Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

2 hours ago, noskich said:

Ovo je već posebna vrsta ludila

 

Što ludila, njima je zadovoljstvo da ekstremno troše, tebi da ekstremno ne trošiš, sve je to ljudski, nema ispravnog pristupa. Opušti se malo, live and let live.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, peralozac said:

 

Što ludila, njima je zadovoljstvo da ekstremno troše, tebi da ekstremno ne trošiš, sve je to ljudski, nema ispravnog pristupa. Opušti se malo, live and let live.

 

Pa upravo taj ekstremni trošak upropascuje planetu i većinu sirotinje na njoj plus upliv komercijalizacije u svaki aspekt života ih čini još većom sirotinjom. Nešto za šta pre nije trebalo da se plaća danas je komercijalizovano i time nepristupačno. Sfera nekomercijalnog se toliko sužava da će gotovo potpuno nestati. I vazduh bi naplaćivali kad bi mogli.

Link to comment

Au gde ti ode, komercijalizacija svakog aspekta života, naplaćivanje vazduha... Udahni duboko, pokušaj bez učitavanja da pročitaš zabavno štivo koje si okačio (evo ti u spojleru da se ne mučiš) i kao što rekoh opušti se, live and let live.

 

Spoiler

One driver had a journey to remember when he spotted a car with a coveted number plate in front of him and quickly snapped a picture of it.

 

It shows the number plate, with the single number ‘1’ on a Mercedes AMG, which is stopped and waiting for a light to turn green.

 

Hailing from Victoria, the number plate is estimated to be worth between $2 and $2.5 million, while the luxury Mercedes retails for around $200,000.

 

The last person reported to have owned the number plate was Peter Bartels, the former CEO of Coles and Foster’s Group, although it isn’t clear if he was driving the silver Mercedes sedan at the time.

 

He has reportedly been offered $1.5 million for the plate in the past but rejected it.

 

The number plate was released in 1932, but was locked in a vault at the Motor Registration Board for more than 50 years after the police commissioner, premier and governor argued about who should keep it, according to legend.

 

In 1984, Victoria’s ‘1’ plate made its debut at auction and was snapped up by a retired Ballarat mechanic who allegedly paid $165,000.

 

It went on the change hands a number of times including Izzy Herzog, who slapped them on a company car when he owned City Saab, before being used as a prize for a Channel Ten telethon.

 

Later, it ended up with Carlton & United Breweries — then owner of Fosters — in 1991 for a reportedly bargain price of $100,000. Mr Bartels negotiated the plates to be included as part of his severance package.

 

The record prize for a number plate is in NSW, where a vintage registration plate ‘4’ sold for $2.45 million at auction in 2017.

 

 

 

Link to comment
On 1. 4. 2023. at 20:23, peralozac said:

Na kraju ne baš čista pobeda Lejbaša u NSW, glasovi poslati poštom su malo promenili sliku. Ne sviđa mi se što su Zeleni jezičak na vagi, oni su poznati po nerazumnim zahtevima. @Gojko & Stojko, da li među ovim nezavisnim ima 2-3 pouzdana, da ne moraju da se maju sa zelenkadama?

A mene primoravanje laburista na ustupke Zelenima ispunjava pravim oduševljenjem, kao recimo federalni dogovor sa Zelenima o osiguravajućem mehanizmu za primoravanje smanjenja emisija gasova staklene bašte od prošle nedelje. Nakon vaših melburnških prevremenih izbora za savezni parlament (Aston) od vikenda gde su laburisti kao partija na vlasti uzeli poslaničko mesto od (liberalne) opozicije po prvi put nakon 103 godine (prošli put se to desilo 1920.), liberali su sa Voldemortom na čelu na sigurnom putu u potpunu političku irelevantnost, toliko da gomila ljudi komentariše moguću situaciju da Zeleni i nezavisni (tirkizni) koji su na prošlogodišnjim saveznim izborima ispobeđivali liberale u njihovim tradicionalnim uporištima u bogatim krajevima Sidneja i Melburna u budućnosti postanu glavna opozicija laburistima. Što je vrlo verovatno da se desi, sa odumiranjem "baze" konzervativnog dela glasača koalicije liberala i nacionalista, nove generacije nemaju ništa sa ćiftinstvom i mrzovoljom Hauarda i svom negativnošću Abota i jasno im je licemerje i prevaranstvo Morisona, pri čemu se Voldemort nije odrekao ni dela takvog nagomilanog tereta, naprotiv. Napokon postaje jasno koliko su se liberali samouništili kada su šutnuli Turnbula.

