Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ajmo Dafina i Jezda usred Australije oshishali ni manje ni vise nego 250,000 ovaca (naravno sve uz blagoslov najvecih banaka u Australiji):

 

 

Edited by noskich
Link to comment
On 2.11.2021. at 17:42, Random said:

Nije mi bilo mrsko te sam potrazio ovo u tvom nekadasnjem kraju. Nekada je ovaj kraj mozda bio 'geto', medjutim polako se struktura stanovnistva mijenja. Uvodjenje metro linije za 3 godine samo moze da ubrza proces gentrifikacije kakvu smo mogli da vidimo po mnogim drugim predgradjima.  

 

Primjer 1 - kupovina - https://www.domain.com.au/42-585-589-canterbury-road-belmore-nsw-2192-2017268776

Nova gradnja, 2 spavace sobe, 2 kupatila, mjesto za parking, 15km od centra grada. Nema da se gilja do transporta, a ni do prodavnica. Znas i sam ovaj kraj bolje nego ja. 

Prodajna cijena $600k. Uz depozit od $60k, a moze da se dobije kredit i uz depozit od 10%, mjesecna otplata na 2% kamate je manje oko $2,000. Stamp duty exemption za kupovinu prve nekretnine u kojoj se zivi. 

 

Primjer 2 - iznajmljivanje - https://www.domain.com.au/204-749-canterbury-road-belmore-nsw-2192-15494231

Slican stan za iznajmljivanje u obliznjem bloku zgrada je, gle cuda, nesto skuplji za $2,080 mjesecno. 

 

Naravno, uslov za kredit je stabilno i stalno zaposlenje, po mogucnosti vise od jedne osobe. Mada ja upravo znam samca koji je dobio kredit i zivi u jednom ovakvom stanu u ovoj zgradi, do duse s jednom spavacom, jer mu vise ne treba. Godisnja primanja $110k bruto. 

 

Da si me poslusao prije 5 godina i kupio jedan ovakav stan, vec bi do sada otplatio pola kredita. A i ostvario bi dobit na porastu cijena od sigurno $100k. 

 

A ti mozes i dalje pokusavati objasniti ljudima u recimo BG kako neko s prosjecnim primanjima ne moze da kupi kucu na Banovom Brdu. Cetvorosobnu. S bazenom. Za kes. S jednom platom. To je upravo ono o cemu pricas ovdje vec godinama... 

 

Lijep dan

 

A reci ti sad citalistu ovog foruma gde ti zivis. Preporucujes Belmore koji je zesci geto kraj, a sam nikada ni u ludilu tamo ne bi ziveo. Isto kao moj stojko. 

Ti si u Australiju dosao kao izbeglica jel bese 1993? Znaci +15 godina pre mene. Pa reci mi kada si ti kupio svoj stan, koje godine kada cenis da sam ja mogao da kupim pre 5 godina? Jesi kupio stan 1998, nakon 5 godina u zemlji? Ili si ga kupio nakon provedenih 15 godina u zemlji?

Edited by noskich
Link to comment
13 minutes ago, noskich said:

 

A reci ti sad citalistu ovog foruma gde ti zivis. Preporucujes Belmore koji je zesci geto kraj, a sam nikada ni u ludilu tamo ne bi ziveo. Isto kao moj stojko. 

 

 

Pa i ti preporučuješ raspale kuće u srpskoj zabiti, a stan od pola milona dolara ti je geto. Vidiš kako to ide

Link to comment
12 minutes ago, Time Crisis said:

 

Pa i ti preporučuješ raspale kuće u srpskoj zabiti, a stan od pola milona dolara ti je geto. Vidiš kako to ide

 

Ja preporucujem besplatne raspale kuće u srpskoj zabiti izbeglicama koje zive u izbeglickim kampovima poslednjih 5-10-15 godina. 

Link to comment
41 minutes ago, noskich said:

 

Ja preporucujem besplatne raspale kuće u srpskoj zabiti izbeglicama koje zive u izbeglickim kampovima poslednjih 5-10-15 godina. 

 

  

On 21.8.2021. at 15:22, noskich said:

ima po selima u Srbiji kuca za 10 iljada eura, kao bombona. 

 

Kuća od 10 hiljada bombona, stan od 600.000$ geto tipa žešći :lol:

Link to comment
19 hours ago, noskich said:

 

A reci ti sad citalistu ovog foruma gde ti zivis. Preporucujes Belmore koji je zesci geto kraj, a sam nikada ni u ludilu tamo ne bi ziveo. Isto kao moj stojko. 

Ti si u Australiju dosao kao izbeglica jel bese 1993? Znaci +15 godina pre mene. Pa reci mi kada si ti kupio svoj stan, koje godine kada cenis da sam ja mogao da kupim pre 5 godina? Jesi kupio stan 1998, nakon 5 godina u zemlji? Ili si ga kupio nakon provedenih 15 godina u zemlji?

