Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

1 hour ago, MilenaS said:

Prestani da lažeš, Čangmaj je daleko daleko od Sidneja, kamo sreće da su približno jedno drugome.

 

SIgurno u gradu približne veličine su isti uslovi.

 

Koji grad u AUS ima isti broj stanovnika?

 

Broj stanovnika je malo relevantan. Siri region Bangkoka ima preko 14 miliona pa su cene renti takodje veoma povoljne. 

Link to comment
5 hours ago, noskich said:

 

Secas li se onih stanova sto smo pominjali, stan sa dve spavace sobe u severnom delu Sidneja za koji je renta 700 dolara nedeljno?

E pa gated communities na Tajlandu su u delovima gradova koji vaze za dobre. Ako hoces u Sidneju da zivis u takvom kraju u kuci o kojoj je rec (sa tri spavace sobe i jednom dnevnom i dvoristem) to je u proseku oko 900 dolara nedeljno. Znaci samo za rentu bez rezija placas oko 50,000 dolara godisnje. Pa ti vidi ko je stipsa. 

 

Ostane ti bar još toliko za sve ostalo i živiš u luksuznom/dobrom kraju Sidneja, još ako ti žena na kraju dobije neki posao, opušteno. :)

Link to comment
18 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ostane ti bar još toliko za sve ostalo i živiš u luksuznom/dobrom kraju Sidneja, još ako ti žena na kraju dobije neki posao, opušteno. :)

 

Kako ti ostane? Prosecna plata u Sidneju je 80K, medijana 60K. Nakon poreza to je 61K i 48K.

Znaci sa medijan platom ne mozes da pokrijes ni samo rentu bez rezija.

Sa prosecnom platom pokrivas rentu i rezije. I pases travu iza kuce.

 

Pa evo Milena ne radi, ne mora. Od jedne plate sve moze na Tajlandu. Zivis kao covek. O tome i pisem sve vreme.

Edited by noskich
Link to comment
10 minutes ago, radisa said:

dvoje ljudi sa median platom žive odlično, rekao bih...

u čemu je onda problem?

 

Sta to znaci odlicno? Od jedne plate se plati samo renta, a od druge sve ostalo. 48K nakon poreza je 923 dolara nedeljno. To moze biti u Srbiji odlicno, ili na Tajlandu. Ovde je daleko od odlicnog. S tim treba da pokrijes SVE. I rezije, i hranu, i transport, odecu, higijenu, medicinsko osiguranje, skolu, godisnji odmor...

 

A ne mogu u svakoj porodici oba supruznika da rade (zbog cuvanja dece, invaliditeta, loseg zdravlja...), niti sve porodice imaju dva supruznika (razvod, smrt, rastava, samohrane majke...).

 

"Odlicno" je ceo zivot provesti u iznajmljenim kucama iz kojih mozes biti ishutiran u bilo kom momentu u roku od 2-3 nedelje. I ne smes ekser da ukucas u zid niti da imas kucnog ljubimca bez odobrenja vlasnika. Legalno ne smes ni da imas goste na duzem boravku ako si potpisao u ugovoru da je maksimalan broj stanara u kuci onoliko koliko imas u porodici.

Edited by noskich
Link to comment
1 hour ago, noskich said:

 

Kako ti ostane? Prosecna plata u Sidneju je 80K, medijana 60K. Nakon poreza to je 61K i 48K.

Znaci sa medijan platom ne mozes da pokrijes ni samo rentu bez rezija.

Sa prosecnom platom pokrivas rentu i rezije. I pases travu iza kuce.

 

Pa evo Milena ne radi, ne mora. Od jedne plate sve moze na Tajlandu. Zivis kao covek. O tome i pisem sve vreme.

 

Tvoja plata nije medijana koliko se sećam. Inače sa medijanom nigde na svetu nećeš živeti u luksuznoj kući u gated community-ju. Milena ne mora jer njen suprug ima daleko veću platu od proseka na Tajlandu, bar je tako sama napisala.

Link to comment
13 hours ago, rajka said:

Iz mog bogatog iskustva iz 6 zemalja sa 3 kontinenta, treba ziveti tamo gde ti se svidja. Ziveti negde gde ne podnosis je put u mizeriju (kao sto vidimo). Nikakve pare nisu vredne tako mizernog zivota :/

 

(takodje, opsesija parama je put u mizeriju nevezano za zemlju gde si)

 

 

+1

U kojoj zemlji si imala najgore iskustvo? 