 

Za ilustraciju, preporučujem čitanje članka Pitera Hačera iz današnjeg Heralda na temu trenutnog stanja liberala, posebno komentare čitalaca u dodatku:

Desolate Liberal Party doesn’t need renovation, it needs reconstruction

SaE

  • +1 2
Link to comment

Ustvari su verovatno tirkizni (teals) naslednici i profiteri propasti liberala. Ponikli su u bogatim krajevima sa jakom poreskom osnovicom i konzervativizmom koji karakterišu liberale (plavi) ali su svesni klimatskih promena (zeleni) pa plavo+zeleno=tirkizno.

Sent from my SM-S901E using Tapatalk

Link to comment

@noskich Koliko ljudi  u Australiji zaradjuje preko 250k godisnje? to je ono sto omogucava fin zivot. ja sam radio sa jednim kolegom(IT) on je radio za Ozije pa su mu oni rekli da su seniori na 200-250k. Ipak outsourcuju dosta za Srbiju.

Link to comment
1 hour ago, Miki_belavista said:

@noskich Koliko ljudi  u Australiji zaradjuje preko 250k godisnje? to je ono sto omogucava fin zivot. ja sam radio sa jednim kolegom(IT) on je radio za Ozije pa su mu oni rekli da su seniori na 200-250k. Ipak outsourcuju dosta za Srbiju.

 

Evo ti ovde, samo moras biti brz dok se stranica ucitava da je stopiras da bi video posto se ovaj clanak placa: https://www.afr.com/politics/how-wealthy-are-you-compared-to-everyone-else-in-eight-charts-20221214-p5c6a8

 

ed4ce6d56ad3717c34ab034fd809ab946c228c4f

 

Dobio si odgovor, 1% zaradjuje 250K bruto. 

 

S tim sto moram da naglasim da cak i ova plata 1% nije nuzno dovoljna da bi u Sidneju kupio solidnu kucu u solidnom kraju, znaci recimo cirka oko 2.5 miliona.

Neka uzmemo da imas 20% depozit sto je pola miliona (da zanemarimo troskove kupovine), znaci moras da pozajmis od banke 2 miliona.

 

Racunica otplate na 30 godina je: Your principal and interest repayments would be $2,575 per week (na primer ovde https://www.commbank.com.au/digital/home-buying/calculator/home-loan-repayments).

 

A nakon poreza prihod ti je $3,111 nedeljno (ovde https://paycalculator.com.au/).

 

Znaci imas nedeljno lufta 536 dolara. To bas i nije neka para. Mislim zive ljudi i od toga, ali ti ako si 1% najplaceniji to ti je smesan budzet za zivotne troskove. Recimo odes sa porodicom na veceru u prosecan restoran ispadne ti 150 dolara. 

 

U tome je problem, da cak ni sa 1% najvisom platom tebi nije zagarantovan zivot vise srednje klase u Sidneju. Kazem visa srednja, jer za visoku racunam kuce od 5 miliona plus. 

Znaci pre ces ziveti zivotom vise srednje klase tako sto si nasledio nesto, veca je verovatnoca, nego sto ces uspeti sam od plate maksimalnim trudom da to dostignes.

Link to comment
19 minutes ago, noskich said:

 

Evo ti ovde, samo moras biti brz dok se stranica ucitava da je stopiras da bi video posto se ovaj clanak placa: https://www.afr.com/politics/how-wealthy-are-you-compared-to-everyone-else-in-eight-charts-20221214-p5c6a8

 

ed4ce6d56ad3717c34ab034fd809ab946c228c4f

 

Dobio si odgovor, 1% zaradjuje 250K bruto. 

 

S tim sto moram da naglasim da cak i ova plata 1% nije nuzno dovoljna da bi u Sidneju kupio solidnu kucu u solidnom kraju, znaci recimo cirka oko 2.5 miliona.

Neka uzmemo da imas 20% depozit sto je pola miliona (da zanemarimo troskove kupovine), znaci moras da pozajmis od banke 2 miliona.

 

Racunica otplate na 30 godina je: Your principal and interest repayments would be $2,575 per week (na primer ovde https://www.commbank.com.au/digital/home-buying/calculator/home-loan-repayments).

 

A nakon poreza prihod ti je $3,111 nedeljno (ovde https://paycalculator.com.au/).

 

Znaci imas nedeljno lufta 536 dolara. To bas i nije neka para. Mislim zive ljudi i od toga, ali ti ako si 1% najplaceniji to ti je smesan budzet za zivotne troskove. Recimo odes sa porodicom na veceru u prosecan restoran ispadne ti 150 dolara. 

 

U tome je problem, da cak ni sa 1% najvisom platom tebi nije zagarantovan zivot vise srednje klase u Sidneju. Kazem visa srednja, jer za visoku racunam kuce od 5 miliona plus. 

