Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ma da. I ovi sto im ne valja u Srbiji nek samo nadju posao u banci za 2000 eura I zavrsili su poso. Ili nek postanu programeri...

Edited by noskich
Link to comment

 

http://www.news.com.au/finance/real-estate/generation-rent-what-hope-does-a-nurse-on-60k-have-of-buying-a-house/news-story/2c48a4ee9aa75abc14f95b7cdebba007

 

Generation rent: What hope does a nurse on $60K have of buying a house? (ovo je nakon poreza, pre poreza 80K)

As a nurse Damien takes home around $60,000 dollars a year after tax, $11,000 of which he estimates is spent on rent.

In six years of fulltime 40 hour weeks he has managed to save $6000.

He admits he could have saved more if he hadn’t taken an annual trip overseas but with house prices in his area averaging $2.1 million, or 35 times his annual income, it wouldn’t have made much difference. Even unit prices are above $1 million in his area and still well beyond his means as an everyday working class Australian.

 

 

Kontam poentu glede cijena nekretnina. Ali ovaj tip ima $4k cistih mjesecno nakon rente i uspio ustedjeti u prosjeku $100 mjesecno? To ne treba zaliti, vec zatuci.

Link to comment

Kontam poentu glede cijena nekretnina. Ali ovaj tip ima $4k cistih mjesecno nakon rente i uspio ustedjeti u prosjeku $100 mjesecno? To ne treba zaliti, vec zatuci.

Ne znam gde se ti nalazis, mora da je negde gde je mnogo povoljno. Evo juce sa zenom nesto smo bili zauzeti pa kupili brzu hranu, Lord of the fries, dva veggie burgera, jedan pomfrit i jednu konzervu sprajta (bez sosa), sve kostalo 30 dolara. Brza hrana za dvoje ljudi jedan obrok. Da ne pominjemo restorane.

 

Prosecna stopa stednje u Australiji je 8-10% i ta stopa, sto je vrlo interesantno, nije u znacajnoj korelaciji sa primanjima. To jest ljudi obicno trose vise kad im se uvecaju prihodi pa procenat ostaje isti. U pravu si da je cak i po toj stopi ovaj medicinski brat zastranio, trebao je ustedeti makar 5-6k godisnje.

Tako da slazem se, treba stedeti vise, samo sto je tesko u njegovom slucaju naci motivaciju. Stedeti za sta? Ionako ne moze da ustedi za stan. 

Jedan problem je motivacija, drugi je visoki zivotni troskovi svega. Ipak su ovi true blue Oziji rodjeni i zadojeni u potrosackom drustvu. I uvek im je no worries, racunaju na socijalu Centrelink, racunaju na nasledstvo od roditelja, racunaju na super... Ja nekima od njih uopste ne mogu da objasnim da nemam kola, ne veruju mi. Za njih je nezamislivo da nemas kola. Vozacka dozvola se koristi umesto licne karte koja ne postoji.

Mi imigranti smo motivisani, kad dodjes iz zemlje u kojoj nema posla i radi se za 1 euro na sat onda kad se dokopas prilike da radis za 10-20 puta vise grabis. Nemas na sta da racunas osim na svoje licne snage, a jos ti je u zivom secanju nemastina.

Meni motivacija nije problem jer se budim i lezem sa snom o danu kada cu moci da spavam koliko zelim i moci da raspolazem svojim vremenom bez ogranicenja. To mi je sargarepa na stapu.

 

donkey.gif

Edited by noskich
Link to comment

Kazem to zato sto masa ovih demokracki opredeljenih danas pljuju po SFRJ, a preko 90% imovine koju poseduju je stan koji im je dodeljen od strane preduzeca. I oni tu ne vide nikakvu nelogicnost. Slave demokraciju koja ih je svela na prosjacki stap, da nemaju taj stan bili bi beskucnici. Ako to nije ispiranje mozga onda ne znam sta jeste. 

 

Ovaj, ne. U SFRJ ljudi nisu bili vlasnici tih stanova. Vlasnici su postali zahvaljujuci Slobi, koji je zazmureo na hiperinflaciju i omogucio im da te stanove otkupe za par stotina maraka.

 

Takodje, u SFRJ neki ljudi nisu dobijali drustvene stanove na koriscenje vec su kupovali stanove na kredit, kao sto se radi u demokracijama. Neki su otplatiil te kredite pre 90tih (kao moj deda), a neki su usli 90te sa kreditima koje je hiperinflacija obezvredila pa su onda otlpacivali sve rate sa par stotina maraka odjedanput. Dakle, opet Slobi da ,,zahvale".

