Jump to content
IGNORED

China


kgmr

Recommended Posts

Taj `instinkt prezivljavanja` nas (planetu i sve na njoj) ubija. I to sve brze.
Tacno. Ali ne moze nista da se ucini protiv toga. Cak i ljudi koji su svesno problema i iskreno zabrinuti, ipak ne kupuju parcelu na Tari da tamo riljaju zemlju i gaje svinje u jedinom sustainable nacinu suzivota sa prirodom, nego zive u gradovima, kupuju masovno proizvedenu hranu u radnji, i rade za multinacionalne korporacije koje nas sve zajedno unistavaju. Zbog tog instinkta samoodrzanja. Jednostavno nema resenja. Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Yoyogi

    75

  • noskich

    35

  • Indy

    32

  • banecare1

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

@eviSmatraš da će doći sigurno do kataklizme?
Pa stvari idu tamo gde su krenule, zar ne? Ako redom seces sumu, suma ce u jednom trenutku biti isecena. Vadis naftu koja se ne obnavlja - bice icrpljena u jednom trenutku. Onda ce suma jos brze da se sece da bi se ljudi zgrejali i skuvali rucak. Mislim do nekog oblika kataklizme mora da dodje, jedino pitanje je kako ce to tacno izgledati - da li ce doci do velikih ratova oko preostalih resursa (ovi "manji" su vec odavno tu) sa masovnim pomorom stanovnista koje je naglo ostalo bez resursa, ili ce se desiti velika klimatoloska kataklizma pre toga, ili nesto trece. Takodje, opet ulazimo u preantiobiotik eru, mozda neka nova kuga malo "sredi" stvari. Ali prilicno sumnjam u neki easy scenario u kome 20 milijardi ljudi prosto nalazi neki haronican nacin da zadovolji svoje potrebe.
Link to comment

Meni je takav način razmišljanja neshvatljiv. Hrliti u susret katastrofi, govoriti "nema rešenja" i usput proglašavati svaki pokušaj prilaženja problemu za besmislicu i gubljenje vremena.

Link to comment

Resenje je da se fokus istrazivanja i posledicno proizvodnje prebaci sa nepotrebnih statusnih stvari na one koje zaista pomazu ljudima. Veci porezi za svako nepotrebno fenserisanje i veci podsticaji za R&D koji ima potencijal da pomogne svima.Kakav bre povratak prirodi, pa 99% ljudi bi radije da se muci u gradu nego da nadnici na selu.edit: Evi, nema leba da se nakupi 20 milijardi ljudi, hvaljena bila zenska emancipacija i zapadna TV koja promovise konzumerstvo. Imali smo i stravicne skokove cena nafte pa se prezivelo. Evo sada citao napravili jeftiniji nacin desalinizacije. Sve ce to tehnologija resiti. Jos ako naidje krizna situacija, ih, da vis kako ce da iskacu nove ideje.

Edited by Shan Jan
Link to comment
Resenje je da se fokus istrazivanja i posledicno proizvodnje prebaci sa nepotrebnih statusnih stvari na one koje zaista pomazu ljudima. Veci porezi za svako nepotrebno fenserisanje i veci podsticaji za R&D koji ima potencijal da pomogne svima.Kakav bre povratak prirodi, pa 99% ljudi bi radije da se muci u gradu nego da nadnici na selu.
Nije problem dihotomija grad-selo, već eksploatacija nečega samo ako je isplativo onima koji imaju monopol i nameravaju da prodaju to drugima isključivo radi očuvanja sopstvene moći. Problem je neodrživa ekonomija, a rešenje je održiva ekonomija. (obnovljivi izvori energije i hrane) Edited by Bakemono
Link to comment

Naravno. Ti ovde imas dva izbora - da slobodno trziste samo resava problem ili upliv drzave. U oba slucaja ces doci do zamene neodrzivog sa odrzivim jedino sto ce u prvom slucaju cena imati mnogo nagliji skok i pad a zna se ko najvise najebe u kriznim vremenima.Ja se zaista ne brinem. Sada ima dovoljno hrane za sve ljude na svetu, problem je raspodela. Nece ni stanovnistvo previse rasti. A npr. ovde u Africi imas enormnu kolicinu zemlje koja moze a ne koristi se ili se lose koristi. Nije situacija uopste toliko kriticna koliko ljudi lose upravljaju svojim resursima.

