Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Najgore moze u tome biti adame sto su ti koji losije prolaze u tome sto ti opisujes zitelji bogatih zapadnih zemalja, tj. mi. Efektivno smo izgubili proizvodne kapacitete, a realno i kvalitet vecina roba je tuzan. Pritom je nas rad (koji razmenjujemo za iste) isti kakav je bio pre npr. 20 godina. Znaci, nas rad i mogucnosti su obezvredjene, de fakto smo s nasih ledja (kao i ovi "я твой слуга, я твой работник" mucenici u Aziji) - obogatili novu klasu azijskih milionera/milijardera, koji se sad otprilike prskaju iz zajebancije po svojim manikiranim dvoristima flasama Château d'Yquem-a. Jebiga. Nadam se samo da je ovo prolazna faza globalizacije (doduse, sumnjam da ce se zavrsiti pre nego sto se moja generacija prestavi).
pa naravno. masina gorenje iz '64 kod mene kuci jos traje a za nju se radilo jedno pola godine. ove nove traju 3-5 godina a kostaju cetvrtinu plate. nije tesko odraditi racunicu. mi svi kupimo mrvice s njihovih trpeza a podmiruju nas tek toliko da ne dignemo bunu. sad je samo pitanje da li ce se konflikt razresiti mirno (kao recimo ukidanje ropstva) ili krvavo. ova globalizacija jako lici na industrijalizaciju pocetkom devetnaestog veka.
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jojogi lupa, po obicaju. Porodicama se naplacuje steta koju je samoubica napravio ometanjem saobracaja, i iznos zavisi od tezine ometanja. A ovo u pravnom pogledu ima smisla: kada umres, tvoji dugovi prelaze na naslednike. Jojogijev primer nema nikakve veze sa kineskom pricom.
Profesionalni neumorni nasedachu na novinske patke, prvo, ono za menstruiranje si sa doneo sa drugog nasedanja - to je bilo u Indoneziji i Maleziji.Ispostavljanje racuna za samoubice na zeleznici je uvedeno kao namerni deterent, bas za vozove. Stane voz 2 sata i blokira se stanica koja ima pola miliona putnika od 8 do 9 ujutro je steta daleko veca od 200-300K ali je 200-300K bas ono sto familije obicno imaju ustedjeno i znajuci da ce familija biti ociscena od ustedjevine je razlog da se ne skace bas pod voz. Bas zato, kakvo placanje stete koja stomilionska.Dalje, Thai rade za iste pare kao u Kini. Ono sto im je toplije (manji trosak za odecu, ne treba grejanje) u Kini je nadomesteno obezbedjenim smestajem i hranom.Kako zive: 200$ je u Thai po kupovnoj moci 400$ Sa radom u nedogled se to rastegne i na 600. Za neskolovane fabricke radnike. Imaju li toliko u Srbiji (koja je daleko skuplja za zivot od Thai)? Imaju li uopste posla ikakvog? Pola onih koji kao imaju posao dolazi da presedi na poslu nije videlo plate mesecima, godinama. U Thai i Kini ko god se pojavi u 8 ujutro ima posao.Firme kao Foxconn kada im treba 20 hiljada ljudi (kineska nova godina je vreme kada se masovno zaposljava) oni zaposle 40 hiljada - jer je 20 hiljada bas tada otislo.
Link to comment
Meni je najbolje ovo sto porodicu zveknu sa 300 iljasa USD jer se ovaj bacio pod voz Napredna zemlja u pm. A ja mislio da u moderna vremena svako odgovara sam za svoje postupke.
U Bocvanu more, tamo da se nauce naprednosti.
Link to comment

sta bre lupas, kakav Thai te spopao? jel ti shvatas da nikoga na forumu ne boli pola kurca ni za tvoj posao, ni za to sto zivis u lepim zemljama koje su mnogo bolje od Srbije u svakom pogledu? inace ako ne razlikujes naplatu stete zbog ometanja zeleznickog saobracaja samoubistvom (okrutno, ali logicno: ako ti se ubija, nadji nacin koji ne ometa drugi narod da ide sa posla) i kaznjavanje porodica robova (ne mogu da ove ljude nazovem radnicima) zato sto su se ubili, onda ti stvarno nedostaje neki kliker u glavi.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
sta bre lupas, kakav Thai te spopao?
profesionalac, eno ti jedna gore u avataru. Thai i kineske fabrike su po istom principu, iste pare, iste fore. Japanci, Ameri, Nemci imaju pola tamo pola vamo koliko da ne drze sva jaja u jednoj korpi. Potpuno ista stvar (Thai je drzava u jugoistocnoj Aziji, googlaj "wikipedia thailand").Od 300 miljardi dolara turizam je samo 5%, sve ostalo je industrija kao u Kini.
