Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Sve imperije su igrađene na jeftinoj radnoj snazi i znoju radnika pa će tako biti i sa Kineskom. A po dosadašnjem redosledu stvari onda bi trebalo da dođu radnička prava, ljudska prava itd. Videćemo da li će tako biti.
jeste samo ovde se radi o vec formiranoj imperiji (imperijama/korporacijama) koje postuju ljudska prava kod kuce a po svetu ne i na taj nacin obezbredjuju zivote i rad ljudi u tim zemljama a posredno i u svojim zemljama (kao sto je indi objasnio gore) a usput zarad interesa podrzavaju zloupotrebe umesto da ih suzbijaju. a znaju za bolje, nije da ne znaju.edit - nepismen Edited by adam
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

jeste samo ovde se radi o vec formiranoj imperiji (imperijama/korporacijama) koje postuju ljudska prava kod kuce a po svetu ne i na taj nacin obezbredjuju zivote i rad ljudi u tim zemljama a posredno i u svojim zemljama (kao sto je indi objasnio gore) a usput zarad interesa podrzavaju zloupotrebe umesto da ih suzbijaju. a znaju za bolje, nije da ne znaju.edit - nepismen
Bingo. A ko je najvise kriv za to? Opet zapadne drzave koje tolerisu "izvoz" losih radnih uslova iz svoje zemlje u druge. Imali su na Zapadu tako mnogi jednu lepu teoriju (ali u sustini idiotsku za svaku drzavu sa preko 5 mil. stanovnika) kako ce tamo svi postati "knowledge workers" i menadzeri i da onda nije bitno sto ce cela "radna klasa" da bude izvezena u Kinu.Meni je oduvek bio cudan taj koncept slobodne (ili skoro pa slobodne) trgovine izmedju 2 drzave koje imaju potpuno nejednaku regulativu i zakone - gde nije jeftinija radna snaga u jednoj od njih zato sto je uopsteno nizi standard i ljudi zele da rade za manje ili zbog pametnije poreske i razvojne politike, nego i zbog toga sto tamo mozes da bacas djubre pored puta, zagadjujes reku, tretiras radnike ko stoku i robove i pritom da ti niko ne smeta.Zato mi je mnogo logicniji EU-pristup, koji tezi tome da se ujednaci regulativa i zakoni pre (ili bar tokom/neposredno nakon) nego sto se udje u potpuno slobodnu trgovinu i zajednicko trziste.
Link to comment
Bingo. A ko je najvise kriv za to? Opet zapadne drzave koje tolerisu "izvoz" losih radnih uslova iz svoje zemlje u druge. Imali su na Zapadu tako mnogi jednu lepu teoriju (ali u sustini idiotsku za svaku drzavu sa preko 5 mil. stanovnika) kako ce tamo svi postati "knowledge workers" i menadzeri i da onda nije bitno sto ce cela "radna klasa" da bude izvezena u Kinu.Meni je oduvek bio cudan taj koncept slobodne (ili skoro pa slobodne) trgovine izmedju 2 drzave koje imaju potpuno nejednaku regulativu i zakone - gde nije jeftinija radna snaga u jednoj od njih zato sto je uopsteno nizi standard i ljudi zele da rade za manje ili zbog pametnije poreske i razvojne politike, nego i zbog toga sto tamo mozes da bacas djubre pored puta, zagadjujes reku, tretiras radnike ko stoku i robove i pritom da ti niko ne smeta.Zato mi je mnogo logicniji EU-pristup, koji tezi tome da se ujednaci regulativa i zakoni pre (ili bar tokom/neposredno nakon) nego sto se udje u potpuno slobodnu trgovinu i zajednicko trziste.
jeste - a jos cudniji koncept po kome je slobodan protok robe i kapitala ok al radne snage nije. zasto? (retoricko)gde je tu slobodno trziste radne snage u kome ce sve, bas kao i kod robe, usluga i kapitala, leci na svoje mesto na jedan prirodan trzisni nacin?
Link to comment
jeste samo ovde se radi o vec formiranoj imperiji (imperijama/korporacijama) koje postuju ljudska prava kod kuce a po svetu ne i na taj nacin obezbredjuju zivote i rad ljudi u tim zemljama a posredno i u svojim zemljama (kao sto je indi objasnio gore) a usput zarad interesa podrzavaju zloupotrebe umesto da ih suzbijaju. a znaju za bolje, nije da ne znaju.
Te korporacije poštuju ona prava koja im regulacija kod kuće nameće inače bi poslovali isto kao i u Kini da mogu. Regulacija u Kini je drugačija i oni funkcionišu u skladu sa tim nivoom regulacije. Ipak nije na njima da se samoregulišu i štite javni interes već na onima koji predstavljaju građane a samim tim i radnike. Tako da pucaš u pogrešnom smeru.
Bingo. A ko je najvise kriv za to? Opet zapadne drzave koje tolerisu "izvoz" losih radnih uslova iz svoje zemlje u druge. Imali su na Zapadu tako mnogi jednu lepu teoriju (ali u sustini idiotsku za svaku drzavu sa preko 5 mil. stanovnika) kako ce tamo svi postati "knowledge workers" i menadzeri i da onda nije bitno sto ce cela "radna klasa" da bude izvezena u Kinu.
Ček ček. Srbija dopusti maltretiranje radnika. Zapadne firme to iskoriste i onda su zapadne države odgovorne. Kako funkcioniše ova logika? U zapadnim zemljama pritisak na kompanije postoji kroz podizanje svesti i medijske natpise o njihov praksi u zemljama trećeg sveta, ali bilo šta više od toga ne treba očekivati. Prevashodna odgovornost je na domaćim političarima.
Meni je oduvek bio cudan taj koncept slobodne (ili skoro pa slobodne) trgovine izmedju 2 drzave koje imaju potpuno nejednaku regulativu i zakone - gde nije jeftinija radna snaga u jednoj od njih zato sto je uopsteno nizi standard i ljudi zele da rade za manje ili zbog pametnije poreske i razvojne politike, nego i zbog toga sto tamo mozes da bacas djubre pored puta, zagadjujes reku, tretiras radnike ko stoku i robove i pritom da ti niko ne smeta.Zato mi je mnogo logicniji EU-pristup, koji tezi tome da se ujednaci regulativa i zakoni pre (ili bar tokom/neposredno nakon) nego sto se udje u potpuno slobodnu trgovinu i zajednicko trziste.
Ovde grešiš u poređenju jer se EU udružuje u jedinstveni subjekat dok u prvom slučaju imaš trgovinu kao saradnju dva subjekta. I EU trguje sa državama koje imaju znatno slabiju regulativu.Naravno na kraju dolazimo i do onoga o čemu se već pričalo. Regulativa u Kini je već sad jača nego ranije, a standard veći. To je prirodni proces u kome sa jačanjem dolazi do rasta i svesti o poboljšanju uslova rada. Kao što sam rekao sve imperije su kroz to prošle.
Link to comment

