Jump to content
IGNORED

Šta slušate od ploča?


Willow

Recommended Posts

Oh, ovo mi je  promaklo. Sorry.

 

Ne znam za neki internacionalni proizvod. Ovaj što ja koristim je rumunski, možda su osvojili i njemačko tržište.

No, stvar nije komplikovana. Kupi neki običan lepak za drvo, po mogućstvu bez nekih dodataka koji ga čine jačim, bržim ili svenamenskim, dakle, običan polivinil acetat (PVA) i probaj na nekoj nevažnoj ploči. Nakon sušenja, bitno je da se "odlepak" skida u jednom komadu, da se ne kida i da ne ostavlja male komade zbog kojih je onda potrebno ponoviti proceduru. Dakle, osušeni lepak treba da bude dovoljno elastičan da može u jednom komadu da se skine sa ploče a ipak dovoljno jak da sa sobom povuče i svu štroku. Ako pride nema neprijatan miris, to je to.

 

Sem toga, proveri i nemačke HiFi forume, sigurno i oni lepkiraju :)

 

Amerikanci koriste neki Titebond II wood glue, mislim da se, možda, može naći i u Evropi

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=99837

Trazio sam dva sata po njemackom forumima i sve be zaboljelo i jedva sam dosao do infomacija. Svi su jako i izricito skepticni (naravno ovi koji nisu pokusali), jako funny i svi imaju neke svoje, naravno bolje, metode (sto bi rekao Bill Burr: 87% of people on the internet are complete jerks).

 

Sledecih sedmica namjeravam da probam sa jednom plocom koju sam kupio second hand i koja je slusana na mokro (ako se to tako kaze) - naletjeh negdje da lepkiranje pomaze da je vrati u pocetno stanje, ne znam da li je to tacno - ako ne, nije ni bitno, barem cu vijdeti da li za ovo imam dvije lijeve ruke i da li cu imati zivaca da se posvetim ovom metodu. Nijemci su "kunu" u neku spravu koja se zove "Knosti 1300001 Disco-Antistat", vidjeh da nije ni pretjerano skupa  (mislim, kunu se oni i u neke sprave od 500-ak Euro), iako mi sama sprava djeluje samo kao drzac, a da je proces isti kao kod rucnog ciscenja - cetkice, krpice plus nekava tecnost. Katalogiziranje ploca dobro napreduje i nemam mnogo ploca kojima bi bio potreban neki radikalan tretman, ali ih, do sada, ima 20-ak, tako da bi lijepkiranje svakako mogla da bude jedna opcija, a mozda manuelno ciscenje bude dovoljno. Kako god, napisacu dokle sam.

Link to comment

I did it!

 

Lijevo prvi pokusaj :D, desno drugi. Lijepak je bio poprilicno skup - pola kg 10 € - moram priznati da nisam mnogo trazio, usao u shop i kupio jedinu marku koju su imali, najjednostavniju, classic, varijantu, kako pise. Ako ovo bude radilo, trazicu nesto jeftinije. Iako jos nemam predstavu koliko se ploca sa ovom kolicinom moze odraditi. 10 € da bih popravio dupli album koji mogu kupiti za 5€ bi bilo previse. Kao sto sam vec i ranije negdje pisao, ploca je mokro slusana i krcka uzasno, sto je valjda normalno, pa se nadam ovdje cuti razliku. Aj pa nek' mi je sasrecom :D!

 

 

 

 

 

 

tutkalenje part1.jpg

Link to comment

Mozda imamo neki topic koji je pravo mesto za ovo pitanje, ali ja ne znam pa slobodno nek luba prebaci kad moze, ali mi najlogicnije ovde da pitam. 

 

Kupio bih gramofon, pojacalo i zvucnike, pa me zanima gde to u Srbiji ima da se kupi (ja bih radije kupovao novo, ali i polovno dolazi u obzir) i sta preporucujete kao neku pristojnu varijantu (da cijena ne bude bas prava sitnica :D )? 