 

Sloba kao srpska verzija Megi Tacer, dao ljudima da otkupe svoje council flats po jako povoljnim cenama.

Link to comment

Ne znam gde se ti nalazis, mora da je negde gde je mnogo povoljno. Evo juce sa zenom nesto smo bili zauzeti pa kupili brzu hranu, Lord of the fries, dva veggie burgera, jedan pomfrit i jednu konzervu sprajta (bez sosa), sve kostalo 30 dolara. Brza hrana za dvoje ljudi jedan obrok. Da ne pominjemo restorane.

 

 

Brate mili, ko god se svakodnvno hrani u restoranima, taj nece ustedeti pare (nigde). Valjda je normalno da ljudi (bilo u Srbiji, bilo u Svajcarskoj) u restoranima jedu jedanput nedeljno ili tako nesto, a da inace kuvaju sebi rucak. Bar je to ono sto sam ja oduvek praktikovao, u sve 3 drzave u kojima sam ziveo.

Link to comment

 

As a nurse Damien takes home around $60,000 dollars a year after tax, $11,000 of which he estimates is spent on rent.

In six years of fulltime 40 hour weeks he has managed to save $6000.

He admits he could have saved more if he hadn’t taken an annual trip overseas but with house prices in his area averaging $2.1 million, or 35 times his annual income, it wouldn’t have made much difference. Even unit prices are above $1 million in his area and still well beyond his means as an everyday working class Australian.

 

The Sydney median house rent is now $540 a week. In the East, the average house rents for over $1000 a week. 

 

Homelessness has ballooned by 33 per cent since 2011-2012 with a 14 per cent increase in 2015-2016 compared to the previous year.
“Only around 4% of Australia’s total housing stock is social housing (public housing and community housing) compared with, for example, 17% in the UK and 32% in The Netherlands. Social housing provision has remained virtually static since 1996 while population growth — and therefore housing need, is up more than 30%” says Professor Pawson.
 
Professional property investors make Ali Klinkenberg’s blood boil. He is another living and working in Sydney who is staring down the barrel of a lifetime of renting. He works around 50 hours a week as a magazine journalist in Camperdown, pulling in around $80,000 a year, half of which he estimates is spent on rent and bills. (samo da podvucem da je ovo takodje NAKON poreza)
 

 

 

Cekaj, ovaj se zali sto trosi 1/6 svog after-tax prihoda (dakle jos manji deo svog pre-tax prihoda) na kiriju? I to je lose? Wtf? Ti valjda znas da kada ljudi kupe kucu, obicno trose 1/3 svog prihoda na ratu za kredit? Ovaj drugi se zali sto mu pola after-tax plate ode na "rent and bills"? I to je lose? Znaci lik ima disposable income u iznosu od 50% svoje after-tax plate (koja je jos i prilicno visoka) i on se zali? Sveti Savo Rasanine, kakvi first world problems...

 

Btw, ta zelja za vlasnistvom nad nekretninom je prilicno kulturoloska. I zavisi od raznih faktora (kao oni otkupi za dz u Srbiji). Eno Rumunija ima stopu vlasnistva od preko 90%, a Svajcarska 37% (u mnogim gradovima ispod 20%). Gde mislis da ljudi bolje zive? Gde je manje nezaposlenost? Vece plate? Visi standard? Gde ljudi zive sa manje stresa? Znas vec odgovor na sva pitanja, a odgovor je isti. U Svici. Ne kazem je da je bolje ovako ili onako (kako ko voli, nek izvoli), ali za neke ljude je npr. ekonomski isplativije da iznajmljuju ceo zivot, nego da se uvaljuju u kredit i kamate (sve naravno zavisi od datog trenutka i pojedinacne situacije).

 

Btw, odakle mislis da su se gradili stanovi u SFRJ? Odbijano je ljudima od plate u stambeni fond. To nisu bili male pare. Opterecenje neto plata u SFRJ (sa svim tim porezima, doprinosima, odbicima i sl.) je bilo nesto tipa oko 150% ako ne i vise. No ljudi u Srbiji generalno toga nisu bili mnogo svesni, jer su navikli da gledaju samo neto platu koja im leze na racun (i nisu svesni koliko vecu sumu oni zapravo treba da zarade za svog poslodavca). Nije te niko pitao oces li ili neces, a opet nisi ni ti sam mogao da odlucis kada ces dobiti stan, kakav, gde, koliki. Neki su uplacivali ceo zivitni vek pa na kraju izvisili, gde su otisle pare - pojela maca. I tako.