Link to comment
2 hours ago, noskich said:

 

Broj stanovnika je malo relevantan. Siri region Bangkoka ima preko 14 miliona pa su cene renti takodje veoma povoljne. 

Cairns Queensland, isti broj stanovnika, pa poredi sa čangmajem,

kuće i kvalitet života, barem ovo po gugl mapu sto vidim deset puta bolje,

priroda super. 

 

Pa BKK je raspad, u poredjenju sa sidnej, ništa specijalno živeti u Gate community, pola kuća je prazno.

 

 

Drugo nije to plata njegova, već zarada firme, on ne dobija platu niti radi za bilo koga, tako da mi nismo repezentativni primer ljudi. 
On je svoje stvorio dok je bio u evropi, radio dok sam ga upoznala već godinama.

Sve klijente je našao zahvaljujući Evropi i Holandiji.

pa tek onda kada je imao neku stabinost odlučio da se preseli.

Da sam se ja pitala nešto, ne bih ni kročila nogom ovde. Ljudi koji hvale aziju ili su neka sekta ili prevara. Realno zadovoljni ljudi ćute.

Ili možda generalno ta raja.

Link to comment
1 hour ago, noskich said:

"Odlicno" je ceo zivot provesti u iznajmljenim kucama iz kojih mozes biti ishutiran u bilo kom momentu u roku od 2-3 nedelje. I ne smes ekser da ukucas u zid niti da imas kucnog ljubimca bez odobrenja vlasnika. Legalno ne smes ni da imas goste na duzem boravku ako si potpisao u ugovoru da je maksimalan broj stanara u kuci onoliko koliko imas u porodici.

 

Noskiču, po običaju širiš dezinformacije. Evo zvaničnih rokova gde se lepo vidi da pre isteka ugovora možeš biti ekspresno išutiran jedino ako ga kršiš ili praviš ozbiljna sranja. Većina rokova usled uobičajenih razloga je 60 dana, a ako gazda nema konkretan razlog onda čak 120 dana.

 

Ovo ostalo, ne znam kakva je situacija u Sidneju i sa stanovima, ali mi smo imali potpuno drugačije iskustvo. Iznajmljivali smo kuću tri godine. Jedna od prvih stvari koju sam pitao agenta je da proveri sa gazdaricom da li smem da kucam eksere u zid i nije bilo nikakvih problema. Dovodili smo roditelje dva puta na produženi boravak (6 meseci), opet nikakvih problema nije bilo. Agent je dolazio dva puta godišnje da radi inspekcije i uvek se najavljivao nekoliko nedelja unapred. Nikad nam gazdarica ili agent nisu banuli nenajavljeni. Sitnije popravke po kući smo radili sami (osigurači, slavine, sijalice, starter za neonku, zamena elektronskog zvona, baštenska kapija koja se nije lepo zatvarala, popravka rupe u zidu koju smo sami skrivili i krečenje tog celog zida itd.), ali recimo kada smo hteli da instaliramo mašinu za pranje suđa o našem trošku i kontaktirali agenta, gazdarica je za nedelju dana organizovala kupovinu i instalaciju i sve sama platila jer je želela da uloži u kuću. Za održavanje bašte i travnjaka smo spucali gomilu para (uključujući kupovinu kosilice, raznih alatljika te sadnica, semena i slično), ali to nam je bilo zadovoljstvo. Ukratko, dok smo u toj kući živeli prema njoj smo se odnosili kao prema sopstvenoj što je ona na neki način i bila. "Tu i sad momci", carpe diem i te fore, ali iz tvog dosadašnjeg opusa nisam siguran da ti to kapiraš.      

Link to comment
1 minute ago, peralozac said:

 

Ukratko, dok smo u toj kući živeli prema njoj smo se odnosili kao prema sopstvenoj što je ona na neki način i bila. "Tu i sad momci", carpe diem i te fore, ali iz tvog dosadašnjeg opusa nisam siguran da ti to kapiraš.      

 

:thumbsup:

Link to comment
8 hours ago, vladavsnarod said:

+1

U kojoj zemlji si imala najgore iskustvo? 

 

U principu nigde. Iz svake zemlje ima nesto sto mi nedostaje (zemlje su Srbija, Slovenija, US, UK, Australija I Kanada) i svaka je bila ok, ali mi je kvalitet zivota sveukupno definitivno najbolje u Torontu.

