Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

to ti pričam. znam ja koliko je sati u Bocvani, a bogme i ovde.ajde ljudi pamet u glavu. ti Kinezi su jednostavno robovi. nema nikoga na ovom forumu ko bi pristao i da pola sata provede pod tim uslovima rada. a ono što ne želiš sebi, ne možeš želeti ni drugome. mislim možeš, ali onda si Yoyogi.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

to ti pričam. znam ja koliko je sati u Bocvani, a bogme i ovde.ajde ljudi pamet u glavu. ti Kinezi su jednostavno robovi. nema nikoga na ovom forumu ko bi pristao i da pola sata provede pod tim uslovima rada. a ono što ne želiš sebi, ne možeš želeti ni drugome. mislim možeš, ali onda si Yoyogi.
sigurno da ima teskih i slabo placenih poslova u kini, ali generalno je situacija dobra i popravlja se konstantno. odgovara li ovako: A typical day of a worker in Chengdu08.30 Work shift begins11.20 -12:20 Lunch break17.20 Work shift endsovo o cemu pisem sam video licno, doruckovao/rucao/igrao basket po fabrikama itd. a na osnovu koje informacije novinar pise clanak i odakle vi crpite info je diskutabilno.
Link to comment
sigurno da ima teskih i slabo placenih poslova u kini, ali generalno je situacija dobra i popravlja se konstantno. odgovara li ovako: A typical day of a worker in Chengdu08.30 Work shift begins11.20 -12:20 Lunch break17.20 Work shift endsovo o cemu pisem sam video licno, doruckovao/rucao/igrao basket po fabrikama itd. a na osnovu koje informacije novinar pise clanak i odakle vi crpite info je diskutabilno.
cenis da bi bio srecan da se neko tebi drag i blizak tamo zaposli?edit - nisam svadjalacki raspolozen vec me interesuje. imam u blizoj familiji situaciju da se slavilo kad je dete s diplomom pravnog zaposleno u radnji za sitnu kintu na crno. da li smatras da je to bolje od onog sto si video? Edited by adam
Link to comment
sigurno da ima teskih i slabo placenih poslova u kini, ali generalno je situacija dobra i popravlja se konstantno. odgovara li ovako: A typical day of a worker in Chengdu08.30 Work shift begins11.20 -12:20 Lunch break17.20 Work shift endsovo o cemu pisem sam video licno, doruckovao/rucao/igrao basket po fabrikama itd. a na osnovu koje informacije novinar pise clanak i odakle vi crpite info je diskutabilno.
ma ovo su bolji uslovi rada nego u Srbiji. ok je to, pod uslovom da prekovremeni rad nije obavezan.za Foxconn nije nista diskutabilno, postoji veliki broj nezavisnih izveštaja o poslovnim praksama u Foxconnu, a obavezan prekovremeni rad je rutinska praksa u mnogim kineskim fabrikama: za ovo mi ne trebaju podaci sa neta, imam izveštaje iz prve ruke o kineskim poslovnim praksama.da se stvari popravljaju, popravljaju se. barem više niko ne beleži praksu evidentiranja menstrualnih ciklusa radnica postrojavanjem i pokazivanjem uložaka. ako se ne zacrveni na vreme, otkaz. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
mene interesuje kako kaznjavaju samoubice? prave sapun od ostataka? cenim da bi se nasao poneko i to da pravda...
clanak je obican shoder.Ne znaju autori o cemu se radi, kako sto je sve ostalo tamo sumnjivo. Ne kaznjava se samoubica nego njegova porodica. Taj papir, ako je tacno, je da potpise u nekoj formi da ce porodica (zbog koje je verovatno i dosao tu da radi) snositi troskove prouzrokovane samoubistvom. Licno osiguranje prestaje samoubistvom a taj papir je kao pretnja da ce troskovi biti prebaceni na porodicu. Foxconnu ne treba jos i taj bad press da su unistili i bez skole ostavili prodocu nekoga ko se, svi ce biti sigurni, ubio zbog navodnih radnih uslova.Postoje kucni papiri koje vlasti drze i vrdanje lako moze da se kazni (na primer zabrana na neko pravo za koje je papir potreban, zdravstveno, upis u skolu).Samoubice koji skacu pod voz u Japanu zadesi ista stvar i bez potpisa - porodicu zveknu sa 200-300 hiljada $ troskova.U Sidneju, skok sa Harbour Bridge, ako prezivis, kosta te licno 7,000$.
Link to comment
Ne znaju autori o cemu se radi, kako sto je sve ostalo tamo sumnjivo. Ne kaznjava se samoubica nego njegova porodica. Taj papir, ako je tacno, je da potpise u nekoj formi da ce porodica (zbog koje je verovatno i dosao tu da radi) snositi troskove prouzrokovane samoubistvom. Licno osiguranje prestaje samoubistvom a taj papir je kao pretnja da ce troskovi biti prebaceni na porodicu. Foxconnu ne treba jos i taj bad press da su unistili i bez skole ostavili prodocu nekoga ko se, svi ce biti sigurni, ubio zbog navodnih radnih uslova.Postoje kucni papiri koje vlasti drze i vrdanje lako moze da se kazni (na primer zabrana na neko pravo za koje je papir potreban, zdravstveno, upis u skolu).
blink.gifa, izvini, pa ovo je sasvim OK, ne kažnjavaju samoubijenog nego njegovu porodicu, ništa logičnije
Link to comment

Meni je najbolje ovo sto porodicu zveknu sa 300 iljasa USD jer se ovaj bacio pod voz :isuse: Napredna zemlja u pm. A ja mislio da u moderna vremena svako odgovara sam za svoje postupke.