Link to comment

 

 

Btw, ta zelja za vlasnistvom nad nekretninom je prilicno kulturoloska. I zavisi od raznih faktora (kao oni otkupi za dz u Srbiji). Eno Rumunija ima stopu vlasnistva od preko 90%, a Svajcarska 37% (u mnogim gradovima ispod 20%). Gde mislis da ljudi bolje zive? Gde je manje nezaposlenost? Vece plate? Visi standard? Gde ljudi zive sa manje stresa? Znas vec odgovor na sva pitanja, a odgovor je isti. U Svici. Ne kazem je da je bolje ovako ili onako (kako ko voli, nek izvoli), ali za neke ljude je npr. ekonomski isplativije da iznajmljuju ceo zivot, nego da se uvaljuju u kredit i kamate (sve naravno zavisi od datog trenutka i pojedinacne situacije).

Ti ćeš bolje znati, ali zar u Švajcarskoj stan/kuća kad je uzmeš na kredit, dok ne otplatiš nije tvoja, nego bančina (ili tako već nešto)?

 

Mislim, meni je to drugar koji je živeo u Švici nešto objašnjavao ali nisam siguran koliko on konta ekonomske odnose, ti ćeš verovatno bolje znati da li je tako...

Link to comment

Brate mili, ko god se svakodnvno hrani u restoranima, taj nece ustedeti pare (nigde). Valjda je normalno da ljudi (bilo u Srbiji, bilo u Svajcarskoj) u restoranima jedu jedanput nedeljno ili tako nesto, a da inace kuvaju sebi rucak. Bar je to ono sto sam ja oduvek praktikovao, u sve 3 drzave u kojima sam ziveo.

 

Pa ne bas. Na Tajlandu, Vijetnamu, Kambodzi, Maleziji... cak i u Singapuru mozes svaki dan da jedes van kuce i da te izadje cak i jeftinije nego da kuvas kod kuce.

Link to comment

Ovaj, ne. U SFRJ ljudi nisu bili vlasnici tih stanova. Vlasnici su postali zahvaljujuci Slobi, koji je zazmureo na hiperinflaciju i omogucio im da te stanove otkupe za par stotina maraka.

 

Takodje, u SFRJ neki ljudi nisu dobijali drustvene stanove na koriscenje vec su kupovali stanove na kredit, kao sto se radi u demokracijama. Neki su otplatiil te kredite pre 90tih (kao moj deda), a neki su usli 90te sa kreditima koje je hiperinflacija obezvredila pa su onda otlpacivali sve rate sa par stotina maraka odjedanput. Dakle, opet Slobi da ,,zahvale".

 

Sloba kao srpska verzija Megi Tacer, dao ljudima da otkupe svoje council flats po jako povoljnim cenama.

 

O tome sam vec pisao kada sam pominjao Singapur. Znas koliko me interesuje vlasnistvo nad stanom ako mogu u njemu da zivim do smrti? Pa ne interesuje me uopste.

Tako u Singapuru pristojan dvosoban stan na 10-15 minuta busom od centra kupis na 99 godina za 250k. A 250k je cenim ukupan porez na prihod koji smo platili moja zena i ja u Australiji, a zauzvrat dobili 'besplatne' preglede kod doktora opste prakse.

Link to comment

Brate mili, ko god se svakodnvno hrani u restoranima, taj nece ustedeti pare (nigde). Valjda je normalno da ljudi (bilo u Srbiji, bilo u Svajcarskoj) u restoranima jedu jedanput nedeljno ili tako nesto, a da inace kuvaju sebi rucak. Bar je to ono sto sam ja oduvek praktikovao, u sve 3 drzave u kojima sam ziveo.

Vidi dole...

 

Pa ne bas. Na Tajlandu, Vijetnamu, Kambodzi, Maleziji... cak i u Singapuru mozes svaki dan da jedes van kuce i da te izadje cak i jeftinije nego da kuvas kod kuce.

 

Naravno, zato sto nije ni predvidjeno da se kuva kod kuce - to je mnogo skupo/skuplje nego da jedes "van kuce".

Iz tog razloga stanovi (i) u Hong Kongu masovno (dakle ne svi nego sirotinjski) nemaju kuhinju u srpskom pravoslavnom™ smislu. 

Jesti "van kuce" po tim i takvim zemljama ne znaci "hraniti se po restoranima" nego znaci kupovato hranu na ulici gde, naravno, uvek mozes da biras izmedju tezge na tezgi i tezge na zemlji... To nije nikakav problem sve dok (svi) znamo o cemu pricamo, ne?  :s_c:

 

 

 

 

 

 

 

Ti ćeš bolje znati, ali zar u Švajcarskoj stan/kuća kad je uzmeš na kredit, dok ne otplatiš nije tvoja, nego bančina (ili tako već nešto)?