Znaci pre ces ziveti zivotom vise srednje klase tako sto si nasledio nesto, veca je verovatnoca, nego sto ces uspeti sam od plate maksimalnim trudom da to dostignes.

Ne moras da zivis u SIdneju,ima manjih gradova!

Link to comment
11 minutes ago, Miki_belavista said:

Ne moras da zivis u SIdneju,ima manjih gradova!

 

Hajde da ne pokrecemo opet istu pricu koja je obrnuta ovde mali milion puta. Ima manjih gradova, ali u njima ces jako tesko naci posao za 250K koje si ovde sam nominovao kao potrebne za "fin zivot". Pogledaj opet grafikon, 50% Ozija prima manje od 61K godisnje, to ti je nakon poreza 49.5K. Vecina njih su u tim manjim gradovima... Znaci izadje ti u najboljem slucaju na isto, a verovatnije na gore...

 

PS Da je Australija fully remote work friendly zemlja, pa onda hajde, ali naci ovde fully remote posao koji je dobro placen je kao da trazis kokosku sa zubima (sto se kaze rarer than hen's teeth).

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, dragance said:

@noskich Na brzaka sam uzeo filter do $850k za 3 bedroom kuću, pa još i u hipsterskom Surry Hills. Ima sigurno i za manje.

 

Kada ćeš prestati da preteruješ?

 

81DCB280-F48C-4941-9C28-6FC7CAE6A2F1.thumb.png.c9182b8c919a2ea3195e228dd9a26577.png

 

Prvo prodato pre 9 godina, sada kosta 1,76 miliona: https://www.realestate.com.au/property/107-albion-st-surry-hills-nsw-2010 

 

Drugo rec je o objektu na parceli od 72 kvadrata (ukljucujuci 'courtyard'), sto je ok za samca ili za par bez dece. Za porodicu nije.

 

Ja kada kazem solidna kuca u solidnom kraju, to znaci kuca koja je od cigle, nije od fibro azbestosa. Ima makar 120 kvadrata, sto je za australijske standarde opet malo, ali eto neka bude to minimum. Da bude na minimum parceli od 400 kvadrata da bi mogao da imas kucnog ljubimca i deca negde da ti se igraju. I da bude u kraju gde su dobre skole i nizak kriminal. Surry Hills nije kraj za porodicu. 

 

Evo ga 'courtyard': image9.jpg

 

https://www.architectureanddesign.com.au/features/list/house-sizing-australia-trends-averages-and-standar

 

The average Australian house has a floor size of 186.3 square metres. However, that trend is increasing. From 2019-2020, the average size of a newly built home was 235.8 square meters – a 2.9% increase on the previous year, making this the largest increase in more than a decade.

The average Australian dwelling has 3 bedrooms and is on a block size of 414 square meters. 

Edited by noskich
Link to comment
2 minutes ago, noskich said:

 

Prvo prodato pre 9 godina, sada kosta 1,76 miliona: https://www.realestate.com.au/property/107-albion-st-surry-hills-nsw-2010 

 

Drugo rec je o objektu od 72 kvadrata, sto je ok za samca ili za par bez dece. Za porodicu nije.

 

Ja kada kazem solidna kuca u solidnom kraju, to znaci kuca koja je od cigle, nije od fibro azbestosa. Ima makar 120 kvadrata, sto je za australijske standarde opet malo, ali eto neka bude to minimum. Da bude na minimum parceli od 400 kvadrata da bi mogao da imas kucnog ljubimca i deca negde da ti se igraju. I da bude u kraju gde su dobre skole i nizak kriminal. Surry Hills nije kraj za porodicu. 


“Sve! I jare i pare”!

Link to comment
4 minutes ago, dragance said:


“Sve! I jare i pare”!

 

Jel bi ti sa decom i psom ziveo u ovome sto si postavio?

 

Primeti da pisem o karakteristikama koje su ili prosecne ili ispod proseka u zemlji. Kada je rec o kvadraturi naveo sam pola kvadrature novosagradjene kuce.

Edited by noskich
Link to comment
1 minute ago, noskich said:

 

Jel bi ti sa decom i psom ziveo u ovome sto si postavio?

 

1 minute ago, noskich said:

 

Jel bi ti sa decom i psom ziveo u ovome sto si postavio?


Zašto ne bih? A ni to ne bi bilo za zauvek. Ako hoću da sam u centru grada, gde ima svega, onda ću se prilagoditi. Ako pak hoću van grada, onda se moram prilagoditi da ću putovati nešto duže do posla, ako ne mogu da ga radim od kuće. Ja sam pored mora, plaža mi je da 20 metara od vrata, do kancelarije se vozim 30-40 minuta. I ništa mi ne fali.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...