Dosao 1996-te kao izbjeglica u takozvanom UNHCR talasu. Poslije Olimpijade odlazim od roditeljskog doma i zivimo u iznajmljenoj garsonjeri od 30 kvadrata nekoliko godina. Onda s 5% ucesca nekako dobijamo kredit za jednosoban stan od 60 kvadrata uz neizbjezan mortgage insurance zbog niskog ucesca. I to sve u Gojkovom kraju, a da udjes u vremeplov vidio bi da je taj kraj u to vrijeme bio daleko gori 'geto' nego Belmore danas. Pocetkom 2000-ih tamo nisi imao gdje da sjednes kafu da popijes, da ne kazem nesto drugo.

 

Kasnije dolaze klinci pa opet iznajmljujemo stan s 2 spavace sobe nekoliko godina, a nakon toga prodajemo onaj jednosoban stan i uzimamo novi dosta veci kredit za townhouse sa tri spavace sobe. Zivim 7km od Belmore 'geta'. I dalje dugujem plutokratama daleko vise nego sto bih volio, ali ne sekiram se previse.

 

Sve sto hocu da kazem je da je jako tesko od nicega doci do cetvorosobne kuce s bazenom u jednom od najskupljih gradova na svijetu. Na stranu to sto ti od dolaska u Sidnej (bar po forumskom pisanju) mastas da zivis negdje drugo, a mislim da ni sekunde nisi ni pokusao da pokusas da ostvaris nesto ovdje.

 

 

Link to comment

To oko odlaska u SEA je jedna obicna sanjarija. Nas junak ostaje tu gdje je do kraja zivota jer kad podvuce crtu ispod balansa prihoda i troskova u Sydneyu dobija pozitivnu cifru koju nigdje drugo ne moze ostvariti

Link to comment

Danas je dosta teže nego prije 5 godina, a tad je bilo teže nego 5 godina ranije itd.

Evo i posljednja epizoda Four Corners se pozabavila temom nevjerojatnog skoka cijena nekretnina za vrijeme pandemije. Dok su noskichi predviđali pad od 30%...





Sent from my CPH2025 using Tapatalk

Link to comment

Znam covjeka koji je kao Noskich cekao da balon pukne i onda sa nagomilanim kesom kupi nekretninu kakvu zeli.

Naravno, odustao je nakon 10g i podigao mnogo veci kredit nego da je to isto uzeo kad je imao 5% depozita.

Cekanje je bila najgluplja odluka zivota po njegovom priznanju

Link to comment

Svi smo se mi u pojedinom trenutku vodili nahođenjem da su cijene nekretnina daleko precijenjene. Naročito u posljednjih recimo 8 godina od 2013-te pa na dalje. I vjerovatno smo i sami izgovorili te čuvene riječi 'ma nisu normalni, ne vrijedi to te pare...' da bi nekoliko mjeseci ili godina kasnije se posuli pepelom po glavi i izdvojili veću sumu za nešto slično.

Samo mogu reći da je Four Corners pogodio u srž problema i da danas posjedovanje krova nad glavom pravi ogromnu statusnu razliku među ljudima. Svako treba da se zapita ako je sad tako teško kako li će biti mojoj djeci za 10-20god...

Međutim i danas se ljudi trude da počnu na razne načine. Neki za početak podižu investicione kredite za nekretnine u drugim saveznim državama ili unutrašnjosti. Drugi opet počnu život u 'getu' da bi poslije iznajmljivali stan u boljem kraju u kojem žele da žive, dok stan u getu postane investicija. Naravno ne treba zanemariti ni 'banku mame i tate' kao odskočne daske za mnoge, samo što novopridošli imigrananti baš i nemaju takav luksuz.

Sent from my CPH2025 using Tapatalk

Link to comment

Ali ti i dalje mozes u Melbourne da kupis gajnz novu kucu za ispod 500k.

Tacno je da je to bogu iza ledja ali i moj suburb se prije 30g smatrao takavim i cijena je bila preko 150k.

 

ALi omladina hoce da zivi u Port Melbourne, South Yarra, Fitzroy, Northcote ...

E pa kad svi hoce tamo naravno da su cijene tamo i nenormalne

 

Link to comment

Cijene nisu normalne. Nije normalno da platiš 500k da živiš negdje kao u Melton-u. Vrijeme je da država nešto učini da se kuće smatraju osnovnom potrebom, a ne kao biznis.  Doslo je do toga da svaka budala postaje "developer" i prave kuće sramnog kvaliteta koja ti kasnije samo pravi  glavobolju.

Naravno, država fino puni svoju kasicu prasicu od ovoga tako da ne vjerujem da će se u skorije vrijeme ista promijeniti.

 

Mada, opet ne znam da li tržište može da izdrži neku budući skok kamata. 

 

Link to comment

Izgradnja jednospratne 4sobne kuce u Meltonu kosta oko 220k. Uzmi sam da pravis pa ces da vidis kako ces proci.

Parce zemlje za tu kucu treba biti uz gajnc novu ulicu sa svim propratnim servisima i to sve kosta. 500k je realna cijena nema tu neke prevelike zarade.

Ako hoces svoju kucu idi u Melton jer ne vidim kako ti vlada moze obezbjediti uslove da kupis za iste pare u Northcote.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...