Link to comment
profesionalac, eno ti jedna gore u avataru. Thai i kineske fabrike su po istom principu, iste pare, iste fore. Japanci, Ameri, Nemci imaju pola tamo pola vamo koliko da ne drze sva jaja u jednoj korpi. Potpuno ista stvar (Thai je drzava u jugoistocnoj Aziji, googlaj "wikipedia thailand").Od 300 miljardi dolara turizam je samo 5%, sve ostalo je industrija kao u Kini.
ok. znači sve je super, nema mreža za samoubice, nema zaključavanja u fabrike, nema obaveznog prekovremenog rada, nema ukidanja obroka dok se ne dostigne norma, nema zabrane razgovora, nema neprekidnog stajanja od 14 sati, nema iživljavanja na zaposlenima. verovaću tebi a ne menadžeru Foxconna koji je većinu ovih stvari javno priznao.
Link to comment
U Bocvanu more, tamo da se nauce naprednosti.
Ne prihvataj to licno ali meni je to totalno idiotska stvar. Sta tvoja porodica ima sa tim sto si ti poludeo. Meni to izgleda samo kao jos jedan pokazatelj odsustva emocija i ljudskosti. Sumljam da bi ti u Bocvani naplatili bacanje pod voz ali ako te zanima provericu.
Link to comment
ok. znači sve je super, nema mreža za samoubice, nema zaključavanja u fabrike, nema obaveznog prekovremenog rada, nema ukidanja obroka dok se ne dostigne norma, nema zabrane razgovora, nema neprekidnog stajanja od 14 sati, nema iživljavanja na zaposlenima. verovaću tebi a ne menadžeru Foxconna koji je većinu ovih stvari javno priznao.
Gde je priznao? U patka clanku? Studentima koji istrazuju za seminarski rad? Pa kao u vreme SM-a spontane ankete na ulicama Bg koje potvrde sta god je RTS htela.Ti ljudi dolaze i odlaze kako im se cefne, niko ih ne drzi. Da je to takva robija ne bi Foxconn imao skoro milion zaposlenih. Upravo zbog visokog profila firmi koje tu prave svoje proizvode Foxconn je "company of choice".Da nije bilo Apple da tu pravi svoje proizvode niko ne bi repom mrdnuo (nece ni ovako). Hiljade takvih fabrika i u verovatno su losijem stanju ali nema Apple pa da clanci sluze za zamajavanje takvih kao ti.
Link to comment
Gde je priznao? U patka clanku? Studentima koji istrazuju za seminarski rad? Pa kao u vreme SM-a spontane ankete na ulicama Bg koje potvrde sta god je RTS htela.Ti ljudi dolaze i odlaze kako im se cefne, niko ih ne drzi. Da je to takva robija ne bi Foxconn imao skoro milion zaposlenih. Upravo zbog visokog profila firmi koje tu prave svoje proizvode Foxconn je "company of choice".Da nije bilo Apple da tu pravi svoje proizvode niko ne bi repom mrdnuo (nece ni ovako). Hiljade takvih fabrika i u verovatno su losijem stanju ali nema Apple pa da clanci sluze za zamajavanje takvih kao ti.
Odoh sa topica, eto ti ga pa defeciraj i ovde, ionako si svojim verbalnim prolivima upropastio pola foruma. Sve ti znas na svetu, jebo te Apple. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ne prihvataj to licno ali meni je to totalno idiotska stvar. Sta tvoja porodica ima sa tim sto si ti poludeo. Meni to izgleda samo kao jos jedan pokazatelj odsustva emocija i ljudskosti. Sumljam da bi ti u Bocvani naplatili bacanje pod voz ali ako te zanima provericu.
Upravo suprotno. Nigde porodicne veze nisu ocuvane kao u Aziji. Takva je cela Azija, to je 2000 godina star sistem vladanja preuzet od Kine. Ovo sa vozom je verovatno najmanja i najmanje poznata stavka.Sistemi garancija (sve sto treba iole vredno da uradis neko treba da garantuje, moze majka, otac, firma, prijatelj) samo ne mozes da se izolujes da ti niko ne treba. Time se upravo odrzava socijalna kohezija. I svest da tvoje akcije ne zavrsavaju sa tobom. Hiljadama godina tako.Po Sidneju su nalazili starce koji su mrtvi bili u svojim kucama po 8-9-12 meseci koje nije imao ko da obidje a niko nije ni imao razloga. Sa cross-holdingom neko bi nekoga obavestio da kao garantor vidi sta se desava verovatno i pre smrti kada starac ne moze da izadje da plati ili uradi nesto.
