Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

11 minutes ago, dragance said:

 


Zašto ne bih? A ni to ne bi bilo za zauvek. Ako hoću da sam u centru grada, gde ima svega, onda ću se prilagoditi. Ako pak hoću van grada, onda se moram prilagoditi da ću putovati nešto duže do posla, ako ne mogu da ga radim od kuće. Ja sam pored mora, plaža mi je da 20 metara od vrata, do kancelarije se vozim 30-40 minuta. I ništa mi ne fali.

E ovo je u Sidneju plus 5 miliona. 

 

Sirina ovog "objekta" koji si postavio je 3,5 metra. Ne bih da ga nazovem kucom. Znaci dva prosecna Srbina ne bi mogla da se ispruze sirinom te parcele. I da, kosta 1,8 miliona. Parcela od 72 kvadrata.

 

floorplan1.jpg

Edited by noskich
Link to comment
1 minute ago, noskich said:

E ovo je u Sidneju plus 5 miliona. 

Sidnej je drugačiji i veći grad. Ti bi da porediš neuporedivo. Moja poenta je bila da se prilagodiš onome što hoćeš za sebe. 

Link to comment
1 minute ago, dragance said:

Sidnej je drugačiji i veći grad. Ti bi da porediš neuporedivo. Moja poenta je bila da se prilagodiš onome što hoćeš za sebe. 

 

Mislim da u sistemu koji tvrdi da je meritokratski, 1% najvrednijih i najsposobnijih zaposlenih bi trebalo da makar bude u stanju da zivi kao visa srednja klasa u najvecem gradu te zemlje, ako vec ne moze da zivi kao visoka klasa.

 

Posto to nije slucaj, zakljucujem da ovde nije rec o meritokratiji, vec o plutokratiji, tacnije o neofeudalizmu. 

  • Haha 1
Link to comment

Ali tvoje definicije ne valjaju, tj svojstvene su samo tebi lično! Ja bih najradije stan u Manly nego ono što ti hoćeš! Ti bi i peške do posla za 15 minuta (ako i toliko) kuću od 200 kvadrata i plac, ti se zajebavaš da toga ima u centru Sidneja, nebitno koliku platu imaš.

Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Ali tvoje definicije ne valjaju, tj svojstvene su samo tebi lično! Ja bih najradije stan u Manly nego ono što ti hoćeš! Ti bi i peške do posla za 15 minuta (ako i toliko) kuću od 200 kvadrata i plac, ti se zajebavaš da toga ima u centru Sidneja, nebitno koliku platu imaš.

Nikada centar nisam ni pomenuo za sve ove godine na forumu. 

 

Do posla 30-40 minuta vozom, kuca od cigle od 120 kvadrata na parceli od 400 kvadrata u kraju u kojem je dobra skola za decu i niska stopa kriminala. 

Edited by noskich
Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

I koliko bi ti za tako nešto platio?

 

I zašto mora od cigle?

 

Evo ti primer kuce koliko to kosta orijentaciono: https://www.realestate.com.au/property-house-nsw-chatswood-141670172

 

Zato sto ako nije od cigle sadrzi azbestos u velikoj meri koji je kancerogen. I sa ciglom sadrzi nesto azbestosa, ali manje.

Edited by noskich
Link to comment
11 minutes ago, dragance said:


Pitam te koliko bi ti bio voljan da platiš, tačnije, šta misliš da je “poštena cena”?

 

U finansijskoj industriji se smatra da domacinstvo nije pod stresom kada otplata kredita za kucu nije iznad 30% prihoda.

Ako se vodimo tom logikom onda bi cena ove kuce trebala da bude takva da bi 1% najplacenijih mogli da je otplacuju od 30% prihoda.

Kao sto smo pre videli 1% najplacenijih prima $3,111 nedeljno, neka uzmemo trecinu da bude otplata, znaci $1,037 dolara nedeljno. Time dolazimo do otplate kredita od 800K plus depozit od 20% - cena ove kuce bi trebala da bude $960K. 

 

Znaci grubo jedna trecina sadasnje cene.

Edited by noskich
Link to comment
21 minutes ago, dragance said:

I sve kuće moraju da budu iste, cena i veličina?

 

Ne znam koliko puta treba da se ponavljam. Pricam o kuci koja spada u kategoriju vise srednje klase koju bi trebalo da 1% najplacenijih zaposlenih mogu da otplacuju 30 godina tako da nisu pod stresom, a to znaci od jedne trecine prihoda. Cak sam i naveo orijentacione karakteristike tipa oko 120 kvadrata zivotnog prostora, oko 400 kvadrata parcela, 30-40 minuta vozom do centra, dobra lokalna skola i niska stopa kriminala itd. To su moji kriterijumi i tako nesto se svakako ne moze objektivno nazivati luksuzom.

 

Naravno da ce kuce vece velicine biti skuplje, a manje jeftinije. I ako ima bazen, ako je blize plazi i slicno, onda nece vise biti visa srednja klasa, vec visoka. Chatswood je dobar kraj, ali se ne moze porediti sa krajevima gde zivi visoka klasa poput Vaucluse, Bellevue Hill, Mosman, Kirribilli itd. gde se krece od +5 milki za rusevinu.

 

 

Edited by noskich
Link to comment
1 hour ago, noskich said:

 

Ne znam koliko puta treba da se ponavljam. Pricam o kuci koja spada u kategoriju vise srednje klase koju bi trebalo da 1% najplacenijih zaposlenih mogu da otplacuju 30 godina tako da nisu pod stresom, a to znaci od jedne trecine prihoda. Cak sam i naveo orijentacione karakteristike tipa oko 120 kvadrata zivotnog prostora, oko 400 kvadrata parcela, 30-40 minuta vozom do centra, dobra lokalna skola i niska stopa kriminala itd. To su moji kriterijumi i tako nesto se svakako ne moze objektivno nazivati luksuzom.

 

Naravno da ce kuce vece velicine biti skuplje, a manje jeftinije. I ako ima bazen, ako je blize plazi i slicno, onda nece vise biti visa srednja klasa, vec visoka. Chatswood je dobar kraj, ali se ne moze porediti sa krajevima gde zivi visoka klasa poput Vaucluse, Bellevue Hill, Mosman, Kirribilli itd. gde se krece od +5 milki za rusevinu.

 

 

slazem se ,nema smisla raspravljati se. 

Link to comment
On 4. 4. 2023. at 6:33, magi said:

Ustvari su verovatno tirkizni (teals) naslednici i profiteri propasti liberala. Ponikli su u bogatim krajevima sa jakom poreskom osnovicom i konzervativizmom koji karakterišu liberale (plavi) ali su svesni klimatskih promena (zeleni) pa plavo+zeleno=tirkizno.

Sent from my SM-S901E using Tapatalk
 

340014267_1055070012564818_7477018103124

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...