Link to comment
Meni je najbolje ovo sto porodicu zveknu sa 300 iljasa USD jer se ovaj bacio pod voz :isuse: Napredna zemlja u pm. A ja mislio da u moderna vremena svako odgovara sam za svoje postupke.
Jojogi lupa, po obicaju. Porodicama se naplacuje steta koju je samoubica napravio ometanjem saobracaja, i iznos zavisi od tezine ometanja. A ovo u pravnom pogledu ima smisla: kada umres, tvoji dugovi prelaze na naslednike. Jojogijev primer nema nikakve veze sa kineskom pricom. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
cenis da bi bio srecan da se neko tebi drag i blizak tamo zaposli?edit - nisam svadjalacki raspolozen vec me interesuje. imam u blizoj familiji situaciju da se slavilo kad je dete s diplomom pravnog zaposleno u radnji za sitnu kintu na crno. da li smatras da je to bolje od onog sto si video?
ne bi bio srecan i smatram da je rad u prodavnici za sitnu kintu (predpostavljam da pises o srbiji) bolje od onoga sto vidim po kineskim fabrikama. u kini vecina bukvalno zivi na fabrikama gde imaju i smestaj i hranu i sve potrebno za skroman zivot, ali to je kod nas tesko prihvatljivo.
Link to comment
ovo o cemu pisem sam video licno, doruckovao/rucao/igrao basket po fabrikama itd. a na osnovu koje informacije novinar pise clanak i odakle vi crpite info je diskutabilno.
Novinar je na pocetku teksta (ako si ga procitao) dao svoj izvor informacija:http://sacom.hk/wp-content/uploads/2011/05/2011-05-06_foxconn-and-apple-fail-to-fulfill-promises1.pdfStudents & Scholars Against Corporate MisbehaviourTelephone: (852) 2392 5464 Fax: (852) 2392 5463Email: sacom@sacom.hk Website: www.sacom.hkMailing Address: P.O.Box No. 79583, Mongkok Post Office, HONG KONGTo naravno ne znaci da je netacno to sto ti pises, ovo je samo izvestaj o poslovanju Foxconna, a ne svih (cak ni vecine) kompanija u Kini.
Link to comment
ne bi bio srecan i smatram da je rad u prodavnici za sitnu kintu (predpostavljam da pises o srbiji) bolje od onoga sto vidim po kineskim fabrikama. u kini vecina bukvalno zivi na fabrikama gde imaju i smestaj i hranu i sve potrebno za skroman zivot, ali to je kod nas tesko prihvatljivo.
u staroj jugoslaviji su bili tzv terenci, ljudi koji su ziveli izmesteni od familija, radili uglavnom fizicke poslove, ziveli u bednim barakama, hranili se u menzama na bonove za topli obrok, primali sitnu kintu od koje su veci deo slali familijama a ostatak trosili po obskurnim rupama na alkohol. u novinama se spominjali uglavnom u crnim hronikama kad se izbodu nozevima u kafanskim svadjama, verovatno puni besa i jada. i to je bilo prihvatljivo - ali samo za najnizi sloj stanovnistva. taj terenski zivot je, pretpostavljam, bio bolji od uslova u mnogim fabrikama danas. a ja kad ih se setim, tesko da mogu zamisliti gore. svako malo izadje u javnost neka vest o fabrikama ovog tipa negde u nerazvijenom svetu - ne samo u kini. zatim firme obecavaju da ce popraviti uslove pa tu gde se proculo i malo poprave al zato otvore nesto drugo i tako u krug... all in all - to su radni logori (simbolicna kinta koju mnogi primaju se tesko moze nazvati platom) u kojima rade ljudi koji nemaju izbora i lako ih je eksploatisati.ko ima zeludac da to brani - svaka cast.
Link to comment

Foxconn spokesperson Louis Woo says that the suicides have no connection with the bad working conditions. “There is a copying-effect. When one kills himself, the rest follows.”edit: mreza za sprecavanje suicidaarticle-1382396-0BDB924200000578-814_468x286.jpg

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ne bi bio srecan i smatram da je rad u prodavnici za sitnu kintu (predpostavljam da pises o srbiji) bolje od onoga sto vidim po kineskim fabrikama. u kini vecina bukvalno zivi na fabrikama gde imaju i smestaj i hranu i sve potrebno za skroman zivot, ali to je kod nas tesko prihvatljivo.
e, da, nisam te prozvao nego razmisljam naglas... meni se cini da je zaista neodbranjivo to sto se desava. dosli smo dotle da se u jednom delu sveta ljudi surovo eksploatisu da bi u drugom najnoviji tv kostao cetvrtinu prosecne plate, ves masina jos manje a godisnji odmor ako se bas isprsis i odes u uber luksuzni hotel na egzoticnoj lokaciji, mozda i celu platu. jebote - moz da kupis komplet casa za cenu kesice bombona u samousluzi! ko pravi te case? i gde?
Link to comment

Najgore moze u tome biti adame sto su ti koji losije prolaze u tome sto ti opisujes zitelji bogatih zapadnih zemalja, tj. mi. Efektivno smo izgubili proizvodne kapacitete, a realno i kvalitet vecina roba je tuzan. Pritom je nas rad (koji razmenjujemo za iste) isti kakav je bio pre npr. 20 godina. Znaci, nas rad i mogucnosti su obezvredjene, de fakto smo s nasih ledja (kao i ovi "я твой слуга, я твой работник" mucenici u Aziji) - obogatili novu klasu azijskih milionera/milijardera, koji se sad otprilike prskaju iz zajebancije po svojim manikiranim dvoristima flasama Château d'Yquem-a. Jebiga. Nadam se samo da je ovo prolazna faza globalizacije (doduse, sumnjam da ce se zavrsiti pre nego sto se moja generacija prestavi).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...