Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Radi se o tome da 1% populacije mora da se odrekne profita od monopola da bi se prešlo na izvore energije koji su više u skladu sa potrebama i mogućnostima planete.
Kapitalizam je takav sistem da on tezi profitu, nece dobrovoljno odricanje resiti problem. Potrebno je da drzava uvede malo reda. Ali to je samo deo problema. Smartfoni kostaju 600 evra, oni sto se smatraju jako jeftinim 300. A sta donose? Sta je tebi potrebno od telefona zaista? Telefon, poruke, mailovi i kamera - to je maksimum i to ne bi kostalo vise od 100 evra sa sve lepim pakovanjem. Pa ipak ljudi kupuju naveliko ajfone i slicne statusne igracke. Za cije babe zdravlje? Treba i 99% da podje od sebe, da manje trosi na stvari koje ni njima nista ne znace osim da se pokazuju a da vise gledaju kako da naprave odrzivije okruzenje (na primer turanjem solarnih panela na kucu), uloze pare u neki posao od kog ce svi imati koristi i sl.
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne bi se vise smartfoni mogli zvati statusnim simbolom, to sad skoro svako ima (ko hoce).Inace, jedno od resenja je za te stvarcice (ne samo smartfonove, nego odreda te drackove) da postanu skuplje tako sto ce se pravilno uraditi troskovi proizvodnje (bez eksternalizacije ekoloskog unistavanja, a takodje i bez eksternalizacije socijalne vrste, npr. placanja radnika na rubu bioloskog opstanka, a i ispod, kao sto se mnogo gde sada radi - cak i na Zapadu; takodje, da se propisno u troskove unese zastita na radu, a ne kao ono u Bangladesu, 1000 ljudi izgori u fabrici, i nikom nista... vazno da su bili "jeftini"). Da se to sve propisno otroskuje, pa ce cene shodno tome skociti, a samim tim ce (skoro) svako od nas i 2x razmisliti pre nego sto se takvo nesto kupi.

Link to comment

Ili da se uvede neka verzija donjeg poreza na luksuz, tj. poreza na glupost mozda bolje :D Ja sam rekao statusni simbol ne u tome da pravi razliku vec da je nepotrebna glupost koja postoji samo da bi se dokazivao pred nekim. Npr LCD od 40 inca meni ne upada u to ako volis veliki ekran da uzivas, al smartfon od 4 inca sa fullHD rezolucijom jebga ja bi oporezivao sa tim porezom na glupost.

Link to comment

Pa, dobro, a sta ako video iz tog smartfona strimujes bezicno na taj 40-inchni LCD? evilsmile.gifNego, ono sto mene tu nervira (iz zapadne perspektive) sto su ti neki drachkovi relativno jeftini (a ponekad i apsolutno jeftini), a stvari koje su apsolutno esencijalne za zivot - recimo stanovanje - su u stratosferi. Tako da moze da se desi, a i te kako sam vidjao to po ulicama, da budes homeless osoba koja ima smartfon.Treba nekako da izvedemo da nam kuce prave Kinezi, u Kini... onda bi trosobna kuca kostala par hiljada dolara.

Link to comment
Pa, nista onda... ostaje nam jos Afrika.Posle toga, prelazimo na susedne planete sa jeftinom radnom snagom.
Samo reci, za cas ce ti napravi Shan Jan (pty) ltd kucicu :D
Link to comment
  • 1 month later...
Ima li ko na forumu kakvog iskustva sa uvozom robe iz Kine?Neke mi biznis ideje padaju na glavu poslednjih dana, a neam pojma koliko je to u praksi ostvarljivo i isplativo.
Uvoz u Srbiju?
Link to comment

Ovde postoje kompanije koje rade transport iz Kine (brodom do Durbana i onda kamionom do Gaboronea). Samo sklopis dil direktno sa proizvodjacem iz Kine, platis ovim likovima i - voila! Mozda postoji nesto slicno preko Soluna (il Kopra?) za Srbiju.

Link to comment

Ima kod nas dosta firmi koje rade razne usluge oko uvoza iz Kine, od nabavke robe, do transporta i carinjenja. Postojii firma koju drze nasi ljudi u Kini, takodje obavljaju sve sto treba. Samo, pitanje je malo neodredjeno, uvoz cega iz Kine? U svakom slucaju, prvo i osnovno pravilo nabavkerobe iz Kine je da odredis koji kvalitet robe hoces, to se prvo dogovara sa Kinezima a tek onda cena posto mogu da ti naprave bilo sta u rasponu cena od 0.1-10.000.

Link to comment

po opisu lici na tzv kargo i naplacuje se papreno po kilogramu, koristimo mi za slanje uzoraka i hitne isporuke do 1000kg, istina u rusiju, ukr, uzbekistan. ima sigurno i za srbiju, nisam se raspitivao. ovi za ex-sssr nista papiri, samo uzmu robu u pekingu i isporuce ti gde trazis - u nasem slucaju obicno je to neka pijaca u moskvi gde trguju kineskom robom. mozda ovi nasi rade sa papirima, ja se ne zezam da potpisujem nesto. znam ko mi radi isporuku i kako na njega da izvrsim pritisak. do danas smo imali 40+ isporuka i nije bilo greske.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...