Ako drzave vec moraju da postoje, onda postoje da bi zastitile interese (svih) svojih gradjana. Mislim da su zapadne zemlje generalno podbacile u tom smislu, stiteci pre svega interese velikih biznisa/korporacija. Ovo se, naravno, razlikuje po zemljama, ali se generalno moze primetiti. Ovo sto Eraser pita iznad - zato su zapadne drzave odgovorne (svojim ziteljima). Nije osnovna obaveza drzavnih aparata u zapadnim zemljama situacija u stranim zemljama. A mnogi se, posebno oni oznaceni kao "neoliberali", skoro prevashodno time bave. To je zato sto je po toj ideologiji nesputana trgovinska razmena "u interesu" svih. Ali, to jednostavno nije tacno. Suprotno socijalistima, ja mislim da su najveci gubitnici free tradea obicni ljudi u zapadnim zemljama, a stanovnici siromasnih zemalja u razvoju su, koliko god da je istina da objektivno tesko zive, u stvari neto dobitnici. (Pre su ziveli jos gore). U Australiji su sve cesci glasovi za protekcionizmom, uvoznim tarifama, i tome sl., ali mislim da je stvar odavno van kontrole, the cat is well & truly out of the bag. Globalizacija je samo jos jedna u nizu ideja koje su bolje zvucale na papiru nego sto su se pokazale u praksi.

