круном свог живота, односно каријере, што опет не значи да је ту постигао врхунац. ТО је један од највећих америчких романа друге половине хх века. То дело има да остане, као што су приче Е.А. По-а остале. Гејмен са друге стране је...жанр писац, по Сендмену не могу да кажем да надилази жанр, Звездана Прашина му је је мршава, и само због те чињенице хоћу да прочитам Богове не би ли видео има ли ту ишта. Због тога њих двојица не могу у исту реченицу.Успут пут кроз време је само средство да се стигне у у 1963 и да се разради прича ошездесетим, а не сама по себи циљ, те се истој не поклања пажња у роману. зато ни чике са картама нису ништа више него кулисе. Лубо, о каквој се критици Дексиног романа прича?
Link to comment

Uf, šta reći, koju poruku poslati... Ne mogu da se upuštam u odbranu grafičkih novela™, ako ti je lakše da ih sa visine odbaciš kao "neknjiževne", na volju ti. Your loss.Za Kinga, opet kažem, nisam mu ja zacrtao Dark Tower kao magnum opus nego on sam, i od toga ne odstupa. Šta da se radi. Za It se slažem, knjiga je fantastična u svakom pogledu i trebalo bi da bude na mestu DT kod njega. Samo što nije.Ja tek sad shvatam da ovde branim Gaimana (na temi o hororu) od gomile varvara koji nisu ni pročitali Sandmana, i ne stide se da to priznaju. A hoće da imaju mišljenje. Tuga :(

Link to comment
Ja tek sad shvatam da ovde branim Gaimana (na temi o hororu) od gomile varvara koji nisu ni pročitali Sandmana, i ne stide se da to priznaju. A hoće da imaju mišljenje. Tuga :(
fakat....
Link to comment
It, knjiga je fantastična u svakom pogledu,
Glup je kraj, a za neke je redaljka potpuni debilizam.
Ja tek sad shvatam da ovde branim Gaimana (na temi o hororu) od gomile varvara koji nisu ni pročitali Sandmana, i ne stide se da to priznaju. A hoće da imaju mišljenje. Tuga :(
Creature_AncientBehemoth.JPG Varvari zauvek!
Link to comment

samo moja dva wona: gejmen je socijalizovani mur za siroku potrosnju. ja sam sendmena umalo zamrzeo kada sam cuo sledece dve konstatacije:1. prvi strip za intelektualce (yeah right, cak i da ta podela nije odvratna jednostavno nije tacna)2. jedno od deset najboljih dela ljudske imaginacije (lazar komarcictm brain drain power)sasvim decentan strip koji je na momente brilijantan a ponekad jednostavno glup. ako neko hoce tolkina u stripu pre ce to naci u kod bracnog para pini ili u bone-u ili u mijazakeovoj nausikeji. sendmen je neki zelazni za siromasne.

Link to comment
Kako je kraj glup, pobogu?A kiddy sexy time je samo služio da pokaže kako je avangardan -_-
Subjektivno. Meni je džinovski pauk van kosmosa bio potpuni overkill i nešto što odudara od tona ostatka romana. A redaljka na detetu - jebi ga, ne mogu da svarim, pogotovo što je niotkuda. King je inače i sam priznao da, kako biše, piše završetke iz istog razloga iz koga ljudi oblače pantalone kad izlaze iz kuće - takav je običaj.
2. jedno od deset najboljih dela ljudske imaginacije (lazar komarcictm brain drain power)
Čemu diss Laze, pogotovo ovako generalizovan?
Link to comment
Subjektivno. Meni je džinovski pauk van kosmosa bio potpuni overkill i nešto što odudara od tona ostatka romana. A redaljka na detetu - jebi ga, ne mogu da svarim, pogotovo što je niotkuda. King je inače i sam priznao da, kako biše, piše završetke iz istog razloga iz koga ljudi oblače pantalone kad izlaze iz kuće - takav je običaj.Čemu diss Laze, pogotovo ovako generalizovan?
ma volim ja lazu. deo sam tela (makar dok mi je vreme dozvoljavalo). samo to je fan klub. which is cool ali ne ocekuj da ces da dobijes promisljanje nekog dela (najcesce).
Link to comment
Subjektivno. Meni je džinovski pauk van kosmosa bio potpuni overkill i nešto što odudara od tona ostatka romana. A redaljka na detetu - jebi ga, ne mogu da svarim, pogotovo što je niotkuda. King je inače i sam priznao da, kako biše, piše završetke iz istog razloga iz koga ljudi oblače pantalone kad izlaze iz kuće - takav je običaj.
Kako odudara od ostatka romana kad je svo vreme očigledno nešto natprirodno u srži problema? Čak im se i ona kornjača svima priviđala kao neki saveznik...Meni je finale Toga™ odrađeno fantastično, što bi ti rekao u zanatskom smislu, kako je uklopio dva paralelna toka radnje (u detinjstvu i u odraslom dobu) plus opis oluje u Deriju, edge of the seat stuff.Takođe ne znam zašto si takav prude kad je u pitanju konsenzualni (grupni) seks između tinejdžera? Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Лубо, о каквој се критици Дексиног романа прича?
kritikaodgovor njegov
Ja tek sad shvatam da ovde branim Gaimana (na temi o hororu) od gomile varvara koji nisu ni pročitali Sandmana, i ne stide se da to priznaju. A hoće da imaju mišljenje. Tuga :(
evo da ti bude srce na miru, posle ove price procitah poslednji trejd koji sam batalila. sad sam poluvarvar, valjda, ali bojim se da ostaju iste zamerke koje sam imala :(
Kako odudara od ostatka romana kad je svo vreme očigledno nešto natprirodno u srži problema? Čak im se i ona kornjača svima priviđala kao neki saveznik...Meni je finale Toga™ odrađeno fantastično, što bi ti rekao u zanatskom smislu, kako je uklopio dva paralelna toka radnje (u detinjstvu i u odraslom dobu) plus opis oluje u Deriju, edge of the seat stuff.Takođe ne znam zašto si takav prude kad je u pitanju konsenzualni (grupni) seks između tinejdžera?
a posto sam objektivna, ovde podrzavam stav.al stvarno, ajde na neke druge hororase. mozemo i na tata-sin sukob, sto da ne, king vs joeRoad%20Rage%20Cover.jpg Edited by luba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...