Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Ne kapiram, da li je neko to rekao?
me :wicked: ako smorim sa primerom iz RL, izvinite.../sledi prica o najsiromasnijoj osobi koju poznajem/zena, 53radi 2 part time joba, oba ispod 20 sati nedeljno da poslodavac ne bi placao zdravstveno, oba minimalci $7.25/hr = 36 sati nedeljno x $7.25/hrporeze za poors ne znam, pretpostavljam da placa soc. sec.+drzavne$522 za 2 nedelje - valjda $150 porezi = $372x2= $750/mesecno u dzeprenta za 1 cumez do $500/mesecno sa strujom/basic cablebesplatno zdravstveno od drzave; ipak nekih $50/mesecno za posete doktorima+lekoveoko $240/mesecno food stampsluksuzi:voznja autobusom par puta mesecno/nema se za mesecnu markicu/netflixfrizer par puta godisnje...
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Užas.A zašto je na takvim poslovima? Nedovoljno kvalifikovana ili niko neće da je zaposli sa 53 godine?
nekvalifikovana. radila u posti ko bukowski :D pa otpustenaipak, ovo je manje/vise prica svih onih u walmartu/meku i sl. mek zaposlio 50k; citam negde da je u US preko 40% poslova low income
Link to comment

Clanak koji sam linkovao (o izvestaju poslovanja kompanije simpaticnog imena Foxconn) mene je licno pogodio pre svega uslovima (i nacinom zivota i) rada, a do bavljenja visinom plate nisam posteno ni stigao.

Link to comment
Užas.A zašto je na takvim poslovima? Nedovoljno kvalifikovana ili niko neće da je zaposli sa 53 godine?
Mozda nije dovoljno fit za neki security posao?U Americi je masa poslova jednostavno nestala. Mozes da budes security officer/guard, WalMart shelf replenisher ili dizajner iPad i slicnih stvari. Masa poslova izmedju te dve krajnosti je jednostavno nestala.General Motors je u najboljim danima imao 700 hiljada zaposlenih, danas FaceBook sa pola milijarde korisnika ima 2,000. Nekomercijalna Wikipedia, najposeceniji sajt na planeti, ima mozda 40 zaposlenih.A FoxConn skoro milion zaposlenih. Ne zato da ih ima nego da svet od njih kupuje racunare (HP, Dell, Apple, Asus...) i Apple gadgete.
Link to comment

To je tacno. U Americi su nestali mnogi poslovi "srednje radnicke klase", tj. poslovi koji su ti dozvoljavali da po prihodu budes deo srednje klase sa samo zavrsenom gimnazijom (bez koledza, fakulteta, itd.).Masovno su nestajali poslovi u industriji (proizvodnji) gde se placalo 15-20$ na sat i zamenjivali su ih niskoplaceni usluzni poslovi (walmart itd.) gde se placa 7-8$ na sat (a ako dobijes 10$ skaces od srece).

Link to comment

Gde inace mozes da budes srednja klasa samo sa srednjom skolom u XXI veku? Kompjuterizacija je tu odavno presudila, nije Amerika specificna po tome.

Link to comment

Naravno fenomen nije ogranicen na Ameriku, ali eto nesto cini mi se kako u Kini za tamosnje prilike mozda i mozes da budes niza srednja klasa kao radnik u fabrici. I u drugim zemljama gde, ono, kao, postoji neka proizvodnja.

Link to comment

Onda zavisi sta je niza srednja klasa, posto ja tako ne dozivljavam kineske radnike. (Istina, nisam tamo nikad bio, mozda bih se iznenadio). Po onom tekstu koji sam kacio, oni su bas onako 1 prava pravcata "dickensian" radnicka klasa. Ali, to mozda nije tacno. (EDIT. Isto tako mi je i osoba koju je TBone opisao "dickensian").

Edited by Indy
Link to comment

Otkud znam, to u Kini varira dosta verujem. A nekako mi se cini da ti radnici u Kini bar imaju potencijal da postanu niza srednja klasa, za razliku od radnika u Walmartu.Bili su i americki radnici 'dickensian' u 19. veku, pa su dostigli daleko visi nivo do 50ih i 60ih. Na poslovima na kojima se stvara neka vrednost (proizvodnja) ima nade i za materijalno napredovanje.

Link to comment

Pa, tesko da bih mogao da se slozim. Proizvod ne vredi (skoro) nista bez distribucije i prihvatljive cene (to je ono gde ozloglaseni Walmart ulazi u igru). To ide protiv samih temelja modernog sveta stavise, lici mi na neki libertarijanski poklic za povratkom u srecni 17. vek :DEDIT (Nije preterano reci da kineska roba i kinesko "cudo" i postoje zahvaljujuci raznoraznim walmartima zapadnog sveta).

Edited by Indy
Link to comment

Indy, imam osecaj da me ne kapiras uopste. Ne govorim o cikama u odelima koji rade u Walmartu i smisljaju prodaju i distribuciju.Govorim konkretno o radnicima koji, bukvalno, slazu paketice na rafove. Oni i jesu manje placeni (bilo gde) od fabrickih radnika koji te paketice proizvode.

Link to comment

Pa, bez tih koji slazu proizvode, oni se takodje ne bi prodavali (mada postoje i takve prodavnice, gde je roba samo nabacana na gomile, pa kupci sami brste kroz to kao koze).To sto se tice pada njihovih plata, koji sad mozda i jesu ispod radnickih kineskih (nisam siguran da je to tacno), to je druga stvar. Mnogo radnicke klase u USA jeste ostalo "visak" posle ere kompjuterizacije, posto su njihovi poslovi preko noci nestali, a oni nisu imali nikakvu "struku". Problem je njihova neukost. Ti radnici u Kini, ako su vise placeni, mozda to i treba da budu, ne bi me cudilo da su strucniji (i generalno obrazovaniji).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...