Link to comment

Obavestenje onima koji pojure za svakom lansiranom novinskom patkom: clanak o Focconn je dosao od nigde drugde nego od Komunisticke Partije Kine. Uloga mu je potpuno suprotna od one koja je nekima ovde izgledala ocigledna: uloga mu je da kroz mastodonta, Foxconn, svetu predstavi svoj novi pristup prema (uvrezenom i kao i ovde pokazanom shvatanju) radnih odnosa u Kini.Global Times je deo glasila KP Kine People's Daily, kao sto je Politika Ekspres bila Politici. Da li bi smeo takav list da napadne poslodavca citavih 937 hiljada Kineza tek tako bez znanja KP Kine (izgleda i narudzbe)?Naravno da ne. Sto nisu napali lokalne firme koje su sigurno gore, mozda i mnogo gore? Zato sto znaju da ce Foxconn nesto da uradi i da ce to odjeknuti u svetu a ne disciplinovati neklu lokalnu mlekaru.Evo sta je KP Kine htela da isporovocira i cuje i da svet vidi (a ovde nisu videli, ovo je doslo posle prethodno citiranog clanka):Foxconn - entire email rebutal (pdf)Izvadci, obradjeni, 4 glavne optuzbe:Minimum Wage IncreasesAfter a recent spate of suicides at the company's plant in Shenzhen, China, Foxconn reportedly began a program to raise workers' wages. The leaked report, however, as reported by the Global Times, noted that although raises were announced to be in the 30 per cent range, "employees saw a rise no higher than 9.1 percent and were deprived of many of their welfare terms like subsidies, bonuses and so on."Foxconn disputes this allegation, saying that employees will receive their raises in their paycheck for the month of October, "due to be received in the first week of November.""In the case of Shenzhen, where more than 500,000 of our employees work," the email states, "the minimum wage has been significantly increased to RMB 2,000 per month [$300, £190] and this is in addition to benefits including free or subsidized housing and meals, medical coverage, and other government required insurance and trust funds. Contrary to the allegations included in some media reports, these wage increases have not included any reduction or elimination of any benefits or payments."OvertimeFoxconn's email devotes significant ink to detailing its overtime policies, despite the fact that the leaked report, as reported by the Global Times, makes no specific allegations of overtime abuse other than noting that although interns can legally work only eight-hour shifts, "at some of [Foxconn's] plants, the interns have a workload of over 10 hours with some even being forced to work night shifts.""All overtime is voluntary," Foxconn contends, "and all overtime is compensated in compliance with Chinese government law."Noting that guidelines set by the global Electronic Industry Citizenship Coalition (EICC) call for no more than a total of 60 hours per week including overtime, Foxconn reports that average monthly overtime "for employees volunteering for such work" was 57.3 hours for June, 58.5 hours for July, 59.7 hours for August, and 63.1 hours for September. It notes that the overage in September was "to compensate for the Mid-Autumn Festival."The company also claims that "Workers are paid 1.5 times the basic salary when working overtime on weekdays and 2 times the basic salary when working overtime on weekends and 3 times the basic salary when working overtime on national holidays."Student InternsThe Global Times reports that the leaked study came down particularly hard on Foxconn's policies regarding student interns. "No contracts are signed with these students, meaning that the company is exempt of paying social welfare," they report, "and due to the lack of supervision, upon being injured at work, interns cover their own medical expenses, without help from either the government or the firm itself."Not so, says Foxconn. The company, "like many of our industry peers," does run an intern program in cooperation with vocational and technical schools, "who remain responsible for general insurance coverage for the trainees." However, the company claims, Foxconn provides "a full package of compensation and benefits during these internship periods. This includes housing and meals and medical and accident coverage for all trainees."Workplace SafetyThe leaked study, the Global Times reports, alleges that Foxconn is "turning [a] blind eye to safety problems in the workplace," and that the company "violates safety standards imposed by the country."Foxconn disagrees. "Our policy is to strictly abide by government laws and regulations and industry standards to provide not only proper protection to workers but also to provide regular monitoring of the health of workers who may be involved in areas with potential workplace hazards," they say. The company also insists that its "very strict workplace safety rules and regulations" contribute to what it claims is "one of the lowest industrial accident records in Shenzhen."In the conclusion of its email rebuttal, Foxconn defends itself against ongoing accusations — in the leaked report and elsewhere — that they treat their employee in an autocratic, heavy-handed, and abusive manner: "Our company policy requires that all management and supervisory staff treat our employees and interns with the highest level of respect," they assert, citing their "formal grievance procedures that all employees can use should they have any issues with any aspect of their treatment by anyone associated with Foxconn."It goes without saying that "respect" is a highly subjective concept, and that "formal grievance procedures" can be off-putting to a workforce which the leaked study claims includes 16.4 per cent who have been subjected to "corporal violence" and a majority who feel "indignant" towards corporate management.We are left, then, in a "he said, she said" conundrum. Pay levels, intern benefits, and overtime pay should all be provable by a government investigation with subpoena and discovery powers — but as yet there's no indication when the Chinese government's promised report on its inquiry in the Foxconn spring suicide cluster will be released.