 

:)

Link to comment

Ja sam uzeo od shanera risiver, cd plejer, pojacalo i zvucnike, sve Sony.

Osim sto su zvucnici malo slabijeg kvaliteta, sve radi kao podmazano

Link to comment

Neko od pravih fonofila ti moze bolje odgovoriti, ali evo i moje misljenje. Technics mkII je klasik, to je, ja mislim, sigurna kupovina, ali moras naci polovan, jer se valjda vise ne prozvodi. Ja imam dvije mk 2 kopije vec godinama, jedan reloop i jedan jaytac. Oba kostala 150 €, ali prije vise od 15 godina. MIslim da su sada malo skuplji, ali i bolji (usb prikljucci etc.). Jos jedna marka na koju sam naljetao, koja takodje pravi te kopije je numark. Sledecih godina sam svakako mislio gledati novi gramofon, tako da i ja cekam odgovore :).

Link to comment

moj cale je uzeo Pro-Ject, onaj neki bazicniji model od 250-300 e nisam siguran. samo morao je da menja glavu, originalna je manjkala basova 

Link to comment

Budžet Pro-Ject-i obično dolaze sa Ortofon Red, koja je odlična za uložen novac. Ja sam je menjao za Ortofon Bronze, poboljšanje osetno, ali cena dupla.

Link to comment

E da: skoro svi Pro-Ject-i sa normalnijom cenom su full manuelni. Dakle, sam vraćaš ručicu u početni položaj na kraju strane, a često je potreban poseban regulator brzine za prebacivanje na 45rpm. Ili skidanje "tanjira" i premeštanje remena na drugi prenosnik. Uteha je da se uz gramofon dobije i fini par belih rukavica za baratanje remenom :)

Link to comment

I did it!

 

Lijevo prvi pokusaj :D, desno drugi. Lijepak je bio poprilicno skup - pola kg 10 € - moram priznati da nisam mnogo trazio, usao u shop i kupio jedinu marku koju su imali, najjednostavniju, classic, varijantu, kako pise. Ako ovo bude radilo, trazicu nesto jeftinije. Iako jos nemam predstavu koliko se ploca sa ovom kolicinom moze odraditi. 10 € da bih popravio dupli album koji mogu kupiti za 5€ bi bilo previse. Kao sto sam vec i ranije negdje pisao, ploca je mokro slusana i krcka uzasno, sto je valjda normalno, pa se nadam ovdje cuti razliku. Aj pa nek' mi je sasrecom :D!

 

Na lijevoj bilo previse ostataka ka run-out-u, koji se nisu odjednom skinuli, pa sam je opet izlepkirao, ali ne prije no sto sam pustio prve pjesme. Zvuk je bio mnogo bolji, pucketanje, koje je bilo nesnosljivo, se smanjilo na minimum - prisutno, ali je ploca bila slusljiva. Rezultat posle drugog lepkiranja je fenomenalan, nema ostataka, nema pucketanja. Na desnoj se lijepak skinuo perfektno, rezultat je isti. Znaci da cu sve duplo izlepkirati - ne znam koliko to ima smisla, ali cisto sumnjam da umisljam.

 

Kopkalo me pa sam starom zvucnicom pustio jedan od onih ostataka i radi jebote, samo obrnuto:)

 

Super metoda, koju cu definitivno koristiti.

 

Hvala!

Link to comment

 

Kopkalo me pa sam starom zvucnicom pustio jedan od onih ostataka i radi jebote, samo obrnuto:)

 

Ne zezaj :) ima li kakvih sublimiranih porukua ili je to na originalu? 

Link to comment

Ne zezaj :) ima li kakvih sublimiranih porukua ili je to na originalu? 

Pustio sam samo malo i vrtio prstom unatrag:)...ko zna sta bi bilo da sam sve preslusao, vjerovatno nesto tipa "Robert Smith is dead..." :)

 

Edit: unatrag sam vrtio da bih prepoznao pjesmu...posto nema rupe da stabilizuje iglu, nisam smio da ukljucim motor...izgleda kao clear vinyl ploca

Edited by B_B
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...