Link to comment
16 hours ago, peralozac said:

 

Noskiču, po običaju širiš dezinformacije. Evo zvaničnih rokova gde se lepo vidi da pre isteka ugovora možeš biti ekspresno išutiran jedino ako ga kršiš ili praviš ozbiljna sranja. Većina rokova usled uobičajenih razloga je 60 dana, a ako gazda nema konkretan razlog onda čak 120 dana.

 

Ovo ostalo, ne znam kakva je situacija u Sidneju i sa stanovima, ali mi smo imali potpuno drugačije iskustvo. Iznajmljivali smo kuću tri godine. Jedna od prvih stvari koju sam pitao agenta je da proveri sa gazdaricom da li smem da kucam eksere u zid i nije bilo nikakvih problema. Dovodili smo roditelje dva puta na produženi boravak (6 meseci), opet nikakvih problema nije bilo. Agent je dolazio dva puta godišnje da radi inspekcije i uvek se najavljivao nekoliko nedelja unapred. Nikad nam gazdarica ili agent nisu banuli nenajavljeni. Sitnije popravke po kući smo radili sami (osigurači, slavine, sijalice, starter za neonku, zamena elektronskog zvona, baštenska kapija koja se nije lepo zatvarala, popravka rupe u zidu koju smo sami skrivili i krečenje tog celog zida itd.), ali recimo kada smo hteli da instaliramo mašinu za pranje suđa o našem trošku i kontaktirali agenta, gazdarica je za nedelju dana organizovala kupovinu i instalaciju i sve sama platila jer je želela da uloži u kuću. Za održavanje bašte i travnjaka smo spucali gomilu para (uključujući kupovinu kosilice, raznih alatljika te sadnica, semena i slično), ali to nam je bilo zadovoljstvo. Ukratko, dok smo u toj kući živeli prema njoj smo se odnosili kao prema sopstvenoj što je ona na neki način i bila. "Tu i sad momci", carpe diem i te fore, ali iz tvog dosadašnjeg opusa nisam siguran da ti to kapiraš.      

 

A ugovor se potpisuje na 6 meseci do maksimum godinu dana jer se renta po pravilu povecava svake godine pa nece da potpisu na duze (Sidnej). I onda nakon isteka ugovora vazi to sto sam napisao. 2 nedelje shut moze odmah po isteku ugovora, kasnije je tri nedelje na ongoing lease. I takodje nakon isteka ugovora povecanje rente nema ogranicenja.

 

Drugi deo posta je licno iskustvo.

Edited by noskich
Link to comment
9 hours ago, rajka said:

 

U principu nigde. Iz svake zemlje ima nesto sto mi nedostaje (zemlje su Srbija, Slovenija, US, UK, Australija I Kanada) i svaka je bila ok, ali mi je kvalitet zivota sveukupno definitivno najbolje u Torontu.

 

Kada zivis negde na odredjeno vreme, godinu-dve onda nema sta ni da ti zasmeta jer si tu privremeno i ne doticu te problemi koje bi imala da trajno na neodredjeno zivis na toj lokaciji. Svaku zemlju bih voleo da posetim na kratko, u gotovo svakoj bih mogao da zivim privremeno, ali to su sasvim druge situacije.

Link to comment
17 hours ago, MilenaS said:

Cairns Queensland, isti broj stanovnika, pa poredi sa čangmajem,

kuće i kvalitet života, barem ovo po gugl mapu sto vidim deset puta bolje,

priroda super. 

 

Pa BKK je raspad, u poredjenju sa sidnej, ništa specijalno živeti u Gate community, pola kuća je prazno.

 

 

Drugo nije to plata njegova, već zarada firme, on ne dobija platu niti radi za bilo koga, tako da mi nismo repezentativni primer ljudi. 
On je svoje stvorio dok je bio u evropi, radio dok sam ga upoznala već godinama.

Sve klijente je našao zahvaljujući Evropi i Holandiji.

pa tek onda kada je imao neku stabinost odlučio da se preseli.

Da sam se ja pitala nešto, ne bih ni kročila nogom ovde. Ljudi koji hvale aziju ili su neka sekta ili prevara. Realno zadovoljni ljudi ćute.

Ili možda generalno ta raja.

 

E pa vidis, Holandjanin sa svojom firmom ima izbor da zivi gde god hoce na svetu, ali bira Chiang Mai, Tajland.

Ja mislim da je time receno sve.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...