Link to comment
Upravo suprotno. Nigde porodicne veze nisu ocuvane kao u Aziji. Takva je cela Azija, to je 2000 godina star sistem vladanja preuzet od Kine. Ovo sa vozom je verovatno najmanja i najmanje poznata stavka.Sistemi garancija (sve sto treba iole vredno da uradis neko treba da garantuje, moze majka, otac, firma, prijatelj) samo ne mozes da se izolujes da ti niko ne treba. Time se upravo odrzava socijalna kohezija. I svest da tvoje akcije ne zavrsavaju sa tobom. Hiljadama godina tako.Po Sidneju su nalazili starce koji su mrtvi bili u svojim kucama po 8-9-12 meseci koje nije imao ko da obidje a niko nije ni imao razloga. Sa cross-holdingom neko bi nekoga obavestio da kao garantor vidi sta se desava verovatno i pre smrti kada starac ne moze da izadje da plati ili uradi nesto.
i bas zbog ovog boldovanog su se japanci hiljadama godina ritualno samoubijali pa i dan danas imaju probleme sa samoubistvima. najvisa stopa samoubistava u savremenom svetu je bas u japanu, najverovatnije upravo zbog toga sto je sam cin i kulturoloski, ne samo posledica prilika i/ili teske mentalne bolesti. ako familije samoubica zaista placaju kazne, moguce da je to jedan od nacina da se s tim bore - ali svakako to nije sistem rasprostranjen u svetu. ostalo je, cini mi se, uopstavanje i glorifikacija. ima jedan jako lep film (i dosta star) o porodicnim vezama u japanu, zove se tokyo story http://www.imdb.com/title/tt0046438/. autor se bas ne bi slozio s tobom.
Link to comment
i bas zbog ovog boldovanog su se japanci hiljadama godina ritualno samoubijali pa i dan danas imaju probleme sa samoubistvima. najvisa stopa samoubistava u savremenom svetu je bas u japanu, najverovatnije upravo zbog toga sto je sam cin i kulturoloski, ne samo posledica prilika i/ili teske mentalne bolesti. ako familije samoubica zaista placaju kazne, moguce da je to jedan od nacina da se s tim bore - ali svakako to nije sistem rasprostranjen u svetu. ostalo je, cini mi se, uopstavanje i glorifikacija. ima jedan jako lep film (i dosta star) o porodicnim vezama u japanu, zove se tokyo story http://www.imdb.com/title/tt0046438/. autor se bas ne bi slozio s tobom.
Mozes da mislis sta hoces, samo sam hteo da "kako kaznjavau samoubice, prave sapun od njih?", zbog ostalih koji citaju kazem kako to moze da funkcionise i sto onaj ko je zbog porodice dosao da radi nece osim ako totalno izgubi razum (pre toga bi verovatno izgubio posao) da ih uvali u nevolju.Nisi propustio da zakljucis i da se samoubistva rednovno naplacuju familijama kako bi se tako borili protiv toga. Za skakanje pod voz se salje debeli "racun" porodici. To je promenilo gde se neko odlucuje da prekrati zivot a ne znam da li je uopste smanjilo broj samoubistava (koja nisu najvisa na svetu)Od pravljenja sapuna od samoubica do istorije kroz vekove i zakljucaka si dosao za pola sata pa mi , nice of you, dajes i linkova da i ja vidim.
Link to comment
Upravo suprotno. Nigde porodicne veze nisu ocuvane kao u Aziji. Takva je cela Azija, to je 2000 godina star sistem vladanja preuzet od Kine. Ovo sa vozom je verovatno najmanja i najmanje poznata stavka.Sistemi garancija (sve sto treba iole vredno da uradis neko treba da garantuje, moze majka, otac, firma, prijatelj) samo ne mozes da se izolujes da ti niko ne treba. Time se upravo odrzava socijalna kohezija. I svest da tvoje akcije ne zavrsavaju sa tobom. Hiljadama godina tako.Po Sidneju su nalazili starce koji su mrtvi bili u svojim kucama po 8-9-12 meseci koje nije imao ko da obidje a niko nije ni imao razloga. Sa cross-holdingom neko bi nekoga obavestio da kao garantor vidi sta se desava verovatno i pre smrti kada starac ne moze da izadje da plati ili uradi nesto.
Ja ne vidim kako primoravanje na jace porodicne veze cini drustvo humanijim. A ovo da ce familija da plati stetu nastalu samoubistvom isto nesto ne verujem da ce smanjiti broj samoubistava, samo ce ih uciniti da budu sa manje stete i da se potencijalne samoubice osecaju jos jadnije.
Link to comment

Sve imperije su igrađene na jeftinoj radnoj snazi i znoju radnika pa će tako biti i sa Kineskom. A po dosadašnjem redosledu stvari onda bi trebalo da dođu radnička prava, ljudska prava itd. Videćemo da li će tako biti.

Link to comment
Mozes da mislis sta hoces, samo sam hteo da "kako kaznjavau samoubice, prave sapun od njih?", zbog ostalih koji citaju kazem kako to moze da funkcionise i sto onaj ko je zbog porodice dosao da radi nece osim ako totalno izgubi razum (pre toga bi verovatno izgubio posao) da ih uvali u nevolju.Nisi propustio da zakljucis i da se samoubistva rednovno naplacuju familijama kako bi se tako borili protiv toga. Za skakanje pod voz se salje debeli "racun" porodici. To je promenilo gde se neko odlucuje da prekrati zivot a ne znam da li je uopste smanjilo broj samoubistava (koja nisu najvisa na svetu)Od pravljenja sapuna od samoubica do istorije kroz vekove i zakljucaka si dosao za pola sata pa mi , nice of you, dajes i linkova da i ja vidim.
pa ti ni dijagonalno ne citas...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...