Edited by Yoyogi
Link to comment

Cekajte, da li rade za 7 dolara na sat ili na dan!7 dolara na sat x 200 radnih sati je 1400 dolara mesecno!Pre ce biti da rade za 7 dolara na dan!

Link to comment
Ček ček. Srbija dopusti maltretiranje radnika. Zapadne firme to iskoriste i onda su zapadne države odgovorne. Kako funkcioniše ova logika? U zapadnim zemljama pritisak na kompanije postoji kroz podizanje svesti i medijske natpise o njihov praksi u zemljama trećeg sveta, ali bilo šta više od toga ne treba očekivati. Prevashodna odgovornost je na domaćim političarima.
Pazi ja jednostavno mislim da razvijena drustva (u kojima postoji ta svest) imaju obavezu da paze da se ne desi izvoz njihovih "market externalities" (da l' zagadjenja da l' maltretmana radnika) u druge drzave, narocito one u razvoju. Ako zapadna firma eksploatise radnike taj profit ide nazad u zapadne zemlje (pod uslovom naravno da nije vlasnik firma registrovana na kajmanskim ostrvima ili tako nesto) i tamo se oporezuje tako da odgovornost zapadnih firmi postoji, i ako se to radi sa znanjem "centrale" negde na zapadu (a u 80% slucajeva je tako) onda je odgovoran sef u centrali na Zapadu. Drugo ja mislim da ukoliko neki proizvod iz uvoza ostvaruje nizu cenu zato sto se otpad iz fabrike proizvodjaca baca samo u reku (umesto da se odlaze propisno kao u zemlji uvozniku) ili zato sto se radnici maltretiraju i rade ogroman broj sati bez da im se plati, onda zemlja uvoznik treba da rebne carinu, dovoljno veliku da se anulira komparativna prednost zagadjivanja ili koriscenja de fakto roblja kao radne snage.Naravno da je primarna odgovornost na domacim politicarima gde god da se proizvodnja odvija ali zapadne drzave po meni imaju obavezu da ovakva losa ponasanja destimulisu umesto da ih stimulisu. Jer ti isti zapadni politicari idu po svetu, promovisu investicije svojih firmi, sklapaju ugovore o slobodnoj trgovini (i lobiraju zezce za njih), itd. I ne govorim samo o Kini, nije to jedini primer. Tako ce neka korporacija u SAD da izlobira slobodnu trgovinu sa Nikaragvom, kako bi tamo posle preselila svoju fabriku gde moze da izrabljuje radnike. Zemlje treceg sveta imaju dovoljnu komparativnu prednost sto se tice jeftine radne snage i bez tretiranja radnika kao roblja ili bacanja otpadnih materija u reke ili jezera bez preciscavanja.
Ovde grešiš u poređenju jer se EU udružuje u jedinstveni subjekat dok u prvom slučaju imaš trgovinu kao saradnju dva subjekta. I EU trguje sa državama koje imaju znatno slabiju regulativu.
Ne govorim samo o trgovini vec o slobodnoj trgovini iliti liberalnoj trgovini sa minimalnim carinama itd. Ako STO vec dozvoljava uvodjenja carina ukoliko izvoznik koristi subvencije, ne vidim zasto se ne bi isto primenilo na status radnika (njihova bazicna prava, a naravno ne to da li imaju 15 ili 25 dana odmora godisnje) ili ekolosku regulativu (opet, onu najbazicniju).
Naravno na kraju dolazimo i do onoga o čemu se već pričalo. Regulativa u Kini je već sad jača nego ranije, a standard veći. To je prirodni proces u kome sa jačanjem dolazi do rasta i svesti o poboljšanju uslova rada. Kao što sam rekao sve imperije su kroz to prošle.
Tu si upravu naravno ali u Kini ce to da ide jako sporo jer je autoritarna, a ne demokratska drzava, pa pritisak javnosti moze dugo da se ignorise pa i suzbija i golom silom ako treba. Ja samo kazem da zapadne drzave treba da imaju ulogu koju ce Kinu (i slicne primere) da ubrza u tom jacanju svesti i regulative a ne da stimulisu i nagradjuju lose prakse. Jer u suprotnom cemo imati 'global race to the bottom' sto bi rekli, tj. bar postoji opasnost od takvog scenarija.
Link to comment

Yugo se u Americi prodavao za 3,995$, tamo ga je stampa iskasapila ne samo sto je bio los auto nego sto je dolazio iz komunisticke zemlje koja tu cenu postize robovskim radom svoje radne snage.Da li je Kragujevac u istoriji imao bolje dane nego bas te kada je "robovao"?Sta bi danas dale desetine hiljada nezaposlenih da im se bar to "robovanje" vrati? Pa o tim danima sanjaju, haluciniraju.