 

Mislim, meni je to drugar koji je živeo u Švici nešto objašnjavao ali nisam siguran koliko on konta ekonomske odnose, ti ćeš verovatno bolje znati da li je tako...

U svim #normalnijim zemljama (i) banka je vlasnik. 

Edited by iDemo
Link to comment

Cekaj, ovaj se zali sto trosi 1/6 svog after-tax prihoda (dakle jos manji deo svog pre-tax prihoda) na kiriju? I to je lose? Wtf? Ti valjda znas da kada ljudi kupe kucu, obicno trose 1/3 svog prihoda na ratu za kredit? Ovaj drugi se zali sto mu pola after-tax plate ode na "rent and bills"? I to je lose? Znaci lik ima disposable income u iznosu od 50% svoje after-tax plate (koja je jos i prilicno visoka) i on se zali? Sveti Savo Rasanine, kakvi first world problems...

 

Btw, ta zelja za vlasnistvom nad nekretninom je prilicno kulturoloska. I zavisi od raznih faktora (kao oni otkupi za dz u Srbiji). Eno Rumunija ima stopu vlasnistva od preko 90%, a Svajcarska 37% (u mnogim gradovima ispod 20%). Gde mislis da ljudi bolje zive? Gde je manje nezaposlenost? Vece plate? Visi standard? Gde ljudi zive sa manje stresa? Znas vec odgovor na sva pitanja, a odgovor je isti. U Svici. Ne kazem je da je bolje ovako ili onako (kako ko voli, nek izvoli), ali za neke ljude je npr. ekonomski isplativije da iznajmljuju ceo zivot, nego da se uvaljuju u kredit i kamate (sve naravno zavisi od datog trenutka i pojedinacne situacije).

 

Btw, odakle mislis da su se gradili stanovi u SFRJ? Odbijano je ljudima od plate u stambeni fond. To nisu bili male pare. Opterecenje neto plata u SFRJ (sa svim tim porezima, doprinosima, odbicima i sl.) je bilo nesto tipa oko 150% ako ne i vise. No ljudi u Srbiji generalno toga nisu bili mnogo svesni, jer su navikli da gledaju samo neto platu koja im leze na racun (i nisu svesni koliko vecu sumu oni zapravo treba da zarade za svog poslodavca). Nije te niko pitao oces li ili neces, a opet nisi ni ti sam mogao da odlucis kada ces dobiti stan, kakav, gde, koliki. Neki su uplacivali ceo zivitni vek pa na kraju izvisili, gde su otisle pare - pojela maca. I tako.

 

Btw, ta zelja za vlasnistvom nad nekretninom je prilicno kulturoloska. I zavisi od raznih faktora (kao oni otkupi za dz u Srbiji). Eno Rumunija ima stopu vlasnistva od preko 90%, a Svajcarska 37% (u mnogim gradovima ispod 20%). Gde mislis da ljudi bolje zive? Gde je manje nezaposlenost? Vece plate? Visi standard? Gde ljudi zive sa manje stresa? Znas vec odgovor na sva pitanja, a odgovor je isti. U Svici. Ne kazem je da je bolje ovako ili onako (kako ko voli, nek izvoli), ali za neke ljude je npr. ekonomski isplativije da iznajmljuju ceo zivot, nego da se uvaljuju u kredit i kamate (sve naravno zavisi od datog trenutka i pojedinacne situacije).

Znam 2-3 familije koje su prozivele zivote u Nemackoj, decu su izrodili tamo a sad imaju i unucice, i dalje redom... Citavog zivota su iznajmljivali jer - kazu - "nije bilo para da se kupi sta su hteli a da kupuju sta nisu hteli to im nije bilo na listi prioriteta". Nisu - kao pravi nasi gastosi - nista nazidali po zavicaju & po rodnoj grud(v)i. Cisto kao info - nisam ni za ni protiv. 

Link to comment

Pa ne... Banka nije vlasnik, bar ne u Srbalja, a rekso bih i drugde... Banka ima hipoteku, ali si ti vlasnik, plaćaš porez i tako to... Ti možeš da prodaš stan, banka ne (ako plaćaš rste redovno)...

 

U Švici je nekako drugačije, ako sam dobro shvatio, kuća je faktički na lizingu, kao auto da si uzeo na lizing, nije tvoj dok ne otplatiš sve rate...

 

Ali voleo bi da Hazard to potvrdi/opovrgne, ako zna...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...