Link to comment
Resenje je da se fokus istrazivanja i posledicno proizvodnje prebaci sa nepotrebnih statusnih stvari na one koje zaista pomazu ljudima. Veci porezi za svako nepotrebno fenserisanje i veci podsticaji za R&D koji ima potencijal da pomogne svima.Kakav bre povratak prirodi, pa 99% ljudi bi radije da se muci u gradu nego da nadnici na selu.edit: Evi, nema leba da se nakupi 20 milijardi ljudi, hvaljena bila zenska emancipacija i zapadna TV koja promovise konzumerstvo. Imali smo i stravicne skokove cena nafte pa se prezivelo. Evo sada citao napravili jeftiniji nacin desalinizacije. Sve ce to tehnologija resiti. Jos ako naidje krizna situacija, ih, da vis kako ce da iskacu nove ideje.
Dobar deo sveta se tome odupire, sad je pitanje sta ce biti pre, dominacija konzumerstva u Bangladesu ili rodjenje 20milijarditog deteta.Jevreji u Nemackoj nisu uspeli da nadju resenje za svoj problem 30ih godina dok ih na kraju nije prezivelo nekoliko hiljada, a imali su i kriznu situaciju i jednu od najobrazovanijih i najkreativnijih nacija Evrope, tako da ta kriza ne iznedri bas uvek resenje.
Meni je takav način razmišljanja neshvatljiv. Hrliti u susret katastrofi, govoriti "nema rešenja" i usput proglašavati svaki pokušaj prilaženja problemu za besmislicu i gubljenje vremena.
Naravno da ima resenja, ali nema resenja za volju ljudi da mu se priklone. Resenje je povratak sustainable zivotnom modelu koji je dobro razradjen, a sad moze da se praktikuje i bez odricanja od npr tekuce vode, pomenutog wca i upotrebe antibiotika za lecenje - znaci neuporedivo komfornije nego samo dve generacije pre nas. Samo to niko nece, svi bi i da zive u gradu, rade za neku firmu koja dobro placa (i dobro vuce planetu u dalje zagadjivanje, rat oko resursa i sl), i kukaju nad propascu planete. Resenje podrazumeva odricanje od komfora, ali malo ko zeli da zrtvuje svoju udobnost da bi spasao planetu. Ali ok, lepse je sedeti u stanu, vrteti aktivisticke klipove na jutubu, i intelektualisticki uzdisati nad buducnoscu i nerazumnoscu drugih nego nositi svinjama pomije.I onda se kao traze nova resenja, i jare i pare. Kao fol treba prici problemu, naci novo resenje, nekako i da se kupuje zapakovano mesce i povrce u radnji a ne proizvodi plastika, menjaju laptopovi a ne proizvodi industrijski otpad, putuje po svetu a ne gori nafta. I pri tom se kao smislja resenje, razmislja sta ciniti (al da se zadrze privilegije potrosackog drustva) i brine. Edited by Evi_
Link to comment
Resenje je povratak sustainable zivotnom modelu koji je dobro razradjen, a sad moze da se praktikuje i bez odricanja od npr tekuce vode, pomenutog wca i upotrebe antibiotika za lecenje - znaci neuporedivo komfornije nego samo dve generacije pre nas.
Upravo, medjutim ne slazem se da ljudi to nece, ljudi jednostavno nisu informisani. Koliko ljudi koje poznajes zna kako funkcionise bankarski sistem?Ljude treba informisati i pokazati im crno na belo kakva je situacija.To je ono sto kazem ispran mozak. Ispran decenijama (roditelji, skola...) i svakodnevno (mediji, vlada, korporacije).Jako mnogo ima ljudi koji sasvim prakticno rade na resenjima, i njihov broj se povecava. Nacicete gomilu linkova na temi Distopije i utopije.
Link to comment

Pa ja prva ne zelim da se priklonim tom modelu. Mislim big deal sto sam prestala da jedem meso i sto u radnju nosim ceger i ne uzimam plasticne kese, sto pedalam na posao i slicno, kad sam dosla ovde avionom i idem u povremene posete opet avionom. Ja i dalje tvrdim da ni najsavesniji ljudi nece da se odreknu ni milimetra od onog sto zaista zele (pa se kao odricu ajfona, al imaju laptop i internet, ili kao sto je vec pomenuto voze bajs na posao ali im ne pada na pamet da za vece razdaljine uzmu neko kljuse pa polako, kao nekad americi kolonisti). To su sve kvazi odricanja jer ne padaju zaista tesko po zeljeni zivotni stil. A za spas planete potrebna su prava a ne kvazi odricanja.

Edited by Evi_
Link to comment

Potrebna su odricanja, ali ne od strane čoveka-na-ulici, nego od strane onih 1%. Dezinformisanost je glavni problem (otud moje pižđenje zbog gledanja Velikog brata).

Link to comment
Potrebna su odricanja, ali ne od strane čoveka-na-ulici, nego od strane onih 1%. Dezinformisanost je glavni problem (otud moje pižđenje zbog gledanja Velikog brata).
Vrlo upitno. U najvecim zagadjivackim aktivnostima, tipa kupovine industrijskih proizvoda, automobila, metala, potrosnje emergije itd ipak solidno ucestvuje dosta vise od 1% populacije.
Link to comment
Vrlo upitno. U najvecim zagadjivackim aktivnostima, tipa kupovine industrijskih proizvoda, automobila, metala, potrosnje emergije itd ipak solidno ucestvuje dosta vise od 1% populacije.
Radi se o tome da 1% populacije mora da se odrekne profita od monopola da bi se prešlo na izvore energije koji su više u skladu sa potrebama i mogućnostima planete.
Link to comment
Pa ja prva ne zelim da se priklonim tom modelu. Mislim big deal sto sam prestala da jedem meso i sto u radnju nosim ceger i ne uzimam plasticne kese, sto pedalam na posao i slicno, kad sam dosla ovde avionom i idem u povremene posete opet avionom. Ja i dalje tvrdim da ni najsavesniji ljudi nece da se odreknu ni milimetra od onog sto zaista zele (pa se kao odricu ajfona, al imaju laptop i internet, ili kao sto je vec pomenuto voze bajs na posao ali im ne pada na pamet da za vece razdaljine uzmu neko kljuse pa polako, kao nekad americi kolonisti). To su sve kvazi odricanja jer ne padaju zaista tesko po zeljeni zivotni stil. A za spas planete potrebna su prava a ne kvazi odricanja.
Ne slazem se uopste. Samo kada bi svi isto tako prestali da koriste i poseduju automobile, jedu meso i poseduju/kupuju manje (recimo 5 pari cipela umesto 20 i vise i slicno) rezultat bi bio ogroman.http://www.guardian.co.uk/environment/2010/jun/02/un-report-meat-free-diet Edited by noskich
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...