Link to comment
ma ovo su bolji uslovi rada nego u Srbiji. ok je to, pod uslovom da prekovremeni rad nije obavezan.za Foxconn nije nista diskutabilno, postoji veliki broj nezavisnih izveštaja o poslovnim praksama u Foxconnu, a obavezan prekovremeni rad je rutinska praksa u mnogim kineskim fabrikama: za ovo mi ne trebaju podaci sa neta, imam izveštaje iz prve ruke o kineskim poslovnim praksama.
Ja sam citirane uslove rada u Foxconnu (i to onu proširenu verziju, sa OT) video a bogami i osetio od Grčke do baltičkih zemalja. U zemljama kandidatima a bogami i punopravnim članicama EU sa ekonomijama koje su po 20 puta veće od ekonomije Srbije.Razlika je samo u tome što umesto proizvodne trake postoji open space, a umesto alata za sklapanje koriste se laptopovi. Čak je i pauza za ručak kraća. Radi se po 14 sati samo tako, jedino što ne moraš da stojiš sve vreme. Pritisak je ogroman, stres gotovo nemerljiv, a oba dolaze na finjaka i bez da te bilo ko otvoreno maltretira. Naravno plate su 10-20 puta veće od onih u Foxconnu, ali ako ti samo radiš i spavaš, i nemaš vremena za bilo šta drugo u životu, da li je par hiljadarki umesto par stotki dovoljno da kažeš da nisi rob? Edited by beowl
Link to comment

Par hiljadarki je u odnosu na par stotki sasvim drugi padez. Hocu reci, ne moze se porediti (razlika izmedju 500 i 1500 je mnogo veca nego izmedju 1500 i 2500... mislim, sumnjam da ima koga kome to nije nepoznato EDIT. zbrlj, htedoh reci, kome to nije poznato). Ono sto je u kineskoj situaciji posebno unznemirujuce (barem za nas navikle na zapadne standarde individualne slobode) je u nekoj meri nepostojanje izbora. Postoji pritisak porodice na ove mlade seljancice i seljacice da idu u te "radne spavaone" i po povratku naravno sav novac daju porodici. Individualni izbor je u istocnoj Evropi na znatno visem nivou, bez obzira na platu.Naravno da neko moze da kaze (i bio bi u pravu) koji moj se mene tice kako se i sta radi u Kini. Samo, posle onih tuznih prica, moram reci da mi iPad-ovi nisu vise tako segzi kao pre.

Edited by Indy
Link to comment

Dzebiga... tuga je sto 10 puta vise njih ceka na red da radi tako. Al docice i puna zaposlenost a onda ce se pricati druga prica.Ja cekam da dobijem prvu povisicu (planirano za 2-3 meseca) pa da se selim blize poslu (sad mi je posao u "Pancevu"). Jeste da cu puci trecinu, mozda i polovinu plate ali tih dodatnih sat-2 dnevno mnogo znace. Vremena nikad dovoljno kad radis :(

Link to comment
Par hiljadarki je u odnosu na par stotki sasvim drugi padez.
Slažem se, po pitanju životnog standarda nema spora da je u pitanju ogromna razlika. Htedoh da kažem da mi se čini da su razlike veoma male kada su u pitanju odricanja kojima čovek mora da pribegne (od slobodnog vremena, porodice, hobija, fizičkih aktivnosti, ili naprosto bavljenja još nečim u životu). Svakako je mnogo bolje kada ta odricanja naplatiš sa četiri umesto tri cifre, ali opet nekako ostaje utisak da ste i ti i onaj Kinez vlasništvo korporacija koje iz vas cede suvu drenovinu kako god da okreneš. Nešto poput isisavanja životnih fluida, ako ćemo da uvodimo i melodramski momenat u priču.Tačno je da je svako slobodan da izabere šta će i kako će. Ali isto tako je tačno i da hrana mora da se plati, a sve je skuplja. To može da u manjoj ili većoj meri utiče na naš 100% slobodan izbor. Edited by beowl
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...